Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα επιτρέψει τις λήψεις εφαρμογών στο iPhone και μέσω web για να αποφύγει τον έλεγχο της ΕΕ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, AtiX said:

Φαντάσου τώρα αυτά τα λόγια, δυο δεκαετίες πίσω, να στο λέει χρήστης  υπολογιστή με ιους, malewares κλπ κλπ κλπ, αφού έφαγες κάτι ώρες σε format, ξανά στήσιμο του υπολογιστή και χάσιμο αρχείων και εργατοωρών…

εσένα μπορεί να μην σε νοιάζει αν ο υπολογιστής ή το κινητό σου είναι τίγκα σε κακόβουλο λογισμικό, εμένα όμως το δικό μου με νοιάζει…

Οπότε το να κάνεις ότι θέλεις το κινητό σου μπορεί να ακούγετε super και in σε κάποια αυτιά, δεν είναι όμως και τόσο τεχνολογικό μιας και θέλεις να επιβάλεις την άποψη σου..

η ΕΕ δεν επέβαλε το Android να γίνει iOS αλλά ένα κλειστό λειτουργικό να ανοίξει, δηλαδη να χάσεις την μοναδική επιλογή που είχες…

ΥΓ: εν το μεταξύ το “τόσα χρόνια οι χρήστες του Android δεν έχουν πρόβλημα” μην το δένεις και κόμπο… έχω δει πολλούς με antivirus, έχω δει ακόμα περισσότερους να βλέπουν διαφημίσεις ακόμα και εκτός εφαρμογής, έχω δει πολλούς να έχουν καταντήσει το κινητό τους χειρότερο, και από windows XP σε θέματα ασφαλείας…

Οχι προσωπικο,αλλα πραγματικα αυτα τα comments δειχνουν ατομα εντελως εκτος τεχνολογιας.

Σκεφτομαι πραγματικα οτι ορισμενοι χρησιμοποιουν nokia 3210 ακομα.

Ειναι δυνατον να μην ξερεις οτι δεν υπαρχει τροπος να εγκατασταθει εφαρμογη μονη της παρα μονο αν πατησεις εσυ το κουμπι που λεει ''ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ'',αφου κιολας πας πριν σε συγκεκριμενη ρυθμιση που θα πρεπει να ενεργοποιησεις και απο κει..? Aκομα και στο predator επρεπε να πατησεις πανω σε link του sms που σου ερχοταν,σε ενα ασχετο link που κανενας τεχνολογικα αλφαβητισμενος ανθρωπος δεν θα παταγε ποτε τα τελευταια 20 χρονια.Α ναι,το οποιο link κατεβαζε το predator ειτε ειχες android ειτε ios.Ουπς.

The Predator spyware has been delivered to iPhones and Android devices using iOS and Chrome zero-day vulnerabilities and man-in-the-middle (MitM) attacks, according to Google's Threat Analysis Group

Εδω κολλαει οχι το ''απο ποτε ειναι αυτη η εφημεριδα'' αλλο το ''σε τι forum βρεθηκα,για ποδοσφαιρο?''

 

Τεχνολογικο forum ειναι δεν επιτρεπεται να γραφονται τετοια πραγματα,δεν ειναι η ωρα των σπορ εδω..

 

Ενταξει,να τα συζητανε αυτα τιποτα μπαρμπαδες οκ,αλλα εδω μεσα??

Επεξ/σία από azuli
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, azuli είπε

Οχι προσωπικο,αλλα πραγματικα αυτα τα comments δειχνουν ατομα εντελως εκτος τεχνολογιας.

Σκεφτομαι πραγματικα οτι ορισμενοι χρησιμοποιουν nokia 3210 ακομα.

Ειναι δυνατον να μην ξερεις οτι δεν υπαρχει τροπος να εγκατασταθει εφαρμογη μονη της παρα μονο αν πατησεις εσυ το κουμπι που λεει ''ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ'',αφου κιολας πας πριν σε συγκεκριμενη ρυθμιση που θα πρεπει να ενεργοποιησεις και απο κει..? Aκομα και στο predator επρεπε να πατησεις πανω σε link του sms που σου ερχοταν,σε ενα ασχετο link που κανενας τεχνολογικα αλφαβητισμενος ανθρωπος δεν θα παταγε ποτε τα τελευταια 20 χρονια.

 

Εδω κολλαει οχι το ''απο ποτε ειναι αυτη η εφημεριδα'' αλλο το ''σε τι forum βρεθηκα,για ποδοσφαιρο?''

 

Τεχνολογικο forum ειναι δεν επιτρεπεται να γραφονται τετοια πραγματα,δεν ειναι η ωρα των σπορ εδω

Κατα πάσα πιθανότητα δεν διάβασες τι έγραψα ή νομίζεις ότι αυτό είναι το δεύτερο ή τρίτο ποστ μου και κάπου έγραψα ότι οι εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθούν μόνες τους…

το πρόβλημα μου είναι ότι με αυτές τις ελευθερίες εγκατάστασης, κανείς δεν ελέγχει αν όντως αυτές οι εφαρμογές είναι κακόβουλες

εδώ με τόσους ελέγχους σε App Store & Play Store και περνάνε εφαρμογές που θεωρούνται spam ή malware…

ελπίζω να είναι ξεκάθαρη τώρα η τεχνολογική άποψη μου μιας και ακόμα και στα windows xp οι εφαρμογές δεν έμπαιναν μόνες τους, ο χρήστης τις εγκαταστούσε και είχαμε την MS να σφυρίζει αδιάφορα για τους κινδύνους που έβαζε τους χρήστες της πετώντας τους το μπαλάκι της ευθύνης…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Just_travel_everywhere said:

Από την στιγμή που αγοράζω ένα αντικείμενο θέλω να κάνω ότι θέλω και όχι να με ελέγχει μια εταιρεία.  Οπότε είναι δικαίωμα μου αν εκτεθώ σε κίνδυνο.  Δικαίωμα μου να περνώ τα ρίσκα μου στο κινητό μου οπτοε τσάμπα χάνεις τα λόγια σου.  Τόσα χρόνια πολύς κόσμος έχει android και δεν έχουν προβλήματα όλοι!!! Έχουν ορισμένοι όχι όλοι άρα θέμα επιλογών είναι και δικαίωμα μου είναι να έχω την επιλογή αυτή 

Το ίδιο δικαιωμα εχει και μια εταιρια ομως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Από την στιγμή που αγοράζω ένα αντικείμενο θέλω να κάνω ότι θέλω και όχι να με ελέγχει μια εταιρεία.  Οπότε είναι δικαίωμα μου αν εκτεθώ σε κίνδυνο.  Δικαίωμα μου να περνώ τα ρίσκα μου στο κινητό μου οπτοε τσάμπα χάνεις τα λόγια σου.  Τόσα χρόνια πολύς κόσμος έχει android και δεν έχουν προβλήματα όλοι!!! Έχουν ορισμένοι όχι όλοι άρα θέμα επιλογών είναι και δικαίωμα μου είναι να έχω την επιλογή αυτή 

Πού γίνεται αυτό που γράφεις; Στο Android; Ούτε καν. Μήπως έχετε μπερδευτεί και νομίζετε ότι έχετε συσκευή με Linux; Γιατί στο Android η Google ελέγχει τη συσκευή σου όπως θεωρεί ότι τη συμφέρει και κολλάς και κακόβουλο λογισμικό από πάνω…

17 ώρες πριν, kostas808 είπε

Για πες μας ένα real world παράδειγμα από μία εφαρμογή που έχει συμβεί σε εσένα ή σε κάποιον γνωστό σου γιατί με άσχετους σαν εσένα που γεμίζουν με σελίδες τα forum θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

P.S. Δεν μιλάω για εφαρμογές τύπου predator με 0 day.

Όταν κάτι δεν έχει συμβεί σε εμάς και το μικρόκοσμο μας δε σημαίνει ότι δε συμβαίνει. Ελπίζω να μην κανείς αυτό το λάθος. 
Οι προσβολές είναι ακόμα μεγαλύτερο σημάδι ότι δε γνωρίζεις τι γράφεις. Προσβολές ελλείψει επιχειρημάτων… Αλίμονο. Το έχουμε ζήσει χιλιάδες φορές όλα αυτά τα χρόνια.

Δεν πείθεις κανένα και πάνω από όλα: ελπίζω να μην προσπαθείς να με νευριάζεις, γιατί δεν πετυχαίνει.

Υπάρχουν εφαρμογές που εγκαθιστούν άλλες εφαρμογές ΧΩΡΙΣ της συγκατάθεση του χρήστη, υπάρχουν εφαρμογές που κρύβουν την εγκατάσταση και δεν δείχνουν ότι γίνεται και ένα σωρό άλλες τεχνικές εξαπάτησης του χρήστη ή κακόβουλο λογισμικό zero click, που εκμεταλλεύεται ευπάθειες εφαρμογών και απλά μπαίνει στο κινητό χωρίς να κανείς τίποτα και εσυ επιμένεις ότι όλα αυτά δεν γίνονται. Για όλα ο χρήστης έχει τον έλεγχο της εγκατάστασης… Αυτό που γράφω είναι αυτονόητο και εσυ θέλεις και αποδείξεις… Τι να πω;…

9 ώρες πριν, azuli είπε

Οχι προσωπικο,αλλα πραγματικα αυτα τα comments δειχνουν ατομα εντελως εκτος τεχνολογιας.

Σκεφτομαι πραγματικα οτι ορισμενοι χρησιμοποιουν nokia 3210 ακομα.

Ειναι δυνατον να μην ξερεις οτι δεν υπαρχει τροπος να εγκατασταθει εφαρμογη μονη της παρα μονο αν πατησεις εσυ το κουμπι που λεει ''ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ'',αφου κιολας πας πριν σε συγκεκριμενη ρυθμιση που θα πρεπει να ενεργοποιησεις και απο κει..? Aκομα και στο predator επρεπε να πατησεις πανω σε link του sms που σου ερχοταν,σε ενα ασχετο link που κανενας τεχνολογικα αλφαβητισμενος ανθρωπος δεν θα παταγε ποτε τα τελευταια 20 χρονια.Α ναι,το οποιο link κατεβαζε το predator ειτε ειχες android ειτε ios.Ουπς.

The Predator spyware has been delivered to iPhones and Android devices using iOS and Chrome zero-day vulnerabilities and man-in-the-middle (MitM) attacks, according to Google's Threat Analysis Group

Εδω κολλαει οχι το ''απο ποτε ειναι αυτη η εφημεριδα'' αλλο το ''σε τι forum βρεθηκα,για ποδοσφαιρο?''

 

Τεχνολογικο forum ειναι δεν επιτρεπεται να γραφονται τετοια πραγματα,δεν ειναι η ωρα των σπορ εδω..

 

Ενταξει,να τα συζητανε αυτα τιποτα μπαρμπαδες οκ,αλλα εδω μεσα??

Δηλαδή δεν υπάρχουν εφαρμογές που μπορούν να ελέγξουν τη συσκευή σου και να εγκαταστήσουν άλλες ΧΩΡΙΣ τη θέληση σου και χωρίς να πατήσεις ότι αποδέχεσαι την εγκατάσταση; Τώρα το μαθαίνεις και εσυ;

Δεν υπάρχει δηλαδή επιθέσεις zero click που απλά μπαίνουν στη συσκευή σου εκμεταλλευόμενες διαφορά προβλήματα σε υπάρχουσες εφαρμογές;

Με το να ανοίξεις ένα ακόμα παράγοντα, πχ όπως το κατέβασμα εφαρμογών μεσω Διαδικτύου ανοίγει ακόμα μεγαλύτερες πόρτες για τέτοια προβλήματα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tlykog said:

Υπάρχουν εφαρμογές που εγκαθιστούν άλλες εφαρμογές ΧΩΡΙΣ της συγκατάθεση του χρήστη, υπάρχουν εφαρμογές που κρύβουν την εγκατάσταση και δεν δείχνουν ότι γίνεται και ένα σωρό άλλες τεχνικές εξαπάτησης του χρήστη και εσυ επιμένεις ότι όλα αυτά δεν γίνονται. Για όλα ο χρήστης έχει τον έλεγχο της εγκατάστασης… Αυτό που γράφω είναι αυτονόητο και εσυ θέλεις και αποδείξεις… Τι να πω;…

Δηλαδή δεν υπάρχουν εφαρμογές που μπορούν να ελέγξουν τη συσκευή σου και να εγκαταστήσουν άλλες ΧΩΡΙΣ τη θέληση σου και χωρίς να πατήσεις ότι αποδέχεσαι την εγκατάσταση; Τώρα το μαθαίνεις και εσυ;

Δεν είχα σκοπό να ξανα γράψω, και δε θα το συνεχίσω, μονο αυτο το τελευταίο θα γράψω, και δεν θα ξανα γράφω σε θεμα apple . Εχω αναλύσει άπειρες φορές σε προηγούμενες, ίδιες συζήτησεις (οποίος ενδιαφέρεται πραγματικά να μάθει ας ψάξει να τα διαβάσει, η επανάληψη σεντόνιων δεν έχει νόημα όταν δεν ενδιαφερόμαστε να μάθουμε. Ειδικά εσύ τα έχεις ηδη διαβάσει ηδη. Αν δεν τα πιστεύεις άλλο θέμα) , οτι αυτό που περιγράφεις και θεωρείς δεδομένο παραπάνω είναι εντελώς Α Δ Υ Ν Α Τ Ο σε ios, android, Linux. Είσαι επηρεασμένος απο τα Windows όπου γίνεται . Αλλο λειτουργικό εκείνο αλλη αρχιτεκτονική, φτιαγμένο μια εποχή που δεν υπήρχαν ιοί. Για να επιμένεις ξανα και ξανα στα ιδια πράγματα, ψάξε στο ίντερνετ την αρχιτεκτονική αυτών των συστημάτων και θα πάψεις να τα γράφεις. Εγω τα ξέρω απο επαγγελματική πείρα γι αυτό εκνευρίζομαι συχνά. Το ζω καθημερινα ποσο αδύνατο είναι αυτό που εσύ θεωρείς δεδομένο. Μονο αν ρουταρεις συσκευή γίνεται αυτό. Ακομα και αν γεμίσεις ιους ένα αρουταριστο κινητό αυτής της αρχιτεκτονικής, εξακολουθεί να είναι αδύνατο αυτό που περιγράφεις. Καθε εφαρμογή ητε είναι ιος έχει ελενχο μονο στο φάκελο του και πουθενά αλλού. Δεν μπορεί καν να δει άλλους φακέλους εφαρμογων, οχι να τρέξει αλλες εφαρμογές..

  Δυστυχώς χωρίς να έχω καμία διάθεση να πρόσβαλω κανέναν, οι έντονες αντιπαράθεσεις οφείλονται σε άγνοια. Αν καταλάβετε κάποιοι οτι ορισμένα πράγματα που πιστεύετε, απλα δεν γίνονται, θα πάψετε να έχετε και τις απόψεις που έχετε. Τωρα αν δεν θέλουμε να καταλάβουμε και εγωιστικα προσπαθούμε να αποδείξουμε οτι έχουμε δίκιο, δεν οδηγεί πουθενά αυτό. 

Οταν επιμένουμε πολύ σε κάτι ας το ψάξουμε τουλάχιστον σε επιστημονικά άρθρα να δούμε κατά πόσο ισχύει. Και δε θέλω λινκ ασφαλείας απ το ίντερνετ που δεν κατάλαβαινουμε τι λένε και τα βάζουμε προσπάθοντας να αποδείξουμε ότι έχουμε δίκιο, οταν δεν έχουμε. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην λέτε μεγάλα λόγια… Και η πιο ασφαλής θεωρητικά αρχιτεκτονική μπορεί να σπάσει και να επιτρέψει την εκτέλεση κώδικα κάτω από τη μύτη του χρήστη. Αρκεί π.χ. η επίσκεψη σε κάποιο site που έχει χακαριστεί ή μια TCP/UDP θύρα εκτεθειμένη στο Internet και δεν σημαζευέται…

Ενδεικτικά τα CVE μόνο μας κατηγορίας για τον Safari: https://nvd.nist.gov/vuln/search/results?form_type=Advanced&results_type=overview&search_type=all&cwe_id=CWE-787&isCpeNameSearch=false&cpe_vendor=cpe%3A%2F%3Aapple&cpe_product=cpe%3A%2F%3Aapple%3Asafari

Δεν υπάρχει τίποτα που να είναι απόλυτα ασφαλές. Γράφεται κώδικας με αδυναμίες, ίσως εντοπιστεί αργότερα, διορθώνεται το συντομότερο δυνατό, βάζει τα security updates ο χρήστης… Αυτό είναι το ‘παιχνίδι’... Ίσως βελτιωθεί κάποτε με νέες μεθόδους προγραμματισμού ή κάποια νέα γλώσσα προγραμματισμού ή πλέον με τη βοήθεια του AI.

Άλλη μία αντιμετώπιση είναι να μειώσεις το surface attack δηλ. να τρέχεις μόνο ό,τι είναι απολύτως απαραίτητο, να περιορίσεις δυνατότητες και όχι μόνο, χάνοντας σε λειτουργικότητα, όπως κάνει η Apple με το “Lockdown mode”.

Το άρθρο δεν αναφέρει σημαντικές πληροφορίες όπως τους όρους με τους οποίους κάποιος developer θα μπορεί να διαθέσει το app του μέσω αυτής της οδού για να καταλάβει κανείς πως περίπου θα δουλέψει το πράγμα:

https://developer.apple.com/support/web-distribution-eu/

Καλό θα ήταν να υπάρχει και μια αναφορά στα περί notarization: https://developer.apple.com/support/dma-and-apps-in-the-eu#ios-app-eu

Το να υπάρξουν σπασμένα ή να μπουν στη ζούλα apps θα είναι αρκετά δύσκολο…

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το μόνο που θα συμβεί είναι ότι οι χρήστες θα πληρώνουν ο,τι πλήρωναν και οι εταιρείες - developers θα έχουν το κέρδος που ήθελαν.

Επεξ/σία από J0hn82
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Πού γίνεται αυτό που γράφεις; Στο Android; Ούτε καν. Μήπως έχετε μπερδευτεί και νομίζετε ότι έχετε συσκευή με Linux; Γιατί στο Android η Google ελέγχει τη συσκευή σου όπως θεωρεί ότι τη συμφέρει και κολλάς και κακόβουλο λογισμικό από πάνω…

Όταν κάτι δεν έχει συμβεί σε εμάς και το μικρόκοσμο μας δε σημαίνει ότι δε συμβαίνει. Ελπίζω να μην κανείς αυτό το λάθος. 
Οι προσβολές είναι ακόμα μεγαλύτερο σημάδι ότι δε γνωρίζεις τι γράφεις. Προσβολές ελλείψει επιχειρημάτων… Αλίμονο. Το έχουμε ζήσει χιλιάδες φορές όλα αυτά τα χρόνια.

Δεν πείθεις κανένα και πάνω από όλα: ελπίζω να μην προσπαθείς να με νευριάζεις, γιατί δεν πετυχαίνει.

Υπάρχουν εφαρμογές που εγκαθιστούν άλλες εφαρμογές ΧΩΡΙΣ της συγκατάθεση του χρήστη, υπάρχουν εφαρμογές που κρύβουν την εγκατάσταση και δεν δείχνουν ότι γίνεται και ένα σωρό άλλες τεχνικές εξαπάτησης του χρήστη ή κακόβουλο λογισμικό zero click, που εκμεταλλεύεται ευπάθειες εφαρμογών και απλά μπαίνει στο κινητό χωρίς να κανείς τίποτα και εσυ επιμένεις ότι όλα αυτά δεν γίνονται. Για όλα ο χρήστης έχει τον έλεγχο της εγκατάστασης… Αυτό που γράφω είναι αυτονόητο και εσυ θέλεις και αποδείξεις… Τι να πω;…

Δηλαδή δεν υπάρχουν εφαρμογές που μπορούν να ελέγξουν τη συσκευή σου και να εγκαταστήσουν άλλες ΧΩΡΙΣ τη θέληση σου και χωρίς να πατήσεις ότι αποδέχεσαι την εγκατάσταση; Τώρα το μαθαίνεις και εσυ;

Δεν υπάρχει δηλαδή επιθέσεις zero click που απλά μπαίνουν στη συσκευή σου εκμεταλλευόμενες διαφορά προβλήματα σε υπάρχουσες εφαρμογές;

Με το να ανοίξεις ένα ακόμα παράγοντα, πχ όπως το κατέβασμα εφαρμογών μεσω Διαδικτύου ανοίγει ακόμα μεγαλύτερες πόρτες για τέτοια προβλήματα.

Χαχαχα έχω και ios και android και πραγματικά στην δεύτερη τουλάχιστον έχω την επιλογή να κάνω ό,τι θέλω σε πολλά σενάρια κάτι που δεν το έχουμε το iphone και επιτέλους πρέπει να γίνει γιατί θέλω να κάνω ό,τι θέλω με τη συσκευή μου και άσε τις ειρωνίες είχα κινητό απ όταν εσύ δεν υπήρχες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Just_travel_everywhere είπε

Χαχαχα έχω και ios και android και πραγματικά στην δεύτερη τουλάχιστον έχω την επιλογή να κάνω ό,τι θέλω σε πολλά σενάρια κάτι που δεν το έχουμε το iphone και επιτέλους πρέπει να γίνει γιατί θέλω να κάνω ό,τι θέλω με τη συσκευή μου και άσε τις ειρωνίες είχα κινητό απ όταν εσύ δεν υπήρχες. 

Πρώτον δε διαφωνώ ότι ΕΣΥ βολεύεσαι. Όπως έγραψες και ο ίδιος έχεις και τα 2 και σε βολεύει το android. Άρα άσε ο iOS και πιάσε το android. Κανένα πρόβλημα: επιλογή το λένε. Αυτό πάει να κόψει η ΕΕ. Σου αρέσει; Δεν θα έπρεπε να σου αρέσει. Γιατί αυτό που δε μπορείς να κάνεις εσύ στο iOS αφορά εσένα. Εγώ που κάνω αυτό που θέλω να κάνω στο iOS, γιατί να μου το στερήσει κάνοντάς το android; Αν ήθελα android θα αγόραζα android.

Θεωρώ ότι τόσο εσύ όσο και κάποιοι άλλοι νομίζετε ότι όταν "ανοίξει" το λειτουργικό της Apple θα κρατήσει τα ίδια θετικά που έχει και τώρα και απλά θα αποκτήσει και μερικά ακόμα... Αυτό είναι καθαρή φαντασία. Κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις. Κάποια από τα θετικά του iOS θα χαθούν ή θα μειωθούν ανοίγοντας αυτή την τεράστια τρύπα ασφαλείας. Κατά τη γνώμη μου πάντα...

Για εμένα μακάρι να βρει τρόπο η Apple να το παρακάμψει ή να το ελέγξει.

Το να αμφισβητείς ότι η Google ελεγχει το κινητό σου είναι αφελές το λιγότερο. Παίρνει το AOSP, αλλάζει ολόκληρα κομμάτια του συστήματος και βασικές εφαρμογές με δικά της κλειστού τύπου, για να έχει πλήρη έλεγχο της συσκευής σου.

Δεν κάνεις ότι θέλεις. Κάνεις ότι θέλει η εκάστοτε εταιρεία κατασκευής να κάνεις. Απλά η Google δε νοιάζεται όσο βρίσκεται μέσα στη συσκευή σου και μαζεύει δεδομένα. Δεν πουλάει ασφάλεια. Πουλάει παραμετροποίηση, ευελιξία κτλ και ότι άλλο χρειαστεί για να έχει όσο το δυνατόν περισσότερους χρήστες, σε βάρος της ασφάλειας και ίσως και της σταθερότητας, γιατί το επιχειρηματικό της μοντέλο εκεί στηρίζεται. Η Apple πουλάει ασφάλεια, σταθερότητα κτλ, σε βάρος της παραμετροποίησης και της ευελιξίας. 

Τα παραπάνω δε σημαίνουν ότι η Google δεν έχει κάποια ασφάλεια και η Apple κάποια ευελιξία, αλλά δεν είναι τα δυνατά τους σημεία. Εδώ μιλάμε καθαρά πάνω στο τί πουλάνε. 

Δεν σε ειρωνεύτηκα και το γράφω με απόλυτη ειλικρίνεια. Αν το έλαβες έτσι να σου πω συγνωμη και δημόσια για την παρανόηση, αλλά πραγματικά δεν το έκανα. Έγραψα απλά τί ισχύει.

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είχες κινητό πριν γεννηθώ, γιατί όταν γεννηθηκα υπήρχαν μόνο τηλέφωνα με περιστροφικό καντράν και ο πατέρας μου άνοιξε ένα από τα πρώτα καταστήματα πώλησης κινητών στην πόλη μου λίγο πριν ενηλικιωθώ. Από εκεί πήρα και την πρώτη μου συσκευή. Παίζει να μην είχες κινητό πριν από εμένα... Δεν είναι σίγουρο, αλλά πολύ πιθανό. Το πρώτο μου κινητό ήταν αυτό:

https://www.gsmarena.com/ericsson_gh_688-106.php

και αμέσω μετά πήγα σε GF768.

2 ώρες πριν, oldnew είπε

Δεν είχα σκοπό να ξανα γράψω, και δε θα το συνεχίσω, μονο αυτο το τελευταίο θα γράψω, και δεν θα ξανα γράφω σε θεμα apple . Εχω αναλύσει άπειρες φορές σε προηγούμενες, ίδιες συζήτησεις (οποίος ενδιαφέρεται πραγματικά να μάθει ας ψάξει να τα διαβάσει, η επανάληψη σεντόνιων δεν έχει νόημα όταν δεν ενδιαφερόμαστε να μάθουμε. Ειδικά εσύ τα έχεις ηδη διαβάσει ηδη. Αν δεν τα πιστεύεις άλλο θέμα) , οτι αυτό που περιγράφεις και θεωρείς δεδομένο παραπάνω είναι εντελώς Α Δ Υ Ν Α Τ Ο σε ios, android, Linux. Είσαι επηρεασμένος απο τα Windows όπου γίνεται . Αλλο λειτουργικό εκείνο αλλη αρχιτεκτονική, φτιαγμένο μια εποχή που δεν υπήρχαν ιοί. Για να επιμένεις ξανα και ξανα στα ιδια πράγματα, ψάξε στο ίντερνετ την αρχιτεκτονική αυτών των συστημάτων και θα πάψεις να τα γράφεις. Εγω τα ξέρω απο επαγγελματική πείρα γι αυτό εκνευρίζομαι συχνά. Το ζω καθημερινα ποσο αδύνατο είναι αυτό που εσύ θεωρείς δεδομένο. Μονο αν ρουταρεις συσκευή γίνεται αυτό. Ακομα και αν γεμίσεις ιους ένα αρουταριστο κινητό αυτής της αρχιτεκτονικής, εξακολουθεί να είναι αδύνατο αυτό που περιγράφεις. Καθε εφαρμογή ητε είναι ιος έχει ελενχο μονο στο φάκελο του και πουθενά αλλού. Δεν μπορεί καν να δει άλλους φακέλους εφαρμογων, οχι να τρέξει αλλες εφαρμογές..

  Δυστυχώς χωρίς να έχω καμία διάθεση να πρόσβαλω κανέναν, οι έντονες αντιπαράθεσεις οφείλονται σε άγνοια. Αν καταλάβετε κάποιοι οτι ορισμένα πράγματα που πιστεύετε, απλα δεν γίνονται, θα πάψετε να έχετε και τις απόψεις που έχετε. Τωρα αν δεν θέλουμε να καταλάβουμε και εγωιστικα προσπαθούμε να αποδείξουμε οτι έχουμε δίκιο, δεν οδηγεί πουθενά αυτό. 

Οταν επιμένουμε πολύ σε κάτι ας το ψάξουμε τουλάχιστον σε επιστημονικά άρθρα να δούμε κατά πόσο ισχύει. Και δε θέλω λινκ ασφαλείας απ το ίντερνετ που δεν κατάλαβαινουμε τι λένε και τα βάζουμε προσπάθοντας να αποδείξουμε ότι έχουμε δίκιο, οταν δεν έχουμε. 

Τότε δε θα παραθέσω πηγές. Θα στο πω ξεκάθαρα: κάνεις λάθος.

Υπήρχαν και υπάρχουν κακόβουλες εφαρμογές που εγκαθίστανται με zero-click και με το που θα ανοίξει η Apple τη δυνατότητα ΣΙΓΟΥΡΑ θα ανοίξουν και ευπάθειες που θα το επιτρέπουν. Αυτό γράφω. Ψάχτο.

Υπάρχουν εφαρμογές που μπαίνεις σε site, σου γράφει απευθείας ότι θέλει να κατεβάσει το Χ αρχείο και ακόμα και αν πατήσεις "άκυρο" κατεβαίνει και εγκαθίστανται χωρίς τίποτε άλλο από τον χρήστη.

Υπήρχαν εφαρμογές (σε android) που ήταν κακόβουλες και στο παρασκήνιο κατέβαζαν και άλλες εφαρμογες οι οποίες εγκαθίστανται χωρίς την άδεια του χρήστη. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα.

... και ένα σωρό άλλα.

Ανοίγοντας τη δυνατότητα να εγκαθίστανται εφαρμογές χωρίς κάποιο σοβαρό έλεγχο ανοίγεται ένα μεγάλο κενό ασφαλείας και παράλληλα θα δημιουργηθούν ΣΙΓΟΥΡΑ ευπάθειες που θα εκμεταλλευτούν κακόβουλα προγράμμα, τύπου zero-click, από τον χρήστη. Αυτό έγραψα και στηρίζω ακόμα. 

Μεγάλο παιδί είσαι μπορείς να ψάξεις και μόνος σου στο internet και να δεις αν γράφω σωστά ή όχι.

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Tlykog said:

Δεν υπάρχει δηλαδή επιθέσεις zero click που απλά μπαίνουν στη συσκευή σου εκμεταλλευόμενες διαφορά προβλήματα σε υπάρχουσες εφαρμογές;

Με το να ανοίξεις ένα ακόμα παράγοντα, πχ όπως το κατέβασμα εφαρμογών μεσω Διαδικτύου ανοίγει ακόμα μεγαλύτερες πόρτες για τέτοια προβλήματα.

Καλα..σου χουμε γραψει τοσα και εσυ εξακολουθεις τα δικα σου..

Οπως σου ξαναγραψα (και κανεις οτι δεν το διαβασες) ουτε το predator που κοστιζει δεκαδες εκατομμυρια και το αγοραζουν κυβερνησεις δεν μπορει να μπει χωρις να κανει βλακεια ο χρηστης.

Οπως επισης κανεις οτι δεν διαβασες το οτι το predator με τον ιδιο τροπο που μπαινει στο android μπαινει και στο ios.Μιλησε μου τωρα για το ποσο ασφaλεστερο ειναι το ios.

Tουλαχιστον στο Gdrive της google δεν εχει γινει ποτε χακαρισμα που εβγαλε ολες τις προσωπικες φωτογραφιες των χρηστων στο ιντερνετ οπως στο iCloud.

Συνεχιζε εσυ να πιστευεις οτι σε κανει να κοιμασαι καλυτερα τα βραδια

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, azuli είπε

Καλα..σου χουμε γραψει τοσα και εσυ εξακολουθεις τα δικα σου..

Οπως σου ξαναγραψα (και κανεις οτι δεν το διαβασες) ουτε το predator που κοστιζει δεκαδες εκατομμυρια και το αγοραζουν κυβερνησεις δεν μπορει να μπει χωρις να κανει βλακεια ο χρηστης.

Οπως επισης κανεις οτι δεν διαβασες το οτι το predator με τον ιδιο τροπο που μπαινει στο android μπαινει και στο ios.Μιλησε μου τωρα για το ποσο ασφaλεστερο ειναι το ios.

Tουλαχιστον στο Gdrive της google δεν εχει γινει ποτε χακαρισμα που εβγαλε ολες τις προσωπικες φωτογραφιες των χρηστων στο ιντερνετ οπως στο iCloud.

Συνεχιζε εσυ να πιστευεις οτι σε κανει να κοιμασαι καλυτερα τα βραδια

https://www.kaspersky.com/resource-center/definitions/what-is-zero-click-malware

https://www.androidcentral.com/apps-software/google-fixes-critical-android-zero-click-flaw

https://www.howtogeek.com/763142/what-is-a-zero-click-attack/

https://www.pcmag.com/how-to/what-is-a-zero-click-attack

Εκμεταλλεύονται κενά ασφαλείας. Με το "άνοιγμα" σε εγκατάσταση εφαρμογών μέσω διαδικτύου θα ανοίξουν και άλλα σε Apple... Αυτό γράφω και επιμένετε...

Δεν έγραψα ποτέ ότι η Apple είναι απρόσβλητη στα zero click malware, έγραψα ότι με τις κινήσεις της ΕΕ γίνεται πιο ευάλωτη. Δημιουργεί νέα κενά ασφαλείας.

Το ότι εσύ και άλλοι δεν το γνωρίζετε είναι δικό σας θέμα...

To Predator που αναφέρεις μπαίνει χωρίς να πατήσει κάτι ο χρήστης (zero click). Αυτό που γράφεις για "βλακεία" του χρήστη είναι εκτός θέματος. Εκτός αυτού η "βλακεία" γίνεται όταν ο χρήστης δε γνωρίζει κάτι ή κάνει κάτι από λάθος. Εδώ δεν ξέρεις από που θα σου έρθει.

https://www.malwarebytes.com/blog/news/2024/03/predator-spyware-vendor-banned-by-us-treasury-department

(αναφέρεται ότι είναι zero click).

"Predator is capable of infiltrating a range of electronic devices without any user interaction (known as ‘zero-click’)."

Παρόλα αυτά, εδώ μιλάμε για το αν χρειάζεται ο χρήστης να πατήσει κάτι ή όχι. Επιμένετε ότι πάντα χρειάζεται. Δεν έχετε δίκιο. Τόσο εσύ, όσο και οι υπόλοιποι που το υποστηρίζουν.

Αυτό για το icloud hack δείχνει το πόσο σωστή είναι η Apple. Το icloud hack στηρίχθηκε κυρίως στην βλακεία/άγνοια των χρηστών και όχι στην Apple. Δεν έγινε παραβίαση. Με τους κανονικούς κωδικούς των χρηστών μπήκαν, γιατί οι κωδικοί των χρηστών ήταν πολύ εύκολοι (πχ 1234567)... Άρα επιβεβαιώνεται ότι το μεγαλύτερο κενό ασφαλείας σε ένα σύστημα είναι ο χρήστης. Ακόμα και αν είναι προχωρημένος χρήστης δεν μπορεί να μηδενίσει την πιθανότητα να κολλήσει κάποια κακόβουλη εφαρμογή, οπότε καλύτερα να υπάρχει και η δικλείδα ασφαλεία από το λειτουργικό. Κατά τη γνώμη μου πάντα.

Η ΕΕ φροντίζει να δημιουργήσει ακόμα περισσότερους κινδύνους για το μέσο χρήστη…

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, γιατί πρέπει να σκεφτόμαστε το άκυρο σενάριο που κάποιος κατεβάσει μια εφαρμογή από ιστότοπο που δεν γνωρίζει. ΑΛΛΑ ταυτόχρονα είναι άτομο που επέλεξε και την εγκατάσταση εφαρμογών εκτός store αλλά και μπήκε σε site που δεν γνωρίζει και εγκατέστησε κι όλας κατι και έδω σε και όλα τα δικαιώματα;

ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ;;

Το σενάριο της τρέχουσας κατάστασης στο 99.99999% του 10% που θα βάζει εφαρμογές εκτός store, είναι άτομα που θα το κάνουν από επιβεβαιωμένους ιστότοπους.

Θέλω να πιστεύω οτι καταλαβαίνετε πως αν αύριο κατεβάσω το Spotify από το site της Spotify φυσικά και θα είναι ασφαλές και φυσικά θα μου ζητήσει να διαλέξω τι δικαιώματα θα δώσω στην εφαρμογή. Όπως θα το έκανα από το Store. Αν δεν μου αρέσει θα πω ΟΧΙ.

Ολοι εμείς που χαιρόμαστε για την κατάσταση δεν είναι επειδή είμαστε ο Τζακ Σπάροου και πληρώσαμε 1 χιλιάρικο για να γλυτώσουμε 2 ευρώ που κοστίζει μια εφαρμογή κατεβάζοντας πειρατικό αντίγραφο.

Κανείς νορμάλ άνθρωπος δεν το κάνει αυτό ούτε στο Andoid οταν έχει εφαρμογές με τράπεζες κλπ μέσα.

Να το κανει κανα παιδάκι στο παλιό κινητό που του πάσαρε ο μπαμπάς του να το καταλαβω αλλα μεχρι εκει.

Θέλουμε να κατεβάζουμε απέξω εφαρμογές γιατι υπάρχουν άπειρες εφαρμογές εκεί έξω που ΔΕΝ έρχονται στο iOS γιατί δεν συμφέρει την Apple να υπάρχουν. Είναι ήδη άσχημη η κατάσταση που μας αναγκάζει να αγοράσουμε ΜΟΝΟ δικό της υπολογιστή για να φτιάξουμε εφαρμογές σε iOS. Δεν μπορώ να καταλάβω ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ τρέχει στο μυαλό σας σε ορισμένους και επικροτείτε αυτή τη λογική της.

Να φανταστώ αν στο αμάξι σας πει αυριο η εταιρεία κατασκευής οτι βενζίνη θα βαζεις ΜΟΝΟ από το δικό μου βενζινάδικο γιατί περνάει ελέγχους αλλά θα φέρνω βενζίνη μονο από έναν τύπο που την πουλάει 2.5 ευρώ το λίτρο θα είχατε την ίδια λογική;

 

Επεξ/σία από Volga
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Volga είπε

Παιδιά, γιατί πρέπει να σκεφτόμαστε το άκυρο σενάριο που κάποιος κατεβάσει μια εφαρμογή από ιστότοπο που δεν γνωρίζει. ΑΛΛΑ ταυτόχρονα είναι άτομο που επέλεξε και την εγκατάσταση εφαρμογών εκτός store αλλά και μπήκε σε site που δεν γνωρίζει και εγκατέστησε κι όλας κατι και έδω σε και όλα τα δικαιώματα;

ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ;;

Ένα πολύ μεγάλο μέρος των χρηστών android το κάνει. Ενδεικτικά: παιδιά/έφηβοι που δεν μπορούν να αγοράσουν μία εφαρμογή, αλλά θέλουν να παίξουν δωρεάν, άνθρωποι κάθε ηλικίας, που είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι και ένα σωρό άλλοι. Δεν είναι μικρό ποσοστό.

14 ώρες πριν, Volga είπε

Το σενάριο της τρέχουσας κατάστασης στο 99.99999% του 10% που θα βάζει εφαρμογές εκτός store, είναι άτομα που θα το κάνουν από επιβεβαιωμένους ιστότοπους.

Τί παέι να πει "επιβεβαιωμένος ιστότοπος"; Οι μεγάλες εταιρείες θα φτιάξουν δικά τους store, δε θα κατεβάζεις από ιστότοπο πχ Epic. Το πανηγύρι θα γίνει με τις πειρατικές εφαρμογές...

Επιπλέον, όταν λέμε "πειρατεία" δεν εννούμε μόνο εφαρμογές με την έννοια του software κάθε αυτού. Μέσα είναι και εφαρμογές που προβάλλουν και προωθούν την πειρατεία, πχ torrents, kodi, stremio και ένα σωρό άλλες. 

14 ώρες πριν, Volga είπε

Θέλω να πιστεύω οτι καταλαβαίνετε πως αν αύριο κατεβάσω το Spotify από το site της Spotify φυσικά και θα είναι ασφαλές και φυσικά θα μου ζητήσει να διαλέξω τι δικαιώματα θα δώσω στην εφαρμογή. Όπως θα το έκανα από το Store. Αν δεν μου αρέσει θα πω ΟΧΙ.

Για το Spotify και 5-10 εφαρμογές, μετρημένες, θα συμφωνήσω. Πιστεύεις ότι γι αυτό θα το χρησιμοποιήσουν οι περισσότεροι;...

Για να δούμε, όταν το Spotify σταματήσει να πληρώνει την προμήθεια της Apple για το appstore θα χαμηλώσει τη συνδρομη;... Αμφιβάλλω.

14 ώρες πριν, Volga είπε

Ολοι εμείς που χαιρόμαστε για την κατάσταση δεν είναι επειδή είμαστε ο Τζακ Σπάροου και πληρώσαμε 1 χιλιάρικο για να γλυτώσουμε 2 ευρώ που κοστίζει μια εφαρμογή κατεβάζοντας πειρατικό αντίγραφο.

Κανείς νορμάλ άνθρωπος δεν το κάνει αυτό ούτε στο Andoid οταν έχει εφαρμογές με τράπεζες κλπ μέσα.

Να το κανει κανα παιδάκι στο παλιό κινητό που του πάσαρε ο μπαμπάς του να το καταλαβω αλλα μεχρι εκει.

Γι αυτό χαίρονται οι περισσότεροι. Γιατί είναι ο Τζακ Σπάροου, όπως ανέφερες. Δεν έχει καμία πραγματική λογική για κάτι άλλο, για το μέσο χρήστη, εκτός συγκεκριμένων εξαιρέσεων. Αυτός είναι και ο λόγος που όλοι οι χρήστες Apple, μέχρι και σήμερα, δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το κλειστό οικοσύστημά της.

Σε Android το κάνει αρκετός κόσμος. Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχουν αρκετά sites που ασχολούνται με το θέμα. Αν δεν υπήρχε ενδιαφέρον, δε θα υπήρχαν αυτά τα sites. Ξανατονίζω: δεν αναφέρομαι μόνο στις εφαρμογές καθε αυτές, αλλά και σε αυτές που προβάλλουν και προωθούν την πειρατεία πχ torrents, kodi, stremio κτλ... 

Αυτοί που κατεβάζουν έχουν, κυρίως, άγνοια κινδύνου. Νορμάλ άνθρωποι είναι.

Αν διαβάσεις στατιστικά, σε παγκόσμιο επίπεδο, η πειρατεία έχει ανέβει τα τελευταία χρόνια...

 

14 ώρες πριν, Volga είπε

Θέλουμε να κατεβάζουμε απέξω εφαρμογές γιατι υπάρχουν άπειρες εφαρμογές εκεί έξω που ΔΕΝ έρχονται στο iOS γιατί δεν συμφέρει την Apple να υπάρχουν. Είναι ήδη άσχημη η κατάσταση που μας αναγκάζει να αγοράσουμε ΜΟΝΟ δικό της υπολογιστή για να φτιάξουμε εφαρμογές σε iOS. Δεν μπορώ να καταλάβω ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ τρέχει στο μυαλό σας σε ορισμένους και επικροτείτε αυτή τη λογική της.

Να φανταστώ αν στο αμάξι σας πει αυριο η εταιρεία κατασκευής οτι βενζίνη θα βαζεις ΜΟΝΟ από το δικό μου βενζινάδικο γιατί περνάει ελέγχους αλλά θα φέρνω βενζίνη μονο από έναν τύπο που την πουλάει 2.5 ευρώ το λίτρο θα είχατε την ίδια λογική;

 

Θα ήθελα να μου αναφέρεις μερικές εφαρμογές που εσύ και αρκετοί ακόμα άνθρωποι (δεν εννοώ εντελώς εξειδικευμένες, που αφορούν πχ το 0,1% του κόσμου, γι αυτό το γράφω) θέλουν σε iOS και δεν υπάρχουν, ενώ με την απελευθέρωση θα τις κατεβάσετε.

Ποιος σου είπε ότι επειδή θα μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές από sites δε θα χρειάζεσαι υπολογιστή της Apple για να προγραμματίσεις σε Swift; Μπορείς και τώρα να προγραμματίσεις σε Windows, αλλά η εμπειρία είναι χάλια και δε φταίει σε τίποτα το ότι δεν επιτρέπεται να κατεβάσεις από site.

Το παράδειγμα΄σου είναι άστοχο. Σε αναλογία θα ήταν αν η Apple είχε δική της εταιρεία ηλεκτρισμού και δικές πρίζες και σε υποχρέωνε να φορτίσεις τις συσκευές της μόνο από εκεί.

Αν δε σου αρέσει, τότε γιατί δεν αγοράζεις Android; H Apple έχει τη δική της λογική και η Google τη δική της. Γι αυτό υπάρχει και η επιλογή.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αν δε σου αρέσει, τότε γιατί δεν αγοράζεις Android; H Apple έχει τη δική της λογική και η Google τη δική της. Γι αυτό υπάρχει και η επιλογή.

Εκεί με βλέπω. 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Volga είπε

Εκεί με βλέπω. 

Γούστα είναι αυτά. Πραγματικά δεν κρίνω. Αυτό είναι και το καλό: να υπάρχουν επιλογές και ο καθένας να επιλέγει σύμφωνα με τα γούστα του και όχι να κάνουμε τα 2 λειτουργικά να μοιάζουν όσο γίνεται περισσότερο.

Θα ήθελα, από περιέργεια και μόνο και αν θέλεις να μου απαντήσεις, να μου αναφέρεις μερικές εφαρμογές που εσύ και αρκετοί ακόμα άνθρωποι (δεν εννοώ εντελώς εξειδικευμένες, που αφορούν πχ το 0,1% του κόσμου, γι αυτό το γράφω) θέλουν σε iOS και δεν υπάρχουν, ενώ με την απελευθέρωση θα τις κατεβάσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...