Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση στο γραφείο από το σπίτι


dge1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello every1!

υπάρχει τρόπος να γίνεται εκτύπωση αρχείων απομακρυσμένα στον εκτυπωτή του γραφείου? διαφορετικά δίκτυα βέβαια, ουσιαστικά δηλάδη να εκτυπώνω απο το σπίτι έγγραφα και να τα βρίσκω έτοιμα στο γραφείο. έχω ένα hp laser εκτυπωτή.

επίσης, τι θα συστήνατε για μονάδα αποθήκευσης αρχείων με πρόσβαση πάλι εξ'αποστάσεως? έχω ένα wd my cloud home 2tb συνδεδεμένο πάνω στο ρούτερ. Σπάνια καταφέρνω να συνδεθώ από το σπίτι και σέρνεται απίστευτα. Ακόμα και στο ίδιο δίκτυο όταν βρίσκομαι κάνει πάρα πολύ ώρα να αναζητήσει αρχεία

 

ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πιο απλή λύση είναι να στέλνεις τα έγγραφα με email στο γραφείο και να μπαίνεις απομακρυσμένα να τα τυπώνεις ή να τα ανεβάζεις π.χ. στο gdrive και να συνδέεσαι απομακρυσμένα (πάλι) και να τα κατεβάζεις και να τα τυπώνεις.

Το wd είναι αυτό με usb3; Είναι συνδεμένο σε θύρα usb3 ή σε απλή usb2;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπερδεύτηκα. Πώς θα μπω απομακρυσμένα να τα εκτυπώσω αν τα στείλω στο μαιλ μου? εγώ θέλω να δουλεύω σπίτι μου και να εκτυπώνω απευθείας στον εκτυπωτή του γραφείου και όχι να τα αποθηκεύω και να τα εκτυπώνω όταν θα πηγαίνω εκεί.

για το wd, μόνο με ethernet το έχω κουμπώσει πάνω στο ρούτερ και το διαβάζει σα σκληρό δίσκο όταν είμαι στο χώρο (πρόσβαση με wifi και ότι με καλώδιο ethernet του υπολογιστή στο ρούτερ). Οταν είμαι όμως σπίτι φυσικά δε το βρίσκει, αφού δεν είναι στο δίκτυο του σπιτιού, ενώ και το wd cloud app σέρνεται

αυτό έχω https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/nas/wd-my-cloud-home-2-tb_2767708?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiArrCvBhCNARIsAOkAGcVircemcd-mF3jDgWvD9ZIh8kbFmpNeh9lTH5JFb7FZ8juLRJon8dYaAsZCEALw_wcB

 

Επεξ/σία από dge1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όλοι οι σχετικά νέοι εκτυπωτές έχουν τέτοια λύση. Πήγαινε στη σελίδα υποστήριξης του εκτυπωτή σου και δες τι σου δίνει. ποιον εκτυπωτή έχεις ?

 

όλοι οι σχετικά νέοι εκτυπωτές έχουν τέτοια λύση. Πήγαινε στη σελίδα υποστήριξης του εκτυπωτή σου και δες τι σου δίνει. ποιον εκτυπωτή έχεις ?

επίσης μπορείς νακάνεις τον εκτυπωτή ενεργό στο google print με το λογ/σμο σου κ να εκτυπώνεις στον google printer

xmmm μάλλον καταργηθηκε

https://printershare.net/download-windows.sdf

Δεν το έχω δοκιμάσει

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dge1978 είπε

μπερδεύτηκα. Πώς θα μπω απομακρυσμένα να τα εκτυπώσω αν τα στείλω στο μαιλ μου?

Με remote desktop εφαρμογή π.χ. hoptodesk, anydesk κτλ. Πρέπει να ρυθμίσεις τον client στο pc του γραφείου να δέχεται αυτόματα απομακρυσμένες συνδέσεις από συγκεκριμένο χρήστη. Είναι όμως λίγο επικίνδυνο αυτό όταν πρόκειται για γραφείο.

Έχεις τίποτα windows server στο γραφείο ή είναι απλά υπολογιστές συνδεμένοι σε δίκτυο; Αν έχετε δες μήπως μπορείτε να σηκώσετε κάποιον print server.

Συμφωνώ με τον kthulhou. Πες μας το μοντέλο του εκτυπωτή να δούμε τι δυνατότητες έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...