Προς το περιεχόμενο

Χαμηλός ήχος σε logitech z906 σε λειτουργία dolby


epivitor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους, όπως λέει και ο τίτλος έχω τα z906 της logitech τα οποία παίζουν τον ήχο πολύ χαμηλά όταν κάνουν decoding από την τηλεόραση για να παίξουν ήχο dolby. 

Τα ηχεία είναι συνδεδεμένα σε μια 65' Philips PML9636 μέσω optical καθώς και επίσης με έναν υπολογιστή που έχω δίπλα, μέσω των τριπλων αναλογικών καλωδίων που έρχονται με τα z906. 

Όλες οι συνδέσεις είναι σωστές και το 5.1 λειτουργεί μια χαρά. 

Όταν παίζω ταινίες μέσω του υπολογιστή (με το τριπλό αναλογικό καλώδιο) η ένταση του ήχου γκρεμιζει ντουβάρια στο μισό, όταν όμως παίζω ταινίες από το disney+ για παράδειγμα του ενσωματωμένου android της τηλεόρασης, ο ήχος παίζει πάρα πολύ χαμηλά. Ακόμα και στο τέρμα να το βάλω, ακούγεται πιο χαμηλά απ όταν παίζει απ το PC. 

Έχεις κανείς καμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει και πως να το διορθώσω? 

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχεις το πρόβλημα αυτό, μόνο όταν παίζεις περιεχόμενο από το disney+;

Το disney+ έχει από μόνο του volume control (μπας και είναι χαμηλά;).

Δοκίμασες με άλλη πηγή, π.χ. Youtube, Netflix;

Από το σύστημα ήχου και την τηλεόραση φαίνεται ότι υποστηρίζονται όλα τα πρότυπα Dolby, DTS κ.λπ. οπότε πιστεύω κάτι - κάπου χάνεται στις ρυθμίσεις (με την προϋπόθεση ότι το περιεχόμενο που παίζεις από την όποια πηγή υποστηρίζει το ανάλογο πρότυπο). 

Δοκίμασε στην τηλεόρασή σου. το παρακάτω (Multichannel Bypass).

image.png.40ca54bd3f6b97ed40ced843d31e9528.png

Στην επόμενη σελίδα κοίτα το "Digital out levelling" και κάνε δοκιμές.

image.png.1e9d32145776a16bc94236305748d4bd.png

 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ Αχιλλέα για την απάντηση. 

Όταν παίζω youtube τα z906 δεν κάνουν το decoding (το φωτάκι του decoding είναι σβηστό) και ο ήχος είναι πάρα πολύ δυνατός όπως θα έπρεπε.

Netflix δεν έχω, αλλά έχω prime όπου και εκεί όταν κάνουν τα ηχεία το decoding (πχ hdr περιεχόμενο) ο ήχος παίζει χαμηλά.

Δεν μπόρεσα να βρω κάπου μέσα στην εφαρμογή της disney plus επιλογή για την ένταση του ήχου. Ούτε και στο prime βρήκα κάτι παρόμοιο. 

Στην τηλεόραση είτε επιλέξω multichannel είτε multichannel (bypass) το αποτέλεσμα στην ένταση του ήχου είναι το ίδιο, παίζει χαμηλά. 

Η επιλογή digital out levelling δεν μου είναι διαθέσιμη, τη δείχνει γκριζαρισμενη. Φαντάζομαι είναι για home theater που είναι συνδεδεμένα μέσω hdmi. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα τα πολυκάναλα φορμά είναι πολύ πιο χαμηλά ο ήχος, εγώ για παράδειγμα αν υποθέσουμε ότι είμαι στο μέσον της έντασης του ενισχυτή και παίζω απλό βίντεο απ το youtube σε multichanell stereo ακούγεται αρκετά δυνατά, όταν γυρίσω σε πεντακάναλο βίντεο youtube ή Νέτφλιξ ή ταινία απ το media player o ήχος ίσα που ακούγεται. Το Νέτφλιξ για να καταλάβετε για να το ευχαριστηθώ το βάζω στο -5 απ το τέλος της έντασης του ενισχυτή που είναι η ένταση αναφοράς, ενώ απ το media player αν το αφήσω σ αυτή την ένταση θα ρίξω τους σοβάδες. Στην περίπτωση του φίλου ο υπολογιστής συμπεριφέρεται διαφορετικά προενισχυτικά, αν θέλει να είναι στην ίδια ένταση μην ψάχνει πως να δυναμώσει την τι βι αλλά να χαμηλώσει το pc ώστε μετά όλα να είναι πάνω κάτω στην ίδια ένταση. 

Επεξ/σία από CostasRompotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CostasRompotis είπε

Ολα τα πολυκάναλα φορμά είναι πολύ πιο χαμηλά ο ήχος, εγώ για παράδειγμα αν υποθέσουμε ότι είμαι στο μέσον της έντασης του ενισχυτή και παίζω απλό βίντεο απ το youtube σε multichanell stereo ακούγεται αρκετά δυνατά, όταν γυρίσω σε πεντακάναλο βίντεο youtube ή Νέτφλιξ ή ταινία απ το media player o ήχος ίσα που ακούγεται. Το Νέτφλιξ για να καταλάβετε για να το ευχαριστηθώ το βάζω στο -5 απ το τέλος της έντασης του ενισχυτή που είναι η ένταση αναφοράς, ενώ απ το media player αν το αφήσω σ αυτή την ένταση θα ρίξω τους σοβάδες. Στην περίπτωση του φίλου ο υπολογιστής συμπεριφέρεται διαφορετικά προενισχυτικά, αν θέλει να είναι στην ίδια ένταση μην ψάχνει πως να δυναμώσει την τι βι αλλά να χαμηλώσει το pc ώστε μετά όλα να είναι πάνω κάτω στην ίδια ένταση. 

Δηλαδή είναι γενικό φαινόμενο. Ακόμα και ενισχυτή με 5.1 ηχεία να πάρω, θα γίνεται το ίδιο αν κατάλαβα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία υπόθεση κάνω, αυτό έχω παρατηρήσει εγώ στο δικό μου σύστημα, τώρα αν φταίει κάτι άλλο με τον υπολογιστή σου δεν μπορώ να έχω πλήρη εικόνα οπότε δεν είμαι 100%. Δοκίμασες αυτό που σου είπα; Δηλαδή να μπεις στις ρυθμίσεις του υπολογιστή και να μειώσεις την ένταση του ήχου ώστε να είναι ίδια περίπου με τις υπόλοιπες πηγές απ την τηλεόραση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι ότι ο υπολογιστής παίζει δυνατά, αλλά ότι όταν τα ηχεία παίζουν dts μέσω Prime ή disney plus η ένταση είναι χαμηλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το multichanell bypass που σου γραψε ο Αχιλλέας θα πρεπε να παίζει κανονικά, επειδή δεν έχω όμως disney+ δεν ξέρω τι γίνεται με τις ρυθμίσεις του και τι ένταση εξόδου έχει. Ψάξε στο youtube demo που έχουν πολυκάναλο ήχο, εκεί θα σου ανάψει κανονικά το λαμπάκι του decoding κι είμαι σίγουρος ότι ο ήχος πάλι θα είναι χαμηλός. Εχω την εντύπωση ότι σ έχει παρασύρει το γεγονός ότι απ τον υπολογιστή ακούγεται πολύ δυνατά η ένταση και συγκρίνοντάς το μ αυτό νομίζεις ότι υπάρχει πρόβλημα, τείνω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει. Δε γίνεται να συγκρίνουμε την ψηφιακή σύνδεση της τηλεόρασης με τα ηχεία και την αναλογική με τον υπολογιστή, φαντάζομαι ότι το τριπλό καλώδιο που λες είναι το κίτρινο για εικόνα και το κόκκινο και άσπρο για τον ήχο; Αν όντως έχω καταλάβει καλά κι είναι αυτό, είναι στέρεο αναλογικό κι είναι φυσικό να παίζει με περισσότερη ένταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, CostasRompotis είπε

φαντάζομαι ότι το τριπλό καλώδιο που λες είναι το κίτρινο για εικόνα και το κόκκινο και άσπρο για τον ήχο; Αν όντως έχω καταλάβει καλά κι είναι αυτό

Το τριπλό καλώδιο σε αυτά τα ηχεία είναι για πολυκάναλο ήχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως είπε και ο φίλος, το τριπλό καλώδιο είναι για πολυκαναλο αναλογικό. Είναι αυτό που έχω επισυνάψει. 

Δεν καταλαβαίνω γιατί από την ψηφιακή έξοδο optical παίζει η ένταση χαμηλά. Συμβαίνει το ίδιο και μέσω hdmi όταν συνδέεται σε κάποιον ενισχυτή άραγε?

 

s-l400.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το εγχειρίδιο και της τηλεόρασης και των ηχείων, νομίζω όλα σωστά τα έχεις όπως τα περιγράφεις, το πιθανότερο είναι ο υπολογιστής σαν πηγή έχει διαφορετική κλίμακα έντασης, αυτό που έγραψα δηλαδή ότι προενισχυτικά παίζει πιο δυνατά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...