Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα επιτρέψει τις λήψεις εφαρμογών στο iPhone και μέσω web για να αποφύγει τον έλεγχο της ΕΕ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Μην εκπλήσσεστε με τα συνεχή άρθρα με την Apple. Το 99% των moderators εδώ έχουν συσκευές της Apple. Κάντε μια έρευνα να δείτε τι έχουν και οι υπόλοιποι.

Μπορείτε να μην τα διαβάζετε. Υπάρχει άφθονη πληροφορία στο ιντερνετ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, kostas808 είπε

Έχω να δω εφαρμογή να εγκαθίσταται μόνη της από εποχές XP που είχε να πάρει αναβάθμιση από το SP1 και είχαμε 2010.

Οπότε βγάζω το αυτόματο συμπέρασμα ότι δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς.

Αλήθεια έ; Windows 11 σου βγάζει  την εφαρμογή στο Start κι ας μην την έχεις . Την πατάς και κάνει εγκατάσταση.  Την 1η φορά την πάτησα τώρα  πάω κατευθείαν  και κάνω remove όσα bloatware μπορω. σ.σ. Και μιλάμε για  καρα-πληρωμένη έκδοση Windows 11 Pro.
Προχτές Xiaomi  9A της  θειάς  μου ( :P ) πέρα  ότι έκανε το  ίδιο σε ένα folder (τάχα suggestions) της πέταγε διαρκώς διαφημίσεις. Βρήκα κάτι οδηγούς στο Google και πιστεύω κατάφερα να τα κόψω.

O μέσος χρήστης που  δεν ξέρει να πειράξει απλά αγανακτά.

image.png.d8f096cd18cc9047cac21b0f7bdf421c.png

Στο εταιρικό Laptop μόλις ξαναβγήκαν.....

image.png.3023c8e33c0eefa1ff511cb71e3b9af4.png

Round 2 (πάλι καλά  δεν ήταν στο Pro preinstalled το Xbox αν και νομίζω το είχαμε σβήσει από  όλους)

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Μην εκπλήσσεστε με τα συνεχή άρθρα με την Apple. Το 99% των moderators εδώ έχουν συσκευές της Apple. Κάντε μια έρευνα να δείτε τι έχουν και οι υπόλοιποι.

κατι ξερουν! οι moderators!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Αλήθεια έ; Windows 11 σου βγάζει  την εφαρμογή στο Start κι ας μην την έχεις . Την πατάς και κάνει εγκατάσταση.  Την 1η φορά την πάτησα τώρα  πάω κατευθείαν  και κάνω remove όσα bloatware μπορω. σ.σ. Και μιλάμε για  καρα-πληρωμένη έκδοση Windows 11 Pro.
Προχτές Xiaomi  9A της  θειάς  μου ( :P ) πέρα  ότι έκανε το  ίδιο σε ένα folder (τάχα suggestions) της πέταγε διαρκώς διαφημίσεις. Βρήκα κάτι οδηγούς στο Google και πιστεύω κατάφερα να τα κόψω.

O μέσος χρήστης που  δεν ξέρει να πειράξει απλά αγανακτά.

image.png.d8f096cd18cc9047cac21b0f7bdf421c.png

Στο εταιρικό Laptop μόλις ξαναβγήκαν.....

image.png.3023c8e33c0eefa1ff511cb71e3b9af4.png

Round 2 (πάλι καλά  δεν ήταν στο Pro preinstalled το Xbox αν και νομίζω το είχαμε σβήσει από  όλους)

Ενώ έχεις δίκιο, αυτό δεν είναι κάποιος ιός αλλά διαφημίσεις για έξτρα έσοδα από τη μαμά MS. Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει σε ελεύθερα λειτουργικά. Στο εταιρικό Laptop μπορούν να τα αφαιρέσουν με Policy ενώ στο προσωπικό βάλε LTSC και δεν θα δεις τέτοιες συμπεριφορές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas808 είπε

Έχω να δω εφαρμογή να εγκαθίσταται μόνη της από εποχές XP που είχε να πάρει αναβάθμιση από το SP1 και είχαμε 2010.

Οπότε βγάζω το αυτόματο συμπέρασμα ότι δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς.

Μάλλον, ήρθες από κάποιο άλλο ηλιακό σύστημα και μόλις προσγειώθηκες στον πλανήτη.

Καλως ήρθες στην Γη! 'Έχεις πολλά να μάθεις. Καλή διαμονή, ξαναστείλε όταν μάθεις ότι υπάρχουν κακόβουλες εφαρμογές που εγκαθίστανται μόνες τους σε android. 

Στα υπόλοιπα με κάλυψε ο @Dimitris_1981

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Μην επιμένεις σε πραγματα που δε γνωρίζεις. Δεν εγκαθίσταται εφαρμογές μόνες τους με "μαγικο" τρόπο πουθενά. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά τα έχουν καταλάβει ολοι δεν έχει νόημα. 

Στα υπόλοιπα που γράφεις υπάρχει βαση. Ναι θα δημιουργηθεί πειρατεία και ναι συχνά η πειρατεία μπορεί να ρίξει την ποιότητα των εφαρμογών. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ομως αυτό θα συμβεί μόνο στην ΕΕ. Που αποτελεί ενα μικρο τμήμα των κερδών. Οπότε αποκλείεται να επηρεάσει το επίπεδο των εφαρμογών. Οι χρήστες στην Ευρώπη μονο θετικά θα έχουν. Ενα μικρό μειονέκτημα για τους μετόχους θα υπάρξει που θα δουν μικρή μείωση κερδών. Οτι ορισμένοι χρήστες νοιάζεστε τοσο πολύ για τα (υπερ)κέρδη των μετόχων μιας πολυεθνικης εταιρείας αντι για το δικό σας συμφέρον με ξεπερνάει. 

Υπάρχει και υπήρξε κακόβουλο λογισμικό σε android που εκμεταλλεύται κενά ασφαλείας και εγκαθιστά εφαρμογές σε άγνοια του χρήστη. Θες να με βάλεις να ψάξω να σου βρω άρθρα όπου κακόβουλες εφαρμογές εγκαθίστανται αυτόματα ενώ ο χρήστης βλέπει διαφημίσεις;...

Δεν είναι μόνο θέμα πλήθους. Εκτός του ότι η ΕΕ είναι ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό πληθυσμού, εκτός αυτού, η ΕΕ ανήκει σε μία αγορά που γενικά καταναλώνει. Δεν είναι μικρό το ποσοστό των κερδών. Αν ήταν μικρό δε θα κόβονταν να κάνουν τις αλλαγές που τους ζήτησαν. Να μου πεις η Αφρική καταλαβαίνω. Η χρήστες ΕΕ έχουν ΚΥΡΙΩΣ αρνητικά από αυτή την κίνηση:

1) Αγόρασαν Apple για την ποιότητα των εφαρμογών. Μειώνεται, αφού θα κυκλοφορούν πειρατικές εκδόσεις και οι εταιρείες θα χάνουν έσοδα.

2) Αγόρασαν Apple για την ασφάλεια. Μειώνεται, αφού ο χρήστης θα μπορεί να εγκαταστήσει ότι του κατέβει. Λίγοι χρήστες έχουν πραγματική γνώση του πως και τί κατεβάζουμε (ακόμα και αυτοί, βέβαια δεν είναι απρόσβλητοι...), αλλά πολλοί έχουν ενεργοποιήσει την εγκατάσταση από τρίτους σε android... Τα προειδοποιητικά μηνύματα του λειτουργικού είναι απλά για απαλλαγή ευθυνών από μεριάς της εταιρείας. Η πραγματική επιλογή υπάρχει όταν γνωρίζεις πραγματικά τί κάνεις.

3) Αγόρασαν Apple για τη σταθερότητα. Μειώνεται, αφού θα μπορείς να γεμίσεις το κινητό σου σαβούρες και μετά θα σου φταίει η Apple γιατί 'το κινητό των 1000€ κολλάει", "ντροπή τους".

Η Apple έχει καταλάβει από καιρό ότι το μεγαλύτερο κενό ασφαλείας σε ένα σύστημα είναι ο χρήστης και σε προστάτευε από ακούσια ή εκούσια λάθη. Το Android όχι. Τώρα χάνεται και αυτό... Ωραία επιλογή θα έχουμε, σύμφωνα με την ΕΕ...

Αν θυμάσαι πριν από λίγο καιρό σου μίλησα και για το γεγονός ότι θα επιτραπεί το κατέβασμα μέσω internet και μου έγραφες ότι γίνεται μόνο μέσα από εξουσιοδοτημένα stores. Αυτό δεν το έγραφα τυχαία. Η λογική της ΕΕ ήταν αυτή: να μετατρέψουν το iOS σε android... Η Apple προαπάθησε να το "σώσει", αλλά δεν κατάφερε κάτι. Προφανώς το έκανε για να προστατέψει τα κέρδη της, αλλά οι πελάτες της κέρδιζαν σε ασφάλεια μέσα από αυτό.

59 λεπτά πριν, kostas808 είπε

Ενώ έχεις δίκιο, αυτό δεν είναι κάποιος ιός αλλά διαφημίσεις για έξτρα έσοδα από τη μαμά MS. Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει σε ελεύθερα λειτουργικά. Στο εταιρικό Laptop μπορούν να τα αφαιρέσουν με Policy ενώ στο προσωπικό βάλε LTSC και δεν θα δεις τέτοιες συμπεριφορές.

Με τον ίδιο τρόπο, από την ίδια "πορτα" περνάει ότι μπορεί να περάσει και σε κακόβουλο λογισμικό. Η λύση που θα έλυνε το πρόβλημα θα ήταν να μην επιτρέπεται καν η εγκατασταση από το internet. Αυτό κάνει η Apple στο iOS.

12 ώρες πριν, oldnew είπε

Αν και όντως έχει κουράσει,  αυτή τη φορά διαβάζουμε κατι εντελώς διαφορετικό που προσωπικά δεν το περίμενα με τίποτα.  Οτι θα μπορεί  ο χρήστης να κατεβάζει, μονος του εφαρμογές μεσω web,  όπως στο  android δηλαδή.. Απίστευτο μου ακούγεται.  Ετσι θα φτιαχτει καθε είδους εφαρμογή για  ios. Θα σκεφτώ ακόμα και να ξανα αγοράσω iPhone κάποτε αν αυτό συμβεί.  Αν και κρατάω μικρό καλάθι. 

Γιατί να το κάνεις; Μείνε στο Android. Σιγά την διαφορετικότητα...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 4
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tlykog

Εμείς που τρέχουμε macOS, πρακτικά το ίδιο λειτουργικό δηλαδή, είμαστε αντιμέτωποι με τους ίδιους κινδύνους; Έχει μειωθεί η ποιότητα των εφαρμογών; Το macOS πάντα είχε πειρατεία. Όποιος δεν ανακατεύεται με αυτά δεν κινδυνεύει. Και, νομίζω, οι macOS/iOS χρήστες έχουν πιο πολύ το σκεπτικό του "παίζω safe." 

Στο iOS δε νομίζω να έχουμε πάντως εγκαταστάση εφαρμογών από "unidentified developers" όπως στο macOS. Πράγμα που σημαίνει πως μια κακόβουλη εφαρμογή κόβεται πιο εύκολα.

PS. εφαρμογές μόνες τους μπορούν να εγκατασταθούν αν ο χρήστης έχει εγκαταστήσει κάποιο προφίλ. Και αυτό μπορεί να το κάνει αν του υποσχεθούν κάτι που τον ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Η Apple έχει καταλάβει από καιρό ότι το μεγαλύτερο κενό ασφαλείας σε ένα σύστημα είναι ο χρήστης και σε προστάτευε από ακούσια ή εκούσια λάθη.

Και το να πίνεις αλκοόλ δεν είναι καλό! Δίκιο έχουν οι (φανατικοί) μουσουλμάνοι που το απαγορεύουν.

Επεξ/σία από CorsarioJoao
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SeaLion είπε

@Tlykog

Εμείς που τρέχουμε macOS, πρακτικά το ίδιο λειτουργικό δηλαδή, είμαστε αντιμέτωποι με τους ίδιους κινδύνους; Έχει μειωθεί η ποιότητα των εφαρμογών; Το macOS πάντα είχε πειρατεία. Όποιος δεν ανακατεύεται με αυτά δεν κινδυνεύει. Και, νομίζω, οι macOS/iOS χρήστες έχουν πιο πολύ το σκεπτικό του "παίζω safe." 

Στο iOS δε νομίζω να έχουμε πάντως εγκαταστάση εφαρμογών από "unidentified developers" όπως στο macOS. Πράγμα που σημαίνει πως μια κακόβουλη εφαρμογή κόβεται πιο εύκολα.

PS. εφαρμογές μόνες τους μπορούν να εγκατασταθούν αν ο χρήστης έχει εγκαταστήσει κάποιο προφίλ. Και αυτό μπορεί να το κάνει αν του υποσχεθούν κάτι που τον ενδιαφέρει.

To MacOS δεν αποτελεί τόσο στόχο. Για αυτό και είναι λιγότεροι οι ιοί σε συνδυασμό με την δυνατότητα της Apple να κλείνει πιο εύκολα τις "τρύπες" και έχει επεξεργαστική ισχύ για antimalware/antivirus protection embedded στο λειτουργικό . Επίσης ο μέσος χρήστης MacOS δεν κατεβάζει εύκολα ότι να 'ναι. ο μέσος MacOS User είναι  πιο πιθανό να είναι σχετικός με H/Y σε σχέση με τον μέσο Smartphone user.

To iOS παρότι έχει παρόμοια ποσοστά χρηστών θα  αποτελέσει πιο εύκολα στόχο.  Χρήστες με κατά Μ.Ο. πολύ χαμηλότερο τεχνολογικό υπόβαθρο , φωτογραφίες, πιο πολλά Personal  Data, e-Banking, Crypto Apps.  Αυτά σε συνδυασμό "κατέβασα αυτό το  μαματο app από το τάδε Site" θα γίνει επικίνδυνο. 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tlykog είπε

Όσοι βαριούνται ας προσπεράσουν το παρόν άρθρο. 
Για τους υπόλοιπους:  μιλάμε για τρομερό κενό ασφαλείας. Αν επιτραπεί να κατεβάζουμε και να εγκαθιστούμε εφαρμογές από το internet, αυτό θα σημαίνει ότι μια εφαρμογή θα μπορεί να κατέβει και να εγκατασταθεί και χωρίς τη θέληση μας, όπως στο Android.

Εκτός αυτού, όπως έχω ξαναγράψει, οι εφαρμογές στο AppStore είναι πιο ποιοτικές από το playstore και ένας βασικός λόγος είναι επειδή δεν υπάρχει πειρατεία, όπως στο Android… Τώρα θα υπάρξει. Αυτό είναι ένα θέμα που αφορά κάθε χρήστη. Είτε χρησιμοποιήσει, είτε όχι τη δυνατότητα.

Ελπιζω να μην καταντήσουμε να επιλέγουμε ανάμεσα σε 2 τρύπια λειτουργικά… Αυτό δεν είναι επιλογη.

Μπραβο στην ΕΕ. Θα καταφέρει να δημιουργήσει τρύπες ασφαλείας και πειρατεία στα iPhones… Ποιο τσακάλι το σκέφτηκε ήθελα να ήξερα…

Βλέπω είσαι γνώστης του Android… Ωραίος συνέχισε έτσι!

4 ώρες πριν, mike299 είπε

Τίποτα δεν χάνει κανείς. Είμαι βέβαιος ότι θα σε πρίζει στις προειδοποιήσεις πριν την εγκατάσταση όπως κάνει το Android.

Και για να μην έχεις άγχος και τώρα μπορεί να εγκατασταθεί μια εφαρμογή στο iphone χωρίς την θέληση σου βλέπε predator

Είσαι λάθος….

Στο Android τα apk  κάνουν auto installation

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει η ΕΕ και βάζει κ@λοδαχτυλάκι στην άπλε, είναι ξεκάθαρα προς τη σωστή κατεύθυνση τόσο η υιοθέτηση του Type-C οσο και η δυνατότητα ανοίγματος του λειτουργικού της. 

Το μηλόφωνο 15 είναι μακράν το καλύτερο smartphone και η EE έπαιξε πιο πολύ ρόλο σε αυτό απο ο,τι η Apple! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Μάλλον, ήρθες από κάποιο άλλο ηλιακό σύστημα και μόλις προσγειώθηκες στον πλανήτη.

Καλως ήρθες στην Γη! 'Έχεις πολλά να μάθεις. Καλή διαμονή, ξαναστείλε όταν μάθεις ότι υπάρχουν κακόβουλες εφαρμογές που εγκαθίστανται μόνες τους σε android. 

Στα υπόλοιπα με κάλυψε ο @Dimitris_1981

 

Δεν υπάρχει αυτό που αναφέρεις τα τελευταία 20 χρόνια. Βέβαια θα είσαι από τους ανθρώπους που πατάνε ναι σε ότι παράθυρο πεταχτεί χωρίς να το διαβάσουν και μετά λένε εγώ δεν έκανα τίποτα μόνο του.

Από το παραπάνω όντως σε προστατεύει(ή προστάτευε) η Apple.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, giorgosaero said:

Εμένα αυτό που με ξεπερνάει είναι ότι ορισμένοι χρήστες μόλις βλέπουν θέμα Apple έρχονται σαν την μύγα στο σκατό και μας πρήζουν με τα ίδια (hate-Κόμπλεξ-παπαρολογίες  κτλ) και τα ίδια κάθε φορά.😉

 

Ακριβώς το ίδιο μπορεί να πει κάποιος για σενα. Ξεπερνάω το γεγονός οτι δε γράφω αρνητικά παραπάνω..

3 hours ago, Tlykog said:

Αν είμαι πχ κατασκευαστής/δημιουργός μιας εφαρμογής για iphone και ξέρω ότι μπορεί να φτιάξω μία εφαρμογή που σε ένα χρονικό διάστημα μπορεί να τη δω έτοιμη για δωρεάν κατέβασμα από το internet ("σπασμένη") πιστεύεις ότι θα της δώσω την ίδια σημασία με αυτή που θα έδινα με το καθεστώς που ισχύει σήμερα στην Apple;

Απο τη στιγμή που θα την βάλουν σπασμένη ενα μικρό ποσοστό στην Ευρώπη μονο, ναι δε θα δώσει απολύτως καμία σημασία ο developer. Ειδικά ο τύπος του χρηστη ios,ειναι plug&play και φοβάται για την ασφάλεια του περισσότερο.  Σε επίπεδο πλανητη μηδενικο ποσοστό ειναι αυτο που θα βάλει σε ios σπασμένη. ΑΝ βρει σπασμένη σε ios γιατι δεν ασχολείται κανένας.  Ενα μικρό ποσοστό πειρατείας ειναι επιθυμητό. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SeaLion είπε

@Tlykog

Εμείς που τρέχουμε macOS, πρακτικά το ίδιο λειτουργικό δηλαδή, είμαστε αντιμέτωποι με τους ίδιους κινδύνους; Έχει μειωθεί η ποιότητα των εφαρμογών; Το macOS πάντα είχε πειρατεία. Όποιος δεν ανακατεύεται με αυτά δεν κινδυνεύει. Και, νομίζω, οι macOS/iOS χρήστες έχουν πιο πολύ το σκεπτικό του "παίζω safe." 

Στο iOS δε νομίζω να έχουμε πάντως εγκαταστάση εφαρμογών από "unidentified developers" όπως στο macOS. Πράγμα που σημαίνει πως μια κακόβουλη εφαρμογή κόβεται πιο εύκολα.

PS. εφαρμογές μόνες τους μπορούν να εγκατασταθούν αν ο χρήστης έχει εγκαταστήσει κάποιο προφίλ. Και αυτό μπορεί να το κάνει αν του υποσχεθούν κάτι που τον ενδιαφέρει.

Είμαι και εγώ μέσα στο "εμείς", που αναφέρεις μιας και έχω ένα Macbook M3 pro (11core), που αντικατέστησε το Macbook air M1, που είχα πριν.

Τα macbooks απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό. Σε αυτό το κοινό δεν ανήκουν πχ οι gamers, όπου είναι υπέυθυνοι για το μεγαλύτερο ποσοστό της πειρατείας. Τα κινητά απευθύνονται και αγοράζονται για κάθε χρήση. Δεν είναι το ίδιο. Πχ πόσοι χρήστες κουβαλάνε όλο το 24ωρο, σχεδόν, ένα Macbook (ή laptop) και πόσοι ένα κινητό;..

Παρόλα αυτά το iOS έχει κάποια στοιχεία που κάνουν λίγο δύσκολη την εγκατάσταση εφαρμογών τρίτων για έναν αρχάριο χρήστη. Όχι ότι αν το θέλει δε μπορεί να το κάνει, αλλά τέλοσπάντων...

2 ώρες πριν, CorsarioJoao είπε

Και το να πίνεις αλκοόλ δεν είναι καλό! Δίκιο έχουν οι (φανατικοί) μουσουλμάνοι που το απαγορεύουν.

Αυτογνωσία; Μπράβο. Είναι το πρώτο βήμα για να το κόψεις πριν σε αφανίσει... Σε κάνει να συμπεριφέρεσαι σαν άνθρωπος που δεν απέκτησε ποτέ τρόπους από το σπίτι του...

:P:D 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, oldnew είπε

Ακριβώς το ίδιο μπορεί να πει κάποιος για σενα. Ξεπερνάω το γεγονός οτι δε γράφω αρνητικά παραπάνω..

 

Μα εγώ δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά αλλά όπως σου έχω ξαναγράψει όποιος έχει την μύγα.........

 

Υγ: τα λέμε σε επόμενο θέμα με apple περιεχόμενο όπου εντελώς τυχαία πάλι θα βρίσκεσαι εκεί.....🤣

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...