Προς το περιεχόμενο

Μην ανοίγεις την πόρτα. 25/4 Unboxholics


dreaming123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν υπαρχει ελπίδα με τίποτα. Αν δεν τρολλαρουν αυτοί στα σχόλια υπάρχει τεράστιο θέμα. Τόσο πάτος πια τα στάνταρ μερικών? 

Tο ξέρεις πολυ καλά πως δεν τρολλάρουν. This is us (ωραία σειρά btw :P ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 hours ago, Arkin said:

Απο τα 7.7 χιλιαδες ratings που ψηφισαν τα 5.5 χιλιαδες ειναι απο ανθρωπους που ειναι η πρωτη ταινια που βλεπουν στη ζωη τους και εβαλαν 10 και προφανως fans. Η ταινια αξιζει ενα max 3-4 και πολυ ισως λεω εχω δει χιλιαδες ταινιες και κατι ξερω παραπανω απο αυτους που εβαλαν απλα 10 επειδη ειναι φιλοι με τα αδερφια η fans του καναλιου. 

Screenshot-1.png

Αμα δεις και στο screenshot που εβαλες (unweighted mean), αν δεν ειχε το imdb αυτη τη μεθοδο να πεταει στα σκουπιδια το review bombing η συνολικη βαθμολογια θα ηταν 9.0 

Οποτε μια χαρα λειτουργησε σε αυτη τη περιπτωση. Κλαιω παντως με το γεγονος οτι οι fans των Καρπαδων θεωρουν οτι ειναι παρομοια σε ποιοτητα με το Godfather, 12 angry men κτλ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babality είπε

πωπω μεγαλε μας ξεφτιλισες. ουτε γω δεν βαραω τετοιο μηδενισμο. αν και θα συμφωνησω σε γενικες γραμμες δεν θα πω οτι δεν βγαινει πια τιποτα καλο. και μπαντες θα δω εδω κι εκει και ταινιες κλπ.

Δεν είμαι μηδενιστής. Ο μηδενισμός είναι γενίκευση και η γενίκευση απειλεί το δίκιο.

Πάντα τα καλά ήταν λίγα και η σαβούρα πολλή, και αυτό επιδεινώνεται όσο περνάει ο καιρός. Είναι γεγονός, υπάρχει καλλιτεχνική στειρότητα και δεν υπάρχει κριτική. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως είναι μια συνάρτηση παιδείας, περιβάλλοντος και άλλων συνθηκών.

Η τεχνολογία και το internet έχουν θετικά και αρνητικά, όπως όλα. Όταν ο καθένας έχει πρόσβαση πλέον σε αυτά, θα περίμενε κανείς πως θα απλευθερωνόταν η καλλιτεχνικότητα από τα δεσμά των μεγάλων εταιρειών που αποσκοπούσαν μόνο στο χρήμα, οπότε και έκλειναν την πόρτα σε εναλλακτικές ιδέες που δεν εξασφάλιζαν το κέρδος, και θα αρχίζαμε να βλέπουμε νέα πράγματα που ως τότε χτύπαγαν πάνω σε κλειστές πόρτες.

Αλλά φαίνεται πως όταν είναι εύκολο πλέον να δημιουργήσει ο καθένας, έχοντας την τεχνολογία, και να επικοινωνήσει το έργο του, έχοντας το internet, αρχίζει να εμφανίζεται ακόμα περισσότερη σαβούρα απ' όση ήδη υπήρχε λόγω των πρακτικών των εταιρειών. Ναι μεν η ελευθερία και η πρόσβαση δίνουν στον καθένα τρόπο να εκφραστεί και να επικοινωνήσει πιο εύκολα, αλλά το αποτέλεσμα είναι κακό. Ίσως φταίει η παιδεία και το περιβάλλον μας που συμβαίνει αυτό.

Νομίζω επεκτάθηκα πολύ και ξεφεύγει η κουβέντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Kostasspil said:

Ορισμένοι θιχτήκατε τόσο πολύ που οι Καρπάδες κάνανε ταινία, λες και σας βρίσανε το σπίτι

Γενικά τα δύο άκρα δεν είναι ποτέ καλά. Και οι fans που βαζουν 10αρια  και οι haters που βρίζουν την ταινία επειδή δεν χωνεύουν τους unboxholics φέρονται ανώριμα. Η αλήθεια συνήθως είναι κάπου στη μέση...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/05/2024 at 22:20, koutsis said:

Κι εγώ πιστεύω θα ανέβει YouTube σε κανένα μήνα...

Δεν θα βγει έτσι , ούτε πρόκειται τόσο σύντομα. Πιθανότατα Cosmote TV και πολύ αργότερα κάνα Cinobo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SalemsLot είπε

Δεν είμαι μηδενιστής. Ο μηδενισμός είναι γενίκευση και η γενίκευση απειλεί το δίκιο.

Πάντα τα καλά ήταν λίγα και η σαβούρα πολλή, και αυτό επιδεινώνεται όσο περνάει ο καιρός. Είναι γεγονός, υπάρχει καλλιτεχνική στειρότητα και δεν υπάρχει κριτική. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως είναι μια συνάρτηση παιδείας, περιβάλλοντος και άλλων συνθηκών.

Η τεχνολογία και το internet έχουν θετικά και αρνητικά, όπως όλα. Όταν ο καθένας έχει πρόσβαση πλέον σε αυτά, θα περίμενε κανείς πως θα απλευθερωνόταν η καλλιτεχνικότητα από τα δεσμά των μεγάλων εταιρειών που αποσκοπούσαν μόνο στο χρήμα, οπότε και έκλειναν την πόρτα σε εναλλακτικές ιδέες που δεν εξασφάλιζαν το κέρδος, και θα αρχίζαμε να βλέπουμε νέα πράγματα που ως τότε χτύπαγαν πάνω σε κλειστές πόρτες.

Αλλά φαίνεται πως όταν είναι εύκολο πλέον να δημιουργήσει ο καθένας, έχοντας την τεχνολογία, και να επικοινωνήσει το έργο του, έχοντας το internet, αρχίζει να εμφανίζεται ακόμα περισσότερη σαβούρα απ' όση ήδη υπήρχε λόγω των πρακτικών των εταιρειών. Ναι μεν η ελευθερία και η πρόσβαση δίνουν στον καθένα τρόπο να εκφραστεί και να επικοινωνήσει πιο εύκολα, αλλά το αποτέλεσμα είναι κακό. Ίσως φταίει η παιδεία και το περιβάλλον μας που συμβαίνει αυτό.

Νομίζω επεκτάθηκα πολύ και ξεφεύγει η κουβέντα. 

Ετσι ναι. Να το δεχτω. Αλλο μηδεν καλες μπαντες και μηδεν καλα βιβλια και αλλο πολλη σαβουρα. Το ενα ειναι μηδενιστικο, το αλλο οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Αμα δεις και στο screenshot που εβαλες (unweighted mean), αν δεν ειχε το imdb αυτη τη μεθοδο να πεταει στα σκουπιδια το review bombing η συνολικη βαθμολογια θα ηταν 9.0 

Οποτε μια χαρα λειτουργησε σε αυτη τη περιπτωση. Κλαιω παντως με το γεγονος οτι οι fans των Καρπαδων θεωρουν οτι ειναι παρομοια σε ποιοτητα με το Godfather, 12 angry men κτλ

Σωστος δεν το ειχα προσεξει αρα μετραει λιγα απο τα 10αρια ωστε να βγει το 7 βαθμολογια. Και παλι ειναι παρα πολυ το 7 για την ταινια οποτε σιγουρα θα πεσει πολυ κατω οσο περνανε οι μερες. 

 

10 ώρες πριν, omghi2u είπε

Tο ξέρεις πολυ καλά πως δεν τρολλάρουν. This is us (ωραία σειρά btw :P ).

Εχω παρει χαμπαρι εδω και καιρο τα στανταρ της νεολαιας μας οποτε προφανως δεν τρολλαρουν. Δεν θα μαθουν ποτε βεβαια την καλλιτεχνικη ποιοτητα αν αρεσκονται μονο σε τετοια ταινιες και τραπ μουσικη. 

14 ώρες πριν, giannis808 είπε

Στείλε μου πμ μερικά διαμαντάκια αν δεν βαριέσαι! 

Θα σε στειλω σε λιγακι φιλε μου να μαζεψω τις καλυτερες που εχω δει και θα σε στειλω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που να κατάλαβε την ταινία και μπορεί να μου εξηγήσει κάποια πράγματα με spoilers;

Λένε ότι η υπάρχει πολύ ουσία στον ήχο, ακόμα και στις σκηνές που φαινομενικά είναι "άδειες". Προσωπικά δεν παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο. Τι το σημαντικό γίνεται στη σκηνή με τον καθρέφτη; Ο άνδρας δεν είπε την αλήθεια στο τέλος;

Χρησιμοποιήστε το spoiler tag για να μην χαλάσουμε την ταινία σε κάποιον που δεν την έχει δει ακόμα.

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνοντας τον φίλο από πάνω, ένα μικρό ακόμα λιθαράκι πάνω στο αφήγημα "τα καλά παιδία του ελληνικού youtube":

i) τα καλά παιδία του ελληνικού youtube που έχουν για "μασκότ" (κάποιος θα έλεγε "κλόουν") έναν παχύσαρκο (σε μη υγειές επίπεδο) άνθρωπο, που δηλώνει ξανά και ξανά εθισμένος στο τζόγο.
Αλλά γιατί να τον βοηθήσουμε,γιατί να φροντίσουμε την υγεία και την ασφάλειά του?
Ποιός χέζει το τι εικόνα περνάμε στα 13χρονα που παρακολουθούν?
"βγάζει γέλιο (;;;) , φέρνει views,πουλάει βραχιολάκια/μπλουζάκια/βρακάκια, φέρνει χρήμα".

ii) τα καλά παιδία του ελληνικού youtube που έχουν για "μασκότ" (κάποιος θα έλεγε "κλόουν") έναν εμφανώς αμόρφωτο πιτσιρικά, τον οποίον επανειλημμένα και δίχως ίχνος ντροπής κοροϊδεύουν για αυτό.
Αλλά γιατί να τον βοηθήσουμε,γιατί να τον στείλουμε σε μια σχολή να μάθει μια τέχνη και να χτίσει ένα μέλλον?
Ποιός χέζει το τι εικόνα περνάμε στα 13χρονα που παρακολουθούν?
"βγάζει γέλιο (;;;) , φέρνει views,πουλάει βραχιολάκια/μπλουζάκια/βρακάκια, φέρνει χρήμα".

"τα καλά παιδία του ελληνικού youtube"...

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ ταινίες όπως το "28 Days Later" γυρίστηκαν με κάμερα των 500 δολλαρίων απλά αυτό που μίλησε και άφησε παρακαταθήκη ήταν τελικά η δημιουργική τρέλα, το μεράκι στην γραφή και το σκηνοθετικό μάτι αυτών που γύρισαν την ταινία. 

Δεν πα να χεις REDs και "νοήματα" και δηθεν ψαγμενιες...μπορεί να είσαι ανερχόμενος μάγος και μαγκιά σου - αλλά εφόσον μπαίνεις σε μια φουλ ανταγωνιστική και γεμάτη αγορά, σε χώρο που δεν είναι συνδρομητικός ώστε ο θεατής να είναι πιο "ελαστικός" μαζί σου ή το προϊόν σου δεν προβάλλεται δωρεάν ως "concept" για να λάβεις feedback, αυτό το έκανες ήδη, όποτε στην κριτική που θα λάβεις, τότε επιβάλλεται να είσαι έτοιμος να τη δεχτείς ολοκληρωμένη και να δηλώνεις ευγνώμων που συνέβη αυτό. Ωστε σε ενδεχόμενη συνέχεια να βελτιωθείς και όχι να πετάξεις πετσέτα "οι haterrrzzz φταίνε" και επίκληση στο συναίσθημα.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Εν τω μεταξύ ταινίες όπως το "12 Days Later" γυρίστηκαν με κάμερα των 500 δολλαρίων απλά αυτό που μίλησε και άφησε παρακαταθήκη ήταν τελικά η δημιουργική τρέλα, το μεράκι στην γραφή και το σκηνοθετικό μάτι αυτών που γύρισαν την ταινία. 

Δεν πα να χεις REDs και "νοήματα" και δηθεν ψαγμενιες..

Ποια ταινία εννοείς, μήπως το 28 Days Later?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Glikos said:

Ποια ταινία εννοείς, μήπως το 28 Days Later?

Ναι miss key ήταν έγραφα από κινητό με slide typing . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...