Προς το περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών για παλιό pc.


Giogiannis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ntinaras,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Εχω ένα παλιό σύστημα που το έχω φτιάξει πάνω απο 10ετια και κατά καιρούς κάνω μικρό -αναβαθμίσεις. Πρόσφατα μου κάηκε η κάρτα γραφικών και ψαχνω για κάποια μεταχειρισμένη. Είχα ψηθεί για την Nitro RX580 8Gb αλλά όπως είπα το σύστημα μου είναι αρχαίο και μου έβγαζε σε σελίδα που το έψαξα ότι θα έχω 50% bottleneck από τον επεξεργαστή. 

Η χρήση που θέλω το pc είναι κυρίως σερφάρισμα, kodi, πολλές ταινίες, torrent και κάποιες εφαρμογές που έχω για ηχογράφηση.

Επίσης είχα συνδεμένες 2 οθόνες τουλάχιστον.

Παιχνίδια δεν παίζω πλέον καθώς από το 2015 και μετά και δεν άντεχε το pc, (πριν έπαιζα call και προ) τώρα για gaming έχω κονσόλες. Το σύστημα είναι:

Μητρική: Asus p5q se 775

Επεξεργαστής: quad core q8400

Ram: 4 x 2gb ddr2 Kingston hyperX

Pcu: 550watt

Κάρτα ήχου: Soundblaster εσωτερική.

Σκληρούς : 1ssd 250, και άλλους 2 Hdd

Η gpu που τα παίξε ήταν ati hd5770. (Αγορασμενη από δω προ 10ετιας 😛)

Επεξ/σία από Giogiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giogiannis είπε

Καλησπέρα παιδιά. Εχω ένα παλιό σύστημα που το έχω φτιάξει πάνω απο 10ετια και κατά καιρούς κάνω μικρό -αναβαθμίσεις. Πρόσφατα μου κάηκε η κάρτα γραφικών και ψαχνω για κάποια μεταχειρισμένη. Είχα ψηθεί για την Nitro RX580 8Gb αλλά όπως είπα το σύστημα μου είναι αρχαίο και μου έβγαζε σε σελίδα που το έψαξα ότι θα έχω 50% bottleneck από τον επεξεργαστή. 

Η χρήση που θέλω το pc είναι κυρίως σερφάρισμα, kodi, πολλές ταινίες, torrent και κάποιες εφαρμογές που έχω για ηχογράφηση.

Επίσης είχα συνδεμένες 2 οθόνες τουλάχιστον.

Παιχνίδια δεν παίζω πλέον καθώς από το 2015 και μετά και δεν άντεχε το pc, (πριν έπαιζα call και προ) τώρα για gaming έχω κονσόλες. Το σύστημα είναι:

Μητρική: Asus p5q se 775

Επεξεργαστής: quad core q8400

Ram: 4 x 2gb ddr2 Kingston hyperX

Pcu: 550watt

Κάρτα ήχου: Soundblaster εσωτερική.

Σκληρούς : 1ssd 250, και άλλους 2 Hdd

Η gpu που τα παίξε ήταν ati hd5770. (Αγορασμενη από δω προ 10ετιας 😛)

Δεν βλέπω το πρόβλημα.

Η 580 είναι μια χαρά. Και τι σημαίνει ότι θα έχεις bottleneck? Μην το δίνεις και τόσο μεγάλη σημασία. Εάν την βρίσκεις σε λογική τιμή προχώρησε. Εάν είναι να πας σε κάρτα τόσο παλιά όσο ο επεξεργαστής σου τότε πιθανά να μην σου κάνει. Οπότε είναι δεδομένο ότι θα έχεις bottleneck.

Έχω την Rx580 με i7 920 και όλα μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giogiannis είπε

Καλησπέρα παιδιά. Εχω ένα παλιό σύστημα που το έχω φτιάξει πάνω απο 10ετια και κατά καιρούς κάνω μικρό -αναβαθμίσεις. Πρόσφατα μου κάηκε η κάρτα γραφικών και ψαχνω για κάποια μεταχειρισμένη. Είχα ψηθεί για την Nitro RX580 8Gb αλλά όπως είπα το σύστημα μου είναι αρχαίο και μου έβγαζε σε σελίδα που το έψαξα ότι θα έχω 50% bottleneck από τον επεξεργαστή. 

Η χρήση που θέλω το pc είναι κυρίως σερφάρισμα, kodi, πολλές ταινίες, torrent και κάποιες εφαρμογές που έχω για ηχογράφηση.

Επίσης είχα συνδεμένες 2 οθόνες τουλάχιστον.

Παιχνίδια δεν παίζω πλέον καθώς από το 2015 και μετά και δεν άντεχε το pc, (πριν έπαιζα call και προ) τώρα για gaming έχω κονσόλες. Το σύστημα είναι:

Μητρική: Asus p5q se 775

Επεξεργαστής: quad core q8400

Ram: 4 x 2gb ddr2 Kingston hyperX

Pcu: 550watt

Κάρτα ήχου: Soundblaster εσωτερική.

Σκληρούς : 1ssd 250, και άλλους 2 Hdd

Η gpu που τα παίξε ήταν ati hd5770. (Αγορασμενη από δω προ 10ετιας 😛)

Θα μπορουσες να παρεις μια πιο συγχρονη αλλα χαμηλοτερης κατηγοριας, ωστε να εχεις πιο προσφατους \drivers και λιγοτερη καταναλωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν για την rx550 η την rx 560 . Gaming δεν με ενδιαφέρει τόσο, κυρίως για  multi monitor θέλω  2 ή 3 oθονες τουλάχιστον για streaming αγώνων και σελίδες πλοήγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Μόλις τώρα, Giogiannis είπε

Σκεφτόμουν για την rx550 η την rx 560 . Gaming δεν με ενδιαφέρει τόσο, κυρίως για  multi monitor θέλω  2 ή 3 oθονες τουλάχιστον για streaming αγώνων και σελίδες πλοήγησης.

μια χαρα θα εισαι τοτε.

κυκλοφορουν μτχ σε τιμες χωμα

τσεκαρε και Rx 5600

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω σε ποιες κάρτες αναφέρεσαι. Στο skroutz π.χ.:

  • Bρίσκεις tην RX 560 με 4 GB (εδώ). Όλες οι κάρτες έχουν 1 HDMI & 1 DP & 1 DVI-D θύρες με αξαίρεση την ASRock Radeon RX 560 που έρχεται με 1 HDMI και 2 DisplayPorts.
  • Βρίσκεις (εδώ) μια μόνο RX 550 8 GB με 1 HDMI & 1 DP & 1 DVI-D θύρες. Όλες οι άλλες είναι με 4 GB.

Οπότε κοίτα τις οθόνες και ανάλογα με τις θύρες τους επίλεξε τη σωστή κάρτα με τις σωστές θύρες. 

Ενναλακτικά πήγαινε σε μια RX 580. Εδώ στο skroutz θα τις βρεις όλες. Η πιο φθηνή είναι η Biostar Radeon RX 580 8GB GDDR5 και διαθέτει 1 HDMI & 3 DP θύρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/3/2024 στις 9:21 ΜΜ, JPaxilleas είπε

Δε γνωρίζω σε ποιες κάρτες αναφέρεσαι. Στο skroutz π.χ.:

  • Bρίσκεις tην RX 560 με 4 GB (εδώ). Όλες οι κάρτες έχουν 1 HDMI & 1 DP & 1 DVI-D θύρες με αξαίρεση την ASRock Radeon RX 560 που έρχεται με 1 HDMI και 2 DisplayPorts.
  • Βρίσκεις (εδώ) μια μόνο RX 550 8 GB με 1 HDMI & 1 DP & 1 DVI-D θύρες. Όλες οι άλλες είναι με 4 GB.

Οπότε κοίτα τις οθόνες και ανάλογα με τις θύρες τους επίλεξε τη σωστή κάρτα με τις σωστές θύρες. 

Ενναλακτικά πήγαινε σε μια RX 580. Εδώ στο skroutz θα τις βρεις όλες. Η πιο φθηνή είναι η Biostar Radeon RX 580 8GB GDDR5 και διαθέτει 1 HDMI & 3 DP θύρες.

Για κανενα λογο καινουριες τετοιες.

Με 50 ευρω τις βρισκει μτχ, και καλυτερα να παρει με 4GB καθως οι περισσοτερες 8GB εχουν περασει απο τα ορυχεια της μορια.

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Για κανενα λογο καινουριες τετοιες.

Με 50 ευρω τις βρισκει μτχ, και καλυτερα να παρει με 4GB καθως οι περισσοτερες 8GB εχουν περασει απο τα ορυχια της μορια.

Εφόσον μπορεί να τις βρει μεταχειρισμένες, προφανώς είναι η καλύτερη λύση. Σωστά το επισήμανες.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tην rx580 την έχω αποκλείσει γιατί θα είναι βαριά για το σύστημα μου. Την rx550 επίσης την θεωρώ σαν την πιο αδύναμη. Οπότε καταλήγω αν ήξερα ότι την σηκώνει ιδανικά σε rx570 nitro 8gb, αλλιώς μετά την αμέσως προηγούμενη rx560. (Καλά για μεταχειρισμένες εννοείτε 😁)

Επεξ/σία από Giogiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giogiannis είπε

Tην rx580 την έχω αποκλείσει γιατί θα είναι βαριά για το σύστημα μου.

Οποιαδήποτε κάρτα και να επιλέξεις το μόνο εξάρτημα του συστήματός σου που θα επιβαρύνεις είναι το τροφοδοτικό! Αν το τροφοδοτικό σου είναι καλό (το "σκέτο" 550 Watt δεν λέει κάτι) βάλε ότι γουστάρεις.

Το bottleneck στον επεξεργαστή δεν πρέπει να σε απασχολεί αφού δεν ασχολείσαι με παιχνίδια. Που και πάλι (αν έπαιζες) λίγες κάρτες δεν θα "ζόριζαν" τον επεξεργαστή σου.

Διάλεξε όσο πιο σύγχρονη κάρτα γίνεται, που να διαθέτει τις εξόδους εικόνας που χρειάζεσαι και να μην ξεπερνάει τις δυνατότητες του τροφοδοτικού σου. Και όλα αυτά σε λογική τιμή. Μάλλον πας σε μεταχειρισμένη γιατί οι τιμές σε καινούριες είναι τραγικές!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/03/2024 at 16:43, Giogiannis said:

Καλησπέρα παιδιά. Εχω ένα παλιό σύστημα που το έχω φτιάξει πάνω απο 10ετια και κατά καιρούς κάνω μικρό -αναβαθμίσεις. Πρόσφατα μου κάηκε η κάρτα γραφικών και ψαχνω για κάποια μεταχειρισμένη. Είχα ψηθεί για την Nitro RX580 8Gb αλλά όπως είπα το σύστημα μου είναι αρχαίο και μου έβγαζε σε σελίδα που το έψαξα ότι θα έχω 50% bottleneck από τον επεξεργαστή. 

Η χρήση που θέλω το pc είναι κυρίως σερφάρισμα, kodi, πολλές ταινίες, torrent και κάποιες εφαρμογές που έχω για ηχογράφηση.

Επίσης είχα συνδεμένες 2 οθόνες τουλάχιστον.

Παιχνίδια δεν παίζω πλέον καθώς από το 2015 και μετά και δεν άντεχε το pc, (πριν έπαιζα call και προ) τώρα για gaming έχω κονσόλες. Το σύστημα είναι:

Μητρική: Asus p5q se 775

Επεξεργαστής: quad core q8400

Ram: 4 x 2gb ddr2 Kingston hyperX

Pcu: 550watt

Κάρτα ήχου: Soundblaster εσωτερική.

Σκληρούς : 1ssd 250, και άλλους 2 Hdd

Η gpu που τα παίξε ήταν ati hd5770. (Αγορασμενη από δω προ 10ετιας 😛)

Πούλησε τα όλα και φτιάξε ένα καινούργιο σύστημα με Core i3 12100 η Ryzen 4600G η 5600G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πρόσφατα βρήκα (εδώ στο Insomnia) ένα μικρό υπολογιστή με ryzen 2200g Και 16gb για 100 ευρώ. Το πήρα, κάνω τη δουλειά μου γρήγορα και αξιοπρεπώς (7ωρο με πολλές καρτέλες ανοιγμένες, office και λίγο photoshop για βασικές δουλειές - και βέβαια ταινίες και άλλα τέτοια βασικά προγράμματα - τρε΄χω μέχρι και gta αξιοπρεπώς!), και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Οπότε με εκεί γύρω στα 100€ ανέβηκα μια δεκαετία (το παλιό μου σύστημα ήταν σαν το δικό σου) και όποτε θελω βάζω μια κάρτα  για περισσότερα (στον 2200g στον άλλο υπολογιστή του παιδιού είχα βάλει μια rx570, μεγάλη αναβάθμιση, όχι αρκετή για έφηβους βέβαια :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...