Προς το περιεχόμενο

Dram error


Papajimmm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους εχω θεμα με την ενδεικη dram εχω δοκιμασει τα παντα εχω 4 8 αρες . Αναβει το λαμπακι dram και σταματαει το pc ουτε οθονες τπτ εχω βγαλει τη μπαταρια της mobo εχω δολιμασει νεες ραμ τα ιδια  .. αιτια επεσε λιγο νερο μεσα στο κουτι αλλα ηταν σβηστο και το στεγνωσα με πιστολακι ..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Papajimmm είπε

Καλησπερα σε ολους εχω θεμα με την ενδεικη dram εχω δοκιμασει τα παντα εχω 4 8 αρες . Αναβει το λαμπακι dram και σταματαει το pc ουτε οθονες τπτ εχω βγαλει τη μπαταρια της mobo εχω δολιμασει νεες ραμ τα ιδια  .. αιτια επεσε λιγο νερο μεσα στο κουτι αλλα ηταν σβηστο και το στεγνωσα με πιστολακι ..!!

Τι ακριβώς περιμένεις να σου πούμε από εδώ?

Αφου γνωρίζεις τι έγινε.

Το ότι το σύστημα ήταν σβηστό δεν σημαίνει ότι τα κυκλώματα δεν είχαν παραμένον φορτίο. Το αντίθετο.

Ειδικά σε νέες mobo υπάρχουν κυκλώματα όπως πχ USB θύρες που έχουν τάση. Επίσης ούτως ή άλλως παραμένει μια μικρή τάση στην mobo από το τροφοδοτικό για να μπορεί να πάρει σήμα να ανοίξει.

Επίσης το ότι το στέγνωσες δεν σημαίνει ότι δε έχουν μείνει κατάλοιπα από το νερό. Δεν ήταν αποσταγμένο. Γενικά άσχετα με το τι συμβαίνει όλα τα ηλεκτρονικά κυκλώματα θέλουν μετά σωστό καθαρισμό με το ανάλογο σπρει και μάλιστα περισσότερο από μια φορές μετά την πρώτη.

Αφού το καθαρίσεις σωστά μπορείς να δοκιμάσεις μήπως κάποια ή κάποιο από τα slot μνήμης δουλεύουν.

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να το πας σε τεχνικό για έλεγχο και πιθανή επισκευή ΆΜΕΣΑ. Όσο πιο πολύ το καθυστερείς τόσο χειρότερα είναι.

Ακόμη και εάν σου δουλέψει το ίδιο πρέπει να κάνεις εάν θέλεις να εξακολουθεί να δουλευει μετά από μερικούς μήνες (εάν είσαι τυχερός).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...