Προς το περιεχόμενο

Επιλογή 65αρας


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

φίλος μου θέλει να αγοράσει 65αρα με διαθέσιμο budget 1.000 ευρώ και χωρίς ιδιαίτερες ανάγκες

Έχει ξεχωρίσει αυτές τις 3

Τι λέτε από αυτές; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε,

Πρόσφατα αγόρασα και εγώ 65ρα και έχω να σου πω την εμπειρία μου.

Αρχικά πήρα μία TCL 65c735 την οποία τελικά επέστρεψα. Η τηλεόραση είχε γενικά καλή εικόνα με καλό contrast αλλά και σοβαρές αδυναμίες:

  • Στην κίνηση που ήταν γενικά τόσο προβληματική ώστε να το παρατηρείς όταν βλέπεις περιεχόμενο. Δεν ήταν όσο ομαλή είχα συνηθίσει με τη παλιά μου samsung, μου έκανε εντύπωση από τη πρώτη στιγμή. Επίσης είχε μόνιμα ένα ελαφρύ soap opera effect παρά την πλήρη απενεργοποίηση του Motion smoothing.
  • Στο grey uniformity. Είχε πολλά σκούρα σημεία στο πάνελ που φαίνονται κυρίως σε ανοιχτόχρωμο φόντο.
  • Λογισμικό google TV. Πολλά κολλήματα που χρειάζονταν επανεκκίνηση για να λυθούν, μη αποθήκευση ρυθμίσεων και τρομερά προβλήματα στη συνδεσιμότητα με συσκευές ήχου(πολυκάναλο ενισχυτή).

Γενικά κακή εμπειρία δεν προτείνω κάποια TV της εταιρίας.

Τελικά αγόρασα μια samusng  65q70c, σε πολύ καλή τιμή μάλιστα ~900e με την 5ετη εγγύηση. Πολύ καλή εμπειρία γενικά. Η εικόνα της στο σύνολο (χρώματα, contrast, κίνηση) είναι καλή, χωρίς να μπορείς να παρατηρήσεις κάτι ενοχλητικό και να σκέφτεσαι τις ρυθμίσεις της TV. Για να το πω απλά, βλέπεις το content και "ξεχνάς" τη τηλεόραση. Επιπλέον, υποστηρίζει και ένα υποτυπώδες calibration με smartphone galaxy s ή iphone που βοηθάει.

Αδύναμο σημείο της συγκεκριμένης είναι το black uniformity. Μπορείς να δεις το backlight(clouding) σε περιπτώσεις που έχεις φωτεινά αντικείμενα σε μαύρο φόντο και την φωτεινότητα πολύ ψηλά(σε HDR βασικά). Η δικιά μου έχει ένα πολύ ελαφρύ clouding σε σημεία το οποίο μπόρεσα να δω μόνο σε δοκιμαστικό περιεχόμενο με τη φωτεινότητα στο full αλλά αυτό παίζει με το κομμάτι. Από τη στιγμή που βλέπω με το brightness κάτω από τη μέση δε το παρατηρώ καθόλου. Για καλύτερο backlight κοίτα μοντέλα FALD ή mini Led.

Κατά τα άλλα το panel είναι πεντακάθαρο σε σχέση με την TCL. Επίσης το upscaling σε τηλεοπτικά κανάλια είναι καλύτερο.

Η εμπειρία με το tizen είναι μια χαρά. Γρήγορο και έχει όλες τις απαραίτητες εφαρμογές streaming ακόμα και Plex. Καλό είναι να έχεις το τηλεκοντρόλ παλαιού τύπου και όχι το πολύ μικρο που δίνουν μαζί με τη TV.

Αν η LG που αναφέρεις έχει IPS panel όπως συνήθως μην ασχοληθείς καν.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Επεξ/σία από t0ne_de4f
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...