Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ 1000ΑΡΑ ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ | ΕΠΙΛΟΓΗ POWERLINE ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΙΔΩΣΗ


Trevor
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ntinaras,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα αναβάθμιση σε 1000αρα οπτική ινα (5GHz band) και ψάχνω να κάνω αναβάθμιση στο powerline μου. Αυτό είναι καλό για να μου μεταδίδει ταχύτητα σε 1000mb/s?

TP-LINK TL-PA7017P KIT v4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1gbit και powerline δεν πανε μαζι οι λεξεις.απορω αν θα καταφερεις να πιασεις τα μισα.

10 hours ago, Trevor said:

Έκανα αναβάθμιση σε 1000αρα οπτική ινα (5GHz band) και ψάχνω να κάνω αναβάθμιση στο powerline μου. Αυτό είναι καλό για να μου μεταδίδει ταχύτητα σε 1000mb/s?

TP-LINK TL-PA7017P KIT v4

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
11 ώρες πριν, Trevor είπε

Έκανα αναβάθμιση σε 1000αρα οπτική ινα (5GHz band) και ψάχνω να κάνω αναβάθμιση στο powerline μου. Αυτό είναι καλό για να μου μεταδίδει ταχύτητα σε 1000mb/s?

TP-LINK TL-PA7017P KIT v4

Ασε τα powerline και ξεκινα το σκαψιμο

Σκάψιμο τοίχου για εγκατάσταση χαλκοσωλήνας. Digging the wall to install a  tube line.

  • Like 2
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται δομημένη καλωδίωση και όχι powerlines. Και επειδή υποψιάζομαι ότι γενικά σου αρέσει η ταχύτητα (αλλιώς δεν θα είχες Gigabit internet), αν μπεις όντως στη διαδικασία καλωδίωσης, για κράτα στο πίσω μέρος του μυαλού σου μήπως θέλεις να βάλεις και καμια οπτική ίνα για future proof cabling, για να μπορέσεις στο μέλλον να μπορείς να υποστηρίξεις 10G LAN με το σωστό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/03/2024 at 12:41, donblunts said:

Λέξεις κλειδιά:

 

Ουτε 300 δεν θα πετυχει αλλο τοσο 1000 που δεν ειναι full duplex. σε καποια Review απο devolo που ειχα κανει ειχα περασει κινηση με ethernet throughput απο analyzer και τα αποτελεσματα ειναι λιγο απογοητευτικα.

On 13/03/2024 at 14:49, achilles_g_ said:

Πάρε τα deco xe75 pro.

ακομα και στα Deco θα αξιζε να τα εχει με ethernet backhaul αν και εφοσον μπορει να ριξει καλωδιο ethernet .δηλαδη να τα εχει ως access points.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 14/03/2024 at 03:50, eliasbats said:

για κράτα στο πίσω μέρος του μυαλού σου μήπως θέλεις να βάλεις και καμια οπτική ίνα για future proof cabling, για να μπορέσεις στο μέλλον να μπορείς να υποστηρίξεις 10G LAN με το σωστό τρόπο.

Τι εννοείς future proof cabling, να χρησιμοποιεί οπτική για LAN? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2024 στις 9:58 ΜΜ, Trevor είπε

Έκανα αναβάθμιση σε 1000αρα οπτική ινα (5GHz band) και ψάχνω να κάνω αναβάθμιση στο powerline μου. Αυτό είναι καλό για να μου μεταδίδει ταχύτητα σε 1000mb/s?

TP-LINK TL-PA7017P KIT v4

Έχω στο σπίτι 4 powerline (δηλαδή 2 kit) από το μοντέλο που αναφέρεις. Τα 2 είναι στο σαλόνι, ένα στην κρεβατοκάμαρα και ένα στο παιδικό.

Σπίτι 20ετίας με σχετικά καλή ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

Αυτό είναι το αποτέλεσμα που θα έχεις πάνω κάτω αν η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού σου τηρεί κάποιες βασικές προϋποθέσεις. Συνυπολόγισε το γεγονός ότι όσο περισσότερα powerline συνδέεις, τόσο πέφτει η ταχύτητά τους.

tplink powerline.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, roybatty said:

Αυτό είναι το αποτέλεσμα που θα έχεις πάνω κάτω

Βλέπεις κι αντίστοιχο throughput 500+Mbps ή τα νούμερα αυτά φαίνονται μόνο στο πρόγραμμα της TP-Link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thresh είπε

Βλέπεις κι αντίστοιχο throughput 500+Mbps ή τα νούμερα αυτά φαίνονται μόνο στο πρόγραμμα της TP-Link?

Στα 2 που είναι στο σαλόνι ναι, καθότι μεταφέρω αρχεία από το nas στο htpc. Στα υπόλοιπα δεν το έχω τσεκάρει με κάποιο τεστ, αλλά συμμερίζομαι την αμφιβολία σου ότι δεν θα έχουν sustained throughput αυτό που αναφέρει το πρόγραμμα της tplink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/03/2024 at 23:06, Thresh said:

Τι εννοείς future proof cabling, να χρησιμοποιεί οπτική για LAN? 

 μαλλον αυτο εννοει. το κοστος της ινας δεν ειναι μεγαλο αν θελει να την εχει ετοιμη. εφοσον καποιος κανει δουλεια και φτιαχνει ή ανακαινιζει μια φορα το σπιτι μπορει αν θελει να το κανει τωρα.με λιγο μεγαλυτερο σπιραλ θα μπορουσε να περασει και την ινα παραλληλα μεσα. ειναι πιο λεπτη ακομα και απο utp slim. το κοστος για καρτες switch ειναι ακομα μεγαλο αλλα ποιος ξερει τι μπορει να γινει σε 10-15 χρονια.

On 18/03/2024 at 15:24, roybatty said:

Έχω στο σπίτι 4 powerline (δηλαδή 2 kit) από το μοντέλο που αναφέρεις. Τα 2 είναι στο σαλόνι, ένα στην κρεβατοκάμαρα και ένα στο παιδικό.

Σπίτι 20ετίας με σχετικά καλή ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

Αυτό είναι το αποτέλεσμα που θα έχεις πάνω κάτω αν η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού σου τηρεί κάποιες βασικές προϋποθέσεις. Συνυπολόγισε το γεγονός ότι όσο περισσότερα powerline συνδέεις, τόσο πέφτει η ταχύτητά τους.

tplink powerline.png

Λογικα λογω οτι δεν παιζουν Full duplex δεν ξερω αν θα εχεις 500mbps στην πραξη. γιατι εγω σε devolo με jdsu tester μετεφερα το μισο απο αυτο που μου εβγαζαν. πχ ειχα 500 Send / 500 receive και στην πραξη με mtu 1518 περνουσα 250 περιπου.μπορω να ψαξω να βρω και το Review που τα ειχα γραψει μεσα.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2024 στις 11:06 ΜΜ, Thresh είπε

Τι εννοείς future proof cabling, να χρησιμοποιεί οπτική για LAN? 

Ναι αυτό εννοούσα, επειδή γενικά το 10G LAN ειναι πιο κοστοβόρο με UTP απ'οτι με ίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, eliasbats said:

Ναι αυτό εννοούσα, επειδή γενικά το 10G LAN ειναι πιο κοστοβόρο με UTP απ'οτι με ίνα.

Και για Switch και κάρτες δίκτυου θα παίζουν με SFP+ κι αντίστοιχα modules? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2024 στις 1:07 ΜΜ, Thresh είπε

Και για Switch και κάρτες δίκτυου θα παίζουν με SFP+ κι αντίστοιχα modules? 

Οχι απαραιτητα, και με καρτες δικτυου υλοποιειται.  Ακομη δεν εχει κατασταλαξει μια στανταρ υλοποιηση, διοτι ειναι καινουργιο φρουτο αυτες οι ταχυτητες.

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...