Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο άνοιγμα του υπολογιστή


LabrakisG1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Μερικές φορές το pc ανοίγει κανονικά αλλα μερικές φορες δείχνει το λογκο της μητρικής και μετα μαυρη οθόνη ενω αναβοσβηνει μια παυλα πανω αριστερα. Το προβλημα λύνεται αν κλείσω τον υπολογιστή απο το κουμπι του πύργου και ξανανοίξω(μερικες φορες θελει 3-4 προσπάθειες). καμια ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα σειρα:

1) ελεγχος υγειας δισκου

2) ελεγχος υγειας λειτουργικου ειδικα αν προσφατα εγατεστησες/απεγκατεστησες software απο υποπτες πηγες

3) τροφοδοτικο

Εαν στο 3) το τροφοδοτικο ειναι καποιας ηλικιας, αν ειχες το τελευταιο διαστημα υπερτασεις/υποτασεις στο ηλεκτρικο κι αν δεν ειναι σε ups πολυ πιθανον να ειναι καιρος για αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις! Μαλλον κατι γινεται με τον δισκο. Πλεον οταν φορτωνει τα windows μου βγαζει ενα μηνυμα Starting disc scanning και αν θελω να το σκιπαρω πρεπει να πατησω οποιοδηποτε κουμπι στο πληκτρολογιο, και ανοιγει κανονικα το πς.

Στις 16/3/2024 στις 9:32 ΜΜ, 29gk είπε

Κατα σειρα:

1) ελεγχος υγειας δισκου

2) ελεγχος υγειας λειτουργικου ειδικα αν προσφατα εγατεστησες/απεγκατεστησες software απο υποπτες πηγες

3) τροφοδοτικο

Εαν στο 3) το τροφοδοτικο ειναι καποιας ηλικιας, αν ειχες το τελευταιο διαστημα υπερτασεις/υποτασεις στο ηλεκτρικο κι αν δεν ειναι σε ups πολυ πιθανον να ειναι καιρος για αλλαγη.

Τροφοδοτικο το εχω μια 7ετια?8ετια μαξ. ειναι ενα rm650. Ups δεν εχω. Θα τσεκαρω πρωτα δισκους και ειδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις! Μαλλον κατι γινεται με τον δισκο. Πλεον οταν φορτωνει τα windows μου βγαζει ενα μηνυμα Starting disc scanning και αν θελω να το σκιπαρω πρεπει να πατησω οποιοδηποτε κουμπι στο πληκτρολογιο, και ανοιγει κανονικα το πς.

Τροφοδοτικο το εχω μια 7ετια?8ετια μαξ. ειναι ενα rm650. Ups δεν εχω. Θα τσεκαρω πρωτα δισκους και ειδωμεν.

Μπορείς να επιλέξεις την βελτιστοποίηση των δίσκων σου μέσα από τα Windows, ώστε να διορθωθούν τυχόν σφάλματα σε αυτούς και να μην χρειάζεται να σου κάνει τον έλεγχο κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή σου. Ακολούθησε τα παρακάτω βήματα:

Ο Υπολογιστής μου --> Τοπικός Δίσκος C --> (δεξί κλικ πάνω στο δίσκο) Ιδιότητες--> Εργαλεία 

Αρχικά επέλεξε το " Έλεγχος" και μόλις ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία , μπορείς έπειτα να επιλέξεις από κάτω στο ίδιο παράθυρο την "Βελτιστοποίηση."

Επεξ/σία από Ne0n
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α. Έλεγχος Δίσκου.

  • Άνοιξε "command prompt" με δικαιώματα διαχειριστή.
  • Τρέξε την παρακάτω εντολή.

image.png.cff4812cb50009afbee458a744740d11.png

  • Εάν δεν μπορεί να κάνει τον έλεγχο μέσα από τα Windows απάντα "Yes" στην ερώτηση να το κάνει την επόμενη φορά που θα ξεκινήσει ο υπολογιστής.
  • Κάνε Restart.

Β. Έλεγχος Βασικών Αρχείων των Windows.

  • Άνοιξε "command prompt" με δικαιώματα διαχειριστή.
  • Τρέξε τις παρακάτω εντολές (περιμένεις να τελειώσει η κάθε μια και μετά τρέχεις την επόμενη)
    • SFC /scannow
    • DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
    • DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth (εάν αυτή σου βγάλει ότι δε βρήκε προβλήματα δε χρειάζεται να τρέξεις την επόμενη)
    • DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Κάποιες αργούν λίγο (ανάλογα με το μηχάνημα).

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε και το HD Sentinel να δεις την υγεια του δισκου και αν εχεις και δευτερο δισκο εσωτερικο η usb κανε αποσυνδεση να δεις μηπως προσπαθει να διαβασει λειτουργικο απο τον δευτερο δισκο.

Στο bios εχεις επιλεξει να κανει boot απο τον δισκο που εχει το λειτουργικο;

Παντως αυτη την παυλα τις περισσοτερες φορες την βγαζει οταν υπαρχει αλλος δισκος συνδεμενος πανω η καποιο στικακι και προσπαθει να διαβασει λειτουργικο απο εκει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Κατεβασε και το HD Sentinel να δεις την υγεια του δισκου και αν εχεις και δευτερο δισκο εσωτερικο η usb κανε αποσυνδεση να δεις μηπως προσπαθει να διαβασει λειτουργικο απο τον δευτερο δισκο.

Στο bios εχεις επιλεξει να κανει boot απο τον δισκο που εχει το λειτουργικο;

Παντως αυτη την παυλα τις περισσοτερες φορες την βγαζει οταν υπαρχει αλλος δισκος συνδεμενος πανω η καποιο στικακι και προσπαθει να διαβασει λειτουργικο απο εκει.

Εχω 2 ssd αλλα εχω επιλεξει απο το βιος απο που να κανει μπουτ. Τους εχω και τους 2 συνδεδεμενους 3-4 χρονια και δεν ειχα ποτε αυτο το προβλημα ουτε αλλαξα κατι.

Πιθανολογω εχει να κανει με την υγεια των δισκων. Θα το τσεκαρω και θα επανελθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LabrakisG1992 είπε

Εχω 2 ssd αλλα εχω επιλεξει απο το βιος απο που να κανει μπουτ. Τους εχω και τους 2 συνδεδεμενους 3-4 χρονια και δεν ειχα ποτε αυτο το προβλημα ουτε αλλαξα κατι.

Πιθανολογω εχει να κανει με την υγεια των δισκων. Θα το τσεκαρω και θα επανελθω

Απο περιεργεια ξεσυνδεσε τον δευτερο. Να υποθεσω δεν εχεις κανενα εξωτερικο δισκο η στικακι συνδεμενο πανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Απο περιεργεια ξεσυνδεσε τον δευτερο. Να υποθεσω δεν εχεις κανενα εξωτερικο δισκο η στικακι συνδεμενο πανω;

Τίποτα μονο τους 2 ssd. θα δοκιμασω να δω υγεια δισκων με πρωτη ευκαιρια και αν δεν δω φως, μετα θα ξεσυνδεσω τον 2ο. Απλα τους εχω και τους 2 πανω 4 χρονια τωρα ξαφνικα τι σκαλωμα εφαγε. επισης να πω, οτι αν δεν πατησω καποιο κουμπι κατα την εκκινηση,και ξεκινησει την σαρωση του σκληρου, δεν αλλαζει κατι. Κανει σαρωση για 20-30 δευτερα και δεν μετα ανοιγει κανονικα

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειναι NVME ο δισκος σου και εχει πεσει η υγεια του ευκαιρια να βαλεις NVME στην μητρικη σου αφου οπως ειδα υποστηριζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Αν δεν ειναι NVME ο δισκος σου και εχει πεσει η υγεια του ευκαιρια να βαλεις NVME στην μητρικη σου αφου οπως ειδα υποστηριζει.

Ειμαι στην φαση αναβαθμισης μεσα στο επομενο 2μηνο οποτε αν αντεχει ετσι θα το αφησω για την ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LabrakisG1992 είπε

Ειμαι στην φαση αναβαθμισης μεσα στο επομενο 2μηνο οποτε αν αντεχει ετσι θα το αφησω για την ωρα

Βαλε το HD Sentinel υπαρχει σε portable να δεις την υγεια των δισκων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...