Προς το περιεχόμενο

HDD και ονομασία (γράμμα). 


CostasRompotis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από dpolal,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός απ τον τίτλο οπότε θα το αναπτύξω εδώ να μου πείτε τη γνώμη σας γιατί δεν έχω γνώσεις πάνω σ αυτά. 

Τι ρόλο παίζει το γράμμα στους σκληρούς; Εχω αρκετούς και πριν λίγες μέρες μέσω της διαχείρισης δίσκου διαπίστωσα ή μάλλον αν θυμάμαι καλά με ρώτησε το σύστημα αν θέλω να δώσω γράμμα στον δίσκο. Εχω δύο seagate ironwolf 6TB για ταινίες για το ηχοσύστημα ο ένας είναι back up του άλλου, έχω άλλον έναν 3ΤΒ και κάποια στιγμή θα πάρω άλλον έναν 3ΤΒ πάλι να είναι back up ο ένας του άλλου. Εχω άλλους τρεις τέσσερις εξωτερικούς για διάφορες χρήσεις, έχω τρία στικάκια usb, ο κάθε ένας που βάζει το σύστημα μου του δίνει το γράμμα (Ε:) καθώς πέραν του βασικού (c:) στον υπολογιστή που είναι ssd έχω κι έναν HDD 1TB που μου τον έχει ονομάσει το σύστημα (D:), αν βάλω και δεύτερον εξωτερικό απ αυτούς που έχω ταυτόχρονα τότε τον ονομάζει (F:). Φαντάζομαι αν συνδέσω ταυτόχρονα κι άλλον ή στικάκι θα του δώσει το γράμμα (G:);

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: Υπάρχει λόγος να δώσω εγώ στάνταρ γράμμα στους σκληρούς που έχω;

Αν ξεχαστώ και σε δύο διαφορετικούς σκληρούς δώσω το ίδιο γράμμα και τους συνδέσω ταυτόχρονα στο πι σι τι γίνεται; 

Γενικά υπάρχουν κάποια πλεονεκτήματα μειονεκτήματα και στην περίπτωσή μου τι είναι το καλύτερο δυνατό και γιατί; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις. 

Επεξ/σία από CostasRompotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CostasRompotis είπε

ρώτησε το σύστημα αν θέλω να δώσω γράμμα στον δίσκο. 

Μάλλον σε ρώτησε ΠΟΙΟ γράμμα να δώσει. Έχω την εντύπωση χωρίς την χρήση κάποιου γράμματος από το σύστημα είναι αδύνατη η εύρεση της διαδρομής ενός αρχείου στον δίσκο. Θα δώσει κάποιο ελεύθερο γράμμα ασχέτως τι γράμμα έχεις δώσει εσύ την προηγούμενη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CostasRompotis είπε

Υπάρχει λόγος να δώσω εγώ στάνταρ γράμμα στους σκληρούς που έχω;
Μόνο αν ο δίσκος είναι μόνιμα επάνω στο σύστημα και θέλεις να έχει ένα αποκλειστικό γράμμα που δεν θα αλλάζει για την διαχείριση του από εσένα ή κάποια εφαρμογή. (π.χ. αυτόματο πρόγραμμα backup)

Αν ξεχαστώ και σε δύο διαφορετικούς σκληρούς δώσω το ίδιο γράμμα και τους συνδέσω ταυτόχρονα στο πι σι τι γίνεται; 
Δεν παίζει κάτι τέτοιο.
Το σύστημα δίνει το πρώτο ελεύθερο γράμμα σε μία συσκευή,  δίσκο,usb stick, κλπ, για όσο χρόνο αυτή είναι ενεργή.
Όταν αποσυνδεθεί το γράμμα ελευθερώνεται και μπορεί να δοθεί σε άλλη.
Όταν συνδεθούν πολλές συσκευές ταυτόχρονα τότε πέρνουν γράμματα με την σειρά άσχετα με το τί είχαν πάρει σε κάποια άλλη χρονική στιγμή στο παρελθόν.

Γενικά υπάρχουν κάποια πλεονεκτήματα μειονεκτήματα και στην περίπτωσή μου τι είναι το καλύτερο δυνατό και γιατί;
Μην ασχολείσε, δεν παίζει ρόλο.

 

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...