Προς το περιεχόμενο

Gigabyte GAMING OC GeForce RTX 4070 SUPER 12 GB


nickz1337
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από JPaxilleas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα!

Εχθες παρελαβα την καινουργια μου καρτα απο amazon, με το που την εκανα unboxing παρατηρησα πως τα heatpipes ειναι καπως χτυπημενα-τσαλακωμενα, ωστοσο θα ηθελα να ρωτησω καθως δεν ειμαι και τοσο γνωστης του αντικειμενου αν αυτο ειναι φυσιολογικο η αν οντως υπαρχει καποιο προβλημα με την καρτα και θα πρεπει να την γυρισω πισω!

Να σημειωθει πως την κουμπωσα επανω κανονικοτατα ετρεξα games και δν ειχα προβλημα με τις θερμοκρασιες, θα ελεγα πως ηταν πολυ κομπλε κιολας! ( 1 ωρα ετρεχε η καρτα μεσα στο game). Ειχα απλα coil whine sta υψηλα frames και καθολου οταν ετρεχε idle, αυτο ωστοσο ειναι αλλο θεμα και ισως μπορει να φταιει και το τροφοδοτικο μου, τελος παντων.

θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας, εστειλα και support ticket στην gigabyte αλλα δεν πηρα απαντηση ακομα!

Ευχαριστω!

 

GPU23.jpg

gpu32.jpg

Επεξ/σία από nickz1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Eγω θα εστελνα φωτογραφια εκει που την πηρα και θα ζητουσα αντικατασταση. Το κουτι της ειχε ταινια ασφαλειας?  Αν οχι μπορει και καποιος να την εβγαλε απο την συσκευασια της και να την κοπανησε καπου. Μπορει να μην παρουσιαζει καποιο προβλημα τωρα, αλλα εισαι δηγουρος τι θα γινει σε 10 ημερες η σε 1 χρονο? Αντε μετα να τους πεισεις οτι η καρτα ηταν χτυπημενη απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Στις 13/3/2024 στις 12:50 ΜΜ, benign είπε

Μαλλον στην γραμμη συναρμολογησης εγινε καποιο σφαλμα.Αν εχει σωστες επιδοσεις και θερμοκρασιες κρατα την.

Συμφωνώ και εγώ.

Στις 13/3/2024 στις 12:26 ΜΜ, nickz1337 είπε

Καλησπερα!

Εχθες παρελαβα την καινουργια μου καρτα απο amazon, με το που την εκανα unboxing παρατηρησα πως τα heatpipes ειναι καπως χτυπημενα-τσαλακωμενα, ωστοσο θα ηθελα να ρωτησω καθως δεν ειμαι και τοσο γνωστης του αντικειμενου αν αυτο ειναι φυσιολογικο η αν οντως υπαρχει καποιο προβλημα με την καρτα και θα πρεπει να την γυρισω πισω!

Να σημειωθει πως την κουμπωσα επανω κανονικοτατα ετρεξα games και δν ειχα προβλημα με τις θερμοκρασιες, θα ελεγα πως ηταν πολυ κομπλε κιολας! ( 1 ωρα ετρεχε η καρτα μεσα στο game). Ειχα απλα coil whine sta υψηλα frames και καθολου οταν ετρεχε idle, αυτο ωστοσο ειναι αλλο θεμα και ισως μπορει να φταιει και το τροφοδοτικο μου, τελος παντων.

θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας, εστειλα και support ticket στην gigabyte αλλα δεν πηρα απαντηση ακομα!

Ευχαριστω!

 

GPU23.jpg

gpu32.jpg

Δεν μπορεί να έχει χτυπήσει η κάρτα εξωτερικά, ώστε να πάθουν ζημιά οι αγωγοί μεταφοράς θερμότητας. Θα φαινόταν κάποιο χτύπημα και εξωτερικά κάπου στην κάρτα. Οπότε είναι κάποια αστοχία εργοστασιακή. Τώρα το έαν επηρεάζει την κάρτα το θεωρώ μάλλον απίθανο, αλλά σε κάθε περίτπωση εάν είναι εφικτή η αντιγκατάσταση  θα πρότεινα να γίνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/3/2024 στις 11:26 ΠΜ, nickz1337 είπε

Καλησπερα!

Εχθες παρελαβα την καινουργια μου καρτα απο amazon, με το που την εκανα unboxing παρατηρησα πως τα heatpipes ειναι καπως χτυπημενα-τσαλακωμενα, ωστοσο θα ηθελα να ρωτησω καθως δεν ειμαι και τοσο γνωστης του αντικειμενου αν αυτο ειναι φυσιολογικο η αν οντως υπαρχει καποιο προβλημα με την καρτα και θα πρεπει να την γυρισω πισω!

Να σημειωθει πως την κουμπωσα επανω κανονικοτατα ετρεξα games και δν ειχα προβλημα με τις θερμοκρασιες, θα ελεγα πως ηταν πολυ κομπλε κιολας! ( 1 ωρα ετρεχε η καρτα μεσα στο game). Ειχα απλα coil whine sta υψηλα frames και καθολου οταν ετρεχε idle, αυτο ωστοσο ειναι αλλο θεμα και ισως μπορει να φταιει και το τροφοδοτικο μου, τελος παντων.

θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας, εστειλα και support ticket στην gigabyte αλλα δεν πηρα απαντηση ακομα!

Ευχαριστω!

 

GPU23.jpg

gpu32.jpg

Δεν ειναι τσαλακωμα. Έτσι κουρμπαρίζονται και κολλουνται οι γωνίες χαλκού (και όχι μόνο).

Δεν εχει προβλημα.

Τα κομματια λυγίζονται μηχανικά μετά από θερμανση τους οπότε στα σημεία αυτά λόγω επιμήκυνσης ειναι πάντα πιο λεπτά στην διατομή τους και απο την μεσα πλευρα μπορει να ειναι και λίγο φλατ.

Ενας απλός σωλήνας χαλκού είναι μέσα στον οποίο ο θερμός αέρας κινείται με φυσικη ροή. Δεν ειναι καποιο σοφιστικέ περιπλοκο σύστημα ωστε να εχεις προβλημα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Τα κομματια λυγίζονται μηχανικά μετά από θερμανση τους οπότε στα σημεία αυτά λόγω επιμήκυνσης ειναι πάντα πιο λεπτά στην διατομή τους και απο την μεσα πλευρα μπορει να ειναι και λίγο φλατ.

  Πολυ σωστα, για το λυγισμα και την θερμανση. Μονο που εσωτερικα γεμιζονται με αμμο θαλασσης, ετσι δεν αλλαζει το σχημα τους, στο σημειο κουρμπαρισματος. Μας το λεει και η μεταλλουργια. Τεσπα αστοχια, χτυπιμα, λαθος του Κινεζομαστρομεταλλουργου, εγω θα την αλλαζα την καρτα. Μπορει να τρυπισει το σωληνακι, καποια στιγμη και να μην γινεται σωστα η ψυξη. Μετα απο π.χ. 6μηνες, 1 χρονο, κανεις δεν θα δεχτει οτι το στραπατσαρισμα υπηρχε απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chris2756 είπε

  Πολυ σωστα, για το λυγισμα και την θερμανση. Μονο που εσωτερικα γεμιζονται με αμμο θαλασσης, ετσι δεν αλλαζει το σχημα τους, στο σημειο κουρμπαρισματος. Μας το λεει και η μεταλλουργια. Τεσπα αστοχια, χτυπιμα, λαθος του Κινεζομαστρομεταλλουργου, εγω θα την αλλαζα την καρτα. Μπορει να τρυπισει το σωληνακι, καποια στιγμη και να μην γινεται σωστα η ψυξη. Μετα απο π.χ. 6μηνες, 1 χρονο, κανεις δεν θα δεχτει οτι το στραπατσαρισμα υπηρχε απο την αρχη

Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση να εχουν βαλει αμμο μεσα πριν το λύγισμα για τετοιας χρήσης σωλήνες.

Αυτό που βλέπετε παρακάτω γίνεται αλλα σε πιο βιομηχανική (βιοτεχνική ίσως) κλίμακα όχι χειρονακτικά αλλά με αυτόματο μηχάνημα.

image.png.dc76045a51aff86e67c6cfdd25e16bbf.png

 

Παραδείγματα

35201.jpg   image.png.d2084bd401e1f3830ea2b2d54d5b73b4.png

 

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να σπάσει. Δεν σπάνε ποτέ από την μέσα πλευρά. Από την έξω σπάνε και σπάνε κατά το λύγισμα ή εαν προσπαθήσεις να τους λυγίσεις παραπάνω χωρίς ζέσταμα.

image.png.e6738e3963154beb2e70a52e1aaa0de2.png   

 

Αφού δεν είναι εντελώς τσακισμένος ώστε να εμποδιζει τον αερα να περάσει δεν εχεις να φοβάσαι κάτι

image.png.d2bebebbeb45007f9adb670e67684462.png

 

Πρώτον δεν μπορεί να σπασει απο μονος του στο μέλλον εκτός εαν δεν πας με τα χερια σου να παίξεις με τους σωλήνες αλλα σε αυτη την περιπτωση οποιοσδηποτε αλλος σωληνας θα ειχε το ίδιο ρισκο να σπασει.

Και δευτερον ακόμη και εαν δεχτώ την πιθανότητα να τρυπήσει, τι ακριβως θα χασεις σε απόδοση? Τιποτε. Δεν μιλάμε για σωλήνες με υγρό ή αέριο υπο πίεση.

Η λειτουργία τους ειναι να απομακρύνουν την θερμοτητα. Επιλέγεται χαλκός γιατι ειναι πιο θερμοαγώγιμος (και ευκολος στην μορφοποίηση επίσης). Η θερμότητα κατα κύριο λόγο μεταφέρεται απο το τσιπ στην πλάκα ψύξης και από εκεί με αγωγη (μεσω της μαζας του χαλκού δηλαδη) σε όλη την επιφάνεια των σωληνώσεων που λειτουργεί σαν ψύκτρα μεταφέροντας την θερμότητα στον αέρα με μεταφορα (από στερεο σε υγρο ή αέριο). Το ίδιο γίνεται σε μικρότερο βαθμό και εσωτερικα (αρα σχεδον διπλασιαζεται η επιφανεια των σωληνωσεων και άρα η ψύξη μόνο που ο εσωτερικός αέρας κινείται πια με φυσική ροή προς τα έξω (μικρότερη δυνατοτητα ψυξης αλλα βοηθαει). Επειδη η ψυκτικη ικανοτητα ειναι ευθέως ανάλογη με την επιφανεια ψύξης προσθετονται οι επιπλεον ψύκτρες που είναι κολλημένες γυρω από τους σωλήνες ωστε να μεγιστοποιηθεί η επιφανεια. Επειδη και η ταχύτητα της ροης του αερα στις επιφανειες ψύξης αυξάνει την ψύξτική ικανότητα βάζουμε και τους ανεμιστήρες (με μεταβαλόμενη ροη αναλόγως την θερμοκρασία). Η ταχυτητα μεταδοσης της θερμοκρασίας αναμεσα σε σωματα ειναι ευθέως αναλογη της διαφοράς θερμοκρασίας των δυο οποτε με χαμηλες θερμοκρασιες δωματιου εχουμε παντα μεγαλυτερη ψύξη. πχ η ταχυτητα ψυξη σε δυο σωματα με θερμοκρασια 20-80 βαθμους (dt 60)  είναι 50% μεγαλύτερη απ ότι σε δυο σωματα με θερμοκρασιες 40-80 βαθμους (dt 40).

Ας πουμε λοιπον ότι οντως εγινε μια μικρη τρυπα (που δεν βλεπω πως μπορει να γινει) και ας πουμε ότι υπαρχει μια απωλεια αερα απο αυτη. Το πιο πιθανο ειναι να βελτιώσει την ψυξη του συστηματος παρά να την μειώσει.

Βασικα δεν νομιζω ότι και η αλλη καρτα να σου στειλουν εαν την ανοιξεις και ελεγξεις ολες τις σωληνώσεις θα δεις κατι διαφορετικο απο αυτο που βλεπεις τωρα.

 

Δικη σου αποφαση αλλα προσωπικα θεωρω ότι ειναι ολα καλα.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το θεμα μας δεν ειναι η απαγωγη θερμοτητας απο το τσιπ προς το περιβαλον, σωστοτατα αυτα που λες, ουτε το κουρμπαρισμα σωληνων. Παντως ο σωστος τροπος ειναι γεμισμα με αμμο θαλασσης, ξυλινες ταπες στις ακρες, ξεσταμα και κουρμπαδορος με μοιρογνωμονιο. Αλιμονο αν αφιναμε οι μηχανικοι στα καρανια τον καθε σκιτζη σωληνα να κουρμπαρει κατα πως τον βολεευει. Αν αυτη η καρτα επιστραφει για καποιο λογο (εντος εγκυησης) σηγουρα δεν θα πουν οτι ειναι χτυπημενη και δεν ισχυει η εγκυηση?  Εγω θα την επεστρεφα τωρα που ειναι αρχη για ναχω το κεφακι μου υσηχο. Και δεν εχω δει καποια καρτα με τσακισμενα σωληνακια στα σημεια με κουρμπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Και δευτερον ακόμη και εαν δεχτώ την πιθανότητα να τρυπήσει, τι ακριβως θα χασεις σε απόδοση? Τιποτε. Δεν μιλάμε για σωλήνες με υγρό ή αέριο υπο πίεση.

Τα heat pipes έχουν υγρό μέσα τους που αεροποιειται με την θέρμανση. Επίσης το αλουμίνιο είναι καλύτερος αγωγός θερμότητας από τον χαλκό αλλά δεν έχει την αντοχή του χαλκού στις πιέσεις που αναπτύσσονται από το υγρό που αεροποιειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Τα heat pipes έχουν υγρό μέσα τους που αεροποιειται με την θέρμανση. Επίσης το αλουμίνιο είναι καλύτερος αγωγός θερμότητας από τον χαλκό αλλά δεν έχει την αντοχή του χαλκού στις πιέσεις που αναπτύσσονται από το υγρό που αεροποιειται.


Thermal conductivity of:

copper:  385 W/mK

aluminium:  205 W/mK

stainless Steel : 50 W/mK

Χωρίς να μπαίνω σε λεπτομέρειες κραμάτων (αν και δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικο).

Screenshot_2024-03-15-15-50-52-75_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.188c835c28a5c5c0d56dcfead71c1869.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε


Thermal conductivity of:

copper:  385 W/mK

aluminium:  205 W/mK

stainless Steel : 50 W/mK

Χωρίς να μπαίνω σε λεπτομέρειες κραμάτων (αν και δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικο).

Screenshot_2024-03-15-15-50-52-75_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.188c835c28a5c5c0d56dcfead71c1869.jpg

Έχεις δίκιο λάθος μου με την θερμική αγωγιμότητα . Ο χαλκός κατεργάζεται πιο εύκολα, από  το αλουμίνιο και για αυτό χρησιμοποιείται στα heat pipes, τα οποία είναι σφραγισμένα και από τις δυο πλευρές για να μην φύγει το αέριο , αλλιώς θα λέγονταν απλά copper pipes…

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, atheatos είπε

Έχεις δίκιο λάθος μου με την θερμική αγωγιμότητα . Ο χαλκός κατεργάζεται πιο εύκολα, από  το αλουμίνιο και για αυτό χρησιμοποιείται στα heat pipes, τα οποία είναι σφραγισμένα και από τις δυο πλευρές για να μην φύγει το αέριο , αλλιώς θα λέγονταν απλά copper pipes…

Heatpipes συνέχεια. Ζούμε μαθαίνοντας.

Τα Heatpipes βρίσκονται απλα σε υποπιεση εσωτερικά με ένα δύο σταγόνες συνολικά απεσταγμενο νερό. Τίποτε άλλο.

Δείτε το βιντεο

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδια το ζητημα δεν ειναι η κατεργασια και η αγωγιμοτητα των μεταλλων, αλλα η εγκυηση της καρτας. Ο ανθρωπος εδωσε  καποια χρηματα γι αυτην. Δεν με νοιαζει αν το στραπατσαρισμα εγινε ειτε απο κατασκευαστικο λαθος, ειτε απο χτυπημα, ειτε, ειτε, ειτε. Αν χρειαστει για οποιονδηποτε λογο να επιστραφει αυτη η καρτα, θα γινει αποδεκτη η θα του πουν, ειναι στραπατσαρισμενη και δεν αναγνωριζουμε εγκυηση? Στα βιντεο ειδαμε ενα σωρο σωληνακια να κουρμπαρονται με διαφορετικους τροπους, αλλα ουτε ενα στραπατσαρισμενο στο σημειο κουρμπαρισματος. Δεν ξερω, εγω θα την επεστρεφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Έχω μια 7800 xt asrock chalenger μέτριας υλοποίησης που έχει τέτοια heatpipes , πιστεύω λόγω των φθηνότερων εργατικών έχουν και τέτοιες εμφανισιακες αστοχίες. Πάντως υπάρχουν και σε άλλες κάρτες.

 

Screenshot_20240318_221931_Messenger.jpg

Επεξ/σία από CbrakiasParos
Δεν ήταν σωστός ο τύπος αρχείου εικόνας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2024 στις 9:14 ΠΜ, Chris2756 είπε

 Παιδια το ζητημα δεν ειναι η κατεργασια και η αγωγιμοτητα των μεταλλων, αλλα η εγκυηση της καρτας. Ο ανθρωπος εδωσε  καποια χρηματα γι αυτην. Δεν με νοιαζει αν το στραπατσαρισμα εγινε ειτε απο κατασκευαστικο λαθος, ειτε απο χτυπημα, ειτε, ειτε, ειτε. Αν χρειαστει για οποιονδηποτε λογο να επιστραφει αυτη η καρτα, θα γινει αποδεκτη η θα του πουν, ειναι στραπατσαρισμενη και δεν αναγνωριζουμε εγκυηση? Στα βιντεο ειδαμε ενα σωρο σωληνακια να κουρμπαρονται με διαφορετικους τροπους, αλλα ουτε ενα στραπατσαρισμενο στο σημειο κουρμπαρισματος. Δεν ξερω, εγω θα την επεστρεφα.

Βγάζεις μερικές καλές φώτο, επικοινωνείς με την αντιπροσωπεία και το προσπαθείς.

Γιατί όχι? Εννοείται.

Εμείς απλά συζητάμε για την θεωρία του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...