Προς το περιεχόμενο

Wifi Phone Calls


lazarosgr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από theopan,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες στο κινητό μου εμφανίστηκε στην πάνω μπάρα ένα νέο σηματάκι. Έχω nova, ανακάλυψα πως υπάρχει η δυνατότητα με λειτουργία πτήσεις ενεργοποιημένη να κάνω τηλεφωνικές κλήσεις και να δέχομαι. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει χρέωση στη συγκεκριμένη υπηρεσία; έχω απεριόριστα προς όλους και δεν θέλω να χρεώνουμε επιπλέον για τέτοια υπηρεσία. 

Screenshot_20240318_093702_Chrome.jpg

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lazarosgr είπε

Πριν λίγες μέρες στο κινητό μου εμφανίστηκε στην πάνω μπάρα ένα νέο σηματάκι. Έχω nova, ανακάλυψα πως υπάρχει η δυνατότητα με λειτουργία πτήσεις ενεργοποιημένη να κάνω τηλεφωνικές κλήσεις και να δέχομαι. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει χρέωση στη συγκεκριμένη υπηρεσία; έχω απεριόριστα προς όλους και δεν θέλω να χρεώνουμε επιπλέον για τέτοια υπηρεσία. 

Screenshot_20240318_093702_Chrome.jpg

Καμία επιπλέον χρέωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aκριβως, καμια απολυτως χρεωση. Αυτο που κανει αυτο το feature (το οποιο παρεμπιπτοντως λειτουργει και ασχετως της Λειτουργιας Πτησης), ειναι να χρησιμοποιει το WiFi σου για την πραγματοποιηση μιας κλησης. Ειναι πολυ χρησιμο αν εισαι σε χωρο που δεν εχεις καλο σημα κινητης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lazarosgr είπε

Πριν λίγες μέρες στο κινητό μου εμφανίστηκε στην πάνω μπάρα ένα νέο σηματάκι. Έχω nova, ανακάλυψα πως υπάρχει η δυνατότητα με λειτουργία πτήσεις ενεργοποιημένη να κάνω τηλεφωνικές κλήσεις και να δέχομαι. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει χρέωση στη συγκεκριμένη υπηρεσία; έχω απεριόριστα προς όλους και δεν θέλω να χρεώνουμε επιπλέον για τέτοια υπηρεσία. 

Screenshot_20240318_093702_Chrome.jpg

Δεν χρεώνεσαι κάτι "επιπλέον". Αλλά προφανώς δεν είναι και δωρεάν. Χρεώνεσαι την κανονική χρέωση που έχει το πακέτο ομιλίας σου σαν να μίλαγες με σήμα από το cellular δίκτυο. Ο ρόλος αυτής της λειτουργίας είναι να έχεις επικοινωνία σε σημεία με προβληματικό σήμα κινητής. Ένα άλλο "bonus" είναι ότι μπορείς να μιλάς μέσα σε πλοίο μεσοπέλαγα (που δεν έχει καν κάλυψη από κεραίες κινητής) αν έχεις αγοράσει wifi. Πιθανόν και στο εξωτερικό χωρίς να χρεώνεσαι περιαγωγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, theopan είπε

Δεν χρεώνεσαι κάτι "επιπλέον". Αλλά προφανώς δεν είναι και δωρεάν. Χρεώνεσαι την κανονική χρέωση που έχει το πακέτο ομιλίας σου σαν να μίλαγες με σήμα από το cellular δίκτυο. Ο ρόλος αυτής της λειτουργίας είναι να έχεις επικοινωνία σε σημεία με προβληματικό σήμα κινητής. Ένα άλλο "bonus" είναι ότι μπορείς να μιλάς μέσα σε πλοίο μεσοπέλαγα (που δεν έχει καν κάλυψη από κεραίες κινητής) αν έχεις αγοράσει wifi. Πιθανόν και στο εξωτερικό χωρίς να χρεώνεσαι περιαγωγή.

Δεν βλέπω γιατί να παίζει ρόλο στο εξωτερικό.Θα έχεις τις ίδιες χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν βλέπω γιατί να παίζει ρόλο στο εξωτερικό.Θα έχεις τις ίδιες χρεώσεις.

Αν π.χ. πάω στην Ελβετία ή τη Ρωσία που δεν υπάρχει η συμφωνία για την κατανάλωση χρόνου ομιλίας όπως ισχύει εντός της Ε.Ε. από το πακέτο μου (και άρα θα χρεωνόμουν υπέρογκα τέλη περιαγωγής) ενεργοποιήσω flying mode και wifi μόνο δεν θα μπορώ να συνεχίσω να μιλάω "δωρεάν" από το πακέτο μου τουλάχιστον όπου έχω wifi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, theopan είπε

Αν π.χ. πάω στην Ελβετία ή τη Ρωσία που δεν υπάρχει η συμφωνία για την κατανάλωση χρόνου ομιλίας όπως ισχύει εντός της Ε.Ε. από το πακέτο μου (και άρα θα χρεωνόμουν υπέρογκα τέλη περιαγωγής) ενεργοποιήσω flying mode και wifi μόνο δεν θα μπορώ να συνεχίσω να μιλάω "δωρεάν" από το πακέτο μου τουλάχιστον όπου έχω wifi;

Αν το έχεις ανοιχτό το κινητό έχει κάνει σύνδεση με κεραία και ξέρει ότι δεν είσαι Ελλάδα.

Δεν ξέρω τι γίνεται αν το ανοίξεις πρώτη φορά απο την αναχώρηση απο Ελλάδα και μπει κατευθείαν στο wifi.Αλλά και πάλι το βρίσκω πολύ εύκολο hacking  κάτι τέτοιο για να αποφευγεις το roaming.Λογικά μέσω ΙΡ βλέπουν ότι εισαι εκτός ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, theopan said:

Αν π.χ. πάω στην Ελβετία ή τη Ρωσία που δεν υπάρχει η συμφωνία για την κατανάλωση χρόνου ομιλίας όπως ισχύει εντός της Ε.Ε. από το πακέτο μου (και άρα θα χρεωνόμουν υπέρογκα τέλη περιαγωγής) ενεργοποιήσω flying mode και wifi μόνο δεν θα μπορώ να συνεχίσω να μιλάω "δωρεάν" από το πακέτο μου τουλάχιστον όπου έχω wifi;

Όχι βέβαια. Αν είσαι σε flying mode θα σε δείχνει εκτός σύνδεσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

Όχι βέβαια. Αν είσαι σε flying mode θα σε δείχνει εκτός σύνδεσης 

Όχι δεν ισχύει αυτό που λες. Κανονικότατα -δοκιμασμένα- λειτουργούν οι κλήσεις και σε Nova και σε Cosmote με airplane mode και ανοιχτή τη σύνδεση σε wifi. Και οι εισερχόμενες και οι εξερχόμενες, μόνο SMS δεν λειτουργούν. Κρατάω μόνο μια επιφύλαξη με αυτά που έγραψε ο Ukforthemoment αλλά αν δεν δοκιμαστεί μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Και νομίζω ότι δεν μπορεί να είναι τόσο έξυπνο το δίκτυο για να το αποτρέψει.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας πχ Ελβετία, ανοίγεις wifi κ καπάκι vpn Ελλάδα κ μετά κάνεις την κλήση. Δεν έχει πρόσβαση ο παροχος σε άλλες λειτουργίες πέραν του app για τις κλήσεις από όσο γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω προπληρωμενω αριθμό από Καναδά, και το μόνο που κάνω είναι να βάζω το κινητό σε λειτουργία πτήσης και ανοίγω wifi, έτσι δεν χρεώνομε τίποτα.  Δεν πιστεύω ότι θες vpn, γιατί Η κλήσεις γίνονται reroute μέσω wifi.

Λογικά πρέπει να δέχεσαι και μυνήματα, διάβασε στο website.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, BlackRose56 said:

Εχω προπληρωμενω αριθμό από Καναδά, και το μόνο που κάνω είναι να βάζω το κινητό σε λειτουργία πτήσης και ανοίγω wifi, έτσι δεν χρεώνομε τίποτα.  Δεν πιστεύω ότι θες vpn, γιατί Η κλήσεις γίνονται reroute μέσω wifi.

Λογικά πρέπει να δέχεσαι και μυνήματα, διάβασε στο website.

 

δεν χρεώνεσε τίποτα η δε χρεώνεσε επιπλέον  από το πρόγραμμα που έχεις ήδη βάλει Καναδά ???  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostasbm είπε

δεν χρεώνεσε τίποτα η δε χρεώνεσε επιπλέον  από το πρόγραμμα που έχεις ήδη βάλει Καναδά ???  

Δεν χρεώνομε τίποτα από το πρόγραμμα πού έχω.

Συγκεκριμένα με Χ ποσό για 1 χρόνο, έχω απερίσπαστες κλήσεις και εισερχόμενα sms. Τα Εξερχόμενα sms χρεώνονται.

Το οποίο ισχύει και για wifi calling.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BlackRose56 said:

Δεν χρεώνομε τίποτα από το πρόγραμμα πού έχω.

Συγκεκριμένα με Χ ποσό για 1 χρόνο, έχω απερίσπαστες κλήσεις και εισερχόμενα sms. Τα Εξερχόμενα sms χρεώνονται.

Το οποίο ισχύει και για wifi calling.

 

ποια εταιρεία είναι αυτή να την έχω υπ όψιν γιατί περνάω 2 φορές το χρόνο από κει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...