Προς το περιεχόμενο

καθυστερηση στην εναρξη


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, εχω εναν υπολογιστη, ι3 12100. 16gb ddr5  με εναν pcie 3.0.

Στην εναρξη, ενω ανοιγει πολυ γρηγορα, τωρα τελευταια, δεν τελειωνει την εναρξη, αλλα, σαν να συνεχιζει να φορτωνει για λιγο, χωρις να μπορω να ,ειτουργησω τον υπολογιστη. Αυτο κραταει, 4-5 δευτερα.

Σαν να τρεχει κατι απο πισω.

Ειναι φυσιολογικο, η να υποθεσω κατι ;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

αν πριν δεν το έκανε κ τώρα το κάνει, σημαίνει πως αυτό που τρέχει από πίσω είναι νέο πρόγραμμα, update κλπ

κάνε ένα καλό scan με το malwarebytes ή κάτι συναφές (κ μετά το σβήνεις κ αυτό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετρεξα το malware bytes , δε βρηκε τιποτα.

Συνεχιζει το ιδιο, και σημερα , πρωτη φορα, ο υπολογιστης παγωσε τελειως , και δε δουλευε τιποτα. Αναγκαστικα να κανω επανεκκινηση απο το κουμπι εναρξης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα

εγιναν τίποτα software updates και μετά αρχισε το θέμα?

αν όχι, τρεξε hardware tests, ξεκίνα από RAM k disk

αν ναι, κανε uninstall αυτα τα upgrades/updates κ τσέκαρέ το.

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

software , οχι, μονο τα windows κανουν.

Eδω και καιρο ομως, εχει κολλησει η δουλεια και δε μου κανει update ενα . 

Το ανεωασα στο φορουμ το θεμα, αλλα μου ειπαν να το αφησω μεχρι να το δτιαξουν τα win 10.

2024-01 Security Update for Windows 10 Version 22H2 for x64-based Systems (KB5034441)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ελα ρε! εχω ενα laptop HP Που ειχε ακριβως το ιδιο θεμα. Το συγκεκριμενο update δεν μπορουσε να το παρει με τιποτα. Μου εσπασε τοσο πολυ τα νευρα, για τοσο καιρο, που του περασα απο την αρχη Windows 10, και ολα ισιωσαν. Δεν καταφερα να βρω λυση. Ουτε επισκευαζοντας το windows update, ουτε διαφορες αλλες αλχημειες που διαβασα στο google.

Καθε φορα με την προσπαθεια update, Παιδευοταν κανα 3 ωρο να αναψει με απανωτά σβησε-αναψε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2024 στις 12:13 ΜΜ, drapanakis είπε

software , οχι, μονο τα windows κανουν.

Eδω και καιρο ομως, εχει κολλησει η δουλεια και δε μου κανει update ενα . 

Το ανεωασα στο φορουμ το θεμα, αλλα μου ειπαν να το αφησω μεχρι να το δτιαξουν τα win 10.

2024-01 Security Update for Windows 10 Version 22H2 for x64-based Systems (KB5034441)

Το πιθανότερο είναι το πρόβλημα να οφείλεται στο γεγονός ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος σε ένα μέρος των Windows που ονομάζεται Windows Recovery Environment (WinRE). Αυτό το διαμέρισμα (partition) χρειάζεται τουλάχιστον 250 megabyte ελεύθερου χώρου.

Μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου αλλά προϋποθέτει στοιχειώδεις γνώσεις για τη διαχείριση των διαμερισμάτων (partitions) με την εντολή “diskpart” (μπορείς να δεις αναλυτικές οδηγίες εδώ) ή με τη χρήση κάποιου εργαλείου – λογισμικού (π.χ. MiniTool Partition Wizard, EaseUS Partition Master, κ.λπ.).

Εάν όχι περιμένεις να διορθώσει η Microsoft σε κάποιο επόμενο Update.

Στις 10/3/2024 στις 8:59 ΠΜ, drapanakis είπε

Γεια σας, εχω εναν υπολογιστη, ι3 12100. 16gb ddr5  με εναν pcie 3.0.

Στην εναρξη, ενω ανοιγει πολυ γρηγορα, τωρα τελευταια, δεν τελειωνει την εναρξη, αλλα, σαν να συνεχιζει να φορτωνει για λιγο, χωρις να μπορω να ,ειτουργησω τον υπολογιστη. Αυτο κραταει, 4-5 δευτερα.

Σαν να τρεχει κατι απο πισω.

Ειναι φυσιολογικο, η να υποθεσω κατι ;

Ευχαριστω.

Α. Δοκίμασε να κάνεις τα εξής (γιατί με τα αποτυχημένα updates μένουν κατάλοιπα που πάνε και τρέχουν - εξ ου και η πιθανή καθυστέρηση εάν και μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους):

  • Σταματάς τις παρακάτω υπηρεσίες. Για να το κάνεις ανοίγεις ένα command prompt ως διαχειριστής και πληκτρολογείς τις ακόλουθες 4 γραμμές και πατάς Enter μετά από κάθε μία:
    • net stop bits
    • net stop wuauserv
    • net stop cryptsvc
    • net stop msiserver

image.png.eff143e9fbd8d4658938c6f2638c820f.png

image.png.30f49e9436542632e3eba688ee99375d.png

Κάθε εντολή διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα, οπότε περιμένεις να δεις τα μηνύματα ολοκλήρωσης της διαδικασίας.

Δεν κλείνεις το command prompt.

  • Θα πρέπει τώρα να δαγράψουμε τα περιεχόμενα δυο φακέλων
  • Πας εδώ C:\Windows\SoftwareDistribution (copy paste στον file explorer)

image.png.d67e8a479c1ac79653da4e76687239ef.png

  • Πατάς "Ctrl + A" για να επιλέξεις τα πάντα στον φάκελο και "Delete"
  • Πας εδώ C:\Windows\System32\catroot2 (copy paste στον file explorer)

image.png.149eec7ec6e34ddee739e55e34fa9c1a.png

  • Πατάς "Ctrl + A" για να επιλέξεις τα πάντα στον φάκελο και "Delete"
  • Επιστρέφεις στο command prompt (εάν το έκλεισες ανοίγεις ξανά ένα command prompt ως διαχειριστής και πληκτρολογείς τις ακόλουθες εντολές μια μια και κάθε φορά το Enter:
    • net start bits
    • net start wuauserv
    • net start cryptSvc
    • net start msiserver
  • Αφού τελειώσεις κάνε μια επανεκίνηση και δες εάν εξακολουθείς και έχεις το πρόβλημα. 

Β. Επίσης μπορείς να δεις τι διεργασίες τρέχουν στο παρασκήνιο από το Task Manger και να τα κάνεις disable εφόσον δε τα χρειάζeσαι.

image.png.028536858ce0e582d28f7565b4e0dd3b.png

Π.χ. στο παραπάνω εάν κάνεις δεξί κλικ πάνω στο Enabled μπορείς να το απενεργοποιήσεις (Disable).

Γ. Εναλλακτικά υπάρχουν free προγράμματα όπου μπορείς να δεις τι τρέχουν κάθε φορά τα Windows και να τα ενεργοποιείς ή απενεργοποιείς όποτε θέλεις. Π.χ. το Advanced Uninstaller PRO.

image.png.60569036ca29a87bd9e3d2589c0dc5c9.png

Π.χ. κάνοντας κλικ σε κάθε μια από τις επιλογές που αφορούν το "CCleaner" (όπως φαίνεται στη φωτογραφία που ακολουθεί) τις απενεργοποιείς όλες (και κάνεις επανεκκίνηση για να ολοκληρωθεί η διαδικασία). Θέλεις να τις επαναφέρεις τις επιλέγεις πάλι και την επόμενη φορά που ξεκινάς τον υπολογιστή ξεκινάνε και αυτές οι τρεις διεργασίες.

image.png.e7c264304f9f8f01a773b7e0bd509c28.png   

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...