Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα Mail στο outlook


eljefe55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Προσπαθώ να σετάρω το mail μου (που έχω αγοράσει από πάροχο mail hosting), στο Outlook αλλά δεν συνδέεται με τίποτα. 

Το mail είναι της μορφής [email protected]. Χρησιμοποιώ τα στοιχεία που μου χει δώσει ο host (imap.mydomain.gr:993, smtp.mydomain.gr:465) αλλά λαμβάνω error για λανθασμένα credentials. Να ενημέρωσω πως σε άλλα client (Thunderbird, EmClient) με ακριβώς τα ίδια στοιχεία συνδέεται κανονικά, οπότε προφανώς ούτε τα credentials είναι λάθος, ούτε οι mail server. Το πρόβλημα πιθανότατα βρίσκεται κάπου στο outlook, αλλά δεν μπορώ να βρω που. Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς (με SecurePasswordAuthentication και χωρίς, διαφορετικό encryption αντί για SSL να είναι είτε στο Auto είτε στο None.

Κοιτώντας τα logs του outlook, βλέπω πως συνδέομαι κανονικά στον outgoing server, εκεί που αποτυγχάνει είναι στην σύνδεση με τον incoming με error : 
The Server rejected your login. Please verify your credentials". 

Όπως ανέφερα παραπάνω τα credentials είναι σωστά, καθώς συνδέομαι κανονικά σε άλλα Clients.

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόποιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μήπως έχεις κάποιο firewall που σου κόβει το incoming traffic;

Απενεργοποιήστε προσωρινά το firewall και δοκίμασε εάν παίζει. Εάν παίζει χωρίς το firewall φτιάξε ένα rule που να επιτρέπει τη συγκεκριμένη επικοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...