Προς το περιεχόμενο

H Apple επαναφέρει το λογαριασμό της Epic, δύο ημέρες μετά την απόφαση για τον αποκλεισμό του


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, azuli είπε

 

Αγαπω ρε δικε μου?Μερικα γραμμαρια πλαστικο και αλουμινιο?

Καταλαβαινω,ελληνικη μεταφραση του i love που χρησιμοποιουν στην Αμερικη για τα παντα,αλλα εδω που την κραταμε αυτην την λεξη για ανθρωπους και οχι για πραγματα..πολυ ακυρο.

Αγαπω??

Έχουμε και πιο πρόστυχες λέξεις για να το περιγράψουν αλλά δεν θελουμε να σας σοκάρουμε! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, azuli said:

 

Αγαπω ρε δικε μου?Μερικα γραμμαρια πλαστικο και αλουμινιο?

Καταλαβαινω,ελληνικη μεταφραση του i love που χρησιμοποιουν στην Αμερικη για τα παντα,αλλα εδω που την κραταμε αυτην την λεξη για ανθρωπους και οχι για πραγματα..πολυ ακυρο.

Αγαπω??

Εδω άλλοι είναι ερωτευμένοι.. Την έχουν δάγκωσει καλα τη λαμαρίνα, εε το πλαστικό και το αλουμίνιο ήθελα να πω, και εσυ του τη λες που μονο αγαπα.. 

:)

Πάντως, για να δωσω ενα παράδειγμα τι άνοιγμα έκανε η apple στο μαγαζί της, αν το κατάλαβα καλά. Αν όχι ακούω άλλες απόψεις. 

Η apple είχε ένα μαγαζί και πούλαγε παπούτσια. Απαγορεύε αλλα μαγαζια αλλα πούλαγε και τα παπούτσια των άλλων κρατώντας ενα 30% προμήθεια. Τωρα επιτρέπει αλλα μαγαζιά, υπο τον όρο να ελενχει τι παπούτσια πουλάνε (αν φέρουν καλύτερα δε θα τα δεχτεί), και ταυτόχρονα οτι πουλήσουν ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΤΟΥΣ του παίρνει πάλι προμήθεια η apple καπου 27%. Αν είναι έτσι, δεν ξέρω και πολλούς στον πραγματικό κόσμο να φτιάχναν μαγαζιά. Ποιο ασύμφορο ακούγεται και οχι πραγματικο άνοιγμα. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cat1967 είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξης:

Έχεις ένα store. Τι είναι το store; Μια εφαρμογή που πουλά άλλες εφαρμογές. Οκ. Ότι πουλάς εκεί παίρνεις ένα ποσοστό. Δικαίωμα σου να ζητάς όσο θες. Και 27 και 57. Πρέπει να μπορούν και άλλοι να πουλάνε όμως. Αυτό θα γίνει. Δεν μπορείς να ζητάς χρήματα για το τι πουλάνε οι άλλοι. Δεν το πουλάς εσύ. Δεν μπορείς να απαγορεύσεις σε κάποιον να αναπτύξει εφαρμογή στο iOS. Θα χρεώσεις κάτι για το περιβάλλον ανάπτυξης και τέλος. Μετά τα έσοδα πηγαίνουν στον πωλητή της εφαρμογής. Αυτό θα γίνει θέλουν δεν θέλουν. 

Δεν είναι έτσι. Φτιάχνεις δρόμους ύδρευση ηλεκτρικό δίκτυο τηλεφωνία νοσοκομεία κτλ και κάπου εκεί στήνεις και το μαγαζί σου. Έρχεται ένας τρίτος και θέλει να χτίσει μαγαζί δίπλα στο δικό σου χωρίς να έχει δωσει δεκάρα για τις υποδομές (ΛΣ, Οικοσύστημα, Ασφάλεια, APIs , πελατολόγιο κτλ). 
 

Παρολα αυτά θεωρώ ότι το πάνω κάτω αριστερά δεξιά της Apple πλήττει την εικόνα της. Ή να πει θα σεβαστώ τους κανονισμούς ή να πει θα το πάω μέχρι τέλους ακόμα και βγω από την αγορά της ΕΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 30% προμήθεια απο τις πωλήσεις εφαρμογων, το έχουν δεχτεί όλοι. Και στη google το ίδιο είναι (νομίζω) . Ολο το ζήτημα έχει να κάνει με τις συνδρομές. Η spotify ειναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα. Ειχε δικό της μαγαζί, δικούς της συνδρομήτες, και όταν πουλάει μεσω ios ζητάει 30% προμήθεια απο τους συνδρομητές της. Δεν πρόκειται για πωληση ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ σε αυτή την περίπτωση ωστε να απαιτεί 30%.

Αν φτιάξει δικό της μαγαζί στο ios, σιγα μη το κανει για να κερδίσει 2%. Το πιθανότερο είναι να το κανει για να βάλει μια επιγραφή : Παιδιά μην κάνετε συνδρομές απο εδω, πηγαίνετε στο site μου και κάντε απο εκει 27% ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ. Μονο που αν θέλει ούτε αυτό δε θα την επίτρεψει η apple. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, oldnew είπε

Το 30% προμήθεια απο τις πωλήσεις εφαρμογων, το έχουν δεχτεί όλοι. Και στη google το ίδιο είναι (νομίζω) . Ολο το ζήτημα έχει να κάνει με τις συνδρομές. Η spotify ειναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα. Ειχε δικό της μαγαζί, δικούς της συνδρομήτες, και όταν πουλάει μεσω ios ζητάει 30% προμήθεια απο τους συνδρομητές της. Δεν πρόκειται για πωληση ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ σε αυτή την περίπτωση ωστε να απαιτεί 30%.

Αν φτιάξει δικό της μαγαζί στο ios, σιγα μη το κανει για να κερδίσει 2%. Το πιθανότερο είναι να το κανει για να βάλει μια επιγραφή : Παιδιά μην κάνετε συνδρομές απο εδω, πηγαίνετε στο site μου και κάντε απο εκει 27% ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ. Μονο που αν θέλει ούτε αυτό δε θα την επίτρεψει η apple. 

Αυτό λύνεται με Marketing Campaign. Όλη η φασαρία που γίνεται θα είχε τελειώσει. 

Το μόνο που είναι αποδεκτό είναι η προώθηση του Apple Music σε σχέση με το Spotify. Αλλά κάτι τέτοιο το κάνει και η Google. Προσωπικα μου έχει βγάλει μπροστά στο store το Spotify αλλά ίσως επειδή ήδη έχω συνδρομή στο Apple one. 

Έχω συνδρομές σε Office 365, Disney+, YouTube premium όλες εκτός App Store. 

Δυστυχως όταν έχουμε άκρατο καπιταλισμό και το αποδεχόμαστε δεν μπορεί να κλαψουρίζουμε όταν χτυπάει την δικιά μας πόρτα. Η ίδια η Spotify εκμεταλλεύεται τους δημιουργούς και τους δίνει ψίχουλα. Προσωπικα δεν με νοιάζει ποια πολυεθνική τα κονομάει έτσι κι αλλιώς ολιγοπώλια έχουμε, Τους μόνους που συμπάσχω είναι τους μικρούς που είναι τα ποντίκια στην μάχη των ελεφάντων.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν είναι έτσι. Φτιάχνεις δρόμους ύδρευση ηλεκτρικό δίκτυο τηλεφωνία νοσοκομεία κτλ και κάπου εκεί στήνεις και το μαγαζί σου. Έρχεται ένας τρίτος και θέλει να χτίσει μαγαζί δίπλα στο δικό σου χωρίς να έχει δωσει δεκάρα για τις υποδομές (ΛΣ, Οικοσύστημα, Ασφάλεια, APIs , πελατολόγιο κτλ). 
 

Παρολα αυτά θεωρώ ότι το πάνω κάτω αριστερά δεξιά της Apple πλήττει την εικόνα της. Ή να πει θα σεβαστώ τους κανονισμούς ή να πει θα το πάω μέχρι τέλους ακόμα και βγω από την αγορά της ΕΕ.

 

Άρα με την λογική σου θα πρέπει να έχουμε μόνο μια εταιρία για internet και μια για ρεύμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν είναι έτσι. Φτιάχνεις δρόμους ύδρευση ηλεκτρικό δίκτυο τηλεφωνία νοσοκομεία κτλ και κάπου εκεί στήνεις και το μαγαζί σου. Έρχεται ένας τρίτος και θέλει να χτίσει μαγαζί δίπλα στο δικό σου χωρίς να έχει δωσει δεκάρα για τις υποδομές (ΛΣ, Οικοσύστημα, Ασφάλεια, APIs , πελατολόγιο κτλ). 
 

Παρολα αυτά θεωρώ ότι το πάνω κάτω αριστερά δεξιά της Apple πλήττει την εικόνα της. Ή να πει θα σεβαστώ τους κανονισμούς ή να πει θα το πάω μέχρι τέλους ακόμα και βγω από την αγορά της ΕΕ.

 

Δεν παει ετσι. Η κινητηριος δυναμη στην τεχνολογια ειναι οι εφαρμογες. Θα επαιρνες ενα gaming PC 2000 ευρω αν δεν υπηρχαν τιτλοι; Οχι. Παντου ισχυει αυτο. Αρα η apple google microsoft κλπ για να πουλησουν χρειαζονται εφαρμογες. Αν αυριο αποσυρει η meta το insta fb whatsapp απο το ios η android τι θα γινει; Θα καινε συσκευες στο Συνταγμα. Γιαυτο οι εταιρειες που κανουν ΛΣ κανουν και το περιβαλλον αναπτυξης για να φτιαχνονται εφαρμογες. Ουσιαστικα πουλανε λογω εφαρμογων και το οποιο κοστος του περιβαλλοντος ( SDK APIs κλπ) ειναι μεσα στα 1500 που πληρωνεις για iphone S24 ultra κλπ συν οι αναβαθμισεις του ΛΣ. Το να ζητας και ποσοστο απο τις εφαρμογες ειναι αλητεια. Αν τον διευκολυνεις με ενα app store οκ. Αν οχι ομως, δεν εχεις δικαιωμα να θες ποσοστο. Δηλ η adobe θα πρεπει να πληρωνει οταν πουλαει photoshop σε Apple Microsoft; Γιατι; Μαζι το αναπτυσουν; Βρηκαν και την παπαντζα της ασφαλειας (gif με προβατα και σανο) και προσπαθουν να χωθουν παντου.

Ελπιζω να τα φτιαξει αυτα η ΕΕ. Τις προαλλες πηγα να στησω ενα laptop φιλου, καινουργιο, και ηθελε λογαριασμο microsoft για να αλλαξω την επιλογη και να παιρνει εφαρμογες εκτος microsoft store! Ξυπνησαν και αυτοι. Μεχρι και ο Μασκ το ανεφερε. Πρεπει να σταματησει αυτο το σκηνικο διοτι εμεις θα την πληρωσουμε.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Άρα με την λογική σου θα πρέπει να έχουμε μόνο μια εταιρία για internet και μια για ρεύμα...

Λάθος συμπέρασμα έβγαλες. Και δεν θέλω να χάσω τον χρόνο μου εξηγώντας. Συγνώμη 

Μονο ένα παράδειγμα: στην Γερμανία (τουλάχιστον πριν λίγα χρόνια που το είχα διαβάσει) κανένας δεν έχει δικαίωμα να σκάψει πλην της κρατικής Deutsche Telecom. Οι υπόλοιποι μισθώνουν γραμμές και κάνουν μεταπώληση. Το iOS και το App Store είναι οι υποδομές και τα apps είναι οι πάροχοι. Το ίδιο γίνεται παντού απλά επειδή το Software είναι άυλο σου μοιάζει περίεργο.

3 ώρες πριν, cat1967 είπε

Δεν παει ετσι. Η κινητηριος δυναμη στην τεχνολογια ειναι οι εφαρμογες. Θα επαιρνες ενα gaming PC 2000 ευρω αν δεν υπηρχαν τιτλοι; Οχι. Παντου ισχυει αυτο. Αρα η apple google microsoft κλπ για να πουλησουν χρειαζονται εφαρμογες. Αν αυριο αποσυρει η meta το insta fb whatsapp απο το ios η android τι θα γινει; Θα καινε συσκευες στο Συνταγμα. Γιαυτο οι εταιρειες που κανουν ΛΣ κανουν και το περιβαλλον αναπτυξης για να φτιαχνονται εφαρμογες. Ουσιαστικα πουλανε λογω εφαρμογων και το οποιο κοστος του περιβαλλοντος ( SDK APIs κλπ) ειναι μεσα στα 1500 που πληρωνεις για iphone S24 ultra κλπ συν οι αναβαθμισεις του ΛΣ. Το να ζητας και ποσοστο απο τις εφαρμογες ειναι αλητεια. Αν τον διευκολυνεις με ενα app store οκ. Αν οχι ομως, δεν εχεις δικαιωμα να θες ποσοστο. Δηλ η adobe θα πρεπει να πληρωνει οταν πουλαει photoshop σε Apple Microsoft; Γιατι; Μαζι το αναπτυσουν; Βρηκαν και την παπαντζα της ασφαλειας (gif με προβατα και σανο) και προσπαθουν να χωθουν παντου.

Ελπιζω να τα φτιαξει αυτα η ΕΕ. Τις προαλλες πηγα να στησω ενα laptop φιλου, καινουργιο, και ηθελε λογαριασμο microsoft για να αλλαξω την επιλογη και να παιρνει εφαρμογες εκτος microsoft store! Ξυπνησαν και αυτοι. Μεχρι και ο Μασκ το ανεφερε. Πρεπει να σταματησει αυτο το σκηνικο διοτι εμεις θα την πληρωσουμε.

 

Δεν είναι μονόδρομη αλλά αμφίδρομη η σχέση. Αν αποσύρει τις εφαρμογές στο τέλος θα καλυφθεί το κενό από τρίτους. Πρέπει να γίνει κάτι μαζικό για να δημιουργήσει πρόβλημα. Η Epic είχε πρόβλημα  με το Ban παρά το ανάποδο. Η MS και Sony πουλάνε τις κονσόλες στο κόστος γιατί προσδοκούν στα ποσοστά.

Η πληροφορική έχει πάει στα services. Η πορεία δείχνει ότι όταν έχουμε παντού χαμηλά latency και μεγάλες ταχύτητες όλα θα είναι cloud based services. Αν θες την γενική μου θέση είμαι πιο σκληροπυρηνικός από εσένα.
Θα ήθελα να μην μπορεί κάποιος καν να μεταβιβάζει περιουσία στα παιδιά του και να αποκτάει έσοδα από μετοχές, ακίνητα κτλ χωρίς να δουλεύει. Όπως θα ήθελα εγώ τον κόσμο δεν θα υπήρχαν Apple , Ms και Google, Meta, Tesla κτλ που θα ανήκαν σε λίγους. Δυστυχώς όμως από την στιγμή που ζεις σε ένα μοντέλο οικονομίας που το επιτρέπει θα κρίνεις όλους με τους ίδιους όρους.

Δες πχ την CVC στην Ελλάδα τι έχει από νοσοκομεία, τρόφιμα , ηλεκτρισμό και θέλει να μπει και στα πανεπιστήμια. Εκεί θα μπει κάνα φρένο; Δες ποσό καλό κάνα οι ιδιωτικοποιήσεις σε ρεύμα και τηλεφωνία. Το να κυνηγάς μεμονωμένα είναι σαν να δίνεις άλλοθι στους άλλους. Μπορούμε οριζόντια να βάλουμε κανόνες; Αν ναι θα ήμουν ο πρώτος υποστηρικτής.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...