Προς το περιεχόμενο

BMW F20 λύση για Carplay


johncole

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ, ψάχνω για λύσεις σχετικά με Carplay σε BMW F20 116i 2014

Τώρα έχει την εργοστασιακή οθόνη και αυτό που θέλω επιπλέον ουσιαστικά είναι να χρησιμοποιώ Spotify και Google Maps.

Από έρευνα που έκανα βλέπω υπάρχουν 3 προσεγγίσεις:

Είτε προσθέτω μονάδα Retrofit εργοστασιακής οθόνης πχ Navinc APPplay

Είτε πάω σε νέα καλή οθόνη, όπου υποστηρίζει τα παραπάνω που ζητάω πχ Bizzar 10,25"

Είτε πάω σε νέα κινέζικη οθόνη, όπου θα έχει τα προβλήματα που όλοι φανταζόμαστε πχ Ali Express Junsun

Η ερώτησή μου είναι η εξής, υπάρχει κάποια εναλλακτική ιδέα/πρόταση; Έχετε δοκιμάσει κάποια λύση σε αντίστοιχο μοντέλο;

Να σημειώσω με ενδιαφέρει ασύρματο Carplay. Επίσης δεν με ενδιαφέρει να βλέπω ταινίες, youtube, λοιπές εφαρμογές.

Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και οθόνες που είναι ανεξάρτητες από τις πηγές του αυτοκινήτου και στέλνεις ήχο μέσω BT ή AUX.  Ένα βίντεο παράδειγμα

https://youtu.be/J22wBeBncq4?si=13GHp2vzwQewKZtP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας και σε λύση mmi όπως αυτό

Εγώ σε f20 του 17 έβαλα καινούριο head unit, την μεγαλύτερη οθόνη και με coding ενεργοποίησα το ασύρματο carplay. Αυτή η λύση κοστίζει αρκετά παρακάνω βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, virginkiller είπε

Υπάρχουν και οθόνες που είναι ανεξάρτητες από τις πηγές του αυτοκινήτου και στέλνεις ήχο μέσω BT ή AUX.  Ένα βίντεο παράδειγμα

https://youtu.be/J22wBeBncq4?si=13GHp2vzwQewKZtP

Αν δεν υπήρχε ήδη οθόνη στο ταμπλό θα ήταν ότι πρέπει! Για να έχεις μια εικόνα είναι έτσι.. Επιπλέον οθόνη θα ήταν υπερβολή

image.jpeg.c1862372db78a23c57a19ded25f05b53.jpeg

4 ώρες πριν, Finn είπε

Μπορείς να πας και σε λύση mmi όπως αυτό

Εγώ σε f20 του 17 έβαλα καινούριο head unit, την μεγαλύτερη οθόνη και με coding ενεργοποίησα το ασύρματο carplay. Αυτή η λύση κοστίζει αρκετά παρακάνω βέβαια

Σε ευχαριστώ, με μια γρήγορη ματιά φαίνεται πολύ αξιόλογο το mmi! Θα το ψάξω περισσότερο.
Από περιέργεια ποιό head unit επέλεξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, johncole said:

Αν δεν υπήρχε ήδη οθόνη στο ταμπλό θα ήταν ότι πρέπει! Για να έχεις μια εικόνα είναι έτσι.. Επιπλέον οθόνη θα ήταν υπερβολή

image.jpeg.c1862372db78a23c57a19ded25f05b53.jpeg

Σε ευχαριστώ, με μια γρήγορη ματιά φαίνεται πολύ αξιόλογο το mmi! Θα το ψάξω περισσότερο.
Από περιέργεια ποιό head unit επέλεξες?

Έβαλα κάτι τέτοιο και  Τα κράτησα στην ουσία όλα εργοστασιακά αλλά η εμπειρία σε ένα μεγάλο ταξίδι άλλαξε εντελώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα παρε απο το αλιεξπρες μια καινουργια οθονη αφης, συνεργαζεται με τα υπαρχοντα συστηματα, ειναι Plug and play και δεν εχει ουδεμια διαφορα απο αυτες που βρισκειες στα τριπλα στην ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Finn είπε

Έβαλα κάτι τέτοιο και  Τα κράτησα στην ουσία όλα εργοστασιακά αλλά η εμπειρία σε ένα μεγάλο ταξίδι άλλαξε εντελώς.

 

Thank you, θα το κοιτάξω! Φαίνεται η πιο native λύση αλλά όντως αυξάνεται το κόστος.

1 ώρα πριν, paylidis είπε

για εμενα παρε απο το αλιεξπρες μια καινουργια οθονη αφης, συνεργαζεται με τα υπαρχοντα συστηματα, ειναι Plug and play και δεν εχει ουδεμια διαφορα απο αυτες που βρισκειες στα τριπλα στην ελλαδα...

Ίσως φέρω ένα από Ali πρώτα, να είναι μικρό το ρίσκο επένδυσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρει 2 απο ελλαδα, εχω παρει κ απο αλι 4-5 (ολες αυτές οχι για εμενα αλλα και για φιλους συγγενεις κλπ)...

απο ελλαδα με εξαπατησαν στη περιγραφη/χαρακτηριστικά και τις 2 φορές (σοβαρα μαγαζια), απο το αλι μόλις μια φορά και πηρα τα μισα λεφτα πισω...

δε ξανασχολουμαι με τους κατσαπλιαδες εδω περα...

τις περισσοτερες φορες επισης την εβαλα μονος μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...