Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 20.3 Una & Gnome 3.36.9 show details (δεν λειτουργει)


Petros Electron
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Petros Electron,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρεα..
Οπως λεει και ο τιτλος.. Αντιμετωπίζω προβλημα με το "show details" σταμάτησε να λειτουργεί, λειτουργεί μονο αν παω settings-applications-open in software..

Καμια ιδεα τι να κανω?. Το εχω ψαξει δεν κατάφερα να βρω κατι, δοκίμασα να απενεργοποιήσω ολα τα extensions μηπως ηταν κατι απο εκει, αλλα το ιδιο..

Ευχαριστώ για τις οποιες απαντήσεις.

Screenshot from 2024-03-13 19-13-49.resized.png

Screenshot from 2024-03-13 19-18-14.resized.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αναβαθμισε σε 21.3

Καμια λυση ωστε να αποφύγω το update? Βασικά πρεπει απο το 20.3 να παω πρώτα στο 21 και μετα απο το 21 στο 21.1 και μετα στο 21.3. Ενδέχεται κατα την αναβάθμιση (που μπορει να πάρει ώρες) να μην πετύχει και να χρειαστεί νέα "φρέσκια" εγ/ση..
Επισης με το grub που ειναι dual boot με τα windows 10 που εχω (σε αλλο δισκο) τι θα γινει?. Θα δουλευει η δεν θα εχω boot μετα?.
Δεν θελω να μπω σε αυτό το ρίσκο καθότι δεν εχω και καλη σύνδεση και αλλα προβλήματα με την 20.3 μεχρι στιγμής προτιμώ να μείνω ετσι παρά να ανοίξω ιστορίες.. Θα δοκιμάσω να κανω reset τα settings του gnome και να διαγράψω και το /cache του και βλέπουμε..
Γιατι οταν έβαλα το gnome δούλευε, μετα δεν ξερω τι εγινε, πηρε κάποια αναβάθμιση προφανώς και τα παίξε..

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Petros Electron said:

προτιμώ να μείνω ετσι

Προτιμα , αλλα οσο μενεις πισω , τοσο χειροτερα θα γινονται τα πραγματα. Δεν λεω οτι για το συγκεκριμενο προβλημα φταιει οτι εισαι 4 εκδοσεις πισω , αλλα δεν αποκλειεται κιολας. 
Οσο για την αναβαθμιση , βαζεις πολλους παραγοντες μεσα (ταχυτητα ιντερνετ , grub , κλπ) , οποτε τι να συμβουλεψω ? Μεινε εκει που εισαι μεχρι να φτασει η κατασταση στο απροχωρητο ? Εχουμε φτασει gnome 45 και παμε για 46 , και εσυ παιζεις με το 3.36. Μην πω για τον κερνελ που φτασαμε αισιως στον 6.8 . 

Η κοινη λογικη για την επιλυση ενος προβληματος (ιδιως σε software) λεει να απαλειφουμε παραγοντες απο την μεση , για να φτασουμε σε καποιο συμπερασμα. Δεν μπορουμε δηλ να μην εχουμε ενημερωμενο συστημα και να ψαχνουμε την λυση , ενω μπορει το ανενημερωτο συστημα να αποτελει το ιδιο προβλημα (πασης φυσεως οχι αναγκαστικα για το συγκεκριμενο προβλημα).
 

1 hour ago, Petros Electron said:

Γιατι οταν έβαλα το gnome δούλευε, μετα δεν ξερω τι εγινε, πηρε κάποια αναβάθμιση προφανώς και τα παίξε..

Μπορει καποια πραγματα να ενημερωθηκαν απο τοτε και να "χτυπανε" με αλλα που εχουν μεινει ανενημερωτα..τι να πω...ποιος να ξερει ? :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mphxths είπε

Προτιμα , αλλα οσο μενεις πισω , τοσο χειροτερα θα γινονται τα πραγματα. Δεν λεω οτι για το συγκεκριμενο προβλημα φταιει οτι εισαι 4 εκδοσεις πισω , αλλα δεν αποκλειεται κιολας. 

Δεν ξερω, κάποια στιγμή θα κάνω την μετάβαση γιατι ετσι και αλλιώς το 20.3 που εχω ειναι μέχρι τον Απρίλιο 2025 η υποστήριξη του. Οσο για το 21.3 διαβαζω αρκετά προβλήματα σε κάποια hardware.. όποτε μάλλον δεν για αρχη, καλυτερα να παω στο 21 στα σκαριά ειναι επισης και η εκδοσή 22 (Wilma), αν και μεχρι τοτε μπορει να πάω στο Ubuntu LTS και να αφήσω πισω μου το Mint, καθότι δεν νομίζω να ξαναγυρίσω στο DE Cinnamon :) Οπως και να εχει ευχαριστω για τις απαντήσεις..

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα το έφτιαξα κάνοντας reset στα settings του gnome με την παρακάτω εντολή:

Αναφορά σε κείμενο

$ dconf reset -f /org/gnome/

Έπειτα ξεκίνησα να ξανά στήνω τα extensions, και παρατήρησα οτι οταν ενεργοποιώ το userthemes μου μπλοκάρει αυτη την λειτουργία. Το κακο τωρα ειναι οτι δεν μπορω να βαλω δικο μου theme στο topbar. Τωρα προσπαθώ να αλλαξω το μεγεθος της γραμματοσειράς, (στο topbar) αλλα δεν το εχω καταφερει. Αλλα που θα παει θα το βρω. 😁
Edit: Τελικα βρέθηκε η λυση με αυτο το extension:

Αναφορά σε κείμενο
Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...