Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Fingerprint sensor σε Windows 11


Str_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. Έχω έναν fingerprint sensor (μπορείτε να τον δείτε στο λινκ) ο οποίος σε ένα λάπτοπ που έχω με windows 11 δουλεύει μία χαρά.

https://www.arcanite.jp/sfsd

Επειδή πρόσφατα προσπάθησα να το συνδέσω σε άλλο λάπτοπ με windows 11 δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει με τίποτα.

Αν βάλω τους drivers που έχει στο site μόλις γίνει η εγκατάσταση μου βγάζει μήνυμα Code 10 this device stopped working. Προσπάθησα να περάσω την ίδια έκδοση με τους drivers που είχα στο άλλο λάπτοπ (1.1.0.2111) και ενλω αυτοί μπαίνουν σωστά και η συσκευή δείχνει να δουλεύει σωστά στο device manager, το windows hello στα settings δεν τον βρίσκουν.

Έχω ξεμείνει από επιλογές. Ο sensor δουλεύει σίγουρα γιατί τον δοκίμασα στο προηγούμενο λάπτοπ μου και δουλεύει μια χαρά. Αλλά έχω φάει τόσες ώρες, έχω εγκαταστήσει όσους drivers μπορούσα να βρω αλλά δυστηχώς αρνείται να δουλέψει στο νέο λάπτοπ.

Αν έχετε καμία ιδέα βοηθείστε γιατί κοντεύω να τρελαθώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και σε άλλα port , γράψε τα μοντέλα των laptop

Για να κάνεις εγκατάσταση πρέπει πρώτα να κάνεις απεγκατάσταση την προηγούμενη έκδοση και να βγάλεις υπόλοιματα που τυχόν έχει αφήσει η προηγούμενη έκδοση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο sensor δούλευε κανονικά σε ένα Samsung Galaxy Book 3 360 13.3". Τώρα έχω ένα Asus Rog Flow X13 2023. Τις 2 τελευταίες μέρες έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τα Windows Hello αρνούνται να το βρουν. Στο Device Manager δείχνει ότι δουλεύει σωστά. Όσες φορές έκανα εγκατάσταση drivers πρώτα έβγαζα τις προηγούμενες εκδόσεις. Υπάρχει κάποιος τρόπος να είμαι σίγουρος ότι έγινε απεγκατάσταση σωστά?

Πάντως δοκίμασα ότι λύσεις μπόρεσα να βρω online αλλά καμία δεν δουλεύει. Συνέχεια πέρνω το ίδιο μήνυμα.

"We couldn't find a fingerprint scanner compatible with Windows Hello Fingerprint".

Δοκίμασα ακόμα να βγάλω φωτογραφίες από τα properties του driver που είχα εγκατεστημένο στο Samsung Galaxy και τα σύγκρινα με τα properties στο Asus και είναι σχεδόν τα ίδια. Ίδια έκδοση (1.1.0.2111) και ίδια settings.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Επεξ/σία από Str_K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...