Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ AMD


default
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από TopCLR,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους,

Στο συστημα μου εχω μητρικη Gigabyte   B450M DS3H, επεξεργαστη AMD Ryzen 3 1200 (δεν εχει ενσωματωμενα γραφικα) και καρτα γραφικων nvidia 9800 gt. Επειδη ηθελα να μειωσω την καταναλωση ρευματος και το θορυβο αγορασα τον AMD 4600g.

Αλλαξα τον επεξεργαστη και στη πρωτη επανεκκινηση εκανε κατι περιεργα και ξαναεκανα login με τα στοιχεια του λογαριασμου μου στη microsoft και μετα μπηκα στο περιβαλλον των windows 10. Στη συνεχεια εκανα shut down το pc, αφαιρεσα την καρτα γραφικων μου και συνεδεσα την οθονη με ανταπτορακι (hdmi σε vgi γιατι η οθονη μου εχει εισοδο μονο vgi) με την εξοδο της μητρικης.

Τα γραφικα χρησιμοποιουσαν τον generic driver windows οποτε κατεβασα απο τη σελιδα της AMD τους drivers adrenaline (πακετο drivers γραφικων και επεξεργαστη) minimal install και οταν ολοκληρωθηκε η εγκατασταση η επιφανεια της οθονης εμφανιζοταν κενη (ενω μπορουσα να δω την κατω μπαρα των windows). Εμοιαζε σα να εβλεπα την οθονη του υπολογιστη μου ως δευτερη οθονη. Εκανα επανεκκινηση και αφου περνουσε την οθονη του bios μετα η οθονη φαινοταν κενη και δε μπορουσα να δω το login screen των windows. Εκανα αρκετες επανεκκινησεις και αφου δεν εβγαλα ακρη ξανασυνδεσα την καρτα γραφικων και συνεχιζω να δουλευω τον υπολογιστη με τη nvidia καρτα και οχι με γραφικα απο τον επεξεργαστη.

Η ερωτηση μου ειναι τι κανω λαθος και πως μπορω να το διορθωσω?

Ευχαριστω πρωκαταβολικα για τις προτασεις και τη βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Φρόντισε να κατεβάσεις τους σωστούς drivers για τα γραφικά του επεξεργαστή σου. Κάνε απεγκατάσταση τους drivers για τα γραφικά με το πρόγραμμα DDU. Τερματισμό (τον περιλαμβάνει η διαδικασία με το DDU) και αφαίρεση της 9800GT.

Ο αντάπτορας HDMI to VGA που έχεις υποστηρίζει την ανάλυση της οθόνης σου (παράδειγμα η οθόνη σου είναι 1440p και ο αντάπτορας υποστηρίζει μέχρι 1080p);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Φρόντισε να κατεβάσεις τους σωστούς drivers για τα γραφικά του επεξεργαστή σου. Κάνε απεγκατάσταση τους drivers για τα γραφικά με το πρόγραμμα DDU. Τερματισμό (τον περιλαμβάνει η διαδικασία με το DDU) και αφαίρεση της 9800GT.

Ο αντάπτορας HDMI to VGA που έχεις υποστηρίζει την ανάλυση της οθόνης σου (παράδειγμα η οθόνη σου είναι 1440p και ο αντάπτορας υποστηρίζει μέχρι 1080p);

Η οθόνη είναι παλιά (10+ χρονια) 22αρα οπότε μέχρι 1080 πάει. Με το πρόγραμμα αυτό να ξηλωσω τους drivers της nvidia και της amd? Επίσης είναι ασφαλές πρόγραμμα γιατί στις οδηγίες του λέει να κάνω backup και να δημιουργήσω restore point. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Bios έχεις πρόσφατο ?

Ένα είναι αυτό.

Δεύτερο, οι σωστοί οδηγοί, όπως σου ανέφεραν.

Τρίτο, κατά την απεγκατάσταση και μέχρι να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση των οδηγών θα έχεις κλειστό το internet στο σύστημα. Τα win έχουν την πολύ κακή συνήθεια να τσακώνονται με τους οδηγούς της amd και γίνεται συχνά μπάχαλο.

Υπάρχει περίπτωση, επίσης, να είναι η εικόνα που στέλνει η igpu εκτός ορίων του αντάπτορα και της οθόνης, εκείνη τη στιγμή. Αν δεν βαριέσαι, βγάλε πάλι την Nvidia, βάλε τα όπως τα είχες και εκεί που θα σβήσει η οθόνη περίμενε 30-40" και μετά πάτα μια φορά space και βάλε τυφλά τον κωδικό εισόδου σου (ή pin, αν το χρησιμοποιείς) μήπως μπεις έτσι στα win και πάρει η οθόνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για το χρονο και τη βοηθεια σας. Θα εγκαταστησω το προγραμμα που ειπατε (DDU) αν και με αγχωσαν λιγο οι οδηγιες του. Στη σελιδα της AMD δε δινει για επιλογη να κατεβασω μονο driver αλλα το προγραμμα τους AMD Software: Adrenalin Edition που ειναι ολο το πακετο και απο οσα διαβασα ειναι λιγο προβληματικο. Που μπορω να βρω μονο τον driver

Για να ανακεφαλαιωσω, τρεχω το προγραμμα (DDU) σε safe mode με κλειστο το δικτυο, κανω επανεκκινηση, αφαιρεση της καρτας γραφικων? Θα πρεπει να αφαιρεσω και τον graphics driver της AMD η να τον αφησω? Τελος, μηπως ο ανταπτορας (hdmi to vgi) δημιουργει το προβλημα γιατι τα windows βλεπουν την εξοδο ως δευτερη οθονη?

Ευχαριστω και παλι προκαταβολικα για τη βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ετρεξα το προγραμμα που μου υποδειξατε DDU και μετα το restart ολα δειχνουν μια χαρα. Δε ξερω πως να σας ευχαριστησω (περα απο το να το γραψω φυσικα!) 

Ευχαριστω σε ολους που ασχοληθηκαν με το προβλημα μου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...