Προς το περιεχόμενο

Best deal πακέτο για internet με κινητή Cosmote/Vodafone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

Έχω το Vodafone Giga Wifi Home για ίντερνετ σε εξοχικό και στο διαμέρισμά μου και το συμβόλαιο λήγει σε δυο μήνες και ψάχνω να βρω τι εναλλακτικές υπάρχουν. Ο κύριος λόγος που σκέφτομαι να αλλάξω είναι πως τα καλοκαίρια που είμαι με την οικογένεια στο εξοχικό, όταν ξεκινά να βυθίζεται το χωριό από τουρίστες το ping φτάνει στο θεό και μερικές φορές δεν τρέχει ούτε ένα απλό ping από το terminal που λέει ο λόγος και αναγκαζόμαστε να ανοίξουμε δεδομένα από κινητό (Cosmote btw). Μιλάμε τώρα για διάστημα 9-21 περίπου στο peak της σεζόν, και κυρίως μεσημέρι σε πιο ήπιες μέρες. Κατά τ' άλλα πιάνω πάντα το μαξ 150Mbps στο διαμέρισμα και 60-100 στο εξοχικό ανάλογα με την περίοδο και τον καιρό έξω, και τα 300 γίγα είναι κομπλέ συμβιβασμός για την τιμή και σπάνια τα ξεπερνάμε.

Λόγω εξοχικού περιορίζομαι σε Vodafone και Cosmote που είναι οι μόνες που ούτως ή άλλως έχουν κεραίες στην περιοχή. Η κεραία της Cosmote είναι στην ευθεία από το σπίτι και δεν θυμάμαι να είχα ποτέ θέμα ακόμα και στο peak της σεζόν, σε σχέση με τη Vodafone που έχει λίγο μεγαλύτερη απόσταση και υπάρχουν άλλες τόσες πολυκατοικίες ανάμεσα, οπότε έχω μια εικόνα του τι περιμένω και από τις δύο εταιρείες.

Προτεραιότητα είναι να είναι οικονομικό το πρόγραμμα. Ιδανικά ψάχνω κάτι που να δίνει μόνο δεδομένα για να μην τσιμπηθεί η τιμή, και κατά προτίμηση να δίνουν και ρούτερ αλλά αν αξίζει το πρόγραμμα I'll bite the bullet αν υπάρχει κάποιο αξιοπρεπές ρούτερ που παίρνει open-source firmware και δεν θα βάλει πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη. Σίγουρα έχω μια προκατάληψη για Cosmote, και όχι επειδή δεν έχει κανείς μας νούμερο Vodafone να μας κόψουν τίποτα από το λογαριασμό αν έχει θέμα το δίκτυό τους lol.

Από όσο είδα και εδώ στο forum που έψαξα συμφωνώ απόλυτα ότι είναι full VFM το Gigamax Unlimited και το Neo που δίνουν και απεριόριστα γίγα και θα τα έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη (και εννοείται πως δεν τα αποκλείω αν δεν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική) αλλά πληρώνω ήδη 30άρι το μήνα για τους γονείς μου για Double Play στο πατρικό και ντρέπεται η Cosmote να δώσει καλό σήμα στη γειτονιά για να το καταργήσουμε (και η εξωτερική κεραία δε σώζει την κατάσταση δυστυχώς, κέντρο πόλης στην Ελλάδα 2.0), οπότε είναι δεδομένο αυτό το 30άρι. Με πονάνε μεν και τα 23 που δίνω στη Vodafone αλλά και τότε που το πήρα στα 19 δεν υπήρχε φτηνότερη εναλλακτική από όσο είχα κοιτάξει και με έχει καλύψει υπεραρκετά σχεδόν 2 χρόνια τώρα.

Σταθερή γραμμή δεν έχει ούτε το διαμέρισμα ούτε το εξοχικό btw αν έχει σημασία. Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως οικονομικότερη ίσως λύση, προτείνω το cu της Vodafone, καθώς με 10€ σου δίνει 200gb. Απαιτούνται και 30.000 κρύσταλλοι, οι οποίοι τώρα που τρέχει διαγωνισμός, μαζεύονται ακόμη πιο εύκολα 

Screenshot_2024-03-21-13-18-41-05_7462019c272f3de740ea578e32e39391.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά θέλω να έχω σαν βασικό ίντερνετ στο σπίτι μου κάποιο πακέτο της vodafone se 4g+ ή 5g.

Που σημαίνει θέλω είτε unlimited (χωρίς όμως κόφτη που βάζουν στο red unlimited) είτε κάπως να μπορώ να βάλω πόla gb το μήνα ( 500-600gb) στη χαμηλότερη δυνατή τιμή πάντα χωρίς κόφτη στη ταχύτητα.

Τι λέτε;

Ευχαριστώ 

Υ.σ. η κόσμοτε έχει χάλια σήμα σπίτι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2024 στις 10:07 ΜΜ, Hamurabi είπε

Παιδιά θέλω να έχω σαν βασικό ίντερνετ στο σπίτι μου κάποιο πακέτο της vodafone se 4g+ ή 5g.

Που σημαίνει θέλω είτε unlimited (χωρίς όμως κόφτη που βάζουν στο red unlimited) είτε κάπως να μπορώ να βάλω πόla gb το μήνα ( 500-600gb) στη χαμηλότερη δυνατή τιμή πάντα χωρίς κόφτη στη ταχύτητα.

Τι λέτε;

Ευχαριστώ 

Υ.σ. η κόσμοτε έχει χάλια σήμα σπίτι μου

2 αριθμούς cu και με 11,5€ 200gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soul_d είπε

2 αριθμούς cu και με 11,5€ 200gb

Έχω έναν δεύτερο αριθμό cu στο κινητό μου αλλά κοιτάζοντας τώρα τα πακέτα δεν βλέπω κάπου 200gb με 11.5 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Έχω έναν δεύτερο αριθμό cu στο κινητό μου αλλά κοιτάζοντας τώρα τα πακέτα δεν βλέπω κάπου 200gb με 11.5 ευρω

Είναι στην επιλογή big bang. Κατέβασε και την εφαρμογή και ξανά τσέκαρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, soul_d είπε

Είναι στην επιλογή big bang. Κατέβασε και την εφαρμογή και ξανά τσέκαρε

6 ώρες πριν, soul_d είπε

2 αριθμούς cu και με 11,5€ 200gb

Οκ το βρήκα αλλά θέλει και 30000 κρυστάλλους. Μπορώ να βρίσκω  3 φορές το μήνα Χ 30.000 =90.000 κρυστάλλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Οκ το βρήκα αλλά θέλει και 30000 κρυστάλλους. Μπορώ να βρίσκω  3 φορές το μήνα Χ 30.000 =90.000 κρυστάλλους;

Με τον ρυθμό που τους δίνει η Vodafone, στο χαλαρό. Εγώ έχω 300.000 και απλώς μαζεύω με το καθημερινό log in

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...