Προς το περιεχόμενο

GA-8KNXP SATARAID (2xRaptor 740) Problem


pilotsf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα το GA-8KNXP μαζί με 2 raptor 74ρηδες και επιχείρησα να τους βάλω στον controller της SI που παρέχεται (θέλω να στήσω win2003).

 

Απενεργοποίησα το GIGARaid μια και δεν το χρησιμοποιώ

Εχω επίσης ένα Maxtor 160 και ένα Plextor DVD-RW συνδεδεμενα σαν IDE2 Primary Master, IDE1 primary master αντίστοιχα. Τα παρακάτω συμβαίνουν είτε είναι επάνω τα δύο μηχανάκια αυτά είτε είναι ξηλώμένα:

 

- Παω απο το bios να κάνω raid0-stripe τους δύο δίσκους. Ολα καλά, μόλις δώσω Yes κολλάει το σύμπαν. ctrl-alt-del δουλεύουν και αναγκαστικά μετά από λίγο κάνω reboot

- Στο reboot η οθόνη της SI κάνει πάνω απο 30 δευτερόλεπτα και μου λέει οτι βρήκε stipe set!!!

- Παω ξανά να απενεργοποιήσω το raid και φυσικά κολλάει πάλι. Στο reboot όμως συνεχίζει να τους βλεπει σαν stripe. Ο μόνος τρόπος να ξηλώσω το raid array είναι να αποσυνδέσω τον δεύτερο δίσκο, να κανω reboot, να μου πει οτι εχει invalid array και μετά να το ξηλώσω μέσα από τα μενού της SI (που αυτή τη φορά δεν κολλάνε).

 

- Μια στις 3 φορές οταν ειναι και οι δύο δίσκοι επάνω, δεν βλέπει το δεύτερο. Αν κάνω reboot ΧΩΡΙΣ να αλλάξω τίποτα, την επόμενη φορά τον βλέπει.

 

 

Εκτός όλων αυτών τελικά απελπίστηκα, χώνω μόνο τον ένα raptor, κρατάω το SataRaid αλλά με τον ένα δίσκο και τον αλλον αποσυνδεδεμένο, χώνω στο IDE τον maxtor και κάνω εγκατάσταση Win2003 με τους SataRaid drivers από δισκέτα για να δουν το raptor...

Στηνονται, συνδέω εκ των υστέρων και το δεύτερο raptor και μετά μπαίνω. Ε, βλέπει τον έναν κανονικά, τον άλλον σαν RAW (αφου δεν τον εχω φορμαρει) και ΠΟΥΘΕΝΑ ο maxtor! Στα devices ομως εμφανιζεται! (υποψιν ο maxtor είναι ntfs formatted, non boot - από το παλιό μου μηχανάκι).

 

Να κανω κανεναν αγιασμό; ΤΙ απο όλα αυτά εχει τύχει σε κανέναν σας μπας και βρω απο που ξεκινάνε τα προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια,ουτε εχω συναντησει παρομοιο προβλημα,αλλα ουτε και καταλαβα ακριβως την περιγραφη σου. παντως σε τετοιες περιπτωσεις, κανουμε τις κλασσικες διαδικασιες... Βγαζουμε τα παντα απο τον υπολογιστη,και βαζουμε τα απολυτως απαραιτητα και τα ζητουμενα. Δηλαδη: εξω καρτα ηχου,dvd,cd-r,δικτυα κτλ. Υποθετω οτι θα εγκαταστησεις το λειτουργικο στο raid,οποτε ασε εξω και τον maxtor.ξεκινας τον υπολογιστη,με δισκετουλα και fdisk.κλασσικα.θα σου βλεπει ενα δισκο γυρω στα 140 gb.και κατι ακομα,δοκιμασε να ενωσεις τους raid σε διαφορετικο βυσμα/καλωδιο πανω στον raid controller.να αξιοποιησεις και τα δυο καναλια δηλαδη.περνας το λειτουργικο,και μολις bootαρει και ειναι ολα κανονικα με τους δισκους,βαζε τα υπολοιπα ενα - ενα.και κατι ακομα,παιξε λιγο με τον τροπο εγκαταστασης με τα ide και slave/master.εκει πρεπει να ειναι το προβλημα.Ελπιζω να βοηθησα εστω και στο ελαχιστο. ενημερωσε μας για την προοδο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι αλήθεια οτι έγραψα πολλά.

 

Αναφέρομαι σε καταστασεις BIOS και όχι λειτουργικού. Με ξηλωμένα τα πάντα και μόνο τα βασικά επάνω έχω τα προβλήματα που προανέφερα, απλά αναφέρω και τι γινοταν με προσθετες συσκευές.

 

Οι δίσκοι ειναι συνδεδεμένοι ο καθένας σε ένα κανάλι εκεί που πρέπει για να τους δεί ο SI controller. (Το συγκεκριμένο mobo έχει 2 controllers = 4 SATA υποδοχές)

 

Το fdisk δεν το κρίνω απαραίτητο από τη στιγμή που το array δημιουργείται από το RAID BIOS (σε μια τέλεια ζωή με τέλειες συνθήκες) και τα windows στήνονται από boot cd με τους sataraid drivers σε δισκετούλα.

 

Τα ide δεν παίζουν ρόλο μια και είναι όπως σου είπα ξηλωμένα στο αρχικό σενάριο, επίσης οι jumpers στους SATA παλι δεν παιζουν κανένα ρόλο μια και ειναι επανω στον controller.

 

Ειναι κομματάκι δύσκολο σαν πρόβλημα, είναι η αλήθεια, γι'αυτό και ψάχνω κανεναν κακόμοιρο που να έχει φάει την ίδια πίκρα με μένα :)

 

Ευχαριστώ πάντως!

 

 

 

Να σου πω την αληθεια,ουτε εχω συναντησει παρομοιο προβλημα,αλλα ουτε και καταλαβα ακριβως την περιγραφη σου. παντως σε τετοιες περιπτωσεις, κανουμε τις κλασσικες διαδικασιες... Βγαζουμε τα παντα απο τον υπολογιστη,και βαζουμε τα απολυτως απαραιτητα και τα ζητουμενα. Δηλαδη: εξω καρτα ηχου,dvd,cd-r,δικτυα κτλ. Υποθετω οτι θα εγκαταστησεις το λειτουργικο στο raid,οποτε ασε εξω και τον maxtor.ξεκινας τον υπολογιστη,με δισκετουλα και fdisk.κλασσικα.θα σου βλεπει ενα δισκο γυρω στα 140 gb.και κατι ακομα,δοκιμασε να ενωσεις τους raid σε διαφορετικο βυσμα/καλωδιο πανω στον raid controller.να αξιοποιησεις και τα δυο καναλια δηλαδη.περνας το λειτουργικο,και μολις bootαρει και ειναι ολα κανονικα με τους δισκους,βαζε τα υπολοιπα ενα - ενα.και κατι ακομα,παιξε λιγο με τον τροπο εγκαταστασης με τα ide και slave/master.εκει πρεπει να ειναι το προβλημα.Ελπιζω να βοηθησα εστω και στο ελαχιστο. ενημερωσε μας για την προοδο σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η motherboard σου χρησιμοποιεί το intel ICH5R που υποστηρίζει Serial ATA RAID από μόνο του.

 

Μήπως λοιπόν τα 2 από τα 4 Serial ATA που έχεις, ελέγχονται από αυτό και όχι από τον controller της Silicon Image?

 

Αν ναι, δοκίμασε να βάλεις τους Raptors σε RAID 0 σε αυτό (αντί για το SI)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι μια μεγάλη μου απορία. στο BIOS βλέπω GIGARAID και SI. Δεν ξέρω πως μπορώ να εμφανίσω παρ'όλα αυτά τις σελίδες της Intel.

 

Η motherboard σου χρησιμοποιεί το intel ICH5R που υποστηρίζει Serial ATA RAID από μόνο του.

 

Μήπως λοιπόν τα 2 από τα 4 Serial ATA που έχεις' date=' ελέγχονται από αυτό και όχι από τον controller της Silicon Image?

 

Αν ναι, δοκίμασε να βάλεις τους Raptors σε RAID 0 σε αυτό (αντί για το SI)[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος μιας και δεν έχω δουλέψει προσωπικά με κανένα board με το ICH5R.

 

Βρήκα ένα link που περιγράφει όλη την διαδικασία, χρησιμοποιόντας όμως ένα board της MSI. Δεν ξέρω αν είναι παρόμοιες οι ρυθμίσεις του BIOS με το δικό σου αλλά ρίξε του μια ματια...

 

http://www.techseekers.net/modules.php?name=Reviews&file=index&rop=showcontent&id=54

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν κατάλαβα καλά, σύμφωνα με τις σελίδες 47 έως 50 του manual, ICH5R=On-Chip SATA και SiliconImage=Onboard H/W SATA.

 

Οπότε, πρέπει να βάλεις τα εξής στη σελίδα Integrated Peripherals στο BIOS:

 

>On-Chip SATA               [Manual]
SATA Port0 Configure as    [SATA Port0]
SATA Port1 Configure as    [SATA Port1]
SATA RAID Function         [Enabled]

Onboard H/W SATA           [Disabled]

 

Δοκίμασε λοιπόν αυτό, μαζί με τις οδηγίες για το υπόλοιπο σετάρισμα από το: http://www.techseekers.net/modules.php?name=Reviews&file=index&rop=showcontent&id=54

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Στα devices ομως εμφανιζεται!"

 

Κάνε δεξί κλίκ στο My Computer , διάλεξε Manage.

Πήγαινε στο Local Disk Management.

Θα τον δείς εκεί λογικά.

Κάνε δεξί κλίκ πάνω του , και διάλεξε Assign Drive Letter ( ή Change Drive Letter αναλόγως )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η λύση ευρέθη και ήταν η εξής:

Ο δεύτερος raptor ήταν βλαμμένος! Μια στις 10 φορές το λειτουργικό δεν τον έβλεπε και ίσως εξ'αιτίας κάποιου (άγνωστου) προβλήματος αποτύγχανε να κάνει raid array, ιδιαίτερα στον SI controller.

 

Το δοκίμασα με πανω από 100 συνολικά reboots αλλάζοντας του θέση (και καλώδιο) σε όλες τις SATA υποδοχές και απεδείχθη ελαφρώς γκαγκα. Οποτε πισω και αναμένουμε για άλλον.

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, και ειδικά τον georgeadams μια και μου είπε εμμεσα βέβαια το αυτονόητο RTFM, το οποίο το είχα κάνει μεν, δεν είχα παρατηρήσει οτι έγραφε στο εγχειρίδιο τις εν λόγω αντιστοιχίες δε! :)

 

topic change:

Σχετικά με την εμφάνιση του Maxtor, αυτό που γράφει ο billpeppas είναι σωστό. Συνειδητοποιησα όμως οτι ο συγκεκριμένος ειναι 160GB και χωρισμένος σε 4 partitions. Τον βλέπει (αν το αφήσεις αρκετή ώρα - μιλάμε για πολυ ωρα) στο disk management σαν dynamic disk χωρίς drive letter φυσικά και η μόνη μου επιλογή είναι convert to basic. αντιλαμβάνομαι οτι αν το κάνω αυτό, goodbye data. Εχω άραγε καμμια αλλη εναλλακτική;

 

Επίσης αν τον έχω επάνω (σαν slave sto ide2 με master to cdrom και το ide1 ελεύθερο), ο SATA Raptor φαίνεται να πηγαίνει αρκετά αργότερα κατά τη φόρτωση των Windows. Ειναι εντύπωσή μου (μήπως κατά τη φόρτωση των windows απλά προσπαθεί να τον αναγνωρίσει και καθυστερεί) ή πιθανόν να συμβαίνει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...