Προς το περιεχόμενο

Γεμίζει ο δίσκος PCIe SSD. Τι να κάνω? Μήπως Dynamic Disk σε ext USB?


sattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα επαγγελματικο supermini PC HP Elitedesk 800 G8 με win10 pro. Έχει 2 δίσκους PCIe SSD, εναν 500GB C: για τα windows που ειναι αδειος και εναν Samsung 970  Evo 1Τ E: για αποθηκευση δεδομενων.

Το πρόβλημα είναι οτι γεμίζει περίπου με 350GB δεδομένα το χρόνο και τώρα μετά από 2 χρόνια έχω 150GB μόνο. Τι να κανω? Να πάρω εναν 2Τ για να τον αντικαταστήσω, σε 2 χρόνια πάλι θα έχω το ίδιο πρόβλημα. 

Μήπως με Dynamic Disk θα μου λυσει το προβλημα? Πχ αν αγοράσω έναν εξωτερικό USB 2TB, μπορώ να κάνω extend το E: εκει ? Και αργότερα να ξανακάνω το ίδιο? Πιο εύκολα βρίσκω εξωτερικούς USB μεγάλης χωρητικοτητας. 

 

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα data αυτά τα θες συνέχεια online? Αν ναι τότε ο μεγαλύτερος δίσκος είναι μονόδρομος. Αν οχι τότε μεταφέρεις αυτά που δεν χρειάζεσαι σε εξωτερικό δίσκο. Θυμήσου ότι πρέπει να έχεις τα πάντα σε 2πλα backup. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα αυτά δεν επιδέχονται συμπίεσης; Αν δηλαδή δεν είναι βίντεο, φωτογραφίες, τραγούδια κτλ τότε θα μπορούσες να συμπιέσεις τα παλιά δεδομένα και ίσως να πέσεις και κάτω από το μισό μέγεθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε sattack ανεξάρτητα από τις προτεινόμενες λύσεις (χρήση δυναμικών δίσκων, εξωτερικών, cloud, κ.λπ.) αναφέρεις τη δημιουργία αρχείων μεγέθους 350 GB περίπου το χρόνο. Δεν αναφέρεις όμως τι δεδομένα είναι (δε χρειάζεται βέβαια να πεις). Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι εάν για τα εν λόγω αρχεία ισχύουν οι ίδιες ιδιότητες και τα ίδια χαρακτηριστικά, που σε αναγκάζουν να τα διατηρείς επ’ αόριστον.

Κάποια από τα χαρακτηριστικά, είναι η διαβάθμισή τους (πόσο σημαντικά είναι για σένα και τη δουλειά σου), ποια είναι η περίοδος διατήρησής τους (retention) δηλαδή πόσο καιρό πρέπει να τα διατηρείς για να μην έχεις κάποια επίπτωση, πόσο συχνά αλλάζουν (που καθορίζει τη μέθοδο δημιουργίας αντιγράφων), εάν είναι απλά raw data (π.χ. φωτογραφίες), κ.οκ.

Π.χ. εάν κάποια αρχεία  δε τα χρειάζεσαι μετά από 3 χρόνια, μπορείς να διαγράφεις τα αρχεία παλαιότερα των 3 χρόνων και έτσι να γλυτώνεις χώρο και πάει λέγοντας.

Εάν αναγνωρίσεις τα εν λόγω χαρακτηριστικά, τότε μπορείς να επιλέξεις την κατάλληλη μέθοδο, συμπεριλαμβανομένων και των προτάσεων των άλλων φίλων εδώ.  

Εάν είναι απλά raw – original data τότε απλά πρέπει να λάβεις υπόψη σου τις ετήσιες ανάγκες σου και να υπολογίσεις τη χωρητικότητα των μέσων που θέλεις για να αποθηκεύσεις, τόσο τα αυθεντικά σου αρχεία, όσο και για τα αντίγραφα αυτών (π.χ. μπορείς να έχεις έναν εξωτερικό USB σκληρό δίσκο και τα αντίγραφα στο cloud όπως σωστά σου προτείνανε).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sattack είπε

Εχω ενα επαγγελματικο supermini PC HP Elitedesk 800 G8 με win10 pro. Έχει 2 δίσκους PCIe SSD, εναν 500GB C: για τα windows που ειναι αδειος και εναν Samsung 970  Evo 1Τ E: για αποθηκευση δεδομενων.

Το πρόβλημα είναι οτι γεμίζει περίπου με 350GB δεδομένα το χρόνο και τώρα μετά από 2 χρόνια έχω 150GB μόνο. Τι να κανω? Να πάρω εναν 2Τ για να τον αντικαταστήσω, σε 2 χρόνια πάλι θα έχω το ίδιο πρόβλημα. 

Μήπως με Dynamic Disk θα μου λυσει το προβλημα? Πχ αν αγοράσω έναν εξωτερικό USB 2TB, μπορώ να κάνω extend το E: εκει ? Και αργότερα να ξανακάνω το ίδιο? Πιο εύκολα βρίσκω εξωτερικούς USB μεγάλης χωρητικοτητας. 

 

1. Ποτέ δεύτερο δίσκο συνδεδεμένο σε έναν υπολογιστη, μονο αυτόν που έχεις το λειτουργικό σύστημα. Αν γίνει το οτιδήποτε, από ανωμαλία ρεύματος μέχρι το 'crashαρισμα' κάποιου driver, κινδυνευεις να χάσεις τα αρχεία σου.

2. Λύση με απειρο αποθηκευτικο χώρο δεν υπάρχει, οτι και να παρεις καποια στιγμη θα γεμίσει. Η χρυσή τομή θεωρώ πως είναι τα 4TB σαν τιμή οποτε 2 δισκοι των 4tb ανα λιγα χρόνια (ο ενας αντιγραφο του αλλου). Επίσης ενα προγραμμα σαν το HD Sentinel για να βλεπεις την υγεια των συνδεδεμενων δισκων, οταν ενας πεσει κατω απο 80% (και αυτο με επιείκια), τον αντικαθιστας με νέο.

Από εκει και πέρα έχει να κάνει με τη σημαντικότητα των αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. 

- Γενικο Cloud προς το παρον δεν παίζει και δεν θα πλήρωνα ποτέ τόσα λεφτά που θέλουν για ΤB αποθήκευσης, αλλά χάρη στο γεγονός ότι το αναφέρατε, μου μπήκε μια άλλη ιδέα και θα το ψάξω. 

- είναι κατά βάση εικόνες, οπότε δεν συμπιεζονται.  

- το νόημα είναι να είναι όλα ανα πασα στιγμη διαθεσιμα. Και ξεκαθαρισμα σε "άχρηστα"/παλιά, θα πρεπει να το κανω ενα προς ενα, δεν γινεται batch delete.  

- Αν τύχει και τα χάσω όλα θα στενοχωρηθω, ίσως με δυσκολέψει κάπου, αλλά δεν θα πάθω καμμια καταστροφή. Οπότε δεν με ενδιαφέρουν πολύπλοκες λύσεις. Μια στο τόσο τραβάω ένα αντίγραφο σε εξωτερικό USB και είμαι οκ. 

- το thread το ξεκινησα για την συγκεκριμενη ερωτηση αν γινεται να κανω dynamic disk τον εσωτερικο PCIe ssd Samsung evo 970 και να επεκτεινω το partition E: που εχει εκει πάνω σε έναν εξωτερικό USB hdd. Αυτό δεν ξέρω αν γίνεται, δεν έχω καθόλου εμπειρία με Dynamic disks.

Ο λόγος που το σκέφτηκα είναι για να μην πάει "χαμενος" ο 1ΤB evo 970. Αλλιώς, η άλλη επιλογή είναι να τον καταργήσω τελείως και να μεταφέρω το E: σε έναν εξωτερικό USB και να το δουλεύω έτσι. 

Μάλλον αυτό θα είναι πιο σίγουρη λύση, γιατί υποψιάζομαι ότι Dynamic Disk με 1 εσωτερικό και 1 USB θα είναι επικίνδυνο να πάθει κάποιου τύπου "corrupt".

Οπότε θα δοκιμάσω πρώτα κάποιου τύπου "ενδοεταιρικο" cloud που σκέφτηκα τώρα που το προτείνατε, και αν δεν γινεται θα πάω στην απλή λύση του USB και κατάργηση του evi970 και δεν θα μπλέξω με Dynamic. 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sattack είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. 

- Γενικο Cloud προς το παρον δεν παίζει και δεν θα πλήρωνα ποτέ τόσα λεφτά που θέλουν για ΤB αποθήκευσης, αλλά χάρη στο γεγονός ότι το αναφέρατε, μου μπήκε μια άλλη ιδέα και θα το ψάξω. 

- είναι κατά βάση εικόνες, οπότε δεν συμπιεζονται.  

- το νόημα είναι να είναι όλα ανα πασα στιγμη διαθεσιμα. Και ξεκαθαρισμα σε "άχρηστα"/παλιά, θα πρεπει να το κανω ενα προς ενα, δεν γινεται batch delete.  

- Αν τύχει και τα χάσω όλα θα στενοχωρηθω, ίσως με δυσκολέψει κάπου, αλλά δεν θα πάθω καμμια καταστροφή. Οπότε δεν με ενδιαφέρουν πολύπλοκες λύσεις. Μια στο τόσο τραβάω ένα αντίγραφο σε εξωτερικό USB και είμαι οκ. 

- το thread το ξεκινησα για την συγκεκριμενη ερωτηση αν γινεται να κανω dynamic disk τον εσωτερικο PCIe ssd Samsung evo 970 και να επεκτεινω το partition E: που εχει εκει πάνω σε έναν εξωτερικό USB hdd. Αυτό δεν ξέρω αν γίνεται, δεν έχω καθόλου εμπειρία με Dynamic disks.

Ο λόγος που το σκέφτηκα είναι για να μην πάει "χαμενος" ο 1ΤB evo 970. Αλλιώς, η άλλη επιλογή είναι να τον καταργήσω τελείως και να μεταφέρω το E: σε έναν εξωτερικό USB και να το δουλεύω έτσι. 

Μάλλον αυτό θα είναι πιο σίγουρη λύση, γιατί υποψιάζομαι ότι Dynamic Disk με 1 εσωτερικό και 1 USB θα είναι επικίνδυνο να πάθει κάποιου τύπου "corrupt".

Οπότε θα δοκιμάσω πρώτα κάποιου τύπου "ενδοεταιρικο" cloud που σκέφτηκα τώρα που το προτείνατε, και αν δεν γινεται θα πάω στην απλή λύση του USB και κατάργηση του evi970 και δεν θα μπλέξω με Dynamic. 

Ευχαριστώ! 

χρειάζεσαι ένα NAS βασικά είτε έτοιμο είτε φτιαχτό (truenas κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...