Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας παρακαλω !!


Geoklost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση . Πρόσφατα ένας φίλος μου έδωσε τα ηχεία από 1 home cinema που δε χρειαζόταν, όμως δεν είχε πηγή. Στην TV μου δε μπαίνουν, ούτε σε ένα dvd player που έχω. Τι μπορώ να αγοράσω για πηγή που να ταιριάζει με τα ηχεία

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Geoklost said:

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση . Πρόσφατα ένας φίλος μου έδωσε τα ηχεία από 1 home cinema που δε χρειαζόταν, όμως δεν είχε πηγή. Στην TV μου δε μπαίνουν, ούτε σε ένα dvd player που έχω. Τι μπορώ να αγοράσω για πηγή που να ταιριάζει με τα ηχεία

Ευχαριστώ !

Εξαρταται απο τα ηχεια. Αν ειναι απο τα παλια home cinema με τα 5.1 ηχεια που καμια φορα ηταν Proprietary για το συγκεκριμενο συστημα μονο, ειναι πιθανο να μην παιζουν με αλλα παρα μονο με την πηγη τους. 

Αν ειναι κανονικα ηχεια, τοτε εναν οποιοδηποτε AVR ενισχυτη, εξαρτομενο κι απο την ποσοτητα των ηχειων.

Ανεβασε αν μπορεις καποιο στοιχειο ή εστω φωτογραφιες να δουμε μηπως βγαλουμε ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα καλή Σαρακοστή. Οπως πολύ σωστά απάντησε κι ο προηγούμενος από μένα φίλος, βάλε εδώ μία φωτό με τα ηχεία και αν έχουν κάποιο ταμπελάκι ή τεχνικά χαρακτηριστικά για να ξέρουμε τι μας γίνεται. Το πιο πιθανόν να θέλεις έναν avr ο οποίος θα συνδεθούν επάνω τα ηχεία και ο ενισχυτής μέσω hdmi - earc αν υποστηρίζει η τηλεόρασή σου (πες μας κι αυτή ποια είναι) θα σύνδεθεί με αυτήν. Αν η τηλεόρασή σου είναι νέας τεχνολογίας λογικά μέσω usb και κατεβάζοντας kodi θα μπορείς να παίζεις ταινίες 4Κ ως πηγή να βλέπεις Νέτφλιξ ή cosmote ή οτιδήποτε άλλο έχεις, αλλά υπάρχει κι η δυνατότητα στον ενισχυτή να κοτσάρεις και εξωτερικό media player όπου παίζουν σαφώς καλύτερα απ τα ενσωματωμένα της tv, να συνδέσεις παιχνιδοκονσόλα, blue ray player, γενικά ό,τι θες κι όλα μέσω του ενισχυτή να βγάζουν ήχο απ τα ηχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις, δυστυχώς  πήγα σε κατάστημα  (dj house λεγόταν νομίζω), τους τα έδειξα και μου είπαν ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ γιατί είναι στα 3 Ω αντίσταση και δύσκολα θα βρω κάποιο ενισχυτή, θα πρέπει να πάρω πολλά πράγματα, για να το καταφέρω να παίξουν, με συμφέρει καλύτερα να πάρω κάτι καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...