Προς το περιεχόμενο

Ξαφνικό πρόβλημα με upload σε codeigniter... (Για δυνατούς λύτες)


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρχής τα σχόλιά μου πήγαιναν προς την υπόδειξη του θέματος από πλευράς modsec rule. Δηλαδή, "μυρίζει" η υπόθεση για Imunify issue. Για αυτό και για την πιθανότητα να φταίει ο MySQL Governor σου έγραψα να αλλάξεις server. Μιας και το ψάξατε παραπάνω να πούμε και τα εξής:

Υπάρχει τεχνικά η πιθανότητα, αν δεν απενεργοποιηθεί το modsec rule για να δεις αν σε κόβει αυτό πραγματικά, να ταλαιπωρήσε άδικα.

Τεχνικά, ανάλογα με το setup του Server, μπορεί η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του modsecurity από το hosting account να μην παίζει κανένα απολύτως ρόλο. Αν ως hosting provider βάλω το Imunify να ελέγχει τα πάντα σε επίπεδο modsec rules και να μην έχει καμία ευχέρεια κινήσεων ο κάθε λογαριασμός, ό,τι απενεργοποίηση και να κάνεις εσύ από το hosting account σου θα είναι δίχως νόημα.

Αν όμως φτάσετε στο συμπέρασμα ότι δεν είναι το Firewall, θα πρέπει να δεις για MySQL Governor. Αν δεν είναι και εκείνο και δεν έχει γίνει downgrade του server, θα είναι βέβαιο ότι δεν σε κόβει ο hosting provider σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, konet είπε

Εξαρχής τα σχόλιά μου πήγαιναν προς την υπόδειξη του θέματος από πλευράς modsec rule. Δηλαδή, "μυρίζει" η υπόθεση για Imunify issue. Για αυτό και για την πιθανότητα να φταίει ο MySQL Governor σου έγραψα να αλλάξεις server. Μιας και το ψάξατε παραπάνω να πούμε και τα εξής:

Υπάρχει τεχνικά η πιθανότητα, αν δεν απενεργοποιηθεί το modsec rule για να δεις αν σε κόβει αυτό πραγματικά, να ταλαιπωρήσε άδικα.

Τεχνικά, ανάλογα με το setup του Server, μπορεί η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του modsecurity από το hosting account να μην παίζει κανένα απολύτως ρόλο. Αν ως hosting provider βάλω το Imunify να ελέγχει τα πάντα σε επίπεδο modsec rules και να μην έχει καμία ευχέρεια κινήσεων ο κάθε λογαριασμός, ό,τι απενεργοποίηση και να κάνεις εσύ από το hosting account σου θα είναι δίχως νόημα.

Αν όμως φτάσετε στο συμπέρασμα ότι δεν είναι το Firewall, θα πρέπει να δεις για MySQL Governor. Αν δεν είναι και εκείνο και δεν έχει γίνει downgrade του server, θα είναι βέβαιο ότι δεν σε κόβει ο hosting provider σου.

Δεν νομίζω οτι δεν έχει νόημα η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του modsecurity από την στιγμή που μου το πρότεινε ο ίδιος ο host.

Αυτό με τo MySQL Governor μπορώ να κάνω κάτι εγώ ή πρέπει να το αναθέσω στον host? Και τι πρέπει να κάνω?

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου το πρότεινε ο provider τότε σου δίνει ευχέρεια κινήσεων σε επίπεδο λογαριασμού.

Στον MySQL Governor έχει πρόσβαση μόνο ο provider. Ανάλογα με το setup του provider, μπορεί να υπάρξουν διαφορετικά επίπεδα ελέγχου και χρήσης του Governor. Θα πρέπει να ρωτήσεις αν σε κόβει/επηρεάζει εκείνος σε περίπτωση που είναι εγκατεστημένος.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, θεωρητικά πάντα, θα μπορούσε εύκολα να υπάρχει και κόψιμο/περιορισμός σε 3ο και 4ο επίπεδο σε επίπεδο server πέρα από το Firewall και τον MySQL Governor (αυτά είναι τα συχνότερα θα έλεγα) αλλά οι περιπτώσεις αυτές είναι εξαιρετικά σπάνιες. Οπότε θα κάνω πίσω και θα αφήσω να το δείτε με τον provider.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2024 στις 2:57 ΜΜ, konet είπε

Αν σου το πρότεινε ο provider τότε σου δίνει ευχέρεια κινήσεων σε επίπεδο λογαριασμού.

Στον MySQL Governor έχει πρόσβαση μόνο ο provider. Ανάλογα με το setup του provider, μπορεί να υπάρξουν διαφορετικά επίπεδα ελέγχου και χρήσης του Governor. Θα πρέπει να ρωτήσεις αν σε κόβει/επηρεάζει εκείνος σε περίπτωση που είναι εγκατεστημένος.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, θεωρητικά πάντα, θα μπορούσε εύκολα να υπάρχει και κόψιμο/περιορισμός σε 3ο και 4ο επίπεδο σε επίπεδο server πέρα από το Firewall και τον MySQL Governor (αυτά είναι τα συχνότερα θα έλεγα) αλλά οι περιπτώσεις αυτές είναι εξαιρετικά σπάνιες. Οπότε θα κάνω πίσω και θα αφήσω να το δείτε με τον provider.

Ο provider μου λεει οτι δεν έχει αλλάξει κάτι. Να υπενθυμίσω οτι η σελίδα μου δούλευε άψογα για 4-5 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, killer76 said:

Ο provider μου λεει οτι δεν έχει αλλάξει κάτι. Να υπενθυμίσω οτι η σελίδα μου δούλευε άψογα για 4-5 χρόνια...

Ο provider σου αναφέρει ότι δεν έχει αλλάξει κάποια ρύθμιση ο ίδιος, όμως ανά διαστήματα προφανώς κάνει αναβαθμίσεις στο software του server που μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία των εφαρμογών.

Σύμφωνα με τα logs που έστειλες σε προηγούμενο μήνυμα το πρόβλημα σχετίζεται με το Imunify WAF. Ζήτησε στον provider σου να απενεργοποιήσει το συγκεκριμένο rule:

https://support.cpanel.net/hc/en-us/articles/1500007960082-How-to-disable-an-Imunify360-ModSecurity-Rule-in-Imunify360

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Ο provider σου αναφέρει ότι δεν έχει αλλάξει κάποια ρύθμιση ο ίδιος, όμως ανά διαστήματα προφανώς κάνει αναβαθμίσεις στο software του server που μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία των εφαρμογών.

Η απαντήσεις από τον host στο ticket μου σχετικά με το πρόβλημα και τον αν έχει αλλάξει κάτι στον σέρβερ ήταν:

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα σας,

Δεν έχει αλλάξει τίποτα από εμάς.

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα σας,

Δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε, καθώς δε σας σταματάει κάπου ο Server.

--------------------------------------------------------------------------

10 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Σύμφωνα με τα logs που έστειλες σε προηγούμενο μήνυμα το πρόβλημα σχετίζεται με το Imunify WAF. Ζήτησε στον provider σου να απενεργοποιήσει το συγκεκριμένο rule:

https://support.cpanel.net/hc/en-us/articles/1500007960082-How-to-disable-an-Imunify360-ModSecurity-Rule-in-Imunify360

Το ζήτησα αυτό και η απάντηση του host ήταν:

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα σας,

Δεν μπορούμε να απενεργοποιήσουμε συγκεκριμένο rule καθώς είναι global Settings.

Ωστόσο μπορείτε να το κάνετε το modsecurity disable από το Cpanel > ModSecurity

Το οποίο και το έκανα αλλά χωρίς αποτέλεσμα

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, killer76 said:

Το οποίο και το έκανα αλλά χωρίς αποτέλεσμα

Αφού το έκανες disable είδες πάλι τα logs να βεβαιωθείς πως δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα με το 77317957 rule του mod_security? 

Επίσης αν ήταν αυτό το πρόβλημα γιατί την 1η φορά να έχει θέμα και κάθε επόμενη να μην έχει. Εγώ ξαναλέω να ρωτήσεις το support τους μήπως κάτι μπαίνει σε sleep mode(σκληρός δίσκος π.χ) και γι αυτό το λόγο καθυστερεί μόνο την πρώτη φορά και μετά όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Xvipes είπε

Αφού το έκανες disable είδες πάλι τα logs να βεβαιωθείς πως δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα με το 77317957 rule του mod_security? 

Δεν το είχα σκεφτεί. Το είδα τώρα. Τελικά το error δεν εμφανίζεται πλέον. Το πρόβλημα όμως συνεχίζει...

3 ώρες πριν, Xvipes είπε

Επίσης αν ήταν αυτό το πρόβλημα γιατί την 1η φορά να έχει θέμα και κάθε επόμενη να μην έχει. Εγώ ξαναλέω να ρωτήσεις το support τους μήπως κάτι μπαίνει σε sleep mode(σκληρός δίσκος π.χ) και γι αυτό το λόγο καθυστερεί μόνο την πρώτη φορά και μετά όχι. 

Και από ότι ανακάλυψα δεν είναι οτι κολλάει την 1η φορά. Κολλάει όταν είναι πρώτο upload ή έχει περάσει ώρα για upload.

Δηλαδή αν φορτώσω την 1η εικόνα θα κολλήσει. Αν φορτώσω στο καπάκι 2η, 3η κλπ θα δουλέψει μια χαρά. Αν περιμένω κάποια λεπτά και πάω να περάσω πχ 4η εικόνα θα κολλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update...

Δοκίμασα και αφαίρεσα όλο τον κώδικά από το controller και άφησα μόνο το redirect. Ακόμα και εκεί κολλάει την πρώτη φορά. άρα δεν έχει να κάνει με το κώδικα του upload. Μετά δοκίμασα και έβγαλα την γραμμή του redirect μηπως αυτό έχει πρόβλημα (αν και το χρησιμοποιω σε άπειρα σημεία του site χωρίς πρόβλημα) και έκανα ένα απλό echo "uploaded" και εκεί τύχαινε να κολλάει...

Εν συντομία τα βήματα δηλαδή...

  1. Upload απο το πεδίο της φόρμας
  2. Τριγκάρισμα της φόρμας
  3. Εκτέλεση του κοντρολλερ
  4. Μέσα στο κοντρόλερ, είτε τρέχει ο κώδικας και ανεβαίνει η φώτο, είτε κάνει απλά ένα redirect, είτε απλά ένα echo, σχεδόν πάντα την πρωτη φορά κολλάει (φαίνεται το spin του browser αριστερόστροφα, σαν να "στέλνει".)
  5. Μετά από στοπ και refresh, επανέρχεται σωστά η σελίδα. 

Κοντέυω να τρελλαθώ. Και ξανατονίζω, όλα αυτά μετά από χρόνια που δούλευε ρολόι, έγιναν εντελώς ξαφνικά :(

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...