Προς το περιεχόμενο

Bitlocker


saloustrose

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.Εχω Windows 10 σε laptop dell Inspiron 15.Στα καλά καθούμενα μετά από κάποια ενημέρωση που έγινε πετάει μια εικόνα για να βάλω κωδικό bitlocker.Τετοιο κωδικό εγώ δεν έχω ούτε μπορώ να τον βρω σε κάποιο λογαριασμό που έχω στη Microsoft.Προσπαθησα να ξαναστήσω windows από πάνω χωρίς να χάσω αρχεία και δεν με αφήνει.Τι μπορώ να κάνω για να σώσω τουλάχιστον τα αρχεία;Η κάποιος τρόπος για να παρακάμψουμε αυτή τη μπούρδα.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@saloustrose

μπες κ δες τις ρυθμίσεις στο uefi/bios, αν άλλαξε το status του controller του δίσκου σου. Δηλάδή αν ήταν RAID κ μετά το update έγινε AHCI ή το ανάποδο.

οι τρόποι που λέει ο @hp8 μέσω του link είναι ΑΦΟΥ πρώτα μπεις κ διαβάσεις το δίσκο, δηλ να ξέρεις το bitlocker pass key.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Οι τρόποι που αναφέρει το παιδί είναι αν έχει το κωδικό.Οι ρυθμίσεις του Bios είναι σωστές .Το secure boot και ον και οff είναι το ίδιο.Legacy και UEFI το ίδιο.Καποιος άλλος που να του έχει τύχει και το έχει παρακάμψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκίμασε να μπείς στο πατρακάτω link με το MS account σου που είναι ενεργό και στον υπολογιστή μήπως και υπάρχει εκεί το recovery key 

https://account.microsoft.com/devices/recoverykey

 

Επεξ/σία από Okkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Okkin είπε

δοκίμασε να μπείς στο πατρακάτω link με το MS account σου που είναι ενεργό και στον υπολογιστή μήπως και υπάρχει εκεί το recovery key 

https://account.microsoft.com/devices/recoverykey

 

Δεν είχα κάνω λογαριασμό Microsoft.Μονο τοπικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2024 στις 5:05 ΜΜ, saloustrose είπε

Το secure boot και ον και οff είναι το ίδιο.Legacy και UEFI

δεν λέω αυτά. Λέω αν ο controller είναι AHCI ή RAID κλπ. Συχνά πυκνά τελευταία, με bios update έρχονται κ firmware updates Κλπ κ κάποιες ρυθμίζεις αλλάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξε επίσης το TPM Configuration (σε Asus μητρικές εάν θυμάμαι καλά είναι η μόνη επιλογή μετά από Update του Bios που σε ρωτάει - πριν το ενεργοποιήσεις ή κάτι τέτοιο δε θυμάμαι ακριβώς - εάν έχεις ενεργοποιήσει το Bitlocker και παράλληλα σου λέει τι πρέπει να κάνεις). 

Δες εάν στο Bios το TPM 2.0 Security είναι ενεργοποιημένο ή απενεργοποίημένο και δοκίμασε να δεις τι γίνεται εάν αλλάξεις το status του (με μια μικρή επιφύλαξη για το όποιο αποτέλεσμα γιατί δε γνωρίζουμε ποια ακριβώς είναι η αιτία που οδήγησε στην ενεργοποίηση του Bitlocker και από τη στιγμή που όπως λες δεν έχεις λογαριασμό MS).

Επανεκίνησε τα Windows και δες τι παίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.TPM configuration δεν υπάρχει σε αυτό το laptop.Το SATA ooperation είναι στο ACHI .Δεν έχει επιλογή για RaID παρα μόνο για disable.Το secure boot είτε ενεργό είτε ανενεργό κάνει το ίδιο.Ειτε UEFI είτε legacy το ίδιο.

Στις 11/3/2024 στις 5:25 ΜΜ, Okkin είπε

δοκίμασε να μπείς στο πατρακάτω link με το MS account σου που είναι ενεργό και στον υπολογιστή μήπως και υπάρχει εκεί το recovery key 

https://account.microsoft.com/devices/recoverykey

 

Δεν είχα κάνω λογαριασμό Microsoft.Μονο τοπικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε φορματ τον δίσκο για να ξεμπερδέψεις. Delete partition εννοείται.

Εφόσον ενεργoποιήθηκε η κρυπτογράφηση δεν υπάρχει περίπτωση να την προσπεράσεις "αυτό είναι και το νόημα ύπαρξής της".

Για το πως ενεργοποιήθηκε έχω τις αμφιβολίες μου.

 

Επεξ/σία από rscosworth
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειχε τυχει ηδη σε 3 dell, δυστυχως διχως να βρουμε λυση.

Και ναι, ενεργοποιειται διχως λογο μετα απο καποια updates και καποιες φορες μετα απο bios update.

Ακομη και με τοπικο account

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2024 στις 9:34 ΜΜ, saloustrose είπε

Καλησπέρα.TPM configuration δεν υπάρχει σε αυτό το laptop

πήγαινε στο BIOS κάτω αριστερά, το αναφέρει αλλιώς η DELL αλλά υπάρχει. Λόγω τσίπουρου σήμερα κ σκορδαλιάς δε θυμάμαι πως ακριβώς, αύριο θ αμου ρθει επιφώτηση  :D

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...