Προς το περιεχόμενο

Αγορά Domain .gr και ασφάλεια SSL ...Χάθηκα!


atrwtos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CyberCr33p,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Βρίσκομαι εδώ και μια εβδομάδα σε αναζήτηση καλύτερου παρόχου από όλες τις πλευρές. Διαθέτω ένα blog σε Blogger πλατφόρμα και θα ήθελα να προχωρήσω στο επόμενο βήμα να το κάνω κανονικό site. Χάθηκα ειλικρινά.. να σας πω ότι  το blog μου είναι στα ελληνικά οπότε απευθύνετε σε ελληνικό κοινό οπότε το .gr μάλλον είναι μονόδρομος. Έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα με αγορά μόνο Domain και ασφάλεια SSL

  • το papaki.gr / 5 ευρώ Domain και 12,70€ SSL με συνολικό κόστος κοντά στα 40€(προσφορά) για 2 χρόνια (50 το χρόνο μετά κανονικά)
  • το easy.gr / 2€ Domain και 27,50€ SSL με συνολικό κόστος κοντά στα 30€(προσφορά) για 1 χρόνο + Whois υπηρεσία + Domain Alert (37 το χρόνο μετά κανονικά)
  • το netstudio.gr / 12,50 € Domain δεν δίνει παραπάνω πληροφορίες για SSL κτλ. μάλλον πρέπει να έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους για όλα τα υπόλοιπα.

Επειδή έχω ψάξει αρκετά βρήκα πληροφορίες για παράδειγμα για το papaki δείτε και θα καταλάβετε για τα άλλα δεν βρήκα κάτι το φοβερό.

Γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποιες άλλες εταιρίες για  αγορά Domain .gr μαζί και ασφάλεια SSL; 

Απλά μετά θα προσθέσω το καινούργιο Domain που θα αγοράσω στο blogger (Προσαρμοσμένος τομέας) (Cnamerecord,cname) κτλ. και κτλ.

Τώρα βρέθηκε το καλοκαίρι κυρίως να πουλήσει την υπηρεσία google Domain η Google στην Squarespace.. τα είχε ανάγκη;;;😄 εδώ θέλουμε .gr...έτσι τώρα να μαμιώμαστε. 

Έψαξα και ξένες εταιρίες όπως namecheap, cloudflare, Squarespace  νομίζω είναι τα τοπ αλλά για .com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Πάρε το πιο φθηνό domain που θα βρεις και βάλε cloudflare εντελώς δωρεάν. μπορείς και τα gr χωρίς πρόβλημα 

Επεξ/σία από thiva7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thiva7 είπε

Καλησπέρα. Πάρε το πιο φθηνό domain που θα βρεις και βάλε cloudflare εντελώς δωρεάν. μπορείς και τα gr χωρίς πρόβλημα 

απλά.. ναι αλλά στην περίπτωσή δεν θα ήταν καλύτερο το .gr... αν είχα για παράδειγμα γραμμένο στα αγγλικά δεν θα έκανα καν ανάρτηση εδώ θα επέλεγα .com και τέλος... .gr δεν έχει επιλογή .gr το cloudflare

Επεξ/σία από atrwtos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, atrwtos said:

Καλησπέρα. Βρίσκομαι εδώ και μια εβδομάδα σε αναζήτηση καλύτερου παρόχου από όλες τις πλευρές. Διαθέτω ένα blog σε Blogger πλατφόρμα και θα ήθελα να προχωρήσω στο επόμενο βήμα να το κάνω κανονικό site. Χάθηκα ειλικρινά.. να σας πω ότι  το blog μου είναι στα ελληνικά οπότε απευθύνετε σε ελληνικό κοινό οπότε το .gr μάλλον είναι μονόδρομος. Έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα με αγορά μόνο Domain και ασφάλεια SSL

  • το papaki.gr / 5 ευρώ Domain και 12,70€ SSL με συνολικό κόστος κοντά στα 40€(προσφορά) για 2 χρόνια (50 το χρόνο μετά κανονικά)
  • το easy.gr / 2€ Domain και 27,50€ SSL με συνολικό κόστος κοντά στα 30€(προσφορά) για 1 χρόνο + Whois υπηρεσία + Domain Alert (37 το χρόνο μετά κανονικά)
  • το netstudio.gr / 12,50 € Domain δεν δίνει παραπάνω πληροφορίες για SSL κτλ. μάλλον πρέπει να έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους για όλα τα υπόλοιπα.

Επειδή έχω ψάξει αρκετά βρήκα πληροφορίες για παράδειγμα για το papaki δείτε και θα καταλάβετε για τα άλλα δεν βρήκα κάτι το φοβερό.

Γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποιες άλλες εταιρίες για  αγορά Domain .gr μαζί και ασφάλεια SSL; 

Απλά μετά θα προσθέσω το καινούργιο Domain που θα αγοράσω στο blogger (Προσαρμοσμένος τομέας) (Cnamerecord,cname) κτλ. και κτλ.

Τώρα βρέθηκε το καλοκαίρι κυρίως να πουλήσει την υπηρεσία google Domain η Google στην Squarespace.. τα είχε ανάγκη;;;😄 εδώ θέλουμε .gr...έτσι τώρα να μαμιώμαστε. 

Έψαξα και ξένες εταιρίες όπως namecheap, cloudflare, Squarespace  νομίζω είναι τα τοπ αλλά για .com.

αφου θες να κάνεις κανονικό site σημαίνει ότι θα χρειαστείς hosting, σχεδόν όλα τα hosting πακέτα διαθέτουν (δωρεάν) ssl 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, atrwtos said:

Απλά μετά θα προσθέσω το καινούργιο Domain που θα αγοράσω στο blogger (Προσαρμοσμένος τομέας) (Cnamerecord,cname) κτλ. και κτλ.

Δεν νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται να ασχοληθείς εσύ με το SSL certificate. Απλώς θα ενεργοποιήσεις το HTTPS στο blogger.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atrwtos είπε

απλά.. ναι αλλά στην περίπτωσή δεν θα ήταν καλύτερο το .gr... αν είχα για παράδειγμα γραμμένο στα αγγλικά δεν θα έκανα καν ανάρτηση εδώ θα επέλεγα .com και τέλος... .gr δεν έχει επιλογή .gr το cloudflare

Η κάτι δεν κατάλαβα ή κάτι δεν εξηγείς καλά. 

Δεν είναι θέμα επιλογής.... Το cloudflare δέχεται gr. Έχω αρκετά site χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Δεν νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται να ασχοληθείς εσύ με το SSL certificate. Απλώς θα ενεργοποιήσεις το HTTPS στο blogger.

Και 'γω αυτό είχα πει και είναι νια αρκετό??..δηλ θα είμαι οκ?

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

αφου θες να κάνεις κανονικό site σημαίνει ότι θα χρειαστείς hosting, σχεδόν όλα τα hosting πακέτα διαθέτουν (δωρεάν) ssl 

hosting όχι.. και πάλι μια χαρά είμαστε.. μας βγήκανε τα μάτια ψάχνοντας για donaim άμα ψάξω και για hosting και για κάτι άλλες υπηρεσίες που κάνουν καλύτερο SEO κτλ. κτλ. άσε αλλά θα μου πεις έτσι γίνετε...τεσπα σε ευχαριστώ για την απάντηση.

1 ώρα πριν, thiva7 είπε

Η κάτι δεν κατάλαβα ή κάτι δεν εξηγείς καλά. 

Δεν είναι θέμα επιλογής.... Το cloudflare δέχεται gr. Έχω αρκετά site χωρίς κανένα πρόβλημα. 

ε τότε βλακείες λέω να περνάει η ώρα... που το κάνεις αυτό??? έχω κάνει εγγραφή πάω.. Register Domain βάζω το Domain που θέλω εμφανίζει όλα  εκτος από .gr τι λάθος να κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, atrwtos είπε

Και 'γω αυτό είχα πει και είναι νια αρκετό??..δηλ θα είμαι οκ?

hosting όχι.. και πάλι μια χαρά είμαστε.. μας βγήκανε τα μάτια ψάχνοντας για donaim άμα ψάξω και για hosting και για κάτι άλλες υπηρεσίες που κάνουν καλύτερο SEO κτλ. κτλ. άσε αλλά θα μου πεις έτσι γίνετε...τεσπα σε ευχαριστώ για την απάντηση.

ε τότε βλακείες λέω να περνάει η ώρα... που το κάνεις αυτό??? έχω κάνει εγγραφή πάω.. Register Domain βάζω το Domain που θέλω εμφανίζει όλα  εκτος από .gr τι λάθος να κάνω??

Δεν κάνεις register το domain με cloudflare.... Στο είπα και στο πρώτο μνμ. Αγόρασε το πιο φθηνο domain πχ papaki η αλλού.... Και το βάζεις στο cloudflare ως dns managment και θα έχεις και ssl και δωρεάν πακέτο cdn. 

Επεξ/σία από thiva7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η netstudio αναφέρει τις τιμές ανά έτος, οπότε μάλλον σε .gr που υπάρχει ελάχιστη καταχώρηση τα 2 έτη θα είναι 25 ευρώ / 2 έτη.

Η easy χρεώνει 2 ευρώ για το 1ο έτος όμως για να ισχύει η προσφορά χρειάζεται να γίνει η καταχώρηση για 4 έτη με κόστος 30,50 / 4 έτη. Εάν το καταχωρήσεις για 2 έτη τότε το κόστος είναι 19,00 / 2 έτη.

Στο papaki είναι 5 ευρώ / 2 έτη η καταχώρηση (σύμφωνα με τη σελίδα τους η προσφορά ισχύει μέχρι αύριο) και η ανανέωση 27,95 ευρώ / 2 έτη.

Εάν θέλεις να σου βγει όσο πιο οικονομικά γίνεται, μπορείς να το πάρεις από το papaki με 5 ευρώ / 2 έτη και στη συνέχεια αφού περάσουν 5 ημέρες ώστε να εγκριθεί από την ΕΕΤΤ το μεταφέρεις δωρεάν σε εμάς (cretaforce) που χρεώνουμε την καταχώρηση/ανανέωση με 13,28 ευρώ / 2 έτη (είναι η κανονική τιμή χωρίς να υπάρχει κάποια προσφορά).

Όλες οι παραπάνω τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ.

SSL θα ενεργοποιηθεί στο blogger, δεν χρειάζεται να πληρώσεις για αυτό.

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, CyberCr33p είπε

Η netstudio αναφέρει τις τιμές ανά έτος, οπότε μάλλον σε .gr που υπάρχει ελάχιστη καταχώρηση τα 2 έτη θα είναι 25 ευρώ / 2 έτη.

Η easy χρεώνει 2 ευρώ για το 1ο έτος όμως για να ισχύει η προσφορά χρειάζεται να γίνει η καταχώρηση για 4 έτη με κόστος 30,50 / 4 έτη. Εάν το καταχωρήσεις για 2 έτη τότε το κόστος είναι 19,00 / 2 έτη.

Στο papaki είναι 5 ευρώ / 2 έτη η καταχώρηση (σύμφωνα με τη σελίδα τους η προσφορά ισχύει μέχρι αύριο) και η ανανέωση 27,95 ευρώ / 2 έτη.

Εάν θέλεις να σου βγει όσο πιο οικονομικά γίνεται, μπορείς να το πάρεις από το papaki με 5 ευρώ / 2 έτη και στη συνέχεια αφού περάσεις οι 5 ημέρες ώστε να εγκριθεί από την ΕΕΤΤ να το μεταφέρεις σε εμάς (cretaforce) που χρεώνουμε την καταχώρηση/ανανέωση με 13,28 ευρώ / 2 έτη (είναι η κανονική τιμή χωρίς να υπάρχει κάποια προσφορά).

Όλες οι παραπάνω τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ.

SSL θα ενεργοποιηθεί στο blogger, δεν χρειάζεται να πληρώσεις για αυτό.

Και αυτό γίνετε... χμ... Σε ευχαριστώ... ναι αλλά στο cloudflare προσφέρει και dns managment και θα έχεις και ssl (τώρα βέβαια ποιο είναι ποιο καλύτερο SSL δεν γνωρίζω)

Επεξ/σία από atrwtos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, atrwtos είπε

Και αυτό γίνετε... χμ... Σε ευχαριστώ... ναι αλλά στο cloudflare προσφέρει και dns managment και θα έχεις και ssl (τώρα βέβαια ποιο είναι ποιο καλύτερο SSL δεν γνωρίζω)

Μα η λύση που σου έστειλε ο cyber δεν ακυρώνει την πιθανότητα να δουλέψεις και την cloudflare. 

Και δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο ssl. Με βάση της ανάγκες σου αλλάζει το τι θα πάρεις... Αλλά γενικά τα δωρεάν θα σου δώσουν lets encrypt ούτως ή άλλως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 🙂

Για τα .GR/.ΕΛ domains υπάρχουν αυτή τη στιγμή 341 ενεργοί Καταχωρητές σύμφωνα με την ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων - Κρατικός Φορέας). Μπορείς να τους βρεις όλους στη σελίδα της ΕΕΤΤ που περιέχει το Μητρώο των Καταχωρητών.

Το παράβολο που πληρώνουμε όλοι οι Καταχωρητές για κάθε κατοχύρωση/ανανέωση .GR/.ΕΛ domain στην ΕΕΤΤ είναι 12,50€ (δεν υπάρχει ΦΠΑ). Όλοι οι Καταχωρητές, ανεξαιρέτως μεγέθους ή μεριδίου αγορά, έχουν αυτή την τιμή. Η χρέωση είναι δημόσια και μπορεί να βρεθεί στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ.

Κάθε προσφορά μικρότερη αυτής της τιμής είναι πρακτικά κάτω του κόστους. Οι Καταχωρητές που δίνουν προσφορές κάτω του κόστους εφαρμόζουν την πρακτική marketing "Loss Leader". Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο Google για να δεις περισσότερα για αυτήν την πρακτική.

Αυτό που σε συμφέρει είναι να κατοχυρώνεις/ανανεώνεις στην χαμηλότερη δυνατή τιμή σε συνάρτηση με τις προσφερόμενες υπηρεσίες. Πχ μπορεί να βρεις την ανανέωση με 30€ και να σου προσφέρουν 300+ επιπλέον υπηρεσίες δωρεάν αλλά μπορεί και βρεις την ανανέωση με 12,60€ και να μην έχεις καμία υπηρεσία δωρεάν ή να έχεις αργή υποστήριξη και άλλα.

Πάντως, η τιμή των 5€ είναι κατά 7,5€ χαμηλότερη του κόστους!

Μόλις ολοκληρωθεί η περίοδος ενεργοποίησης του domain (που είναι 5 ημέρες), η ΕΕΤΤ σου δίνει την δυνατότητα να πάρεις τον Κωδικό Εξουσιοδότησης από τον τρέχοντα Καταχωρητή. Όλα τα domains ανεξαιρέτως περνούν από την διαδικασία ενεργοποίησης. Εάν δεν σου δίνει εύκολα τον Κωδικό Εξουσιοδότησης ο τρέχων Καταχωρητής, ενημερώνεις τον νέο Καταχωρητή ώστε να κάνει "Αίτημα Αποστολής Κωδικού Εξουσιοδότησης". Με αυτό το αίτημα θα σου σταλεί από την ΕΕΤΤ ο Κωδικός Εξουσιοδότησης στο email σου.

Στη συνέχεια, μπορείς να κάνεις μόνος σου μεταφορά το domain σε νέο Καταχωρητή μέσα από το online σύστημα που θα σου δώσει, ή μπορείς να προωθήσεις αυτόν τον Κωδικό Εξουσιοδότησης στον Καταχωρητή με τον οποίο θέλεις να συνεργαστείς ώστε να κάνει εκείνος την διαδικασία μεταφοράς.

Η διαδικασία μεταφοράς για .GR/.ΕΛ domains είναι εντελώς δωρεάν.

Θα μπορούσες να μεταφέρεις δωρεάν το domain σου στην Konet (konet.gr) και να πάρεις δωρεάν πρόσβαση στην Περιοχή Πελατών μας όπου θα σου δοθούν μία σειρά από δωρεάν υπηρεσίες διαχείρισης του domain σε πραγματικό χρόνο και, το πιο σημαντικό, εγγύηση αξιοπιστίας και χαμηλότερης τιμής στην αγορά για όλες τις υπηρεσίες μας. Είμαστε στον κλάδο από το 1999.

Επίσης, όντας από τους παλαιότερους στην Ελλάδα στον κλάδο του web hosting (γνωρίζω μόνο 2-3 παλαιότερες από εμάς εταιρείες που ασχολούνται αποκλειστικά με τον κλάδο του Web Hosting) μπορώ με απόλυτη βεβαιότητα να πω ότι η αλλαγή hosting provider είναι μία πολύ εύκολη διαδικασία για τους έμπειρους τεχνικούς. Έχει κυριολεκτικά μηδενικό downtime και παράλληλα δεν επηρεάζει καθόλου το SEO εκτός και αν επιλέξεις κάποιον πάροχο όπου οι Servers του σέρνονται ή έχει υπερφορτωμένες γραμμές. Σε κάθε άλλη περίπτωση, το να αλλάξεις hosting provider και να πας σε εκείνον που σε προσφέρει την καλύτερη Value for money προσφορά με την πιο σύγχρονη τεχνολογία είναι πάντα προς το συμφέρον σου. 😊

Ενδεχομένως αυτή η λεπτομερής απάντηση να φωτίζει καλύτερα την κατάσταση στην αγορά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...