Προς το περιεχόμενο

Tapo cams και MB


vadada
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από dskoul,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους!

Σκέφτομαι να βάλω 3 tapo c310 σε επιχείρηση που δεν υπάρχει η δυνατότητα να βάλω σταθερή γραμμή.Αναγκαστικά θα πάω στην επιλογή κάποιου Gsm router ώστε να μπορώ να βλέπω το live feed τους όταν χρειάζεται και θα καταγραφουν στην sd τους.Έχει συνδέσει κάποιος tapo cams σε τετοιο ρουτερ?Χρησιμοποιούν mb όταν δεν βλεπεις live feed?Και τι πακετο mb θα ηταν ικανοποιητικό αν πούμε οτι θα βλέπω 10 ημερισίως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας σε sim της vodafone giga in the spot που με 10€ έχεις 40gb και δεν θα σε απασχολήσει το ποσα δεδομένα θα χρησιμοποιουν. Ενδεικτικά όταν καταγράφουν με κίνηση, πιανει περιπου 10mb η εγγραφή. Νομίζω κανένα λεπτό ανά κίνηση γράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Στις 17/3/2024 στις 1:47 ΠΜ, GeG είπε

Μπορείς να πας σε sim της vodafone giga in the spot που με 10€ έχεις 40gb και δεν θα σε απασχολήσει το ποσα δεδομένα θα χρησιμοποιουν. Ενδεικτικά όταν καταγράφουν με κίνηση, πιανει περιπου 10mb η εγγραφή. Νομίζω κανένα λεπτό ανά κίνηση γράφει.

Για live feed ρωταει ο ανθρωπος ... και εσυ του λες ποσα mb πιανει η εγγραφη ..... 

καλα θα παει αυτο .... 

Στις 16/3/2024 στις 12:32 ΠΜ, vadada είπε

Καλησπέρα σε ολους!

Σκέφτομαι να βάλω 3 tapo c310 σε επιχείρηση που δεν υπάρχει η δυνατότητα να βάλω σταθερή γραμμή.Αναγκαστικά θα πάω στην επιλογή κάποιου Gsm router ώστε να μπορώ να βλέπω το live feed τους όταν χρειάζεται και θα καταγραφουν στην sd τους.Έχει συνδέσει κάποιος tapo cams σε τετοιο ρουτερ?Χρησιμοποιούν mb όταν δεν βλεπεις live feed?Και τι πακετο mb θα ηταν ικανοποιητικό αν πούμε οτι θα βλέπω 10 ημερισίως?

Λοιπον ... 
οι TAPO εχουν δυο τροπους να δεις live feed. 
το LQ (low quality) και το HQ (High Quality) 

στο LQ καταναλωνει μεγιστο 30kb/s 
στο HQ καταναλωνει μεγιστο 160kb/s 

οποτε αν κανεις τους υπολογισμους σου .... 
LQ = 105mb ανα ωρα ! 
HQ = 562mb ανα ωρα !  

Αρα για 3 καμερες εχεις 300mb για LQ και 1500mb για ΗQ ανα ΩΡΑ ... 
αν θες να παρακολουθεις 24ωρες ... αυτο θελει αλλες δομες μαλλον ... 
αν θες να μπαινεις και να κοιτας καθε φορα που σου ερχεται ειδοποιηση για "κινηση" αυτο γινεται 

Τελος ναι οι καμερες καταναλωνουν mb ακομα και αν δεν βλεπεις live feed. 
ομως ειναι πολυ μικρο της ταξης των 5kb/sec

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dskoul είπε

Για live feed ρωταει ο ανθρωπος ... και εσυ του λες ποσα mb πιανει η εγγραφη ..... 

καλα θα παει αυτο .... 

Λοιπον ... 
οι TAPO εχουν δυο τροπους να δεις live feed. 
το LQ (low quality) και το HQ (High Quality) 

στο LQ καταναλωνει μεγιστο 30kb/s 
στο HQ καταναλωνει μεγιστο 160kb/s 

οποτε αν κανεις τους υπολογισμους σου .... 
LQ = 105mb ανα ωρα ! 
HQ = 562mb ανα ωρα !  

Αρα για 3 καμερες εχεις 300mb για LQ και 1500mb για ΗQ ανα ΩΡΑ ... 
αν θες να παρακολουθεις 24ωρες ... αυτο θελει αλλες δομες μαλλον ... 
αν θες να μπαινεις και να κοιτας καθε φορα που σου ερχεται ειδοποιηση για "κινηση" αυτο γινεται 

Τελος ναι οι καμερες καταναλωνουν mb ακομα και αν δεν βλεπεις live feed. 
ομως ειναι πολυ μικρο της ταξης των 5kb/sec

Μια ερώτηση να σε κάνω σε παρακαλώ αν γνωρίζεις.Είχε πάρει ο αδερφός μου κάτι κάμερες ήταν φτηνές βέβαια,είχε πάρει 2 πριν 3 χρόνια 50 ευρώ και τις 2 μαζί,οι οποίες κατέγραφαν την κίνηση όπως κάνουν αυτές οι κάμερες που αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω της εταιρίας tapo c310.Αλλά μου είπε ο αδερφός μου ότι αυτή η λειτουργία που στέλνει ειδοποίηση στο κινητό με ήχο όταν καταγράφει κίνηση σταματάει μετά από ένα χρονικό διάστημα(2 χρόνια που έκανε στον αδερφό μου) και μετά ζητάει συνδρομή κάθε μήνα που δεν είναι και φτηνή.Αυτό ισχύει και τις κάμερες C310 της Tapo η έχει να κάνει με την πολιτική της κάθε εταιρίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2024 στις 3:29 ΜΜ, lp_fan_1 είπε

Μια ερώτηση να σε κάνω σε παρακαλώ αν γνωρίζεις.Είχε πάρει ο αδερφός μου κάτι κάμερες ήταν φτηνές βέβαια,είχε πάρει 2 πριν 3 χρόνια 50 ευρώ και τις 2 μαζί,οι οποίες κατέγραφαν την κίνηση όπως κάνουν αυτές οι κάμερες που αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω της εταιρίας tapo c310.Αλλά μου είπε ο αδερφός μου ότι αυτή η λειτουργία που στέλνει ειδοποίηση στο κινητό με ήχο όταν καταγράφει κίνηση σταματάει μετά από ένα χρονικό διάστημα(2 χρόνια που έκανε στον αδερφό μου) και μετά ζητάει συνδρομή κάθε μήνα που δεν είναι και φτηνή.Αυτό ισχύει και τις κάμερες C310 της Tapo η έχει να κάνει με την πολιτική της κάθε εταιρίας?

Δεν ξερω ποιες ειχε παρει... 

Αυτες που εχω εγω στελνουν ειδοποιησεις κανονικα! 
ΧΩΡΙΣ συνδρομη. 
και τις εχω αρκετα χρονια! 

Η εφαρμογη σε καθε αναβαθμιση γινεται ολο και καλυτερη. 
ειναι λιγο μπελας να τις σεταρεις ετσι οπως θελεις ... 
αλλα αν το κανεις μετα ολα ειναι απλα ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2024 στις 3:30 ΜΜ, dskoul είπε

Δεν ξερω ποιες ειχε παρει... 

Αυτες που εχω εγω στελνουν ειδοποιησεις κανονικα! 
ΧΩΡΙΣ συνδρομη. 
και τις εχω αρκετα χρονια! 

Η εφαρμογη σε καθε αναβαθμιση γινεται ολο και καλυτερη. 
ειναι λιγο μπελας να τις σεταρεις ετσι οπως θελεις ... 
αλλα αν το κανεις μετα ολα ειναι απλα ! 

 

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες dskoul.Ναι θελω να μπαινω μονο οταν εντοπιζει κινηση και καμια φορα σε ανυποπτο χρονο να δω κανα λεπτο το πολυ αν ολα ειναι ενταξει.Δεν εχω ρωτησει για προγραμμα για το ρουτερ αλλα ειδα οτι ειχε μια προσφορα που εδινει 50gb το χρονο δωρο..Σε τι προγραμμα να παω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/3/2024 στις 1:46 ΜΜ, dskoul είπε

Για live feed ρωταει ο ανθρωπος ... και εσυ του λες ποσα mb πιανει η εγγραφη ..... 

καλα θα παει αυτο .... 

Λοιπον ... 
οι TAPO εχουν δυο τροπους να δεις live feed. 
το LQ (low quality) και το HQ (High Quality) 

στο LQ καταναλωνει μεγιστο 30kb/s 
στο HQ καταναλωνει μεγιστο 160kb/s 

οποτε αν κανεις τους υπολογισμους σου .... 
LQ = 105mb ανα ωρα ! 
HQ = 562mb ανα ωρα !  

Αρα για 3 καμερες εχεις 300mb για LQ και 1500mb για ΗQ ανα ΩΡΑ ... 
αν θες να παρακολουθεις 24ωρες ... αυτο θελει αλλες δομες μαλλον ... 
αν θες να μπαινεις και να κοιτας καθε φορα που σου ερχεται ειδοποιηση για "κινηση" αυτο γινεται 

Τελος ναι οι καμερες καταναλωνουν mb ακομα και αν δεν βλεπεις live feed. 
ομως ειναι πολυ μικρο της ταξης των 5kb/sec

Dskoul μια ακομη ερωτηση..για να αλλαξεις την ποιοτητα του live feed εχει 3 επιλογες 360p,720p,1080p αν το αλλαξω σε 360p αλλαζει και η ποιοτητα της εγγραφης στην sd η μονο το to live feed της στιγμης?Γιατι δεν βρηκα καπου αλλου στις ρυθμισεις την επιλογη για την αναλυση της εγγραφης ξεχωριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...