Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση pc σέ tv


spwar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι.

Έχω πάρει την νέα μου tv TCL 805 55ιντσων και δεν ξέρω πώς ακριβώς να συνδέσω το pc desktop.Η τβ δεν έχει την κλασική υποδοχή παρά μόνο τά hdmi στά οποία σύνδεσα το pc με hdmi στην κάρτα γραφικών αλλά δεν έβλεπε ή τηλεόραση τίποτα. Ξέρετε από αυτά??

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, spwar είπε

Γειά σας φίλοι.

Έχω πάρει την νέα μου tv TCL 805 55ιντσων και δεν ξέρω πώς ακριβώς να συνδέσω το pc desktop.Η τβ δεν έχει την κλασική υποδοχή παρά μόνο τά hdmi στά οποία σύνδεσα το pc με hdmi στην κάρτα γραφικών αλλά δεν έβλεπε ή τηλεόραση τίποτα. Ξέρετε από αυτά??

Ευχαριστώ.

Έλεγξε τα παρακάτω:

  • Η έξοδος από το pc σου πρέπει να είναι HDMI. Σε περίπτωση που το pc σου δεν έχει αυτή την έξοδο, θα χρειαστείς αντάπτορα/καλώδιο σε HDMI. Για παράδειγμα εάν έχει έξοδο VGA, θα πάρεις τον αντίστοιχο αντάπτορα/καλώδιο VGA σε HDMI. Πρόσεξε να επιλέξεις την σωστή έξοδο από το pc σου η οποία πρέπει να είναι μόνον της κάρτας γραφικών και όχι της μητρικής(σε περίπτωση που έχεις ξεχωριστή κάρτα και όχι γραφικά μέσω cpu/μητρικής) Όταν κάνεις την σύνδεση μέσω καλωδίου μεταξύ pc και tv στην συνέχεια θα ανοίξεις πρώτα το pc και έπειτα την tv.
  • Στην tv σου θα επιλέξεις με το χειριστήριο την αντίστοιχη είσοδο (source) στην οποία έχεις συνδέσει το καλώδιο που συνδέεται με το pc σου, πχ HDMI1 η HDM2 κτλ

Σε γενικές γραμμές δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, σου παραθέτω παρακάτω μερικές πληροφορίες για τα βύσματα/έξόδους από την κάρτα γραφικών του pc σου για να σε διευκολύνω.

Τύποι βυσμάτων/εξόδων κάρτας γραφικών:

image.png.743761383883bc479ae9bb4711bff0da.png

Επεξ/σία από Ne0n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...