Προς το περιεχόμενο

Πρωτοβουλία ΟΤΕ για ευρύτερη διάδοση των συνδέσεων FTTH στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, Thresh said:

Δεν έχεις public IP, δεν μπορείς να κάνεις Port Forward, με ότι συνέπειες έχει αυτό ανάλογα τον χρήστη.

Αυξάνει latency/jitter, δεν δουλεύουν σωστά ή καθόλου P2P εφαρμογές κτλπ.

Επειδή είμαι νέος στο hobby γιατί χρειάζεσαι public ip;

Σε surfάρισμα κτλ όλα κομπλέ, δεν έχω δοκιμάσει καθόλου torrents/gaming κτλ ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, jmirko15 said:

Επειδή είμαι νέος στο hobby γιατί χρειάζεσαι public ip;

Σε surfάρισμα κτλ όλα κομπλέ, δεν έχω δοκιμάσει καθόλου torrents/gaming κτλ ακόμα.

Torrents/hosting/κάμερες/κτλπ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, elpenor said:

Εγώ έχω αναγκαστεί μαζί με το 5G να έχω πάνω στο ίδιο router και PPPOE vdsl. Το χρησιμοποιώ για το vowifi των κινητών, τα voip στα windows, στο homeassistant και το dev server. Μου πήρε πολύ περισσότερο χρόνο από ότι περίμενα για να τα σετάρω.

Xρησιμοποιώντας το καλύτερο 5G router με εξωτερική κεραία και το speedtest να δείχνει gbit και πολύ καλό latency όταν μίλαγα 1-2 ώρες στο skype είχα πάντα μερικές μικροδιακοπές. το ίδιο και χειρότερα στο vowifi. Δεν ξέρω γιατί αυτό δεν συμβαίνει όταν μιλάω από το κινητό με VoLTE ή με κλασσική σύνδεση, ή ίσως και να συμβαίνει και να μην το καταλαβαίνω γιατί δεν μιλάω τόσο πολύ. Δοκίμασα πάντως και το δεύτερο καλύτερο router για να είμαι σίγουρος με ίδια αποτελέσματα.

Επίσης δεν μπορώ να δω ertflix, κάνει συνέχεια διακοπές, αναγκάζομαι να τα κατεβάζω και να τα βλέπω με Jellyfin.

Μερικές στιγμές (όχι συχνά) τα πακέτα χάνονται με τόσο μεγάλο ρυθμό που απλά ο browser δεν φορτώνει τη σελίδα την πρώτη φορά που θα το πατήσεις, το lag spike δηλαδή διαρκεί για τόση πολύ ώρα που το TCP ξεπερνάει το όριο retransmit. Δεν κάνει σίγουρα για competitive gaming.

Στο θέμα των torrents στα public χάνεις τους καλύτερους seeders που οι περισσότεροι είναι passive πίσω από VPN, είναι πρόβλημα. Σε private torrent σε ζορίζει λίγο το 5G στο να πάρεις upload credits πάλι επειδή είσαι passive όμως μικρό το κακό.

Άλλο κακό του 5G είναι το πολύ μικρότερο credibility του shared IP,  πολύ πιο συχνά captcha, μερικά IP είναι χειρότερα και από αυτά του NordVPN.

Σε κάθε περίπτωση άσχετα με τα παραπάνω χωρίς port forward δεν μπορούσα να ελέγξω το σπίτι από μακρυά, να δω κάμερες και να κάνω τη δουλειά μου.

Δεν λέω ότι έχουν όλοι τόσες ανάγκες αλλά δεν θα έλεγα ότι δεν είναι real world...

P.S. Κάθε μήνα ψάχνω online μπας και βρω νέα για το πως προχωράει η ΤΕΡΝΑ την υποθαλάσσια σύνδεση και να μάθω αν και πότε θα έχουμε fiber στο νησί.

Μήπως μπορείς να πεις τι hardware έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, villasg said:

Ναι ο Θεος να το κανει Actual Rate (Up/Down)832/9867 kbps  ....... 

ADSL είναι αυτό. :(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, villasg said:

ναι ADSL ειπαμε vdsl δεν 

Ναι αλλα απάντησες ναι στο 

49 minutes ago, kurkosdr said:

Τουλάχιστον VDSL έχετε;

 

2 minutes ago, jmirko15 said:

Με κάμερες δεν πρόσεξα κάποιο θέμα χμμ

Αν παίζεις με cloud ναι δεν υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ναι αλλα απάντησες ναι στο 

55 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Στραβωμαρα και κεκτημενη ταχυτητα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ICE-T είπε

Ανατολική Αττική έχει γεμίσει ο τόπος από καμπίνες εδώ και 5 χρόνια, ίσως έχεις πέσει σε σημείο εκτός κέντρου πόλης που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν ασχολείται καν ο πάροχος.

Δεν υπαρχει τιποτα περα απο χαλκο 24αρι περιμετρικα μεχρι και 10 χιλιομετρα,, εδω δεν υπαρχουν καμπινες στο κεντρο της Αθηνας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω πάντως πως για την περίπτωση του Starlink και την έλλειψη public IP, την ύπαρξη cgnat κλπ, υπάρχουν δοκιμασμένες λύσεις με zerotier, cloudflare tunnel, διάφορα vpn (δωρεάν και μη) κλπ. Δεν είναι ιδανικό αλλά είναι συνηθισμένο workaround.

Και οι περισσότεροι τελικά δεν το χρειάζονται κιόλας, γιατί οι περισσότερες συσκευές πλέον παίζουν μέσω cloud (εγώ πχ. έχω πρόσβαση απ' έξω σε όλα τα smart συστήματα του σπιτιού μέσω cloud). Τώρα αν τύχει μετά από 2-3 χρόνια χρήσης να ανακαλύψω κάτι που δεν παίζει, είτε θα εφαρμόσω ένα από τα παραπάνω workarounds, είτε θα ζήσω χωρίς αυτό. 

Για αυτόν που έχει να διαλέξει ανάμεσα στα 10 Mbps του ADSL και τα 300+ του Starlink, νομίζω είναι προφανής η επιλογή. Όταν με το καλό επεκταθεί το FTTH το ξανασυζητάμε. Δεν νομίζω να πήγε κανένας παλαβός και να είπε ότι όχι δεν θέλω την ίνα που περνάει απ' έξω, θα βάλω ντε και σώνει πιάτο. Από ανάγκη το κάνουμε. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thresh είπε

Μόνο το Fritzbox της 1Gbps έχει αξιολογο κόστος, όλα τα υπόλοιπα που έδιναν και δίνουν είναι αρκετά φτηνά.

ναι αλλα και παλι εχουν κοστος το οποιο προφανως και το πληρωνεις στο παγιο δεν ειναι δωρο.

14 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Να πω πάντως πως για την περίπτωση του Starlink και την έλλειψη public IP, την ύπαρξη cgnat κλπ, υπάρχουν δοκιμασμένες λύσεις με zerotier, cloudflare tunnel, διάφορα vpn (δωρεάν και μη) κλπ. Δεν είναι ιδανικό αλλά είναι συνηθισμένο workaround.

Και οι περισσότεροι τελικά δεν το χρειάζονται κιόλας, γιατί οι περισσότερες συσκευές πλέον παίζουν μέσω cloud (εγώ πχ. έχω πρόσβαση απ' έξω σε όλα τα smart συστήματα του σπιτιού μέσω cloud). Τώρα αν τύχει μετά από 2-3 χρόνια χρήσης να ανακαλύψω κάτι που δεν παίζει, είτε θα εφαρμόσω ένα από τα παραπάνω workarounds, είτε θα ζήσω χωρίς αυτό. 

Για αυτόν που έχει να διαλέξει ανάμεσα στα 10 Mbps του ADSL και τα 300+ του Starlink, νομίζω είναι προφανής η επιλογή. Όταν με το καλό επεκταθεί το FTTH το ξανασυζητάμε. Δεν νομίζω να πήγε κανένας παλαβός και να είπε ότι όχι δεν θέλω την ίνα που περνάει απ' έξω, θα βάλω ντε και σώνει πιάτο. Από ανάγκη το κάνουμε. 

απο θεμα καιρου δεν εχουν προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, kata_tixi said:

ναι αλλα και παλι εχουν κοστος το οποιο προφανως και το πληρωνεις στο παγιο δεν ειναι δωρο.

Άντε 1.5-2 ευρώ το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If you build it they will come λένε. Αλλά εδώ είναι Ελλάδα και δεν ήρθαν. Έτσι έχουν μείνει με ένα νέο δίκτυο που δεν γεμίζει πελάτες την ώρα που θέλουν να φάνε τον χαλκό. Καταπληκτική πρόταση που μπορεί να βοηθήσει και τους παρόχους και εμάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...