Προς το περιεχόμενο

WiFi calling σε Apple Watch


lioutsiv
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από billdanos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους . Ήθελα να ρωτήσω αν έχει καταφέρει κανείς να κάνει το WiFi calling της Cosmote να δουλέψει σε Apple Watch . Η υπηρεσία δουλεύει μια χαρά όταν έχω σε λειτουργία πτήσης το iPhone και είναι συνδεδεμένο σε WiFi . Παρ ολ αυτά δε μπορώ να κάνω ή να δεχτώ κλήσεις στο Apple Watch όταν αυτό είναι σε WiFi αλλά όχι κοντά στο iPhone . Σύμφωνα με το επίσημο site της Apple , αυτό θα έπρεπε να είναι εφικτό . 

«If your cellular carrier offers Wi-Fi calling, you can use your Apple Watch to make and receive calls over Wi-Fi instead of the cellular network—even when your paired iPhone isn’t with you or is turned off. Your Apple Watch just has to be within range of a Wi-Fi network that your iPhone has connected to in the past.»

Γνωρίζει κάποιος τίποτα περισσότερο επι του θέματος ; Ευχάριστω ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
  • Λύση
9 ώρες πριν, lioutsiv είπε

Καλημέρα σε όλους . Ήθελα να ρωτήσω αν έχει καταφέρει κανείς να κάνει το WiFi calling της Cosmote να δουλέψει σε Apple Watch . Η υπηρεσία δουλεύει μια χαρά όταν έχω σε λειτουργία πτήσης το iPhone και είναι συνδεδεμένο σε WiFi . Παρ ολ αυτά δε μπορώ να κάνω ή να δεχτώ κλήσεις στο Apple Watch όταν αυτό είναι σε WiFi αλλά όχι κοντά στο iPhone . Σύμφωνα με το επίσημο site της Apple , αυτό θα έπρεπε να είναι εφικτό . 

«If your cellular carrier offers Wi-Fi calling, you can use your Apple Watch to make and receive calls over Wi-Fi instead of the cellular network—even when your paired iPhone isn’t with you or is turned off. Your Apple Watch just has to be within range of a Wi-Fi network that your iPhone has connected to in the past.»

Γνωρίζει κάποιος τίποτα περισσότερο επι του θέματος ; Ευχάριστω ! 

Έχω την εντύπωση πως έχει να κάνει με την cosmote μιας και σύμφωνα με την apple, αν ο provider σου υποστηρίζει Wi-Fi calling θα έπρεπε να μπορείς να κανείς κλήσεις και από ένα Apple Watch όταν το τηλέφωνο δεν είναι κοντά και άσχετα αν έχεις lte ή gps only watch.  Κανονικά θα έπρεπε να βλέπεις στις ρυθμίσεις του ρολογιού και στην καρτέλα phone το διακόπτη για το Wi-Fi calling αλλά ούτε εγώ το έχω αυτό στην cosmote ενώ έχω ενεργή την υπηρεσία… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έτσι πρέπει να είναι . Στις ρυθμίσεις του τηλεφωνου allow calls on other devices μπορώ να δω το iPad αλλά όχι το Apple Watch . Ούτε με την σύνδεση της Cosmote ούτε με την Nova . Φαίνεται πως αυτός είναι άλλος ένας περιορισμός των ελληνικών δικτύων σε σχέση με τα αντίστοιχα του εξωτερικού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...