Προς το περιεχόμενο

Μετά από updates, τα Windows 10 κάνουν συνέχεια refresh


L-Griever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Μετά από τα updates, τα Windows 10 κάνουν συνέχεια refresh και κυρίως και στο taskbar αλλά φαντάζομαι ότι κάνει και στην επιφάνεια εργασίας μετά από κάποια δευτερόλεπτα. Τι μπορώ να κάνω για να το σταματήσω;

Δοκίμασα τις εντολές μέσω cmd και ενώ λέει ότι διόρθωσε τα corrupted files συνεχίζει να το κάνει. Επίσης, έκανα διαγραφή του update που μου έκανε το θέμα και τίποτα ακόμη και το window error report στο services το έκανα disabled και ούτε και αυτό δούλεψε...

Αντιμετωπίζει κανείς παρόμοιο θέμα μετά από τα τελευταία updates;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμασει να απενεργοποιησεις εφαρμογες που ξεκινουν μαζι με τα windows και να δεις μηπως καποια απο αυτες το προκαλεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χμ, με 4GB RAM μάλλον τα Windows προσπαθούν να ελευθερώσουν πόρους, και η πιο εύκολη λύση είναι να διαγράψουν την Iconcache.db.

Πολλές φορές έστω ενα corrupted icon, δεν τα αφήνει να το κάνουν αυτο . Η πιο απλή λύση είναι να την διαγράψετε την database χειροκίνητα, ειτε με καποιο tool  σαν το Winaero Tweaker να αυξήσετε το μέγεθος της ώστε να πάψουν να διαμαρτύρονται τα Windows.

Αυτο ομως με 4GB RAM θα δουλευε αν ηταν μια φρέσκια barebones εγκατάσταση του λειτουργικού.

Είναι εύκολο να πει κάποιος να προσθέσετε μνήμη άλλα είναι λάθος κατα την γνώμη μου να προτείνεται κάποιο χρηματικό κόστος αν δεν ειναι 100% σίγουρο οτι θα διορθωθεί ετσι το πρόβλημα.

 My 2cs'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε L-Griever

Οι τελευταίες ενημερώσεις τόσο σε Windows 10 όσο και 11 έρχονται με διάφορα προβληματάκια. Γνωστά τα χιόνια στα βουνά 😅

Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι φταίνε 100% οι ίδιες οι ενημερώσεις. Ο συνδυασμός αυτών και κάποιων προγραμμάτων μπορεί να είναι η αιτία πίσω από τα όποια προβλήματα. Όπως και εσύ αναφέρεις εάν το πρόβλημα οφείλονταν στην τελευταία ενημέρωση, τότε με την αφαίρεσή της, λογικά το πρόβλημα θα έπρεπε να διορθωθεί.

Πρέπει να θυμηθείς (ή τουλάχιστον να προσπαθήσεις) να δεις τι ακριβώς έκανες πριν την εγκατάσταση. Εγκατέστησες κάποια εφαρμογή; Έκανες ενημέρωση σε κάποιον driver; 

Α. Δημιουργία Restore Point

Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι καλή πρακτική είναι σε περιοδικά διαστήματα να δημιουργούμε ένα "Restore Point" και ειδικά κάθε φορά που προβαίνουμε σε κάποια αλλαγή στον υπολογιστή μας, ώστε με την παρουσίαση του όποιου προβλήματος να μπορούμε να επαναφέρουμε το λειτουργικό σύστημα στην προηγούμενη κατάσταση.

Αυτό γίνεται ως εξής:

1. Για τη δημιουργία ενός "Restore Point". Πάμε Search > Create a Restore Point.

2. Ενεργοποιούμε τις ρυθμίσεις για το Δίσκο (System ProtectionConfigure > Turn on > και ορίζουμε το μέγεθος)

3. Δημιουργούμε ένα Restore Point. Επιλέγουμε Create > Δίνουμε ένα όνομα (για να θυμόμαστε πως συνδέεται με ποια αλλαγή που κάνουμε).

image.png.86546e8356b0a8afb50db242966c87c1.png

 

B: Έλεγχος Υπηρεσιών και Προγραμμάτων (που δεν είναι Windows)

Σκοπός είναι να βρεις ποιο από τα προγράμματα που ξεκινούν μαζί με τα Windows σου δημιουργεί το πρόβλημα. 

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να μπεις σε safe mode για να το δοκιμάσεις γενικά. Εάν δε σου παρουσιάζεται το εν λόγω πρόβλημα όταν είσαι σε safe mode, το πιθανότερο είναι ότι κάποιο από τα προγράμματα που ξεκινούν μαζί με τα Windows σου δημιουργεί το πρόβλημα και θα πρέπει να το εντοπίσεις ανάμεσα στα άλλα. Εδώ θέλει υπομονή και ξεκινάς όπως παρακάτω:

  • Απενεργοποιείς Υπηρεσίες (που δεν είναι των Windows).

image.png.e576ebb9557b2375f0cc5d7b23a4fa61.png

  • Τρέχεις RUN > Msconfig > Services > Hide all Microsoft Services > Επιλέγεις τις υπηρεσίες που θέλεις να δοκιμάσεις και τις απενεργοποιείς (όχι όλες μαζί). Π.χ. επιλέγεις υπηρεσίες που ανήκουν μόνο σε μια εφαρμογή.

image.png.fc9c8f0858310cd4624168086dc481dc.png

  • Επαννεκινείς τον υπολογιστή και δοκιμάζεις χωρίς αυτές τις υπηρεσίες να δεις εάν εξακολουθείς και έχεις πρόβλημα (για να διαπιστώσεις εάν κάποια εφαρμογή σου δημιουργεί το πρόβλημα και όχι τα Windows).
  • Εάν δεν είναι αυτές δοκιμάζεις με τις επόμενες και ούτω καθεξής μέχρι να βρεις τι φταίει. 

Εάν τελικά δεν μπορέσεις να απομονώσεις το πρόβλημα, θα σου πρότεινα να κάνεις μια τελευταία προσπάθεια εγκαθιστώντας εκ νέου τους drivers που έρχονται με την μητρικη σου (chipset, SATA, LAN, Bluetooth) και τους drivers της κάρτας γραφικών μέσω DDU για να δεις εάν μπορείς να λύσεις το πρόβλημα.  

Εάν δεν πετύχει και αυτό ως τελευταία λύση απλά κάνεις Refresh τα Windows. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2024 στις 12:54 ΜΜ, Crybal είπε

Εχει δοκιμασει να απενεργοποιησεις εφαρμογες που ξεκινουν μαζι με τα windows και να δεις μηπως καποια απο αυτες το προκαλεί?

Δεν είναι οι εφαρμογές γιατί ξεκίνησε το πρόβλημα αφότου εγκατέστησε το Windows ενημέρωση.

Στις 30/3/2024 στις 12:57 ΠΜ, jbgoode είπε

Χμ, με 4GB RAM μάλλον τα Windows προσπαθούν να ελευθερώσουν πόρους, και η πιο εύκολη λύση είναι να διαγράψουν την Iconcache.db.

Πολλές φορές έστω ενα corrupted icon, δεν τα αφήνει να το κάνουν αυτο . Η πιο απλή λύση είναι να την διαγράψετε την database χειροκίνητα, ειτε με καποιο tool  σαν το Winaero Tweaker να αυξήσετε το μέγεθος της ώστε να πάψουν να διαμαρτύρονται τα Windows.

Αυτο ομως με 4GB RAM θα δουλευε αν ηταν μια φρέσκια barebones εγκατάσταση του λειτουργικού.

Είναι εύκολο να πει κάποιος να προσθέσετε μνήμη άλλα είναι λάθος κατα την γνώμη μου να προτείνεται κάποιο χρηματικό κόστος αν δεν ειναι 100% σίγουρο οτι θα διορθωθεί ετσι το πρόβλημα.

 My 2cs'

Εάν υπάρχει απορία και αν κατάλαβα σωστά, τότε έχω 32 GB Ram.

Στις 30/3/2024 στις 11:57 ΠΜ, JPaxilleas είπε

Καλημέρα φίλε L-Griever

Οι τελευταίες ενημερώσεις τόσο σε Windows 10 όσο και 11 έρχονται με διάφορα προβληματάκια. Γνωστά τα χιόνια στα βουνά 😅

Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι φταίνε 100% οι ίδιες οι ενημερώσεις. Ο συνδυασμός αυτών και κάποιων προγραμμάτων μπορεί να είναι η αιτία πίσω από τα όποια προβλήματα. Όπως και εσύ αναφέρεις εάν το πρόβλημα οφείλονταν στην τελευταία ενημέρωση, τότε με την αφαίρεσή της, λογικά το πρόβλημα θα έπρεπε να διορθωθεί.

Πρέπει να θυμηθείς (ή τουλάχιστον να προσπαθήσεις) να δεις τι ακριβώς έκανες πριν την εγκατάσταση. Εγκατέστησες κάποια εφαρμογή; Έκανες ενημέρωση σε κάποιον driver; 

.............................

Καλησπέρα.

Παρ'όλο που εκτιμώ την προσπάθεια και το χρόνο να βοηθήσεις, το έχω παρατήσει γιατί κουράστηκα να ασχολούμαι κάθε τρεις και λίγο με τα προβλήματα που βγάζει το Windows 10. Έχω φάει περισσότερο χρόνο να το φτιάξω και δεν λέει να αφιερώσω άλλο πια. Συνεχίζει να μου σπάει τα νεύρα γιατί το κάνει συνεχόμενα το πρόβλημα αλλά δεν μπορώ άλλο πια να ασχοληθώ.. Προσπαθώ να μην το δίνω σημασία όσο μπορώ..

Και για να απαντήσω στην ερώτησή σου, δεν έχω κάνει καμία εγκατάσταση driver ή πρόγραμμα. Το άρχισε μετά από ενημέρωση των Windows.

Αν βρω κάποια στιγμή το κουράγιο να το συνεχίσω και άλλο τον έλεγχο, θα το κάνω... :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί θεωρώ, να βρεθεί κάποιος, που να πει ότι δεν έχει υπάρξει κάποια στιγμή, που δεν έχει αγανακτήσει με κάποιο πρόβλημα των Windows (10 ή 11). Οπότε σε καταλαβαίνω. Έτσι για να χαλαρώσουμε να σου πω ένα νέο πρόβλημα. Όχι ότι με επηρεάζει άμεσα, αλλά είναι εκνευριστικό. Κάθε φορά που κάνω log-off το πληκτρολόγιο δεν λειτουργεί. Τα έχω κάνει όλα αλλά άκρη δε βρίσκω. Πιθανώς είναι η τελευταία ενημέρωση των Windows ή σε κάτι που πάει το μυαλό μου  και έχει σχέση με ένα νέο AIO cooler που έβαλα (υπόθεση ομως κάνω).

Σε κάθε περίπτωση, και εάν θες τη συμβουλή μου (και εγώ τώρα αυτό θα κάνω) είναι να έχεις ένα αντίγραφο του Boot δίσκου. Δημιουργώ μια ή δυο φόρες κάθε μήνα ένα image και όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όπως και τώρα, επαναφέρω όλο το λειτουργικό 15 μέρες ή ένα μήνα πίσω. Όλες τις φορές έχει αποδειχθεί, ότι ο χρόνος που απαιτείται για την επίλυση του προβλήματος (εάν τελικά λυθεί) είναι πολύ μεγαλύτερος από το να επαναφέρω το σύστημα και να προσθέσω τα ένα – δυο πράγματα που άλλαξα μετά τη δημιουργία του image.

Πιάσε το ξανά, όταν θα έχεις διάθεση ή κάνε απλά ένα Refresh τα Windows. Εναλλακτικά όπως παραπάνω. Αφού φτιάξεις ένα Windows image που δουλεύει, βρες ένα πρόγραμμα που να μπορεί να δημιουργεί και να επαναφέρει ένα αντίγραφο αυτού του Windows image.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...