Προς το περιεχόμενο

auto δεξι κλικ linux mint


moras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρεται εχω ενα προβλημα στο linux mint το ποντικι κανει αυτοματο δεξι κλικ μονο του. Οτν το αφηνω σε μια θεση κανει ενα κυκλο και παταει μονο του δεξι κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ποιο DE χρησιμοποιείς? (αν δεν ξερεις κανε ποστ εδω το αποτελεσμα απο το τερματικο: $ inxi -Sz )
Πειραξες εσυ κατι η το κανει απο την αρχη/απο μονο του ?
Ενα καλο πρόγραμμα επίσης για ρυθμισεις ειναι το input-remapper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

System:
  Kernel: 5.15.0-100-generic x86_64 bits: 64 Desktop: Cinnamon 6.0.4
    Distro: Linux Mint 21.3 Virginia

 

κοιταξε μονο του αρχισε να το κανει δεν ξερω πως εγινε.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το DE Cinnamon γράψε mouse και tοuchpad και δες το δικο μου πως ειναι Screenshotfrom2024-03-1122-55-19.png.e7d70b9955f94007e7992cfe259d9e88.pngεπίσης αν εχεις το dconf-editor τα settings για το mouse ειναι : org.cinnamon.desktop.peripherials.mouse

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Καλησπέρα, ποιο DE χρησιμοποιείς? (αν δεν ξερεις κανε ποστ εδω το αποτελεσμα απο το τερματικο: $ inxi -Sz )
Πειραξες εσυ κατι η το κανει απο την αρχη/απο μονο του ?
Ενα καλο πρόγραμμα επίσης για ρυθμισεις ειναι το input-remapper

 

Αν εχω καταλαβει κατι τετοιο εχω παθει αλλα δεν μπορω να το φτιαξω.https://support.google.com/chromebook/answer/9441453?h

Ολα ξεκινησαν οταν μου ανοιξαν το λαπτοπ απο τοτε οταν παταω τα κουμπια κολανε και τα χτυπαω με δυναμη καμια φορα, καπως ετσι το εννεργοποιησα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, moras είπε

 

Αν εχω καταλαβει κατι τετοιο εχω παθει αλλα δεν μπορω να το φτιαξω.https://support.google.com/chromebook/answer/9441453?h

Ολα ξεκινησαν οταν μου ανοιξαν το λαπτοπ απο τοτε οταν παταω τα κουμπια κολανε και τα χτυπαω με δυναμη καμια φορα, καπως ετσι το εννεργοποιησα πιστευω.

Για να δεις αν ειναι θεμα mint η κατι αλλο, προτείνω να κανεις ενα απο τα εξης.
1) τρεξε το live usb και δες αν λειτουργεί σωστα το mouse.
2) Κανε εναν νεο χρηστη. Στο τερματικό γραψε $ sudo adduser test , αλλαξε το "test" με κάποιο αλλο ονομα, βαλε κωδικό, κανε confirm τον κωδικο, επειτα κανε logout και login με τον νεο χρήστη που έγραψες και δες αν το mouse ανταποκρίνεται σωστα..
3) Αν το λαπτοπ σου εχει touchpad καντο disable μεσα απο το menou του mint, ειναι στην 1η εικονα που ανεβασα στο 2ο μενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...