Προς το περιεχόμενο

WhatsApp και τεράστιος χώρος user data


bikey77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταία έχω ενα θεμα με το Whatsapp.

Συγκεκριμένα, ενω τα chats μου καταλαμβάνουν περιπου 1.3GB,  μου δειχνει πως τα user data καταλαμβάνουν σχεδον 25GB.

Προ ολιγου καθαρισα ολα τα data και ξεκινησα να κάνω απ την αρχη restore τα chats μου απο Google drive οπου έχω ορισει να γίνεται το backup εβδομαδιαία.

10' αργότερα, μου ξαναδειχνει πως το app πιανει ~25GB που είναι απλώς αδυνατον να είναι αλήθεια.

Συμβαίνει σε αλλον το ιδιο;

Screenshot_2024-03-22-17-52-47-667_com.mi.android.globalFileexplorer.jpg

Screenshot_2024-03-22-17-47-56-259_com.miui.securitycenter.jpg

Screenshot_2024-03-22-17-31-08-325_com.whatsapp.jpg

Λοιπόν, νομιζω βρήκα τι φταίει, οχι ομως και τη λυση.

Φαινεται πως το backup restoration αποτυγχάνει και αυτο -καπως- συντελεί στο να δημιουργείται αυτό το τεράστιο user data. 

45' μετα απο την έναρξη του restoration, ειναι κολλημένο το process στο 99% και δεν ολοκληρώνεται.

Επεξ/σία από bikey77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως συμπεριλαμβάνει και τυχον φωτο που ανταλλαζεις με τους συνομιλητές? Εμενα το viber πχ δείχνει 10 gb χώρου οτι καταλαμβάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις σβηνω απ το φακελο απεσταλμενων. Εκτος αν έχουν μεινει τιποτα garbage files αλλα πως τα βλεπουμε; Δεν εχω βρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, πατησα διαγραφη εγω , πανω στην εφαρμογή ιδιότητες (εκει που καθαριζεις cache ή κανεις αναγκαστικη διακοπή) και ελευθερωσα 8.5 απ τα 10 gb ... ! Δεν έσβησε και φωτος κιολας! (1gb ειναι το backup συνομιλιών  😮 )

Βεβαια Εγω λεω για το viber :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στο WhatsApp κάνεις αυτό και ξανασυνδεθεις, σου ζηταει τον αριθμό του τηλ σου και μετα ρωτα αν θες να κανεις restore το backup που εχεις (απο Google drive). Το backup ειναι 1.3GB και ξεκινα να το κανει restore, φτανει στο 99% και μενει εκεί για πολλή ωρα και οσο γίνεται αυτο, ο χωρος που δειχνει πως καταλαμβάνουν τα user data φτανει τα 28GB.

Η που τρωει κάποια παράξενη λουπα προσπαθωντας να κανει restore αρχεια που δεν υπάρχουν η κατι αλλο συμβαίνει

Στο 3ο screenshot όπως θα δείτε, τα media files είναι όλα και όλα 7.4MB... οπότε είναι παράξενο που συμβαίνει ότι συμβαίνει και τελικά φτάνει 28GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...