Προς το περιεχόμενο

2 διαφορετικές συνδέσεις ίντερνετ σε 1 raspbbery pi


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά

Έχω ενα raspbbery, με vpn server(wire guard), file server (smb) ,torrents download και διάφορα άλλα.

Στο χώρο μου έχει έχω 50αραμε 5mbps upload vdsl και δυστηχως η περιοχή δεν έχει μεγαλύτερη ταχύτητα. 

Υποθέτω λόγω του upload όταν συνδέομαι απόμακρυσμενα μεσω vpn αργεί μέχρι και φωτογραφία να μου ανοιξει.  Σκεφτόμουν να πάρω ένα 5g wifi router me sim να βάλω μια vodafone που πιάνει καμπάνα στο σπίτι και ναχω 10 φορές πιο γρήγορο upload.

Επειδή όμως κατεβάζω και torrents πάνω από 200gb το μήνα θα ήθελα αυτό να το κάνω με την 50αρα μου όπου δε με καίει η ταχύτητα ώστε να μη χρειάζεται κιόλας στη sim να έχω πολλά δεδομένα στο πρόγραμμα.

Μη μου πείτε για cosmote speedbooster η κόσμοτε δεν έχει καθόλου σημανστο χώρο.

Έχω δύο ερωτήσεις

1)πως σας φαίνεται σαν λύση αυτό που σκέφτομαι και 

2)πως μπορώ να ρυθμίσω το ρασμπερι να δουλεύει τα torrents απτό ethernet ενώ ο samba server να περνει ίντερνετ απτό 5g sim wifi router?

Ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρον το πρόβλημα, δεν έχω παρόμοια εμπειρία, γιατί ουσιαστικά θέλεις συγκεκριμένες εφαρμογές/services να χρησιμοποιούν συγκεκριμένα interfaces. Με μια γρήγορη βόλτα στο Google έχω ανακαλύψει κάποιους πιθανούς τρόπους να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο:

  • Linux namespaces (containerization)
  • Linux VRFs
  • Linux iptables - different tables
  • Linux cgroups

Αλλά δεν μου φάνηκε κάποιο πιο εύκολο από το άλλο ή πιο straight-forward. Πήρα την αίσθηση ότι εάν οι διαφορετικές εφαρμογές μπορούν να παραμετροποιηθούν να χρησιμοποιούν συγκεκριμένη source IP address του συστήματος (π.χ. το wireguard να χρησιμοποιεί την 192.168.2.2, ενώ τα torrents το 192.168.1.2) τότε ίσως να μπορείς να τη γλυτώσεις με την φαινομενικά πιο απλή υλοποίηση που θα ήταν η μέθοδος "Linux iptables - different tables". Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Όλα αυτά στο πλαίσιο του brainstorming έτσι? Μην παρεξηγηθώ, δεν έχω δοκιμάσει καμία μέθοδο από τις παραπάνω.

Επεξ/σία από eliasbats
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι φταιει το δίκτυο? μήπως τραβάει throttle το pie? Είναι με ethernet σε 1000αρα πανω στο ροθτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/3/2024 στις 4:22 ΜΜ, Neo είπε

Εισαι σιγουρος οτι φταιει το δίκτυο? μήπως τραβάει throttle το pie? Είναι με ethernet σε 1000αρα πανω στο ροθτερ?

Ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...