Προς το περιεχόμενο

Μην ανοίγεις την πόρτα. 25/4 Unboxholics


dreaming123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, chrisde said:

Σε ταινίες, η καλύτερη ταινία όλων των εποχών θεωρώ ότι είναι ο πολίτης Κέιν.

Μιλάμε για το Citizen Kane (1941) με Orson Welles?
Έφαγα φλασιά ότι δεν το έχω δει και είναι ευκαιρία τώρα με την Πασχαλινή ανάπαυλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, koutsis said:

Σωστά, εξαρτάται τι συμφωνία έχουν κάνει. Πιο λογικό με το που βγει από το σινεμά να ανέβει σε κάποια streaming πλατφόρμα επί πληρωμή.

Και επειδή είναι ο Γερμανός μέσα στην παραγωγή, εικάζω ότι αυτή η πλατφόρμα θα είναι το COSMOTE TV

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Innersense είπε

Μιλάμε για το Citizen Kane (1941) με Orson Welles?
Έφαγα φλασιά ότι δεν το έχω δει και είναι ευκαιρία τώρα με την Πασχαλινή ανάπαυλα.

Ορίστε, βλέπετε; Η ταινία των Unboxholics έγινε η αφορμή να δει κάποιος τον Πολίτη Κέιν. Τι γκρινιάζετε λοιπόν;:P

  • Thanks 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, chrisde said:

Στα δικά μου μάτια φερ' ειπείν δεν με νοιάζει πόσο καλός είναι ο Γιάννης και πόσα πρωταθλήματα NBA θα πάρει, για μένα ο Γκάλης ήταν, είναι και θα είναι νο1. Αντικειμενικά σωστό  δεν είναι, αλλά όποιος θέλει να μου αλλάξει γνώμη, καλή του τύχη. Σε ταινίες, η καλύτερη ταινία όλων των εποχών θεωρώ ότι είναι ο πολίτης Κέιν. Προφανώς και έχουν βγει πολύ καλύτερες σε όλους τους τομείς λόγω αντιγραφής, εξέλιξης κτλ, αλλά το μυαλό μου απλά δεν το δέχεται αυτό γιατί όταν την είχα πρωτοδει, δεν είχα ξαναδει κάτι αντίστοιχο και είχα πάθει σοκ. Σε παιχνίδια τίποτα και ποτέ δεν θα ξεπεράσει το Final Fantasy VII για τους ίδιους λόγους κτλ.

Συμφωνώ απολύτως. Μεγάλο ρόλο παίζει και το πως αισθάνθηκες όταν βίωσες κάτι για πρώτη φορά. Είναι ο λόγος που το The Lord of the Rings, το The Matrix, το The Shining, το 12 Angry Men, το The Godfather κτλ θα μείνουν για πάντα στην ιστορία. Δεν είναι μόνο το ότι έκαναν κάτι πάρα πολύ καλά, αλλά και το ότι ήταν από τους πρώτους που το έκαναν, τουλάχιστον σε mainstream επίπεδο. Προφανώς και από τεχνική άποψη όλες οι παραπάνω ταινίες έχουν ξεπεραστεί πλέον, αλλά ήταν αυτές που έθεσαν τα θεμέλια και γι' αυτό θα έχουν για πάντα τον σεβασμό του κόσμου.

Το ίδιο ισχύει και για πρόσωπα, όπως για παράδειγμα ο Ayrton Senna, ο Michael Schumacher, ο Michael Jordan, η Marilyn Monroe, ο Michael Jackson (πολλοί Michael μαζεύτηκαν), η Audrey Hepburn κτλ. Προέρχονται από μια εποχή που για να γίνεις παγκόσμιο αστέρι έπρεπε να είσαι τρομερός σε αυτό που κάνεις, όχι απλώς να είσαι καλός, αλλά ταυτόχρονα άριστος στα social media και στο self-promotion.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σχεδόν όλα τα σχόλια σας, είχα γράψει και εγώ ένα πριν βγει η ταινία ότι υπάρχει σνομπαρία εδώ μέσα. Έχω αναθεωρήσει λιγάκι και τάσσομαι υπέρ όσων κατηγόρησα αρχικά, οπότε ζητάω και συγνώμη για τον χαρακτηρισμό.

Πέρασα καλά γιατί την είδα με αγαπημένο μου πρόσωπο που βλέπουμε μαζί τα streams χρόνια και γιατί ξέρουμε τον Σάκη από gameover. Πολλά τα χρόνια, και για πολλούς μια ψευτοσυντροφιά σε δύσκολες στιγμές. Πλέον ούτε εγώ βλέπω πολλά βίντεο τους, είναι πολύ corporate και με στήριξη από άλλες πλάτες με βαριά πορτοφόλια. 

Αυτή η ταινία ίσως να είναι το πικ της σχέσης μας με τους UH και τον Σάκη, ένα ευχαριστώ ας το πούμε. Μπορεί και αντίο από μεριάς μου μιας και δεν αντέχω να βλέπω ούτε τα live τους πλέον για πάνω από μία ώρα, προφανώς απευθύνονται σε έναν αρκετά χαμηλότερο μέσο όρο ηλικιακά και ταυτόχρονα γερνάμε και εμείς.

Η ταινία δεν αξίζει σχολιασμού θεωρώ, κράτησε 45 λεπτά περισσότερα από όσο χρειαζόταν. Επίσης, το IMDB σιγά σιγά φαίνεται να μη συγχωρεί, τα 10αρια από τους φανς δεν αρκούσαν και λογικά κατάλαβαν που πανε να παίξουν μπάλα.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, valkon said:

επίσης, το IMDB σιγά σιγά φαίνεται να μη συγχωρεί, τα 10αρια από τους φανς δεν αρκούσαν και λογικά κατάλαβαν που πανε να παίξουν μπάλα.

 

Όχι απλά το imdb έχει τρόπο στον τελικο υπολογισμό της βαθμολογίας να απορρίπτει τα 10αρια όταν υπάρχει καταφανεστατο review bombing.

Αντίστοιχα όταν βάζουν 1 πάρα πολλοί επειδή τους πείραξε το wokeness σε άλλες ταινίες κτλ

Και πολύ καλά κάνει και υπάρχει θα πω εγώ.

Να δες εδώ: https://help.imdb.com/article/imdb/track-movies-tv/weighted-average-ratings/GWT2DSBYVT2F25SK?ref_=ttrt_wtavg#

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, iorant είπε

Νομίζω ότι τα κοινωνικά δίκτυα και οι πλατφόρμες στριμ έχουν αλλάξει το παιχνίδι και μπορεί κάποιος να γίνει διάσημος από το Πουθενά. Οι γεννημένοι την δεκαετία του 70 και πρωτύτερα δεν μπορούμε να κατανοήσουμε και να αποδεχτούμε αυτήν την νέα μέθοδο ταξινόμησης αναγνωρισιμότητας της  προσωπικότητας. Εμείς μεγαλώσαμε με ΕΡΤ ,ΥΕΝΕΔ , ραδιόφωνο στα μεσαία κτλπ. Τα κριτήρια αξιολόγησης εμφάνισης στα ΜΜΕ ήταν διαφορετικά. Για να σε  εμφανίσουν στην τηλεόραση και να γίνουν γνωστός , έπρεπε να είσαι ολυμπιονίκης ,αθλητής, εξαιρετικός τραγουδιστής -ηθοποιός. Τα λιγοστά καναλια και οι ελάχιστες ώρες τηλεοπτικού αέρα δεν σου έδιναν πολλές ευκαιρίες. 

Αυτό αρχίζει να αλλάζει από το 90 με την ιδιωτική τηλεόραση. Ξαφνικά πόσες φίρμες ξεπετάχτηκαν; Σιγά σιγά το διαδίκτυο άλλαξε την κρίση μας και έριξε τα στάνταρ μας κατά μεγάλο βαθμό. 

Η σούπερ Κική στην δικιά μας παιδική ηλικία θα ήταν στην φυλακή ,κατηγορούμενη για τον μισό ποινικό κώδικα . Η τραπ δεν θα υπήρχε. Ο Παντελίδης θα χρειαζόταν τουλάχιστον 10 χρόνια μέχρι να γίνει φίρμα. 

Τα φίλτρα μας είναι διαφορετικά. Στην 7η τέχνη γαλουχήθηκα με "Ελαφοκυνηγό" , "όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια " , "Η λάμψη" και πόσες άλλες ταινίες να αναφέρω. Ο σημερινός 20αρης ; 

Δυστυχώς η Γενιά μου απέτυχε γιατί τα παιδιά που μεγαλώνει εκάναν την τραπ μουσική , το μην ανοίξεις την πόρτα τεράστια επιτυχία (όχι όμως καλλιτεχνική αλλά εισπρακτική) την πόρνη ινφλουενσερ (με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις) κτλπ.. 

Απο που προκυπτει οτι η γενια σας απετυχε επειδη αυτη η ταινια εκανε εισπρακτικη επιτυχια? Απο που προκυπτει η συγκριση με μεγαλους δημιουργους του παγκοσμιου σινεμα? Εδωσε καποιος τετοια υποσχεση μεγαλειων? Που κολλαει οτι παλια θα αργουσε καποιος να γινει φιρμα?(το οποιο δεν ισχυει αφου και παλια υπηρχαν 3-4 καναλια και ετρωγες οτι σου σερβιραν). Το youtube και τα σοσιαλ εχουν PLAY button και αμα θελεις το πατας. Απο που προκυπτει η εξισωση σουπερ κικης και καρπαδων? Πραγματικα δεν καταλαβαινω...

Επεξ/σία από holburgjastin
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ειστε σοβαροι? 20 σελιδες για μια σκουπιδοταινια? Αλλα τι λεω τα περισσοτερα σχολια ειναι για τα 2 αδερφια εκει πατησαν πρακτικα για να παει ο κοσμος να δει το εκτρωμα τους και να παρουν τα εκατομμυρια απο τα εισιτηρια. Ειμαι σιγουρος οτι ολα τα 15χρονα που πηγαν cinema εχουν δει 5-10 ταινιες στη ζωη τους αλλα πηγαν εκει γιατι ξερουν τα 2 αδερφια και το καναλι τους. Οπως πανε να ακουσουν FY κτλ σιχαματα της μουσικης ενω δεν εχουν ιδεα απο κανενα αλλο ειδος μουσικης. Συνεχιστε ακομα 50 σελιδες με τις χαζομαρες να τους δινετε αξια οταν υπαρχουν απειρες ταινιες καλυτερες εκει εξω που εχουν 2-3 σελιδες το πολυ εδω στο insomnia. Τι να πω κριμα. 

2 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Όχι απλά το imdb έχει τρόπο στον τελικο υπολογισμό της βαθμολογίας να απορρίπτει τα 10αρια όταν υπάρχει καταφανεστατο review bombing.

Αντίστοιχα όταν βάζουν 1 πάρα πολλοί επειδή τους πείραξε το wokeness σε άλλες ταινίες κτλ

Και πολύ καλά κάνει και υπάρχει θα πω εγώ.

Να δες εδώ: https://help.imdb.com/article/imdb/track-movies-tv/weighted-average-ratings/GWT2DSBYVT2F25SK?ref_=ttrt_wtavg#

Aμ δε

Απο τα 7.7 χιλιαδες ratings που ψηφισαν τα 5.5 χιλιαδες ειναι απο ανθρωπους που ειναι η πρωτη ταινια που βλεπουν στη ζωη τους και εβαλαν 10 και προφανως fans. Η ταινια αξιζει ενα max 3-4 και πολυ ισως λεω εχω δει χιλιαδες ταινιες και κατι ξερω παραπανω απο αυτους που εβαλαν απλα 10 επειδη ειναι φιλοι με τα αδερφια η fans του καναλιου. 

Screenshot-1.png

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έχω την αίσθηση ότι το παίρνετε υπερβολικά προσωπικά όλο αυτό. Chill, χαβαλέ κάνουμε σιγά μην πάρουμε στα σοβαρά τέτοιες “ταινίες“. Τέτοια τοπικς είναι μια χαρά για λίγο τζερτζελο, ότι ήταν παλιά το μπλα μπλα. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλα ειστε σοβαροι? 20 σελιδες για μια σκουπιδοταινια? Αλλα τι λεω τα περισσοτερα σχολια ειναι για τα 2 αδερφια εκει πατησαν πρακτικα για να παει ο κοσμος να δει το εκτρωμα τους και να παρουν τα εκατομμυρια απο τα εισιτηρια. Ειμαι σιγουρος οτι ολα τα 15χρονα που πηγαν cinema εχουν δει 5-10 ταινιες στη ζωη τους αλλα πηγαν εκει γιατι ξερουν τα 2 αδερφια και το καναλι τους. Οπως πανε να ακουσουν FY κτλ σιχαματα της μουσικης ενω δεν εχουν ιδεα απο κανενα αλλο ειδος μουσικης. Συνεχιστε ακομα 50 σελιδες με τις χαζομαρες να τους δινετε αξια οταν υπαρχουν απειρες ταινιες καλυτερες εκει εξω που εχουν 2-3 σελιδες το πολυ εδω στο insomnia. Τι να πω κριμα. 

Aμ δε

Απο τα 7.7 χιλιαδες ratings που ψηφισαν τα 5.5 χιλιαδες ειναι απο ανθρωπους που ειναι η πρωτη ταινια που βλεπουν στη ζωη τους και εβαλαν 10 και προφανως fans. Η ταινια αξιζει ενα max 3-4 και πολυ ισως λεω εχω δει χιλιαδες ταινιες και κατι ξερω παραπανω απο αυτους που εβαλαν απλα 10 επειδη ειναι φιλοι με τα αδερφια η fans του καναλιου. 

Screenshot-1.png

μια και έχεις δει χιλιάδες ταινίες στο talk to me πόσο βάζεις? 

Την ξέρω ήδη την απάντηση σου αλλά νομίζω αυτοί που έχουν δει "χιλιάδες ταινίες" είναι και αυτοί που θάβουν τις horror movies σαν ένα παρακμιακό είδος που δεν έχει λόγο ύπαρξης η που είναι ξένο προς τους σινεφίλ.

Δες Δανίκα. Σε όλες τις horror movies βάζει πάντα ένα απόλυτο μηδέν :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, chek2fire είπε

μια και έχεις δει χιλιάδες ταινίες στο talk to me πόσο βάζεις? 

Την ξέρω ήδη την απάντηση σου αλλά νομίζω αυτοί που έχουν δει "χιλιάδες ταινίες" είναι και αυτοί που θάβουν τις horror movies σαν ένα παρακμιακό είδος που δεν έχει λόγο ύπαρξης η που είναι ξένο προς τους σινεφίλ.

Δες Δανίκα. Σε όλες τις horror movies βάζει πάντα ένα απόλυτο μηδέν :P 

Εδω η κριτικη μου για το talk to me 7.3 ειχα βαλει. Προσωπικα δεν θαβω τιποτα προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος με καθε genre εχω βαλει και 8 σε horror εχω βαλει και κατω απο 6 εχω βαλει και 10. Το μην ανοιγεις την πορτα ειναι του 3-4. Εχω δει απειρα horror/thriller τα ψαχνω πως και πως απο καθε χωρα τιποτα πιο αγνωστα διαμαντακια. Εγω θελω να ρωτησω αυτους που βαζουν 10 στο imdb στην ταινια αυτη τι αλλες εχουν δει απο το genre και να τους προτεινω μερικα πραγματικα διαμαντακια που αξιζουν για 10. Αλλα ξερω ηδη την απαντηση οσως την εβαλαν 10 παιζει να ειναι και το μονο horror που εχουν δει στη ζωη τους.

Talk-To-Me-2022.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Καλα ειστε σοβαροι? 20 σελιδες για μια σκουπιδοταινια? Αλλα τι λεω τα περισσοτερα σχολια ειναι για τα 2 αδερφια εκει πατησαν πρακτικα για να παει ο κοσμος να δει το εκτρωμα τους και να παρουν τα εκατομμυρια απο τα εισιτηρια. Ειμαι σιγουρος οτι ολα τα 15χρονα που πηγαν cinema εχουν δει 5-10 ταινιες στη ζωη τους αλλα πηγαν εκει γιατι ξερουν τα 2 αδερφια και το καναλι τους. Οπως πανε να ακουσουν FY κτλ σιχαματα της μουσικης ενω δεν εχουν ιδεα απο κανενα αλλο ειδος μουσικης. Συνεχιστε ακομα 50 σελιδες με τις χαζομαρες να τους δινετε αξια οταν υπαρχουν απειρες ταινιες καλυτερες εκει εξω που εχουν 2-3 σελιδες το πολυ εδω στο insomnia. Τι να πω κριμα. 

Aμ δε

Απο τα 7.7 χιλιαδες ratings που ψηφισαν τα 5.5 χιλιαδες ειναι απο ανθρωπους που ειναι η πρωτη ταινια που βλεπουν στη ζωη τους και εβαλαν 10 και προφανως fans. Η ταινια αξιζει ενα max 3-4 και πολυ ισως λεω εχω δει χιλιαδες ταινιες και κατι ξερω παραπανω απο αυτους που εβαλαν απλα 10 επειδη ειναι φιλοι με τα αδερφια η fans του καναλιου. 

Screenshot-1.png

αμ δεν νιωθετε απο ΥΨΗΛΗ ΤΕΧΝΗ βρε ΠΑΛΤΑ!!11!111!ΕΝΑ!1 :P :P :P

Spoiler

4JLd0s7.jpeg

OqlOxQl.jpeg

 

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, omghi2u είπε

αμ δεν νιωθετε απο ΥΨΗΛΗ ΤΕΧΝΗ βρε ΠΑΛΤΑ!!11!111!ΕΝΑ!1 :P :P :P

  Απόκρυψη περιεχομένων

4JLd0s7.jpeg

OqlOxQl.jpeg

 

Δεν υπαρχει ελπίδα με τίποτα. Αν δεν τρολλαρουν αυτοί στα σχόλια υπάρχει τεράστιο θέμα. Τόσο πάτος πια τα στάνταρ μερικών? 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Arkin said:

Εδω η κριτικη μου για το talk to me 7.3 ειχα βαλει. Προσωπικα δεν θαβω τιποτα προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος με καθε genre εχω βαλει και 8 σε horror εχω βαλει και κατω απο 6 εχω βαλει και 10. Το μην ανοιγεις την πορτα ειναι του 3-4. Εχω δει απειρα horror/thriller τα ψαχνω πως και πως απο καθε χωρα τιποτα πιο αγνωστα διαμαντακια. Εγω θελω να ρωτησω αυτους που βαζουν 10 στο imdb στην ταινια αυτη τι αλλες εχουν δει απο το genre και να τους προτεινω μερικα πραγματικα διαμαντακια που αξιζουν για 10. Αλλα ξερω ηδη την απαντηση οσως την εβαλαν 10 παιζει να ειναι και το μονο horror που εχουν δει στη ζωη τους.

Talk-To-Me-2022.png

Στείλε μου πμ μερικά διαμαντάκια αν δεν βαριέσαι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SalemsLot είπε

Δεν είναι θέμα γενιάς. Η πλειοψηφία έτσι είναι πάντα, έρμαια χαμηλών ενστίκτων, απαίδευτοι, κοπάδι, καρναβαλιστές, τυχοδιώκτες. 

Και από αυτή τη σούπα βγαίνουν καλλιτέχνες, συγγραφείς, εκπαιδευτικοί, πολιτικοί. Αυτό που μας αξίζει παίρνουμε, αυτό που είμαστε είναι ο κόσμος.

Και όλα φθίνουν όσο περνάει ο καιρός. Εκεί που έβγαιναν 10 καλές μπάντες, τώρα δεν βγαίνει καμία. Εκεί που έβγαιναν 10 ταινίες της προκοπής, τώρα βγαίνει μία. Εκεί που έβγαινε ένα βιβλίο που άξιζε, τώρα ούτε ένα. Και τα games απ' το κακό στο χειρότερο. Και είναι όλο και πιο δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς τυχόν αξιόλογες προσπάθειες μέσα στα χιλιάδες ανεξέλγκτα σκουπίδια (συμβαίνει αυτό λόγω internet).

Πόσο περίεργο πράγμα. Ενώ το πνεύμα των καιρών (της εποχής/του αιώνα) εκσυγχρονίζεται και αποδεσμεύεται από προκαταλήψεις και ταμπού, ταυτόχρονα να φθίνει η τέχνη, η καλλιτεχνικότητα, η έμπνευση.

πωπω μεγαλε μας ξεφτιλισες. ουτε γω δεν βαραω τετοιο μηδενισμο. αν και θα συμφωνησω σε γενικες γραμμες δεν θα πω οτι δεν βγαινει πια τιποτα καλο. και μπαντες θα δω εδω κι εκει και ταινιες κλπ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...