Προς το περιεχόμενο

Hover σε mobile menu


crab27
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από XPHSTOS_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω φτιάξει για ένα site mobile menu. Προσπαθώ να φτιάξω υπομενού για το μενού που να ανοίγει με hover. Όμως το hover event δεν λειτουργεί για τα κινητά. Το έβαλα να ανοιγεί με click(το υπομενού) αλλά στο click πρέπει να μπεί και prevent default για το event για να μην λειτουργεί ο σύνδεσμος και να ανοίγει το υπομενού. Υπάρχει για τα κινητά event αντίστοιχο του hover? Από ότι έχω δει το on click event πρέπει αναγκαστικά να συνοδεύεται με το prevent default πράγμα που ακυρώνει το link του μενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να το ξανασκεφτόσουν για το hover γενικά; Δε νομίζω ότι είναι κατάλληλη λύση, κυρίως λόγω δυσκολίας στα κινητά, αλλά και με το accessibility.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Είσαι πολύ κοντά στην λύση.
Έχεις 2 επιλογές.
Βασικά πολλές περισσότερες αλλά 2 για να μην χρειαστεί να γίνει ολικό redesign ή να φορτώνεις άλλο markup για το mobile.

image.png.c39a5f18ab8d18b4a3769b2ef1257ec2.png

Στην 1η περίπτωση κρατάς το μενού κλειστό το οποίο το συμμαζεύει αν είναι τεράστιο σε όγκο αλλά δημιουργεί θέμα γιατί είναι αρκετά ξεκάθαρο για τον χρήστη ότι αν πατήσει στο βελάκι ανοίγει και κλείνει μενού.
Παρόλα αυτά παραμένει καλό practice αν ο όγκος είναι μεγάλος και προφανώς με καλύτερο και πιο ξεκάθαρο design θα δείξει καλύτερα.
Θα βοηθούσε σίγουρα αν διατηρούσε το ίδιο functionality και στο desktop.

Στην 2η περίπτωση το μενού απλά παραμένει ανοικτό στο mobile.
Ιδανική λύση για μικρά μενού και δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις το hover από το desktop.

Προσωπικά θα πήγαινα με την 1η επιλογή και θα άλλαζα το desktop σε click αντί για hover για τους λόγους που ανέφερε το @ghostaki
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...