Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Power Bank Ugreen PB205


GioNiko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω όσον αφορά το παραπάνω power bank αν υποστηρίζει τα 67 watt φόρτισης σε xiaomi κινητό. Ρωτάω γιατί είχα πάρει ένα άλλο power bank άλλης εταιρείας το οποίο έλεγε ότι είναι 100 watt αλλά όταν το σύνδεσα με το κινητό δεν εμφανιζόταν η ένδειξη των 67 watt φόρτισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα, το εν λόγω power bank μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες σου. Το Ugreen PB205 Power Bank 25000mAh 145W με Θύρα USB-A και 2 Θύρες USB-C Power Delivery / Quick Charge 3.0 Γκρι που βλέπεις στο skroutz (εδώ) μη σε μπερδεύει με την αναφορά στα 145 Watt. Αυτά αποτελούν τη μέγιστη ισχύ που μπορεί να δώσει το power bank όταν χρησιμοποιεί και τα δυο USB-C ports ταυτόχρονα.

image.png.cbb3e133d40a1f31cb9b363ba619e15c.png

Όπως φαίνεται παρακάτω σε μια θύρα μπορεί να δώσει 100 Watt που φαίνεται και από τις προδιαγραφές στην παραπάνω εικόνα.

image.png.2a6e93252eee91cab2aba7776a56a1b3.png

Π.χ. 20 V x 5 A = 100 Watt στο USB-C1 (Out1) και 20 V x 2,25 A = 45 Watt στο USB-C2 (Out2) άρα ΜΑΧ και για τις δυο θύρες 100 + 45 = 145 Watt.

image.png.53fc0cb7e9c6450c741d9495591fb8de.png

Συμπερασματικά σε καλύπτει απόλυτα για αυτό που θέλεις. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα, το εν λόγω power bank μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες σου. Το Ugreen PB205 Power Bank 25000mAh 145W με Θύρα USB-A και 2 Θύρες USB-C Power Delivery / Quick Charge 3.0 Γκρι που βλέπεις στο skroutz (εδώ) μη σε μπερδεύει με την αναφορά στα 145 Watt. Αυτά αποτελούν τη μέγιστη ισχύ που μπορεί να δώσει το power bank όταν χρησιμοποιεί και τα δυο USB-C ports ταυτόχρονα.

image.png.cbb3e133d40a1f31cb9b363ba619e15c.png

Όπως φαίνεται παρακάτω σε μια θύρα μπορεί να δώσει 100 Watt που φαίνεται και από τις προδιαγραφές στην παραπάνω εικόνα.

image.png.2a6e93252eee91cab2aba7776a56a1b3.png

Π.χ. 20 V x 5 A = 100 Watt στο USB-C1 (Out1) και 20 V x 2,25 A = 45 Watt στο USB-C2 (Out2) άρα ΜΑΧ και για τις δυο θύρες 100 + 45 = 145 Watt.

image.png.53fc0cb7e9c6450c741d9495591fb8de.png

Συμπερασματικά σε καλύπτει απόλυτα για αυτό που θέλεις. 

Η αλήθεια είναι ότι το έχω παρατηρίσει και εγώ ότι θεωρητικά υπερκαλύπτει τα 67 watt που θέλω αλλά και σε άλλο power bank που έιχα πάρει υπήρχαν αυτές οι προδιαγραφές αλλά όταν το δοκίμασα δεν ενεργοποιούνταν τα 67 watt. Από όσο έχω ψάξει έχει να κάνει με κάποια τεχνολογία που έχουν τα κινητά από κίνα όπως τα xiaomi και παίζει ρόλο αν την υποστηρίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GioNiko είπε

Η αλήθεια είναι ότι το έχω παρατηρίσει και εγώ ότι θεωρητικά υπερκαλύπτει τα 67 watt που θέλω αλλά και σε άλλο power bank που έιχα πάρει υπήρχαν αυτές οι προδιαγραφές αλλά όταν το δοκίμασα δεν ενεργοποιούνταν τα 67 watt. Από όσο έχω ψάξει έχει να κάνει με κάποια τεχνολογία που έχουν τα κινητά από κίνα όπως τα xiaomi και παίζει ρόλο αν την υποστηρίζουν.

Το εν λόγω power bank παρέχει 100W πάνω από το USB PD 3.0 πρωτόκολλο σε μια θύρα 100%. Τώρα άν υπάρχει πρόβλημα λόγω Xiaomi αυτό δε το γνωρίζω.  

8 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Το εν λόγω power bank παρέχει 100W πάνω από το USB PD 3.0 πρωτόκολλο σε μια θύρα 100%. Τώρα άν υπάρχει πρόβλημα λόγω Xiaomi αυτό δε το γνωρίζω.  

Έχεις δίκιο. Με μια γρήγορη ματιά που έριξα η Xiaomi δυστυχώς χρησιμοποιεί δική της (proprietary) τεχνολογία για τη φόρτιση και δεν είναι όλα τα power bank συμβατά με αυτή. 

Άρα πρέπει να ψάξεις να βρεις στο διαδίκτυο, σε κάποιο φόρουμ κάποιον που να έχει δει κάποιο power bank να δουλεύει με τα Xiaomi κινητά ή να ψάξεις με το δισκό σου τύπο κινητού μπας και βρεις κάποια compatibility λίστα. 

Εάν βρω κάτι σε ενημερώνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...