Προς το περιεχόμενο

Ελληνική υπότιτλοι στην smart tv


takossss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν γίνετε και πως να βλέπω ελληνικούς υπότιτλους στην smart tv μου, από αρχείο βίντεο επειδή κατεβάζω κάποια επεισόδια από το internet σε μορφή είτε mpeg 4 είτε mkv έχω παρατηρήσει ότι το αρχείο βίντεο έχει μέσα σαν επιλογή και ελληνικούς υπότιτλους. στο pc μπορώ να της επιλέξω, ενω στην tv όχι, δεν δίνεται επιλογη η θα παίζει μόνο τούς αγγλικούς αν εχει η δεν θα τους παίξει καθολου. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχή, πες μας ποια είναι η τηλεόραση (μάρκα, μοντέλο). Επίσης, μόνο τα mkv υποστηρίζουν ενσωματωμένους υπότιτλους και όχι τα mp4 αρχεία.

Στη συνέχεια, έχεις βεβαιωθεί ότι μαζί με το αρχείο βίντεο είναι και το srt και έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα και μόνο η κατάληξη αλλάζει; Στην εξερεύνηση αρχείων στο pc πάτα στο μενού προβολή και τσεκάρισε να εμφανίζονται οι καταλήξεις. Έλεγξε αν είναι όλα σωστά...

spacer.png

'Ανοιξε και το srt αρχείο με το σημειωματάριο και σιγουρέψου ότι είναι αποθηκευμένοι σε unicode encoding.

spacer.png

Τέλος, έλεγξε αν η τηλεόραση σου υποστηρίζει όντως εξωτερικούς υπότιτλους. Για παράδειγμα, κάποιες τηλεοράσεις υποστηρίζουν μόνο ενσωματωμένους υπότιτλους σε mkv και όχι εξωτερικούς srt. Αυτό το λύνεις με το mkv toolnix όπου φορτώνεις το mp4 ή το mkv και προσθέτεις νέο stream με τους υπότιτλους.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...