Προς το περιεχόμενο

Αγορά λάπτοπ από Αμερική. Τιμές, εγγύηση, τελωνείο, κλπ. Αξίζει;


satsok2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά. Βρίσκομαι για κάποιο διάστημα Αμερική. Ο τωρινός υπολογιστής μου χρέπι πια, χρειάζεται αλλαγή.

Σκεφτόμουν την πιθανότητα αγοράς λάπτοπ από εδώ. Πάνω σε αυτό, βλέπω τις τιμές για MacBook Air / Pro. Pro Μ3 Max ~1000 ευρώ κάτω από Ελλάδα (3199$ vs 3980E). Άλλα μοντέλα πχ Air 13 M3 - 16 - 512 ~600Ε κάτω. 

Μπορεί να αξίζει να αγοράσω από εδώ;

Κάποιες απορίες, με bold οι σημαντικότερες.

α - Φορτιστής θα έχει Αμερικάνικο βύσμα. Θα δουλέυει με αντάπτορα, σωστά;

β - Εγγύηση τι συμβαίνει εφόσον επιστρέψω Ευρώπη; Είναι 1 έτους ή παραπάνω;

γ - Τελωνείο τι γίνεται; Θα μπλέξω λέτε αν τον έχω χύμα στην τσάντα μου ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, satsok2 είπε

Γειά χαρά. Βρίσκομαι για κάποιο διάστημα Αμερική. Ο τωρινός υπολογιστής μου χρέπι πια, χρειάζεται αλλαγή.

Σκεφτόμουν την πιθανότητα αγοράς λάπτοπ από εδώ. Πάνω σε αυτό, βλέπω τις τιμές για MacBook Air / Pro. Pro Μ3 Max ~1000 ευρώ κάτω από Ελλάδα (3199$ vs 3980E). Άλλα μοντέλα πχ Air 13 M3 - 16 - 512 ~600Ε κάτω. 

Μπορεί να αξίζει να αγοράσω από εδώ;

Κάποιες απορίες, με bold οι σημαντικότερες.

α - Φορτιστής θα έχει Αμερικάνικο βύσμα. Θα δουλέυει με αντάπτορα, σωστά;

β - Εγγύηση τι συμβαίνει εφόσον επιστρέψω Ευρώπη; Είναι 1 έτους ή παραπάνω;

γ - Τελωνείο τι γίνεται; Θα μπλέξω λέτε αν τον έχω χύμα στην τσάντα μου ;

 

 

α) Ναι θα δουλέψει. Τα magsafe είναι compatible και για 110V και για 220V. Μπορείς να αλλάξεις και το Plug τους ή απλά βάζεις ένα ανταπτορακι στην πρίζα

β) Εγγυηση θα έχεις 1 έτους αλλά το βασικό σου πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να το στείλεις USA. Δεν ξέρω εάν μπορείς να βρεις καμιά επέκταση εγγύησης για wordwide

γ) βγαλτο από το κουτί του και έχε το εκτός στην τσάντα σου. Έχεις δικαίωμα να έχεις το προσωπικό σου Laptop μαζί σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κουτί, δεν το κρατάς στη βαλίτσα, σωστά; :)

Εδώ, γνωστός μπορεί να το αγοράσει από το πανεπιστήμιο με 10-15% επιπλέον έκπτωση σε σχέση με το apple store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, satsok2 είπε

To κουτί, δεν το κρατάς στη βαλίτσα, σωστά; :)

Εδώ, γνωστός μπορεί να το αγοράσει από το πανεπιστήμιο με 10-15% επιπλέον έκπτωση σε σχέση με το apple store.

Εάν χωράει στην βαλίτσα σου κράτα το κουτί. Δεν θα ασχοληθούν. Λέω να το κρατήσεις διότι είναι χρήσιμο σε περίπτωση βλάβης και εγγύησης για την αποστολή του.

Για να είμαι ξεκάθαρος:

Κανονικα πρέπει να πληρώσεις κανονικά φόρους και δασμούς. Αλλά στην συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων κανένας δεν ασχολείται πια με laptops μιας και είναι το πιο κοινό αντικείμενο που κάποιος κουβαλάει σε ένα σακίδιο μαζί με το κινητό του.

Μάλιστα η οδηγια είναι λόγω μπαταρίας να το έχεις μαζί σου στην καμπίνα και όχι στην βαλίτσα που δινεις.

Εάν μάλιστα η πτήση σου έρχεται με ανταπόκριση Ε.Ε. δεν θα σας σταματήσουν καν για έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...