Προς το περιεχόμενο

Π'ως να ενεργοποιήσω το USB Debugging από ADB ή Recovery (Mobile not bootable)


John-n78
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από John-n78,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μετά από αλλαγή του DPI (density), κατα λάθος έχει μπει αρκετά υψηλή τιμή και το κινητό έχει γίνει Non bootable. Μόνο σε Safe Mode μπορεί να μπει, αλλά δεν γίνεται να το λειτουργήσω καθώς ΔΕΝ δείχνει όλη την οθόνη. Διορθώνεται το πρόβλημα (απ΄όσο νομίζω) μέσω ADB αλλά για κακή μου τύχη έχει απενεργοποιηθεί το usb debugging με αποτέλεσμα να αποτυγχάνουν τα ADB commands. Ψάχνω τρόπο να ενεργοποιήσω το usb debugging μέσω ADB ή Recovery (Twrp installed), εκτός και εάν γνωρίζει κάποιος να μπορώ να αλλάξω κατευθείαν το DPI μέσω edit του sytsem file όπου ρυθμίζει το DPI. Ευχαριστώ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε το δεύτερο σκέλος αυτής της απάντησης, για να τραβήξεις μέσω ADB το build.prop (ενώ είσαι σε TWRP), να φτιάξεις το DPI και να το pushάρεις ξανά: https://android.stackexchange.com/a/96191

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι άσχετο ;;

Αφού ο εντοπισμός σφαλμάτων usb είναι απαραίτητος για την μεταφορά αρχείων μεταξύ μνήμης κινητού (rom) και εξωτερικής συσκευής δεν θα έπρεπε να ήταν από προεπιλογή ενεργοποιημένος (τουλάχιστον στις συσκευές που δεν διαθέτουνε υποδοχή κάρτας μνήμης) ;;

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dhmak είπε

Να ρωτήσω κάτι άσχετο ;;

Αφού ο εντοπισμός σφαλμάτων usb είναι απαραίτητος για την μεταφορά αρχείων μεταξύ μνήμης κινητού (rom) και εξωτερικής συσκευής δεν θα έπρεπε να ήταν από προεπιλογή ενεργοποιημένος (τουλάχιστον στις συσκευές που δεν διαθέτουνε υποδοχή κάρτας μνήμης) ;;

Όχι, είναι θέμα ασφάλειας, αν δηλαδή στο κλέψουν θα έχουν πρόσβαση σε όλα τα αρχεία;  Εγώ βέβαια πάντα το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να το έχω ανοιχτό με ότι ρίσκο συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έκανα κάποιες δοκιμές με άλλο λειτουργικό κινητό για να καταλάβω εάν στο δικό μου είναι ενεργοποιημένο το Usb debugging ή όχι. Δηλαδή, με usb debugging disabled με "Adb devices" command εμφανίζει μόνο το "List of devices attached", εάν το usb debugging είναι enabled αλλά στην ερώτηση που κάνει για το εάν θες ΠΑΝΤΑ να επιτρέπεται από αυτόν τον υπολογιστή και εμφανίζει το αντίστοιχο RSA για έγκριση, εάν πατήσεις "Άκυρο" και δεν δώσεις έγκριση στο RSA, τότε με "Adb devices" command θα εμφανίζει το "List of devices attached", από κάτω το device serial και δίπλα του την ένδειξη "Unauthorized", ενώ εάν δοθεί η έγκριση τότε θα εμφανίζει το "List of devices attached", από κάτω το device serial και δίπλα του την ένδειξη "device". 'Άρα έχουμε τις εξείς καταστάσεις

1) Usb debugging: Off -> empty

2) Usb Debugging: On (RSA: No) -> "Serial device" Unauthorized

3) Usb Debugging: On (RSA: Yes) -> "Serial device" device

Εγώ εάν είμαι σε safe mode, τότε υπάγομαι στην περίπτωση 2. Δεν ξέρω εάν η διαφορά έγκρισης RSA ή όχι, αφού και στις δύο περιπτώσεις το USB Debugging είναι enabled, επηρεάζει σε κάποιο Adb command να μην τρέξει κανονικά.

Ενώ εάν είμαι σε Recovery (TWRP) τότε υπάγομαι στην περίπτωση 3 με την διαφορά ότι αντί να μου γράφει "device", γράφει "recovery". Εάν τελικά η περίπτωση 3 είναι όντως καλύτερη από την περίπτωση 2, τότε καλύπτομαι και από το recovery ή κάποιες adb εντολές τρέχουν μόνο όταν το κινητό έχει ανοίξει (είτε normal boot, είτε safe mode) ?

 

Update!!! Τελικά το RSA εάν είναι "Yes" έχει διαφορά γιατί όπως αποδείχτηκε και στην λύση που δίνω πιο κάτω, δεν έτρεχαν οι εντολές "adb shell wm size reset" & "adb shell wm density reset" και εμφάνιζαν  "error: device unauthorized...". Όπως και τελικά, δεν είναι όλες οι εντολές και για Recovery και για normal boot/safe mode, διότι στο recovery αν και ήμουν στην κατάσταση 3 δεν έτρεχαν οι παραπάνω adb εντολές, ενώ όταν το safe mode έγινε απο την κατάσταση 2 σε κατάσταση 3, τότε έτρεξαν κανονικά.

Επεξ/σία από John-n78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Βρήκα τη ΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ FORMAT. Όπως έχω ήδη πει, είχα πρόσβαση σε Safe Mode. Το "Adb devices" έδινε αποτέλεσμα "device serial" Unauthorized. Αυτό σημαίνει ότι το USB Debugging είναι ενεργοποιημένο αλλά δεν έχει δώσει την εξουσιοδότηση για το RSA Key fingerprint (το παράθυρο διαλόγου που εμφανίζεται κατά τη σύνδεση κινητού με τον υπολογιστή όταν έχει ενεργοποιηθεί το USB Debugging και ζητά να επιτρέψουμε το USB Debugging στον υπολογιστή με RSA Key fingerprint). Επειδή η οθόνη είναι πολύ ζουμαρισμένη λόγω του high value στο density και δεν μπορεί να δοθεί η εξουσιοδότηση επιλέγοντας "Ok", τότε θα πρέπει να γίνει Manually. Πηγαίνουμε στο C:\Users\"username"\.android στον υπολογιστή και βρίσκουμε το αρχείο adbkey.pub. Το μετονομάζουμε σε adb_keys. Τώρα τοποθετούμε αυτό το αρχείο στο /data/misc/adb/ του Android (με τη βοήθεια του TWRP που διαθέτει file manager) αντικαθιστώντας το τρέχον adb_keys. Τώρα κάνουμε επανεκκίνηση σε Safe Mode και στο "Adb devices" δίνει το αποτέλεσμα "device serial" device (που σημαίνει ότι το USB debugging είναι ενεργοποιημένο και ως Authorized). Τώρα μέσω του ADB μπορούμε να εκτελέσουμε "adb shell wm size reset" & "adb shell wm density reset" για να επαναφέρουμε την ανάλυση και τo density στα default values αντίστοιχα χωρίς κανένα σφάλμα όπως συνέβαινε πριν όταν το ADB ήταν Unauthorized. Τώρα μπορούμε να κάνουμε επανεκκίνηση σε κανονική εκκίνηση.
Επεξ/σία από John-n78
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, John-n78 είπε
Βρήκα τη ΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ FORMAT. Όπως έχω ήδη πει, είχα πρόσβαση σε Safe Mode. Το "Adb devices" έδινε αποτέλεσμα "device serial" Unauthorized. Αυτό σημαίνει ότι το USB Debugging είναι ενεργοποιημένο αλλά δεν έχει δώσει την εξουσιοδότηση για το RSA Key fingerprint (το παράθυρο διαλόγου που εμφανίζεται κατά τη σύνδεση κινητού με τον υπολογιστή όταν έχει ενεργοποιηθεί το USB Debugging και ζητά να επιτρέψουμε το USB Debugging στον υπολογιστή με RSA Key fingerprint). Επειδή η οθόνη είναι πολύ ζουμαρισμένη λόγω του high value στο density και δεν μπορεί να δοθεί η εξουσιοδότηση επιλέγοντας "Ok", τότε θα πρέπει να γίνει Manually. Πηγαίνουμε στο C:\Users\"username"\.android στον υπολογιστή και βρίσκουμε το αρχείο adbkey.pub. Το μετονομάζουμε σε adb_keys. Τώρα τοποθετούμε αυτό το αρχείο στο /data/misc/adb/ του Android (με τη βοήθεια του TWRP που διαθέτει file manager) αντικαθιστώντας το τρέχον adb_keys. Τώρα κάνουμε επανεκκίνηση σε Safe Mode και στο "Adb devices" δίνει το αποτέλεσμα "device serial" device (που σημαίνει ότι το USB debugging είναι ενεργοποιημένο και ως Authorized). Τώρα μέσω του ADB μπορούμε να εκτελέσουμε "adb shell wm size reset" & "adb shell wm density reset" για να επαναφέρουμε την ανάλυση και τo density στα default values αντίστοιχα χωρίς κανένα σφάλμα όπως συνέβαινε πριν όταν το ADB ήταν Unauthorized. Τώρα μπορούμε να κάνουμε επανεκκίνηση σε κανονική εκκίνηση.

Μπράβο είσαι ωραίος.

Θα σώσεις αρκετό κόσμο με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...