Προς το περιεχόμενο

Oracle VM VirtualBox: πώς μπορώ να δώσω περισσότερους πόρους σκληρού δίσκου σε VM (όχι capacity) ;


philos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Τρέχω μια virtual machine (Windows 10) στο Oracle VM VirtualBox στα Windows 11.

Το θέμα: το 100% χρήση δίσκου στον taskman της virtual machine Windows 10 (read/write) αντιστοιχεί σε πολύ μικρό ποσοστό από την πλευρά των Windows 11 που τρέχω το virtual box. Μπορεί και μόνο 10 - 15%.

Ο δίσκος είναι M2 ssd.

Υπάρχει δυνατότητα να δώσω περισσότερους πόρους σκληρού δίσκου read/write (megabytes per second) στην εικονική μηχανή;

Έχω ψάξει σε google και youtube, όλοι μιλάνε μόνο για το πως θα κάνω extend τη χωρητικότητα του δίσκου, πράγμα που δεν με ενδιαφέρει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γινεται η δουλεια μεσα στο VM ? Αν ναι , τι σε απασχολει ποσο απασχολειται ο "φυσικος" δισκος ? Bαλε και το extension pack αν δεν το εχεις βαλει ηδη.
Εχει να δηλωσεις τον disk controller ως nvme ? Αν ναι , καντο και δες τι διαφορα θα εχει , αν εχει καποια.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Γινεται η δουλεια μεσα στο VM ? Αν ναι , τι σε απασχολει ποσο απασχολειται ο "φυσικος" δισκος ? Bαλε και το extension pack αν δεν το εχεις βαλει ηδη.

Τρέχω xampp μια παλιά έκδοση και όταν ζορίζεται η mysql πάει τον δίσκο 100% (πλευρά virtual machine), ενώ στο κανονικό taskman βλέπω 10 - 15% χρήση. Και το query αργεί πάρα πολύ.

Γι αυτό θέλω να δώσω κι άλλους πόρους.

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, mphxths said:

Bαλε και το extension pack αν δεν το εχεις βαλει ηδη.
Εχει να δηλωσεις τον disk controller ως nvme ? Αν ναι , καντο και δες τι διαφορα θα εχει , αν εχει καποια.

 

14 minutes ago, philos said:

Γι αυτό θέλω να δώσω κι άλλους πόρους.

Τα παραπανω που εγραψα ? Παντως να ξερεις οτι απο τους level 2 hypervisors , το virtualbox ειναι μακραν ο,τι πιο αργο εχω δει. Εχω συγκρινει vmware με vbox και ηταν η μερα με την νυχτα σε ταχυτητα. Δεν αναφερομαι καν σε features. Τα λεω ολα αυτα , μηπως αλλαξεις hypervisor ;) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση.

Είναι αναγκαία η χρήση windows και μάλιστα τα 10άρια για xampp; Δεν θα μπορούσε να γίνει σε κάποια διανομή linux ή έστω σε 7άρια;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...