Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κινητή Vodafone στο Λευκοχώρι Αρκαδίας και φορητότητα στη Cosmote


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Σταυροδρόμι Αρκαδίας είναι τοποθετημένες στο βουνό εδώ και χρόνια οι κεραίες της Cosmote, της Vodafone και της Wind.

Οι ανωτερώ κεραίες καλύπτουν και το διπλανό χωριό Λευκοχώρι Αρκαδίας.

Οι κεραίες της Vodafone και της Wind είναι ισοϋψείς, της Cosmote πιο χαμηλά, όλες στο ίδιο σημείο.

Είμαι χρήστης του Vodafone Unlimited με απεριόριστη ομιλία, απεριόριστα sms και απεριόριστα data, χωρίς πολιτική ορθής χρήσης.

Παράλληλα η Vodafone μου έβγαλε μία internet 4 sharing sim για διαμοιρασμό των data στον υπολογιστή μου.

Στο Λευκοχώρι Αρκαδίας η Vodafone διαπιστώνει κενό κάλυψης και, παρά το ότι το συμβόλαιο είναι σε ισχύ, μου δίνει το δικαίωμα να αποχωρήσω, χωρίς καταβολή αναπόσβεστου ποσού. Το σήμα είναι 4G.

Σκέφτομαι να κάνω φορητότητα του αριθμού μου στην Cosmote. Το σήμα είναι 5G.

Σε δοκιμή που κάναμε με φίλο μου, που έχει Cosmote, με το speedtest, εγώ κτέβαζα με me 45-50 και εκείνος με 100-110. 

 Η internet 4 sharing sim δεν μεταφέρεται, αλλά καταργείται.

Όμως η Cosmote δεν βγάζει πλέον extra sim για διαμοιρασμό των data στο Gigamax Unlimited.

Γιαυτό προτείνει η Cosmote την έκδοση δεύτερης sim, κανονικού αριθμού δηλαδή, ο οποίος μαζί με τον άλλον αριθμό του κινητού, θα γίνει πρόγραμμα Family.

Το ανωτερω πρόγραμμα μου το προσφέρει η Cosmote με την έκπτωση στα 45 €.

Τώρα πληρώνω στη Vdafone 20 €, καθότι είμαι χρόνια συνδρομητής κινητής.

Σημειωτέον ότι στο Λευκοχώρι Αρκαδίας δεν έχω double play, λόγω απαρχαιωμένου δικτύου του ΟΤΕ.

 Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω, αξίζει η φορητότητα στην Cosmote ;

Επεξ/σία από dandri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dandri είπε

Στο Σταυροδρόμι Αρκαδίας είναι τοποθετημένες στο βουνό εδώ και χρόνια οι κεραίες της Cosmote, της Vodafone και της Wind.

Οι ανωτερώ κεραίες καλύπτουν και το διπλανό χωριό Λευκοχώρι Αρκαδίας.

Οι κεραίες της Vodafone και της Wind είναι ισοϋψείς, της Cosmote πιο χαμηλά, όλες στο ίδιο σημείο.

Είμαι χρήστης του Vodafone Unlimited με απεριόριστη ομιλία, απεριόριστα sms και απεριόριστα data, χωρίς πολιτική ορθής χρήσης.

Παράλληλα η Vodafone μου έβγαλε μία internet 4 sharing sim για διαμοιρασμό των data στον υπολογιστή μου.

Στο Λευκοχώρι Αρκαδίας η Vodafone διαπιστώνει κενό κάλυψης και, παρά το ότι το συμβόλαιο είναι σε ισχύ, μου δίνει το δικαίωμα να αποχωρήσω, χωρίς καταβολή αναπόσβεστου ποσού. Το σήμα είναι 4G.

Σκέφτομαι να κάνω φορητότητα του αριθμού μου στην Cosmote. Το σήμα είναι 5G.

Σε δοκιμή που κάναμε με φίλο μου, που έχει Cosmote, με το speedtest, εγώ κτέβαζα με me 45-50 και εκείνος με 100-110. 

 Η internet 4 sharing sim δεν μεταφέρεται, αλλά καταργείται.

Όμως η Cosmote δεν βγάζει πλέον extra sim για διαμοιρασμό των data στο Gigamax Unlimited.

Γιαυτό προτείνει η Cosmote την έκδοση δεύτερης sim, κανονικού αριθμού δηλαδή, ο οποίος μαζί με τον άλλον αριθμό του κινητού, θα γίνει πρόγραμμα Family.

Το ανωτερω πρόγραμμα μου το προσφέρει η Cosmote με την έκπτωση στα 45 €.

Τώρα πληρώνω στη Vdafone 20 €, καθότι είμαι χρόνια συνδρομητής κινητής.

Σημειωτέον ότι στο Λευκοχώρι Αρκαδίας δεν έχω double play, λόγω απαρχαιωμένου δικτύου του ΟΤΕ.

 Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω, αξίζει η φορητότητα στην Cosmote ;

Δυο νούμερα στα 45€ είναι πολύ καλή τιμή. Η Extra sim είναι ενα θέμα, γιατί το ενα νούμερο θα πάει στο ρουτερ μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, NikolasKon14 είπε

Δυο νούμερα στα 45€ είναι πολύ καλή τιμή. Η Extra sim είναι ενα θέμα, γιατί το ενα νούμερο θα πάει στο ρουτερ μόνο του.

Όσοι έχουν βγάλει από παλιά extra sim, αυτές λειτουργούν μέχρι στιγμής κανονικά. Πλέον δεν βγάζουν καινούριες.

Περιμένουμε νεότερη ενημέρωση.

Αν είχα κάνει την φορητότητα λίγες ημέρες πριν, θα είχα την extra sim. Σε αυτήν τη περίπτωση θα μου ερχόταν πιο φθηνά το πακέτο.

Τώρα περιμένουμε ενημέρωση.

Στην Cosmote μιλούν για αναβάθμιση των extra sim, ώστε να υποστηρίζουν μεγαλύτερες ταχύτητες.

Επεξ/σία από dandri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dandri είπε

Όσοι έχουν βγάλει από παλιά extra sim, αυτές λειτουργούν μέχρι στιγμής κανονικά. Πλέον δεν βγάζουν καινούριες.

Περιμένουμε νεότερη ενημέρωση.

Αν είχα κάνει την φορητότητα λίγες ημέρες πριν, θα είχα την extra sim. Σε αυτήν τη περίπτωση θα μου ερχόταν πιο φθηνά το πακέτο.

Τώρα περιμένουμε ενημέρωση.

Στην Cosmote μιλούν για αναβάθμιση των extra sim, ώστε να υποστηρίζουν μεγαλύτερες ταχύτητες.

περιμενω να ληξει συμβόλαιο στη nova που εχω…αν δεν μου δώσουν τιμή χώμα θα παω Cosmote και ας εχω καρτοκινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, NikolasKon14 είπε

περιμενω να ληξει συμβόλαιο στη nova που εχω…αν δεν μου δώσουν τιμή χώμα θα παω Cosmote και ας εχω καρτοκινητο.

Η τιμή περίπου 45 € στο family πακέτο που προτείνει η Cosmote είναι τσουχτερή. Λόγω αναστολής έκδοσης extra sim.

Τώρα στη Vodafone πληρώνω 22 € το μήνα για το unlimited και την internet 4 sharing κάρτα.

Διπλάσια τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dandri είπε

Η τιμή περίπου 45 € στο family πακέτο που προτείνει η Cosmote είναι τσουχτερή. Λόγω αναστολής έκδοσης extra sim.

Τώρα στη Vodafone πληρώνω 22 € το μήνα για το unlimited και την internet 4 sharing κάρτα.

Διπλάσια τιμή. 

Ανάλογα το δίκτυο που σε καλύπτει…απλά τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, NikolasKon14 είπε

περιμενω να ληξει συμβόλαιο στη nova που εχω…αν δεν μου δώσουν τιμή χώμα θα παω Cosmote και ας εχω καρτοκινητο.

Στην δική σου περίπτωση είνα θέμα που έχει να κάνει με τιμή χώμα....και όχι με κάλυψη δικτύου. 

Επεξ/σία από dandri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dandri είπε

Στην δική σου περίπτωση είνα θέμα που έχει να κάνει με τιμή χώμα....και όχι με κάλυψη δικτύου. 

Πληρωνω 29€ το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, NikolasKon14 είπε

Πληρωνω 29€ το μήνα.

Εγώ τώρα με Vodafone 19,94€ το μήνα

Με κάνω φορητότητα στην Cosmote 45€ το μήνα (2 γραμμές family) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...