Προς το περιεχόμενο

Αγορά Sonos. Sub mini ή gen 3?


roketking85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε όλους! Έχω ένα Sony BDV E2100 5.1 και αποφάσισα μετά από μετακόμιση να ξεφορτωθώ καλώδια και να αναβαθμιστώ. Σκεφτόμουν ενισχυτή με ηχεία, Q990C και Sonos. Εν τελεί κατέληξα στα Sonos λόγω της πιο κομψής επιλογής (έναντι του AVR) και της δυνατότητας αναβάθμισης στο μέλλον ενός εκ των μερών του συστήματος (έναντι του Q990C). Έτσι κατέληξα στην Arc με 2 Era 300 για surround και το sub, για το οποίο βρίσκομαι ακόμα σε δίλημμα μεταξύ του Sub mini και του Sub gen 3. Ο χώρος μου είναι σαλονοκουζινα σε διαμέρισμα 4 επι 7 περίπου με το σαλόνι να είναι 4 επι 4. Πιστεύετε ότι το mini θα είναι αρκετό ή θα χρειαστεί το μεγαλύτερο, γιατί έχουν και και διαφορά 400€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά μεταξύ Sub G3 και Sub Mini είναι μεγάλη.
Το sub mini δεν είναι άσχημο, αλλά αν θες να ζήσεις όσο πιο πολύ γίνεται στο... έπακρο τις ταινίες σου, το Sub G3 το λες και πανάκεια.

Αξίζει τα λεφτά του. Συν ότι αν θελήσεις και περισσότερο μπάσο, με ένα Sub G3 μπορείς να προσθέσεις και 2ο Sub (G2 ή G3) στο σύστημα, αυξάνοντας τις στάθμες αλλά και ομαλοποιώντας την απόκριση ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδια με αυτα τα χρηματα, πηγαινεις σε ενα ενεργο Rel η Velodyne (παραδοσιακες εταιρειες κατασκευης γουφερ). Για να εχετε αναπαραγωγη, αληθινων χαμηλων συχνοτητων, σε οποια ενταση θελετε, χωρις παραμορφωσεις και για να τα εχετε καμια 30αρια + χρονια. Ριξτε τους μια ματια, δεν χανετε τιποτα. Εχω ενα Rel Strata II,  22 χρονια τωρα και παιζει σαν καινουργιο. Ξεσηκωνει βεβαια την γειτωνια, αλλα το θεμα δεν ειναι η δυναμη αλλα η ποιοτητα του ηχου. Τα μπασα δεν πρεπει να τα ακουμε, αλλα να τα αισθανομαστε. Any way, καλες αγορες να εχετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι το arc είναι αρκετά μεγάλο για το χώρο σου και με τα 2 Era μαζί πρέπει να ξεσηκώνουν την γειτονιά. Στην θέση σου θα έδινα το arc για ένα beam + sub .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/03/2024 at 11:19, Chris2756 said:

 Παιδια με αυτα τα χρηματα, πηγαινεις σε ενα ενεργο Rel η Velodyne (παραδοσιακες εταιρειες κατασκευης γουφερ). Για να εχετε αναπαραγωγη, αληθινων χαμηλων συχνοτητων, σε οποια ενταση θελετε, χωρις παραμορφωσεις και για να τα εχετε καμια 30αρια + χρονια. Ριξτε τους μια ματια, δεν χανετε τιποτα. Εχω ενα Rel Strata II,  22 χρονια τωρα και παιζει σαν καινουργιο. Ξεσηκωνει βεβαια την γειτωνια, αλλα το θεμα δεν ειναι η δυναμη αλλα η ποιοτητα του ηχου. Τα μπασα δεν πρεπει να τα ακουμε, αλλα να τα αισθανομαστε. Any way, καλες αγορες να εχετε

Πολύ hi-tech πρέπει να διάβαζες :D

Τα Velodyne παραδοσιακά ναι, χρόνια στο κουρμπέτι, αλλά μακριά από τα καλύτερα subwoofers, ειδικά στις γήινες κατηγορίες τιμών.

Τα REL επίσης καλά, αλλά overpriced.

Τα Sonos που αναφέρονται δεν παίζουν άσχημα. 87dB στα 35Hz βγάζει το Sub Mini σύμφωνα με reviews, δεν το λες κακό για το μέγεθος του. Σαφώς υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε παρόμοια λεφτά... αλλά είναι... μεγαλύτερα σε όγκο, λίγο πιο ακριβά, δεν έχουν την δυνατότητα να μπουν σε σύστημα Sonos αν δεν έχεις Sonos Amp ή το παλιό Connect... και είναι πιο... άσχημα.

Το Sub το μεγάλο παίζει ακόμα πιο χαμηλά (κατεβαίνει μέχρι τα 26-27Hz) και πιάνει υψηλότερες στάθμες. Είναι καλύτερο ας πούμε ένα μεταχειρισμένο SVS PB-2000 ? Είναι. Δεν μπαίνει όμως στα συστήματα Sonos ούτε είναι ασύρματο, ούτε έχει τον όγκο του Sub.

Για σύστημα Sonos δίχως Amp, το Sub G3 κάνει πολύ καλή δουλειά.
Αν ακούει σε στάθμες ο OP, χρειάζεται την Arc και ένα Sub G3. Ο χώρος κάθε άλλο παρά μικρός είναι. Ειδικά αν όπως συνήθως συμβαίνει στην χώρα μας, η θέση του καναπέ του είναι στον πίσω τοίχο (κοντά στα 4μ από την ηχομπάρα δηλαδή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι, φιλε μου, πολυ Hi-Teck, πολυ Ηχος+Hi-Fi, πολλα Αγγλικα περιοδικα ηχου και πολλα βιβλια. Μηλαμε για μεγαλη τρελλα.  Και πολλα χρηματα σε διαφορα ηχοσυστηματα. Πιστευω ομως οτι αν παρει καποιος καλα κοματια για το ηχοσυστημα του μπορει να τα χαιρεται και για μια ζωη.

 Σηγουρα δεν ειναι φτηνο σπορ,  αλλα υπαρχουν πολλες λυσεις που  καλυπτουν ολες τις αναγκες και βαλαντια. Η αληθεια ειναι, αν καποιος θελει να ακουει την μουσικουλα του η να βλεπει τις ταινιουλες του, εκτος του σεβαστου ποσου χρηματων που θα επενδυσει πρεπει να κανει και καποιους συμβιβασμους στον χωρο του. Δεν μπορεις, για παραδειγμα να τοποθετισεις μεγαλα ηχεια δαπεδου στις γωνιες ενος δωματιου, δεν θαχεις την αποδωση που εχεις ακριβοπληρωσει. Οσα περισσοτερα ηχεια, τοσο πιο δυσκολα να τοποθετιθουν αρμονικα στον χωρο. Προσωπικα δεν θα μου αρεσε να εχω π.χ. 2 ηχεια βιδομενα στο ταβανι του σαλονιου μου. Αν ειχα διπλοοροφη οκ, ανετα και καλαισθητα μπορουν να μπουν. Αυτα τα θεματα υπαρχουν, ειτε χρισημοποιεις ενα απλο πικαπ για πηγη, ειτε ενα ενα PC με ολες τις συνγχρονες λειτουργιες.

   Κατα την γνωμη μου, αν σε καποιοβ αρεσει η ολη φαση, πρεπει να ψαχτει αρκετα και να μθει και πεντε πραγματα, πριν επιλλεξει και ξοδεψει τα χρηματα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/03/2024 at 11:52, Chris2756 said:

 Ναι, φιλε μου, πολυ Hi-Teck, πολυ Ηχος+Hi-Fi, πολλα Αγγλικα περιοδικα ηχου και πολλα βιβλια. Μηλαμε για μεγαλη τρελλα.  Και πολλα χρηματα σε διαφορα ηχοσυστηματα. Πιστευω ομως οτι αν παρει καποιος καλα κοματια για το ηχοσυστημα του μπορει να τα χαιρεται και για μια ζωη.

 Σηγουρα δεν ειναι φτηνο σπορ,  αλλα υπαρχουν πολλες λυσεις που  καλυπτουν ολες τις αναγκες και βαλαντια. Η αληθεια ειναι, αν καποιος θελει να ακουει την μουσικουλα του η να βλεπει τις ταινιουλες του, εκτος του σεβαστου ποσου χρηματων που θα επενδυσει πρεπει να κανει και καποιους συμβιβασμους στον χωρο του. Δεν μπορεις, για παραδειγμα να τοποθετισεις μεγαλα ηχεια δαπεδου στις γωνιες ενος δωματιου, δεν θαχεις την αποδωση που εχεις ακριβοπληρωσει. Οσα περισσοτερα ηχεια, τοσο πιο δυσκολα να τοποθετιθουν αρμονικα στον χωρο. Προσωπικα δεν θα μου αρεσε να εχω π.χ. 2 ηχεια βιδομενα στο ταβανι του σαλονιου μου. Αν ειχα διπλοοροφη οκ, ανετα και καλαισθητα μπορουν να μπουν. Αυτα τα θεματα υπαρχουν, ειτε χρισημοποιεις ενα απλο πικαπ για πηγη, ειτε ενα ενα PC με ολες τις συνγχρονες λειτουργιες.

   Κατα την γνωμη μου, αν σε καποιοβ αρεσει η ολη φαση, πρεπει να ψαχτει αρκετα και να μθει και πεντε πραγματα, πριν επιλλεξει και ξοδεψει τα χρηματα του

Μια χαρά μπορείς να βάλεις μεγάλα ηχεία στις γωνίες.
Θέλει όμως τις ανάλογες κινήσεις σε ακουστική φροντίδα αυτών, καθώς και την ανάλογη περιποίηση των κορυφών μέσω EQ και σωστής θέσης ακρόασης.
Τα περισσότερα που πλασάρανε τα περιοδικά αυτά έχουν πάει στον κάδο των αχρήστων χρόνια τώρα με την εξέλιξη της τεχνολογίας αλλά και της επιστήμης της ακουστικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μπορει, η τεχνολογια και η επιστημη κανουν τεραστεια αλματα. Προσωπικα στον ιδιο χωρο και θεσεις, εχω δοκιμασει 6-7 ζευγη ηχειων, τα ακριβοτερα ηλεκτροστατικα magnepan και τα φτηνοτερα steles 130. Στις γωνιες θαμπωνε καπως ο ηχος, αφηνοντας καποιο περιθωριο ο ηχος ακουγοταν πεντακαθαρα. Εχω ξεμεινει με τα Roister και δεν προκειται να τα αλλαξω, αν δεν χαλασουν. Με τις υψηλες συχνοτητες, δεν υπαρχει προβλημα, οι μεσαιες και οι χαμηλες, ομως δημιουργουν ανακλασεις, αν ειναι κοντα σε τοιχους, ενοχλητικο γεγονος. Εχω δει 100νταδες παρουσιασεις δικαναλων η πολυκαναλων συστηματων ηχου και τα ηχεια ειχαν συγκεκριμενη θεση στο χωρο, εκτος απο καποια ειδικης κατασκευης (ηχεια ραφιου). Βεβαια στον χωρο του, οτι θελει ο καθενας κανει. Φιλος εβγαζε το ενα ηχειο στο μπαλκονι για να ακουνε οι γειτωνες οτι κανει παρτυ. Δεν κανω πλακα. Δεν θυμαμαι μαρκα, αλλα 4Ω ακριβουτσικα ηχεια με σχετικα αδυνατο ενισχυτη, μεχρι που εκαψε το ενα απο αυτα. Μετα εβαζε το αλλο στην μεση του δωματιου και νομιζε οτι ειχε στεροφωνια. Τι να πεις? Περι ορεξεος κολοκυθπητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Chris2756 said:

 Μπορει, η τεχνολογια και η επιστημη κανουν τεραστεια αλματα. Προσωπικα στον ιδιο χωρο και θεσεις, εχω δοκιμασει 6-7 ζευγη ηχειων, τα ακριβοτερα ηλεκτροστατικα magnepan και τα φτηνοτερα steles 130. Στις γωνιες θαμπωνε καπως ο ηχος, αφηνοντας καποιο περιθωριο ο ηχος ακουγοταν πεντακαθαρα. Εχω ξεμεινει με τα Roister και δεν προκειται να τα αλλαξω, αν δεν χαλασουν. Με τις υψηλες συχνοτητες, δεν υπαρχει προβλημα, οι μεσαιες και οι χαμηλες, ομως δημιουργουν ανακλασεις, αν ειναι κοντα σε τοιχους, ενοχλητικο γεγονος. Εχω δει 100νταδες παρουσιασεις δικαναλων η πολυκαναλων συστηματων ηχου και τα ηχεια ειχαν συγκεκριμενη θεση στο χωρο, εκτος απο καποια ειδικης κατασκευης (ηχεια ραφιου). Βεβαια στον χωρο του, οτι θελει ο καθενας κανει. Φιλος εβγαζε το ενα ηχειο στο μπαλκονι για να ακουνε οι γειτωνες οτι κανει παρτυ. Δεν κανω πλακα. Δεν θυμαμαι μαρκα, αλλα 4Ω ακριβουτσικα ηχεια με σχετικα αδυνατο ενισχυτη, μεχρι που εκαψε το ενα απο αυτα. Μετα εβαζε το αλλο στην μεση του δωματιου και νομιζε οτι ειχε στεροφωνια. Τι να πεις? Περι ορεξεος κολοκυθπητα!

Αγνοείς τα 3 σημαντικότερα πράγματα που έγραψα για το θέμα αυτό.
Ακουστική φροντίδα.
Θέση θέσης ακρόασης.
EQ.

Χωρίς αυτά, λογικό το αποτέλεσμα που περιγράφεις.

Αν θες να βελτιώσεις τον ήχο σου, κάνε μια βόλτα από μερικά σημαντικά βιβλία όπως αυτά του Floyd Toole και για το μπάσο αυτά τα whitepapers  του Todd Welti.

Επεξ/σία από HardwareZone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι ισως να το εκανα, αν ψαχνομουν, τωρα για πρωτη φορα, εγκαταστασης ηχοσυστηματος. Με αυτο που εχω και τις λιγες πυθανον αλλαγες που μπορει να κανω, μαλλον σε αυτα που συστηνει, για επιλλογες θεσεων ηχειων, ο Γιαννης Μουρτζοπουλος θα μεινω. Κατι θα σκαμπαζει κι αυτος, αφου επιννοησε και χρισημοποιει, αλγοριθμο ψηφια;κης ισοσταθμησης για την θεση ηχειων στο χωρο. Any way  σε ευχαριστω που μοιραστηκες τις γνωσεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...