Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία εγκατάστασης δορυφορικού πιατου


girgospapa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Στην προσπάθεια να εγκαταστήσω ως ερασιτέχνης ένα δορυφορικο πιατο χρησιμοποιώντας την εφαρμογή sat finder και θέλοντας να πιάσω τον hellassat δεν βρίσκει τίποτα.τον έχω στρέψει στο σωστό σημείο και στις συντεταγμένες αλλά τίποτα.και το lnb στις σωστές μοίρες.Καμια σκέψη τι μπορεί να φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, girgospapa είπε

Καλησπέρα. Στην προσπάθεια να εγκαταστήσω ως ερασιτέχνης ένα δορυφορικο πιατο χρησιμοποιώντας την εφαρμογή sat finder και θέλοντας να πιάσω τον hellassat δεν βρίσκει τίποτα.τον έχω στρέψει στο σωστό σημείο και στις συντεταγμένες αλλά τίποτα.και το lnb στις σωστές μοίρες.Καμια σκέψη τι μπορεί να φταιει;

1) Δωσε σημασια στην στροφή (skew) που πρεπει να εχει το LNB. Ακόμα και να κεντράρεις το πιάτο, αν ειναι λάθος το skew σημα = 0.
2) Βεβαιώσου οτι εχεις σωστό αναμεταδότη σε οτι αφορα την συχνότητα. Προτίμησε το S/R να ειναι μεγάλο πχ 27500 γιατί το bandwidth ειναι ποιο μεγάλο και θα δεις το λοκαρισμενο  σήμα ποιο γρήγορα.
3) Κανε σιγανές κινήσεις, o Hellasat δεν ειναι σαν τον Hotbird, ειναι ποιο δύσκολος στην στόχευση.
4) Ελπιζω να εχεις κάτοπτρο τουλαχιστον 80αρι. Αν προσπαθείς με 60αρι δεν θα τα καταφέρεις χωρις τουλάχιστον πεδιομετρο.

Καλή επιτυχία!

Azimuth angle:
156.06° (True North)
Elevation angle:
43.21°
LNB tilt (Skew):
-18.65°
Offset angle:
20.36°
Distance to satellite:
37543.70 Km
Signal delay:
250.29 ms (Uplink + Downlink)
Satellite:
Hellas Sat 3 / 4 (39.0° E = 321° W)

Screenshot from 2024-03-23 20-18-42.png

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με σωστες μοίρες σε ολες τις μετρησεις δεν εχω καθολου επαφη με κανεναν δορυφόρο. Δεν ξερβ τι μπορει να φταιει και το κατοπτρο 80εκ και το lnb και ο δεκτης ειναι καινούρια .ο δεκτης μου εμφανιζει τα παρακατω:

Επιπεδο:0%

Ποιότητα:6%

 

Επεξ/σία από girgospapa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, girgospapa είπε

Με σωστες μοίρες σε ολες τις μετρησεις δεν εχω καθολου επαφη με κανεναν δορυφόρο. Δεν ξερβ τι μπορει να φταιει και το κατοπτρο 80εκ και το lnb και ο δεκτης ειναι καινούρια .ο δεκτης μου εμφανιζει τα παρακατω:

Επιπεδο:0%

Ποιότητα:6%

Κοιτα τοτε το καλώδιο σου, να ειναι σωστα συνδεδεμένο και οχι βραχυκυκλωμένο. Το επίπεδο 0% σημαίνει οτι δεν εχει ταση το LNB. Οταν θα ειναι σωστο τοτε θα εχεις επίπεδο xx%, ασχέτως αν εχεις λοκαρει σε καποιον δορυφόρο. Δες τα φισακια F να εινα σωστα συνδεδεμένα. Στο youtube θα βρεις πολλα video που δείχνουν πως συνδέονται.
Ανέβασε αν θες φωτο απο τις ρυθμισεις του δεκτη σου. LNB επελεξε KU / universal

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά δύσκολος δορυφόρος και εγώ εδώ γερμανία δύο απογεύματα πάλευα τελικά το κατάφερα, πολυ υπομονή και αργές κινήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Είναι αρκετά δύσκολος δορυφόρος και εγώ εδώ γερμανία δύο απογεύματα πάλευα τελικά το κατάφερα, πολυ υπομονή και αργές κινήσεις.

Συμφωνώ, ενα κόλπο ειναι να πιάσει τον Turksat που ειναι διπλά στις 42 μοίρες και ειναι πολύ ποιο δυνατός στο σήμα, και έπειτα να στρέψει λίγο το πιάτο προς τα δυτικά για να πιάσει τον Hellas Sat, καθως η ανψωση και το skew ειναι σχεδον τα ιδια.  Αλλιώς ας φωνάξει έναν τεχνικό να το ρυθμίσει.. Κλέφτες θα γίνουμε? (εμεις οι τεχνικοί) 😎🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, girgospapa said:

Με σωστες μοίρες σε ολες τις μετρησεις δεν εχω καθολου επαφη με κανεναν δορυφόρο. Δεν ξερβ τι μπορει να φταιει και το κατοπτρο 80εκ και το lnb και ο δεκτης ειναι καινούρια .ο δεκτης μου εμφανιζει τα παρακατω:

Επιπεδο:0%

Ποιότητα:6%

 

ποιον δεκτη εχεις???/ γιατι μερικοι ειναι λιγο στριμμενοι..........και βγαλε μια φωτο απο τις ρυθμισεις  απο το μενου που οριζεις το δορυφορο

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως δεκτη έχω τον edision PROTON S2 και για lnb το Edision SL-2.Η το καλώδιο πρέπει να φταίει η το lnb .Πάντως μέτρησα στο καλώδιο στα δύο φις και υπάρχει αγωγιμότητα. Όμως όταν το συνέδεσα στο lnb και μέτρησα το φις που καταλήγει στον δέκτη δίνει 0 v. 

20240324_190622-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, girgospapa είπε

Όμως όταν το συνέδεσα στο lnb και μέτρησα το φις που καταλήγει στον δέκτη δίνει 0 v. 

Ανάποδα θα το κανεις. Θα συνδέσεις το φις στον δεκτη και θα πας πανω και με ενα πολυμετρο εκτος το καλωδιο απο το LNB πρεπει να εχεις 13V για τα vertical και 18V για τα οριζόντια.
To 0/12 βάλτο στο off, δεν χρειάζεται, ειναι για διακόπτη εναλλαγής.
ΥΓ. Λεμε και ενα ευχαριστω για την βοηθεια.. τσαμπα ειναι..

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Ανάποδα θα το κανεις. Θα συνδέσεις το φις στον δεκτη και θα πας πανω και με ενα πολυμετρο εκτος το καλωδιο απο το LNB πρεπει να εχεις 13V για τα vertical και 18V για τα οριζόντια.
To 0/12 βάλτο στο off, δεν χρειάζεται, ειναι για διακόπτη εναλλαγής.
ΥΓ. Λεμε και ενα ευχαριστω για την βοηθεια.. τσαμπα ειναι..

Έχεις δίκιο αλλά και τσάμπα να μην ήταν θα το άξιζες😂.Σευχαριστω πολύ. 

 

 

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Ανάποδα θα το κανεις. Θα συνδέσεις το φις στον δεκτη και θα πας πανω και με ενα πολυμετρο εκτος το καλωδιο απο το LNB πρεπει να εχεις 13V για τα vertical και 18V για τα οριζόντια.
To 0/12 βάλτο στο off, δεν χρειάζεται, ειναι για διακόπτη εναλλαγής.
ΥΓ. Λεμε και ενα ευχαριστω για την βοηθεια.. τσαμπα ειναι..

Κι όμως φίλε μετρώντας όπως μου είπες δίνει 18 v και 13 v.Υποθετωντας ότι φταίει το lnb τοτε θα το πάω σε τεχνικό.Ευχαριστω για τις συμβουλές σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, girgospapa είπε

Υποθετωντας ότι φταίει το lnb τοτε θα το πάω σε τεχνικό.

Εγω ΔΕΝ νομίζω οτι φταίει το LNB. Το ποσοστό σφάλματος απο το εργοστάσιο στα LNB ειναι 0.001..
Πιστεύω οτι εσυ δεν μπορείς να κανεις την στόχευση. Δεν ειναι ετσι απλα τα πράγματα. Αν το κάναμε με τους δέκτες δεν θα χρειαζόμασταν τα πεδιομετρα!. Ο δέκτης εχει κάποια καθυστέρηση μέχρι να δείξει το σήμα όποτε εσυ μπορει να μην το αντιληφθείς οταν θα εχεις στοχεύσει τον δορυφόρο.
Μίση μοίρα διάφορα στο πιατο σου = μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα στο διάστημα.

Βρες αυτον τον TP στην λιστα, αν δεν τον εχει, κανε add (πρόσθεσε τον εσυ)

Frequency: 12175 V S/R: 30000 FEC 7/8 (ή auto).
Και μετα δοκίμασε παλι την στόχευση. Πρόσεχε την ανύψωση, οι ποιο πολλοί εκεί την πατάνε!

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε την εφαρμογή dish align  στο τηλέφωνο ,,,θα σε βοηθήσει να είσαι τουλάχιστον στις σωστές μοίρες και μετά ασχολείσαι με την ανύψωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Εγω νομίζω οτι φταίει το LNB. Το ποσοστό σφάλματος απο το εργοστάσιο στα LNB ειναι 0.001..
Πιστεύω οτι εσυ δεν μπορείς να κανεις την στόχευση. Δεν ειναι ετσι απλα τα πράγματα. Αν το κάναμε με τους δέκτες δεν θα χρειαζόμασταν τα πεδιομετρα!. Ο δέκτης εχει κάποια καθυστέρηση μέχρι να δείξει το σήμα όποτε εσυ μπορει να μην το αντιληφθείς οταν θα εχεις στοχεύσει τον δορυφόρο.
Μίση μοίρα διάφορα στο πιατο σου = μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα στο διάστημα.

Βρες αυτον τον TP στην λιστα, αν δεν τον εχει, κανε add (πρόσθεσε τον εσυ)

Frequency: 12175 V S/R: 30000 FEC 7/8 (ή auto).
Και μετα δοκίμασε παλι την στόχευση. Πρόσεχε την ανύψωση, οι ποιο πολλοί εκεί την πατάνε!

 

9 ώρες πριν, kostasbm είπε

βάλε την εφαρμογή dish align  στο τηλέφωνο ,,,θα σε βοηθήσει να είσαι τουλάχιστον στις σωστές μοίρες και μετά ασχολείσαι με την ανύψωση

Μμ καταλαβα.θα κοιτάξω και το Elevation.Ευχαριστω πολύ!!Σκεφτομαι μήπως κατάφερνα με κανένα αναλογικό πεδιομετρο edision την σωστή στόχευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, girgospapa είπε

 

Μμ καταλαβα.θα κοιτάξω και το Elevation.Ευχαριστω πολύ!!Σκεφτομαι μήπως κατάφερνα με κανένα αναλογικό πεδιομετρο edision την σωστή στόχευση.

Σορρυ ξέχασα να γράψω ότι ΔΕΝ νομίζω ότι φταίει το LNB και όχι ότι φταίει 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...