Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για πολυμηχάνημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν hp8600 pro ο οποίος άρχισε να μου κάνει νερά με τα συμβατά μελάνια. Βέβαια περισσότερο τον χρησιμοποιώ ως σκάνερ και λιγότερο ως εκτυπωτή. Το ένα από τα 4 συμβατά δεν το αναγνωρίζει πλέον και δεν ξέρω τι να τον κάνω. Να πάρω ένα αυθεντικό για να δοκιμάσω μπας και στρώσει;

Τι μου προτείνετε για νέο πολυμηχάνημα; Η χρήση θα είναι ίδια πάνω κάτω, περισσότερο σκαν λιγότερο εκτυπώσεις. Να προτιμήσω κανέναν φτηνό epson ink tank; Και να θυμάμαι να δίνω εκτύπωση μια φορά την εβδομάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vision είπε

Έχω έναν hp8600 pro ο οποίος άρχισε να μου κάνει νερά με τα συμβατά μελάνια. Βέβαια περισσότερο τον χρησιμοποιώ ως σκάνερ και λιγότερο ως εκτυπωτή. Το ένα από τα 4 συμβατά δεν το αναγνωρίζει πλέον και δεν ξέρω τι να τον κάνω. Να πάρω ένα αυθεντικό για να δοκιμάσω μπας και στρώσει;

Τι μου προτείνετε για νέο πολυμηχάνημα; Η χρήση θα είναι ίδια πάνω κάτω, περισσότερο σκαν λιγότερο εκτυπώσεις. Να προτιμήσω κανέναν φτηνό epson ink tank; Και να θυμάμαι να δίνω εκτύπωση μια φορά την εβδομάδα;

Πριν την οποιαδήποτε πρόταση, αγαπητέ φίλε, να ρωτήσω αν υπάρχει χώρος; Αν ναι, τότε υπάρχει και η λύση να πάρεις ένα καλό scanner και ξεχωριστό εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vision είπε

Έχω έναν hp8600 pro ο οποίος άρχισε να μου κάνει νερά με τα συμβατά μελάνια. Βέβαια περισσότερο τον χρησιμοποιώ ως σκάνερ και λιγότερο ως εκτυπωτή. Το ένα από τα 4 συμβατά δεν το αναγνωρίζει πλέον και δεν ξέρω τι να τον κάνω. Να πάρω ένα αυθεντικό για να δοκιμάσω μπας και στρώσει;

Τι μου προτείνετε για νέο πολυμηχάνημα; Η χρήση θα είναι ίδια πάνω κάτω, περισσότερο σκαν λιγότερο εκτυπώσεις. Να προτιμήσω κανέναν φτηνό epson ink tank; Και να θυμάμαι να δίνω εκτύπωση μια φορά την εβδομάδα;

Πρώτον μιλα με τον προμηθευτή σου στα συμβατά. Αυτοί ξέρουν. Πιθανά να έχει πάρει καμία νέα ενημέρωση και το toner σου να έχει παλιότερο τσιπακι. Θα σου στείλουν από νέα παρτίδα και θα στρώσει λογικά. Αλλιώς είναι θέμα hardware.

Ενα dedicated scanner μπορεί να σου λύσει τα χέρια από θέμα ταχύτητας (με κάποιο επιπλέον κόστος βέβαια) εάν η βασική δουλειά σου είναι να σκαναρεις.

Ναι ένας inktank είναι καλή ιδέα τωρα που έχουν φθηνηνει κι όλας. Μια εγχρωμη εκτύπωση το μήνα είναι αρκετή.

Για νέο πολύ μηχάνημα θα πρέπει να μας δώσεις budget. Τα έγχρωμα θα είναι ακριβά εάν πας σε μοντέλο με toner σε λογικές τιμές. Αλλιώς κοιτάς και σε refurbished

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χώρος υπάρχει όσο είναι και ο 8600 που χωράει οριακά αλλά οκ. Μπορώ να ανοίγω και το καπάκι, όχι πλήρως αλλά τόσο όσο χρειάζεται για να μπει το χαρτί.

Στα επίπεδα του 8600 μπορώ να βρω κάτι γύρω στα 150 ευρώ;

Να πω τιμολόγιο θα κοπεί, οπότε μπορεί να πάει και λίγο παραπάνω.

Τα μελάνια που πήρα δεν είναι γνήσια, στην αρχή ήταν στο φουλ, αλλά βλέπω με τα πολλά setup και τις προσπάθειες που κάνω να δουλέψει έχει πέσει η στάθμη τους στην οθόνη ενώ δεν έχω εκτυπώσει σελίδα...

Επεξ/σία από vision
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vision είπε

η στάθμη τους στην οθόνη

στην οθονη κ τι διαβαζεις μεσω της εφαρμογής ή αν μπεις στην ΙΡ του, από τη στιγμή που ΔΕΝ είναι αυθεντικά, μην το δίνεις σημασία. Μέχρι να χαλάσει η κεφαλή , κράτα τον, μετά δεν αξίζει το κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vision είπε

θα δω τι θα κάνω με τον HP.

σε inktank, τι προτείνετε;

Έλα ντε... Ρίξε μια ματιά εδώ στα πολυμηχανήματα Ecotank και, αν δεν βγάλεις άκρη, επανερχόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

HP8600 δουλευεις μονο με γνησια μελάνια, και πάλι έχεις τον φόβο πως κάτι θα βγάλει στην πορεία

Για εμένα δεν χρειάζεται να ασχολείσαι άλλο με αυτό το μοντέλο.

Πηγαίνει καρφι σε ink tank και ξεχνάς τα κόστη. 

Εδώ και 5 χρόνια που δουλευω αποκλειστικά και μονο με ink tank, ησυχασε το κεφάλι μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, highpriest είπε

HP8600 δουλευεις μονο με γνησια μελάνια, και πάλι έχεις τον φόβο πως κάτι θα βγάλει στην πορεία

Για εμένα δεν χρειάζεται να ασχολείσαι άλλο με αυτό το μοντέλο.

Πηγαίνει καρφι σε ink tank και ξεχνάς τα κόστη. 

Εδώ και 5 χρόνια που δουλευω αποκλειστικά και μονο με ink tank, ησυχασε το κεφάλι μου

Καιρό είχαμε να σε δούμε! Όλοι οι ψηφοφόροι των ink tank εδώ κατοικοεδρεύουν, κατά τα φαινόμενα!😄 Λοιπόν ξέρεις κάτι; Αν δεν υπήρχε το θέμα με τις τακτικές εκτυπώσεις, θα παρέβλεπα και αυτόματη διπλή όψη και ταχύτητα και το χαμηλό κόστος αγοράς (160€) του έγχρωμου Kyocera που ήδη έχω και θα έπαιρνα κι εγώ στο σπίτι ink tank!

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, georgeole είπε

Καιρό είχαμε να σε δούμε! Όλοι οι ψηφοφόροι των ink tank εδώ κατοικοεδρεύουν, κατά τα φαινόμενα!😄 Λοιπόν ξέρεις κάτι; Αν δεν υπήρχε το θέμα με τις τακτικές εκτυπώσεις, θα παρέβλεπα και αυτόματη διπλή όψη και ταχύτητα και το χαμηλό κόστος αγοράς (160€) του έγχρωμου Kyocera που ήδη έχω και θα έπαιρνα κι εγώ στο σπίτι ink tank!

Έχω φύγει απο τον κλάδο και ασχολούμαι με άλλα πράγματα 
 

Για να προτείνω πλέον laser εκτυπωτή, θα πρέπει να συντρέχουν πολύ συγκεκριμένοι λόγοι.
Βασικά scratch that! Δεν προτείνω πλέον τίποτα πέρα απο ink tank για οικιακή χρήση, με τον μόνο όρο να τυπώνει κάποιος 1 σελίδα την βδομάδα που να έχει όλα τα χρώματα.
Αν δεν τυπώνει έστω μια σελίδα την βδομάδα, δεν έχει λόγο να έχει ούτε laser ούτε inkjet εκτυπωτή, ούτε τίποτα. Ας στέλνει τις εκτυπώσεις του με e-mail σε ένα βιβλιοπωλείο/φωτοτυπάδικο.

Για επαγγελματική χρήση υπάρχει όντως μια χρησιμότητα στους laser, αλλά εκεί πλέον δεν μιλάμε για εκτυπωτές τύπου σαν τον Kyocera σου που τον θεωρώ επίσης οικιακής χρήσης.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για επαγγελματική χρήση υπάρχει όντως μια χρησιμότητα στους laser, αλλά εκεί πλέον δεν μιλάμε για εκτυπωτές τύπου σαν τον Kyocera σου που τον θεωρώ επίσης οικιακής χρήσης.

Δεν έχεις και πολύ άδικο. Πριν τον πάρω, αμφιταλαντεύτηκα αρκετά ανάμεσα σ' αυτόν και κάποιον ink tank, αλλά τελικά υπερίσχυσε ο laser KAI για το ότι δεν είχα όρεξη να κάνω baby sitting στον ink tank. Τυπώνω τώρα π.χ. 150 σελίδες και ξανατυπώνω μετά από 1-1,5 μήνα ή και παραπάνω, οπότε... 

ΥΓ1 ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στις νέες σου δραστηριότητες

ΥΓ2 Μην ξεχνάς την παρέα μας!

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2024 στις 3:56 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Μην δινεις τοσες πολλες λεπτομερειες. Θα κουραστείς....

παρεξηγήθηκες για ένα νούμερο;

G3430

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vision είπε

παρεξηγήθηκες για ένα νούμερο;

G3430

Είχα καιρό να κοιτάξω τιμές στους ink tank. Προς ευχάριστη έκπληξή μου, έπεσαν αρκετά!🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...