Προς το περιεχόμενο

Τι γίνεται τελικά με τα καλώδια (γρήγορης) φόρτισης usb c;


Bitbit
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tasvar,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα xiaomi redmi note 12 με 33W φόρτιση. Με το δικό του καλώδιο τα πιάνει τα watt (έχω μετρητή στην πρίζα). Βγάζει και στην οθόνη "mi turbo charge"

Έχω αγοράσει άλλα 6 καλώδια (διαφορετικής μάρκας) τα οποία όλα υποστηρίζουν από 66W μέχρι 100W νομίζω. Με όλα αυτά τα καλώδια λοιπόν το μέγιστο που πιάνω είναι 15W. Και σε ένα powerbank που δοκίμασα τόσο έπιανα. Ενώ το Powerbank δίνει 22W. Τα 3 από τα 6 έχουν και μετρητή W, οπότε βλέπω τα watt.

Τώρα τι ακριβώς γίνεται; Είναι όλα τα καλώδια μάπα; Θέλουν τα xiaomi "ειδικό" καλώδιο; Δυστυχώς δεν έχω συσκευές άλης μάρκας να δοκιμάσω. Έχω κι άλλο κινητό αλλά είναι πάλι xiaomi. Τα αποτελέσματα είναι ίδια. Είναι τόσο θέμα να βρεις σωστό καλώδιο ή κάνω λάθος επιλογές;

Επίσης κάτι άλλο περίεργο με το ίδιο κινητό. Ενώ χρησιμοποιώ ένα φορτιστή και καλώδιο τρίτης μάρκας σε άλλες συσκευές και δίνει κανονικά 15W όταν τα συνδέσω στο xiaomi φορτίζει με 2,5W. Μόνο σε αυτο το κινητό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι η xiaomi μάλλον χρησιμοποιεί κάποιες δικές της πατέντες - τεχνολογίες και τα καλώδια της έχουν κάποιο χαρακτηριστικό που αναγνωρίζεται από τον φορτιστή της. Εάν δεν είναι το δικό της καλώδιο, ρίχνει τις προδιαγραφές και δουλεύει με την χαμηλότερη (όσον αφορά στα Watt και ως εκ τούτου την ταχύτητα φόρτισης). 

Υπάρχουν πολλές πηγές στο διαδίκτυο σχετικά με το θέμα. Ενδεικτικά μπορείς να δεις εδώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Υπάρχει ένα εξτρα pin στα καλωδιά της γρήγορης φόρτισης της Xiaomi. Νομίζω και στα realme.

Αυτό που έχω βρεί και δουλεύει ΣΧΕΔΟΝ στον ίδιο χρόνο φόρτισης, είναι ένα baseus  και ένα moxom .

https://www.e-shop.gr/baseus-cable-cafule-type-c-2a-2m-grey-black-p-TEL.062546?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw-_mvBhDwARIsAA-Q0Q7CTel15IO6lmF8FKRTtway3U7r1ydm06TXhEAYu4G5-94UWuUP6psaAtkVEALw_wcB

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει μας κοροιδεύουνε. Υποτίθεται κοινό πρότυπο φόρτισης και σου τη φέρνουν πλαγίως για να αγοράζεις τα δικά τους.

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες. Άρα μια χαρά είναι τα καλώδια μου (θεωρητικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bitbit είπε

εντάξει μας κοροιδεύουνε. Υποτίθεται κοινό πρότυπο φόρτισης και σου τη φέρνουν πλαγίως για να αγοράζεις τα δικά τους.

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες. Άρα μια χαρά είναι τα καλώδια μου (θεωρητικά)

Βρήκα και την εικόνα που το εξηγεί.

Πάντως υπάρχουν και xiaomi καλώδια στην αγορά, σαν αυτά της συσκευασίας...

612ZrBRQrLL._SX522_.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Bitbit είπε

ναι έχεις δίκιο, βρήκα μερικά. Ελπίζω όλα τα xiaomi να κάνουν

Πληροφοριακά στα σχόλια του βίντεο που σου ανέβασα (δες παρακάτω), αναφέρεται ο λόγος για τον οποίο δεν αναγνωρίζονται κάποια καλώδια  καθώς και αυτά που δουλεύουν, δηλαδή η λύση στο πρόβλημά σου, για αυτό και το ανέβασα. 

Actually, if you look into the Xiaomi 33w charger and it's accompanying cable, you will see an a connector that looks like USB 3 except that there is only a single pin/contact in the middle. That is Xiaomi Mi turbo charge's secret. That pin corresponds to the CC pin in the USB-C connector. That is why most cables that isn't from Xiaomi/Zmi/Baseus does not trigger 33w charging (btw the decimal point means it's charging in 33w). The only cables I've ran across that even supports Mi turbo charge is only Xiaomi original cable and Zmi 6A cables. I have no idea why are they still using this "hacked" method of achieving USB PD, but if they were to sell and adapter that converts the "hacked" USB A port to a standard USB-C port. Then we wouldn't have all this trouble.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι έχω ένα powerbank xiaomi που υποστηρίζει φόρτιση 22,5W και όταν χρησιμοποιπώ τα ίδια καλώδια που στο κινητό δίνουν μέχρι 15W, εκεί πιάνω 19W οταν το φορτίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...