Προς το περιεχόμενο

επιλογή καρέκλας για remote working (115 κιλά)


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

γνωρίζω οτι υπάρχουν ήδη πολλά θέματα και έχω διαβάσει πολλά απο αυτά, αλλα θα παρακαλούσα τους mods να αφήσουν ανοιχτό το θέμα καθώς χρειάζομαι κάτι συγκεκριμένο το οποίο δεν εχω δει να απαντάται σχετικά..

ειμαι 1.94 και 115 κιλά (μυς κατα κύριο λόγο, αλλα αυτο ειναι άσχετο καθώς παραμένω βαρύς)

χρειάζομαι μια καρέκλα για πολύωρη χρήση που να είναι άνετη και κυρίως δροσερή για τους καλοκαιρινούς μήνες.

έχω δει την andam seat kaiser 3 η οποία απο οτι βλεπω ειναι αρκετά στιβαρή, αλλα με αγχώνει το γεγονός οτι κάποιος στο σκρουτζ αναγράφει οτι μετα τις 3 ώρες δε βοελευει καθόλου και οτι γίνετε κουραστική.

έχει κανενας στα ''κυβικά μου'' γνώμη για τη συγκεκριμένη καρέκλα; αξίζει;

το budget μου ειναι 450 με ταβάνι τα 500.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω ότι για πολλές ώρες ο κίνδυνος είναι από την ακινησία κ όχι από την καρέκλα. Θρόμβωση κλπ κλπ. 

Δοκίμασε να πάρεις κάτι σε ανατομική θέση ήμι ή φουλ ανακλιση για πιο ξεκούραστη εργασία και κανόνισε να σηκώνεσαι ανά τακτά διαστήματα για ξεμουδιασμα. 

(1).jpeg.b013d1cbffb77a691684bab9ff867636.jpeg

662081419_.jpeg.bec57546b832604a631161a8d93d04f4.jpeg

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Γνώμη μου είναι να πας σε καρέκλα με mesh για να είναι δροσερή. Σε αυτά τα λεφτά σου προτείνω αυτή που έχω αρκετά χρόνια και είναι πολύ καλή ή αυτή που είναι ίδιο στιλ αλλά επώνυμη. Γενικά οι καλές καρέκλες δεν είναι φθηνές. Στην δουλειά έχουμε αυτές αλλά πιο παλιό μοντέλο (και χωρίς το κεφαλάρι) και είναι σούπερ. Τις έχουμε 14 χρόνια και ακόμα αντέχουν παρά τα πόσα έχουν φάει απο την χρήση των υπαλλήλων.  

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Νομίζω ότι για πολλές ώρες ο κίνδυνος είναι από την ακινησία κ όχι από την καρέκλα. Θρόμβωση κλπ κλπ. 

Δοκίμασε να πάρεις κάτι σε ανατομική θέση ήμι ή φουλ ανακλιση για πιο ξεκούραστη εργασία και κανόνισε να σηκώνεσαι ανά τακτά διαστήματα για ξεμουδιασμα. 

(1).jpeg.b013d1cbffb77a691684bab9ff867636.jpeg

662081419_.jpeg.bec57546b832604a631161a8d93d04f4.jpeg

δεν εχω ξανα δουλεψει remote και δε ξερω τι φόρτο εργασιας θα εχω,συνεπως αν δεν εχω συνεχως δουλεια σιγουρα θα σηκώνομαι!

 

23 λεπτά πριν, slaughter είπε

Καλησπέρα,

Γνώμη μου είναι να πας σε καρέκλα με mesh για να είναι δροσερή. Σε αυτά τα λεφτά σου προτείνω αυτή που έχω αρκετά χρόνια και είναι πολύ καλή ή αυτή που είναι ίδιο στιλ αλλά επώνυμη. Γενικά οι καλές καρέκλες δεν είναι φθηνές. Στην δουλειά έχουμε αυτές αλλά πιο παλιό μοντέλο (και χωρίς το κεφαλάρι) και είναι σούπερ. Τις έχουμε 14 χρόνια και ακόμα αντέχουν παρά τα πόσα έχουν φάει απο την χρήση των υπαλλήλων.  

τις τσεκαρα, πες με προκατειλημένο αλλα δεν συμπαθώ το ΠΛΑΙΣΙΟ και φανταζομαι ειναι brander αυτες ετσι; θελω να ειναι ψηλα τα ποδια να μην ''κρεμονται'' στο πάτωμα, δεν ειδα διαστασεις θα τσεκαρω αργοτερα που θα βρω χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τις κινεζοπλαστικούρες με τα κιτς σχέδια και χρώματα, τα πλαίσια, τις συνιστώσες και τη μαρμαρόσκονη.

Πήγαινε στον Δρομέα, με τα μασίφ μέταλα και πλαστικά, να διαλέξεις τι σου κάνει, και πάρτο. Από 270 ξεκινάει μία "απλή" καρέκλα (πολύ καλύτερη - άλλος πλανήτης από την ακριβότερη του ΙΚΕΑ στην ίδια τιμή) και φτάνει μέχρι και πάνω από το μπάτζετ σου.

Εγώ 1,85 στα 85 κιλά, ξέχασα τι πάει να πει πόνος στη μέση, γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, maparios said:

τις τσεκαρα, πες με προκατειλημένο αλλα δεν συμπαθώ το ΠΛΑΙΣΙΟ και φανταζομαι ειναι brander αυτες ετσι; θελω να ειναι ψηλα τα ποδια να μην ''κρεμονται'' στο πάτωμα, δεν ειδα διαστασεις θα τσεκαρω αργοτερα που θα βρω χρονο

Οι καλύτερες καρέκλες δουλειάς για εμένα είναι οι Herman Miller αλλά εκεί μιλάμε για 3πλάσιο budget. Σε αυτές έχει κ μεγέθη για να βρεις αυτή που σου κάνει με βάση το σώμα και τα κιλά σου. Τώρα αν δεν θες απο Πλαίσιο σίγουρα θα βρεις παρόμοιες και αλλού. Εγώ σου προτείνω αυτό το στιλ και οχι αυτές τις gaming που είναι σαν bucket seats

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • κλειδώθηκε και ξεκλειδώθηκε αυτό το θέμα
Στις 15/3/2024 στις 2:33 ΜΜ, MikhailBakurin είπε

Άσε τις κινεζοπλαστικούρες με τα κιτς σχέδια και χρώματα, τα πλαίσια, τις συνιστώσες και τη μαρμαρόσκονη.

Πήγαινε στον Δρομέα, με τα μασίφ μέταλα και πλαστικά, να διαλέξεις τι σου κάνει, και πάρτο. Από 270 ξεκινάει μία "απλή" καρέκλα (πολύ καλύτερη - άλλος πλανήτης από την ακριβότερη του ΙΚΕΑ στην ίδια τιμή) και φτάνει μέχρι και πάνω από το μπάτζετ σου.

Εγώ 1,85 στα 85 κιλά, ξέχασα τι πάει να πει πόνος στη μέση, γενικά.

Σκέφτηκα να πάω σε gaming γιατί υποτίθεται είναι καλές για πολύωρη χρήση, λάθος μου; 

Στις 15/3/2024 στις 2:34 ΜΜ, slaughter είπε

Οι καλύτερες καρέκλες δουλειάς για εμένα είναι οι Herman Miller αλλά εκεί μιλάμε για 3πλάσιο budget. Σε αυτές έχει κ μεγέθη για να βρεις αυτή που σου κάνει με βάση το σώμα και τα κιλά σου. Τώρα αν δεν θες απο Πλαίσιο σίγουρα θα βρεις παρόμοιες και αλλού. Εγώ σου προτείνω αυτό το στιλ και οχι αυτές τις gaming που είναι σαν bucket seats

Το ίδιο που έγραψα πάνω, πιστεύεις δεν αξίζει να πάω σε gaming? Θεωρώ ότι είναι φτιαγμένες για πολύωρη χρήση, μάλλον κάνω λάθος;; 

 

Γενικά υπάρχει κάποιος στα κυβικά μου στο φόρουμ που να έχει κάποια καρέκλα στο budget να μ προτείνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, maparios said:

Σκέφτηκα να πάω σε gaming γιατί υποτίθεται είναι καλές για πολύωρη χρήση, λάθος μου; 

 

Ναι. Κινεζο-μαρκετίλα.

Αυτό που θες από κάθισμα εργασίας, είναι η σωστή στάση σώματος και η υποστήριξή του. Οι γκέημινκ δεν κάνουν σχεδόν τίποτα.

Αφού έχεις αυτό το μπάτζετ, πήγαινε Δρομέα και Ασσετ στο Χαλάνδρι, να δοκιμάσεις ό,τι ενδείκνυται για το βάρος και ύψος σου. Θα σου μείνουν μερικά ψιλάκια στην τσέπη (50-150 ευρώ) και θα πάρεις μια καρέκλα που θα κρατήσει χρόνια και θα σε υποστηρίζει σωστά, ενώ για 7-10 χρόνια θα βρίσκεις και ανταλλακτικά της.

Άμα πας στις κινεζογκέημινκ, ακόμα και τις ακριβές, σε 1-2 χρόνια είναι καμμένα χαρτιά.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maparios είπε

Σκέφτηκα να πάω σε gaming γιατί υποτίθεται είναι καλές για πολύωρη χρήση, λάθος μου; 

Το ίδιο που έγραψα πάνω, πιστεύεις δεν αξίζει να πάω σε gaming? Θεωρώ ότι είναι φτιαγμένες για πολύωρη χρήση, μάλλον κάνω λάθος;; 

 

Γενικά υπάρχει κάποιος στα κυβικά μου στο φόρουμ που να έχει κάποια καρέκλα στο budget να μ προτείνει; 

Μην καθεσαι και ακους τις παπαρολογιες που λεει ο καθε ενας εδω μεσα.Πηρα χθες την Phantom 3 και για τα δεδομενα τα δικα μου,ειναι απιστευτα αναπαυτικη.Βεβαια ειμαι πιο κοντος και πιο ελαφρυς απο σενα (1.84 και 84 κιλα) και καθομαι το πολυ ενα 3ωρο την μερα.Η Kaizer iii που σκεφτεσαι θα σου ειναι μια χαρα,μην κοιτας τι γραφει ο καθε ενας στο σκρουτζ,καθολου απιθανο να γραφει οτι του κατεβει στο κεφαλι,πολυ πιθανον να μην εχει καν την καρεκλα και να γραφει ετσι να περασει η ωρα του.Ο αλλος τις προαλες προσπαθουσε να πεισει οτι η Kaizer ii εχει σιδερα στο πλαι του καθισματος,κατι που ηταν πολυ αβολο για τον ιδιοκτητη της.Ποσα κιλα του λεω ειναι ο τυπος?Πολλα,παρα πολλα μου κανει και απο τοτε δεν απαντησε ξανα.Εμ βεβαια,η καρεκλα ειναι μεχρι 150 κιλα,αν την παρει ενας 180 κιλα λογικο να μην τον βολευει.Δλδ να παρω ενα hilux,να του βαλω πανω 3 τονους και να κραζω την Toyota οτι κοπηκε στην μεση,seems legit.

Αν εχεις την δυνατοτητα να δοκιμασεις την Kaizer iii,κατσε πανω της να δεις αν σε βολευει.Γι αυτην ηθελα να παω και εγω αλλα λογω της πολυ μικρης χρησης που κανω,αποφασισα να παω για την πιο οικονομικη Phantom.ΕΙναι πολυ καλες καρεκλες,μην παρασυρεσε απο τον καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, LouCi4er said:

Μην καθεσαι και ακους τις παπαρολογιες που λεει ο καθε ενας εδω μεσα.Πηρα χθες την Phantom 3 και για τα δεδομενα τα δικα μου,ειναι απιστευτα αναπαυτικη.Βεβαια ειμαι πιο κοντος και πιο ελαφρυς απο σενα (1.84 και 84 κιλα) και καθομαι το πολυ ενα 3ωρο την μερα.

Έδωσες 250 ευρώ για να αγοράσεις μία χοντροκομμένη καρέκλα Κίνας, 100% πλαστικό, με επιφάνειες πετρελαϊκής δερματίνης που θα αρχίσει να γίνεται χαρτοπόλεμος εντός 2ετίας. Έδωσες 250 ευρώ για μία καρέκλα, που αν σε 2 χρόνια χαλάσει η δερματίνη, ή σπάσει κάποιο ελαττωματικό πλαστικό, θα δώσεις άλλα 250 ευρώ για νέα καρέκλα. Έδωσες 250 ευρώ για μία κινέζικη καρέκλα συμπαγούς πλάτης, σε μία χώρα που οι 43 βαθμοί για 20 συνεχόμενες μέρες το καλοκαίρι, θα είναι η νόρμα από εδώ και μπρος. Έδωσες 250 ευρώ για μία καρέκλα που πήρε CE (ή μήπως C   E ? ) νύχτα, ενώ την ανάπτυξή της έχει αναλάβει έμπιστο τιμ στο Σενζέν, με άψογες γνώσεις ανατομίας, φυσιολογίας, αντοχής υλικών.

Ταυτόχρονα, σου προσφέρεται η δυνατότητα να δώσεις 270 ευρώ για καρέκλα που φτιάχνεται 90% στις Σέρρες (10% ο μηχανισμός ανύψωσης που είναι Γερμανικός και όχι από το Σενζέν), από μασίφ πλαστικά, υφασμάτινα και μεταλλικά μέρη, με πλεκτή διαπνεόμενη έδρα, δικτυωτή πλάτη, παραμετροποιήσιμο κάθε σημείο της (κινούμενη έδρα, μπράτσα, πλάτη, υποστήριξη πλάτης, σε 2 διαστάσεις, όχι μόνο μία) 5ετή εγγύηση από τον κατασκευαστή και εγγύηση παραγωγής ανταλλακτικών για 7 χρόνια μετά το phase out του μοντέλου.

Και τι κάνεις; Επιλέγεις το πρώτο.

Συμφωνώ πάντως μαζί σου, ότι ο άνθρωπος πρέπει να προστατευτεί από τις παπαρολογίες που λέγονται από ανθρώπους όπως εσύ. Το μόνο σημείο που υπερτερεί η κινεζοκαρέκλα σου έναντι μίας κανονικής ανατομικής καρέκλας, είναι το kagkouriliki factor (πάρτε καλύτερα ένα παπάκι, από το να χαλάσετε τα λεφτά και τη μέση σας) και το youtube factor (είναι γνωστό ότι οι κινέζοι χαρίζουν προϊόντα υπό τον όρο να λάβουν θετικές κριτικές).

 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 3
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να τσεκάρεις και την ergoaction.gr για εργονομικές καρέκλες. (Τις gaming είναι προτιμότερο να τις αποφεύγεις για δουλειά γραφείου)

Έχω πολύ θετική εμπειρία από καρέκλες τους με μπάτζετ μεταξύ 250-350 ευρώ τόσο σε ποιότητα όσο και σε ανθεκτικότητα (για 100+ κιλά).

Επίσης, είναι πολύ εξυπηρετικοί, μπορείς να τους κάνεις ένα τηλέφωνο να τους πεις περίπου τι περιμένεις από μια καρέκλα και σου προτείνουν και αυτοί με βάση την εμπειρία τους.

Επεξ/σία από terra45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, maparios said:

Σκέφτηκα να πάω σε gaming γιατί υποτίθεται είναι καλές για πολύωρη χρήση, λάθος μου; 

Το ίδιο που έγραψα πάνω, πιστεύεις δεν αξίζει να πάω σε gaming? Θεωρώ ότι είναι φτιαγμένες για πολύωρη χρήση, μάλλον κάνω λάθος;; 

 

Γενικά υπάρχει κάποιος στα κυβικά μου στο φόρουμ που να έχει κάποια καρέκλα στο budget να μ προτείνει; 

Οι Οkamura Contessa που έχουμε στο γραφείο έχουν περάσει απο όλως των ειδών τους σωματότυπους (και 100+ κιλά) και δεν έχουν πάθει τίποτα. Είναι πολύ άνετες για πολύωρη χρήση και η ποιότητα είναι τρελά πάνω από ότι έχω δοκιμάσει (εκτός απο τις Herman Miller). Βέβαια η τιμή τους ξεφεύγει πολύ. Για αυτό σου έγραψα αυτή του Πλαισίου ή την Ergohuman που είναι σε πιο normal λεφτά και στο ίδιο στιλ. Για τις Ergo θα βρεις και ανταλλακτικά εύκολα πιστεύω. Gaming δεν έχω δοκιμάσει αλλά έχω κάτσει σε άλλες απο δερματίνη και δεν είναι καλές για την ζέστη στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Xvipes said:

Όποιος θεωρεί πως ο Δρομέας έχει καλές καρέκλες μάλλον δεν έχει κάτσει σε καλή καρέκλα.

Δεν λέει κανείς ότι είναι τοπ οφ δε τοπ, πώς θα μπορούσαν άλλωστε, κοστίζοντας το 1/4 με 1/5 μιας μίλλερ.

Αλλά, για το Θεό, δε συγκρίνονται με το υπερτιμημένο σκουπιδαριό που ξεφορτώνει καραβιές - καραβιές η Κίνα και το γεμίζει κλάουτ και χάηπ μέσω γιουτιουμπ. Ας έδινε και ο δρομέας καμιά καρέκλα του 300ρικου δώρο σε αμερικλάνους-πολωνούς-αυστραλούς ψωμολύσσες του γιουτιουμπ και θα σου έλεγα εγώ για πότε θα άρχιζαν τα AMAZING greek office chair και τα YOU WON'T BELIEVE what this greek chair does.

 

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας αγοράσει πολλές καρέκλες γραφείου με τις 4 τελευταίες να είναι από Δρομέας, Akracing, ΙΚΕΑ αλλά και τέλος Herman Miller η κατάταξη που τις βάζω, από την χειρότερη στην καλύτερη, είναι:

1) ΙΚΕΑ
2) Δρομέας
3) Akracing
4) Herman Miller

Η Akracing (και ας είναι gaming) είναι μακράν καλύτερη από Δρομέας σε ίδια τιμή.

Το να μπορείς να ρυθμίσεις ύψος μπράτσου, προσκέφαλο κλπ είναι το κερασάκι στην τούρτα όταν η ποιότητα από τα μαξιλάρια ή το δίχτυ είναι μάπα. 

Στην Akracing, που ακόμα χρησιμοποιώ σε διάφορες περιστάσεις, το μαξιλάρι βάσης δεν έχει νιώσει τίποτα μετά από 7 χρόνια χρήσης, στου Δρομέα ακούμπαγα πάτο από το 1ο τρίμηνο.

Το δε δίχτυ του Δρομέα έχει σακουλιάσει πάλι στο 1ο τρίμηνο ενώ της HM εδώ και 2 χρόνια είναι ακόμα τσίτα.

Συμφωνώ πως δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε με HM και δεν την αναφέρω για να πάει εκεί η κουβέντα απλά έχοντας μέτρο σύγκρισης καταλαβαίνω πως τα bell and whistles είναι για να κρύψουν την ουσία(βάση και lumbar support).
Περί promotion δεν έχω να πω κάτι, έχει περάσει εδώ και καιρό η εποχή που μπαίναμε Youtube για να δούμε review προϊόντος για τους λόγους που αναφέρατε.

ΗΜ:
EAxOUTWzNeUYxAtkJqbwRyrS?allow_redirect=true

Akracing:
DTBCuNAsxoitGHLQBdzylHdG?allow_redirect=true

Δρομέας:

image.jpeg.efc8fec02d245d7e2dc68e00b981f1b3.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...