Προς το περιεχόμενο

Τι κάνω σε θέματα αποθήκευσης HDD μεγάλου μεγεθους


therock
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από therock,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα προπερσυ έναν Seagate Exos 18tb για να τα πετάω όλα εκεί και να μη γεμίζουν οι δίσκοι. Τον έχω κυρίως για media ταινίες, games, backup ώστε και να αποτύχει να μην κλαίω δεδομένα. Έχω φτάσει 6 free από 18, και πλέον πολλές φορές κλαταρει ακόμα και όταν τον συνδέει. Κολλάει το my computer κάνω restart τον explorer κτλ...

Ίσως επειδή πέρα από τον όγκο δεδομένων έχει γεμίσει και πολλά αρχεία

Τι μπορώ να κάνω για να τρέχει όσο το δυνατόν απροβληματιστα και να μη μπουκωνει ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, therock είπε

Πήρα προπερσυ έναν Seagate Exos 18tb για να τα πετάω όλα εκεί και να μη γεμίζουν οι δίσκοι. Τον έχω κυρίως για media ταινίες, games, backup ώστε και να αποτύχει να μην κλαίω δεδομένα. Έχω φτάσει 6 free από 18, και πλέον πολλές φορές κλαταρει ακόμα και όταν τον συνδέει. Κολλάει το my computer κάνω restart τον explorer κτλ...

Ίσως επειδή πέρα από τον όγκο δεδομένων έχει γεμίσει και πολλά αρχεία

Τι μπορώ να κάνω για να τρέχει όσο το δυνατόν απροβληματιστα και να μη μπουκωνει ετσι

Κατ αρχήν πρέπει να κάνεις ένα disk check καθώς και ένα data defragmentation.

Επίσης πότε δεν είναι καλή ιδέα να έχεις ένα μεγάλο HDD. Περισσότεροι μικρότερης χωρητικότητας είναι πάντα προτιμότερο και για θέμα ταχύτητας αλλά και για θέμα ασφάλειας δεδομένων. Εάν υπάρχει χώρος φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αρχικά τα εξής:

  • Πήγαινε στο Site της μητρικής σου και κατέβασε εκ νέου τους drivers για το chipset της μητρικής σου (AMD ή Intel Chipset driver)
  • Eγκατέστησέ τους.
  • Κάνε επανεκκίνηση.
  • Tρέξε το Windows Update

Άλλαξε την πολιτική για τον εξωτερικό δίσκο. Συγκεκριμένα κάνε τα εξής για να ενεργοποιήσεις την πολιτική για το perfomance:

  • Τρέχεις τον "File Explorer".
  • Βρίσκεις τον εξωτερικό σου δίσκο, κάνεις δεξί κλικ και επιλέεις "Properties".

image.png.0f7cd3c4a004acca3b266d1f5a673f45.png

  • Κάνεις κλικ στο "Hardware" όπως δείχνει η παραπάνω εικόνα.
  • Επιλέγεις τον δίσκο σου (γιατί τους δείχνει όλους) και επιλέγεις "Properties" όπως δείχνει η παρακάτω εικόνα.

image.png.b855f993c5c5d76df2e7e49d16cd8063.png

  • Επιλέγεις στη συνέχεια το "Change settings" όπως δείχνει η παρακάτω εικόνα.

image.png.3f13ed69ed6ca342d11b80911c46a934.png

  • Επιλέγεις "Policies" και βλέπεις τις πολιτικές που μπορείς αλλάξεις όπως δείχνει η παρακάτω εικόνα.

image.png.158764b93a00d4a0e1e808261fedab2e.png

  • Επιλέγεις το "Better Performance". Μπορείς να επιλέξεις και τις πολιτικές "Write-Caching" που μπορεί να βελτιώσουν λίγο καλύτερα το performance αλλά εάν θες το κάνεις (δε θα δεις τεράστιες διαφορές). 

Τέλος επιβεβαίωσε ότι συνδέεις τον δίσκο στο ταχύτερο USB port και ότι δε τον συνδέεις σε κάποιο USB hub όπου λειτουργούν επίσης άλλες συσκευές. Εάν έχεις πολλαπλές θύρες δοκίμασε και άλλες USB θύρες. Τα διάφορα USB ports συνδέονται εσωτερικά με διαφορετικό τρόπο στον υπολογιστή ανάλογα με το chipset που έχει η μητρική σου.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα εν τέλη ήταν έντονο, επειδή κατά λάθος χρησιμοποιούσα ένα usb2 charge cable αντί για data. Επειδή έχω 2 braided και νόμιζα ότι χρησιμοποιουσα αυτό με το USB 3.1.

και πάλι ζοριζεται βέβαια και με το καλύτερο καλώδιο αλλά δεν έχει αυτό το χοντρό θέμα που μέχρι και ο explorer κρασαρε πριν...

Επίσης πριν ήταν στο quick safe removal και το βαλα όπως μου είπες στο better performance μαζί με τις επιλογές για cache. (Τώρα άρχισε αυτό το σπαστικό που ενώ έχω κλείσει τα πάντα με λέει ότι ο δίσκος χρησιμοποιείται και θέλει 2-3 προσπάθειες όταν τον αφαιρεις)

Όχι δε χρησιμοποιώ dock απευθείας στην usbc θύρα του υπολογιστή με 3.1 usbc σε usbc καλώδιο

https://www.skroutz.gr/s/40076488/Usams-US-SJ581-Braided-USB-3-1-Cable-USB-C-male-USB-C-Mayro-2m-SJ581USB01.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Δεν είναι λίγο πενιχρές αυτές οι ταχύτητες?

20240315_220249.jpg.58994ad0b3c231290b02834d3fd7951d.jpg

Τελος είναι φορμαρισμένος σε Gpt NTFS. Μήπως θα είχα κάποια αβαντάζ αν τον έκανα dynamic disk, παρότι δεν σκοπεύω να τον βάλω σε κάποιο RAID και είναι και εξωτερικος (εσωτερικός σε εξωτερική θήκη)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, therock είπε

Το πρόβλημα εν τέλη ήταν έντονο, επειδή κατά λάθος χρησιμοποιούσα ένα usb2 charge cable αντί για data. Επειδή έχω 2 braided και νόμιζα ότι χρησιμοποιουσα αυτό με το USB 3.1.

και πάλι ζοριζεται βέβαια και με το καλύτερο καλώδιο αλλά δεν έχει αυτό το χοντρό θέμα που μέχρι και ο explorer κρασαρε πριν...

Επίσης πριν ήταν στο quick safe removal και το βαλα όπως μου είπες στο better performance μαζί με τις επιλογές για cache. (Τώρα άρχισε αυτό το σπαστικό που ενώ έχω κλείσει τα πάντα με λέει ότι ο δίσκος χρησιμοποιείται και θέλει 2-3 προσπάθειες όταν τον αφαιρεις)

Όχι δε χρησιμοποιώ dock απευθείας στην usbc θύρα του υπολογιστή με 3.1 usbc σε usbc καλώδιο

https://www.skroutz.gr/s/40076488/Usams-US-SJ581-Braided-USB-3-1-Cable-USB-C-male-USB-C-Mayro-2m-SJ581USB01.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Δεν είναι λίγο πενιχρές αυτές οι ταχύτητες?

20240315_220249.jpg.58994ad0b3c231290b02834d3fd7951d.jpg

Τελος είναι φορμαρισμένος σε Gpt NTFS. Μήπως θα είχα κάποια αβαντάζ αν τον έκανα dynamic disk, παρότι δεν σκοπεύω να τον βάλω σε κάποιο RAID και είναι και εξωτερικος (εσωτερικός σε εξωτερική θήκη)...

Degragment έκανες?

Επιβάλλεται να κάνεις περιοδικά, ειδικά σε τόσο μεγάλους δίσκους.

Ανακατατασει τα δεδομένα σε σωστή σειρά αλλιώς μένουν κατακερματισμενα και μειώνεται κατά πολύ η ταχύτητα.

Βασικά σε τι ακριβώς enclosure case τον έχεις? Είναι συμβατό με τόσο μεγάλο δίσκο?

Επίσης το καλώδιο έχει σημασία.

Ο δίσκος είναι μεγάλος και τραβάει αρκετά amperes στην λειτουργία.

Όλα τα usb3 καλώδια δεν είναι ίδια. Δεν μπορούν να δώσουν τα ίδια Amperes.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο το βαλα και σε λινκ ποιο πάνω αν θες να το δεις. 240w είναι. Δεν έχει θέμα που λες για το ρεύμα. Μέχρι και σε ψυγείο θα δίνε ρεύμα αν τράβαγε από usbc

Defrag όχι δε του χω κάνει, είχα διάβασει πως πλέον θεωρείται αχρηστο, αλλά οκ ας το δοκιμάσω απλά με τόσα δεδομένα θα πάρει τρελών χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις με κάποιο προγραμμα την υγεία του σκληρού και το firmware του? Μπορεί να χρειάζεται firmware update. Καλύτερα είναι να τον συνδέσεις ως εσωτερικό σε υπολογιστή και εκεί να δεις αν είναι πραγματικές οι ταχύτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, therock είπε

Επίσης πριν ήταν στο quick safe removal και το βαλα όπως μου είπες στο better performance μαζί με τις επιλογές για cache. (Τώρα άρχισε αυτό το σπαστικό που ενώ έχω κλείσει τα πάντα με λέει ότι ο δίσκος χρησιμοποιείται και θέλει 2-3 προσπάθειες όταν τον αφαιρεις)

 

Δυστυχώς αυτό δεν είναι πρόβλημα του δίσκου σου, αλλά γενικά πρόβλημα των Windows και κάποιων εφαρμογών που τρέχουν στο παρασκήνιο και φαίνεται επειδή για κάποιο λόγο έχουν πρόσβαση στους δίσκους, δεν αφήνουν τα Windows να βγάλεις τους δίσκους με ασφαλή τρόπο, όταν πας να τα κάνεις safely remove (το ίδιο συμβαίνει και με τους δικούς μου μεγάλους δίσκους).   

Παράλληλα τώρα πρόσεξα ότι ανέφερες (εσωτερικός σε εξωτερική θήκη). Εδώ παίζει τι SATA υποστηρίζει ή εξωτερική θήκη. Μήπως έχεις πάρει case που δεν υποστηρίζει SATA III για αυτό και βλεπεις πολύ χαμηλότερες ταχύτητες από αυτές που θα έπρεπε;

Θα σου πρότεινα και εγώ όπως και σωστά ανέφερε ο φίλος atheatos να βγάλεις καταρχήν το δίσκο από την εξωτερική θήκη και να τον βάλεις - συνδέσεις εσωτερικά στον υπολογιστή σε μια SATA θύρα.

Επίσης να εγκαταστήσεις εκ νέου (εφόσον παρέχονται) τους SATA drivers από το site της μητρικής σου. 

Δοκίμασε και ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε σταθερό PC για να κάνω και αυτό το τελικό τεστ, αλλά όχι τους υποστηρίζουν οι θήκες μου, εντάξει δεν είμαι τόσο newb. Με άλλους δίσκους δεν έχω/είχα προβλημα

Η μία είναι ένα dock της raidsonic sata3 USB 3.1

https://www.digitec.ch/en/s1/product/icy-box-ib-117-u31-converters-5780360

Και πρόσφατα πήρα και ένα sataiii2usb3 adapter της delock που είναι και USB 3.2 gen2

https://www.delock.com/produkt/64188/dokumente.html?d=467

Απέχει πολύ από το διαφημιζομενκ 270MB/s

image.png.609458747d7afb589c209c3c52bf7e8e.png

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, therock είπε

Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε σταθερό PC για να κάνω και αυτό το τελικό τεστ, αλλά όχι τους υποστηρίζουν οι θήκες μου, εντάξει δεν είμαι τόσο newb. Με άλλους δίσκους δεν έχω/είχα προβλημα

Η μία είναι ένα dock της raidsonic sata3 USB 3.1

https://www.digitec.ch/en/s1/product/icy-box-ib-117-u31-converters-5780360

Και πρόσφατα πήρα και ένα sataiii2usb3 adapter της delock που είναι και USB 3.2 gen2

https://www.delock.com/produkt/64188/dokumente.html?d=467

Απέχει πολύ από το διαφημιζομενκ 270MB/s

image.png.609458747d7afb589c209c3c52bf7e8e.png

Δες αν το crystal diskinfo βλέπει τουλάχιστον το firmware του σκληρού. Μια παρτίδα exos είχε θέματα και πήρε πολλά firmware update.

https://www.seagate.com/gb/en/support/internal-hard-drives/enterprise-hard-drives/exos-X18/

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Παιδιά άκυρο τσάμπα μιλάμε τόση ώρα. Ήταν το καλώδιο. Δοκίμασα έναν SSD πάλι πήρα 45 Mb/s. Λέω δε παίζει. Δοκίμασα ένα άλλο που ξέρω ότι σίγουρα είναι usb3 και πήρα φουλ ταχύτητες και στον SSD και στον HDD...

Ξνακοιταω πάλι προσεκτικά του λινκ του καλώδιου και λέει PD3.1 αλλά ταχύτητα 480Mb/S δηλαδή USb2.

Με λίγα λόγια έκανα μ@λ@κια αγορά...

Ριξανε το Pd3.1 για φόρτιση και νόμιζα ότι ήταν 3.1 και στην ταχύτητα και πήρα 3 τέτοια.

Επειδή έψαχνα τότε ένα καλώδιο πάνω από 100w για να φορτίζω το λάπτοπ και ταυτόχρονα να είναι και usb3 για τους σκληρούς. Αλλά τη πάτησα και βγήκα αδιαβαστος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, therock είπε

Παιδιά άκυρο τσάμπα μιλάμε τόση ώρα. Ήταν το καλώδιο. Δοκίμασα έναν SSD πάλι πήρα 45 Mb/s. Λέω δε παίζει. Δοκίμασα ένα άλλο που ξέρω ότι σίγουρα είναι usb3 και πήρα φουλ ταχύτητες και στον SSD και στον HDD...

Ξνακοιταω πάλι προσεκτικά του λινκ του καλώδιου και λέει PD3.1 αλλά ταχύτητα 480Mb/S δηλαδή USb2.

Με λίγα λόγια έκανα μ@λ@κια αγορά...

Ριξανε το Pd3.1 για φόρτιση και νόμιζα ότι ήταν 3.1 και στην ταχύτητα και πήρα 3 τέτοια.

Επειδή έψαχνα τότε ένα καλώδιο πάνω από 100w για να φορτίζω το λάπτοπ και ταυτόχρονα να είναι και usb3 για τους σκληρούς. Αλλά τη πάτησα και βγήκα αδιαβαστος 

Παρόλα αυτά να κάνεις defragmentation. Ειδικά σε τέτοιας μεγάλης χωρητικότητας δίσκους είναι απαραίτητο. Ξαναβάζει τα αρχεία σε μια σωστή σειρά και αυξάνεται και η ταχύτητα του δίσκου αλλά μειώνεις και την φθορά του συστήματος της κεφαλής του μιας και μειώνονται οι άχρηστες κινήσεις της παντού για να διαβάσει ένα αρχείο.

Defragmentation δεν χρειάζεται σε SSDs αλλά σε HDD εξακολουθεί να είναι χρήσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο, που ξεχασα να ρωτησω. Πως μπορω να καταλαβω αν καθε μια απο τις 2 usbc θυρες εχει πληρες bandwidth η αν μοιραζονται το ιδιο bus, οποτε αν πχ εχω 2 εξωτερικους να ανταλλαζουν αρχεια, αν θα πανε φουλ ο καθενας η αν θα πεσει και στους 2 η ταχυτητα στο μισο?

Το λαπτοπ ειναι το ROG z13

https://rog.asus.com/laptops/rog-flow/rog-flow-z13-2022-series/spec/

Εδω λεει

1x USB 2.0 Type-A
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C
1x Thunderbolt™ 4 support DisplayPort™
1x ROG XG Mobile Interface and USB Type-C combo port (with USB 3.2 Gen2, support DisplayPort™ 1.4)
1x card reader (microSD) (UHS-II)
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, therock είπε

Κατι αλλο, που ξεχασα να ρωτησω. Πως μπορω να καταλαβω αν καθε μια απο τις 2 usbc θυρες εχει πληρες bandwidth η αν μοιραζονται το ιδιο bus, οποτε αν πχ εχω 2 εξωτερικους να ανταλλαζουν αρχεια, αν θα πανε φουλ ο καθενας η αν θα πεσει και στους 2 η ταχυτητα στο μισο?

Το λαπτοπ ειναι το ROG z13

https://rog.asus.com/laptops/rog-flow/rog-flow-z13-2022-series/spec/

Εδω λεει

1x USB 2.0 Type-A
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C
1x Thunderbolt™ 4 support DisplayPort™
1x ROG XG Mobile Interface and USB Type-C combo port (with USB 3.2 Gen2, support DisplayPort™ 1.4)
1x card reader (microSD) (UHS-II)
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC

Πρέπει να δεις το διάγραμμα της μητρικής. Λογικα θα το βρεις μέσα στο mamual.

Θεωρώ εντελώς απίθανο το USB type-C port με Display sulport + power delivery να μοιράζεται τα lines με το άλλο. Λογικά έχει κάποια δικά του lines για να καλύψει και τα 3.

Το άλλο USB type-C port μπορεί να μοιράζεται lines με άλλα συστήματα.

Αλλά βλέπω ότι έχεις και thunderbolt.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...