Προς το περιεχόμενο

iphone hotspot για PC


tg29
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από infin1tyGR,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Αγόρασα ένα USB Bluetooth για να συνδέσω το κινητό με το PC και να χρησιμοποιώ τα δεδομένα του κινητού για internet.
Η σύνδεση γίνεται κανονικά και εχω internet αλλα σέρνετε υπερβολικά πολυ σε φαση που δεν μπορω να το χρησιμοποιήσω καθως περιμένω 2-3 λεπτα να φορτώσει μια απλη σελιδα.
Ακολούθησα οτι tips μπορεσα να βρω στο interenet αλλα δυστυχώς δεν άλλαξε κατι. Ο φιλος που μου το πρότεινε μου ειπε οτι έτρεχε σφαίρα μεχρι που επαιζε και online games!

Εχω Iphone 11 και πιάνω 4G. Το USB Bluetooth είναι αυτο εδω.
Γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει? Αγόρασα κακο στικακι?

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορώ με το USB WiFi adapter να τραβάω internet απο το κινητό?
Αυτα δεν είναι που τα βάζουμε στο desktop pc για να πιάνουμε ασύρματα internet?

Σε ευχαριστω!

Αναφορά σε κείμενο

Γιατί δεν το συνδέεις με το καλώδιο του;

Εννοείς το καλωδίο του iphone με το pc?

 

Επεξ/σία από tg29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
3 hours ago, tg29 said:

Μπορώ με το USB WiFi adapter να τραβάω internet απο το κινητό?
Αυτα δεν είναι που τα βάζουμε στο desktop pc για να πιάνουμε ασύρματα internet?

Ναι, η λειτουργία hotspot στο κινητό δημιουργεί ένα δικό του WiFi δίκτυο στο οποίο μπορείς να συνδεθείς από άλλες συσκευές με WiFi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2024 στις 12:24 ΜΜ, infin1tyGR είπε

Ναι, η λειτουργία hotspot στο κινητό δημιουργεί ένα δικό του WiFi δίκτυο στο οποίο μπορείς να συνδεθείς από άλλες συσκευές με WiFi.

Τελικά λειτουργεί μια χαρά! Δεν το είχα σκεφτεί, χαχα. 
 

Να ρωτησω κάτι ακόμα… ποσό Ίντερνετ τραβάει το hotspot? Είχα 500mb, μπήκα να παίξω μια παρτίδα σκακι και σε 3 λεπτά μου τα έφαγε. Από το κινητό όταν παίζω δεν φεύγουν με τίποτα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ορίσεις την συγκεκριμένη σύνδεση ως όγκοχρέωση για να μην κατεβάζει ενημερώσεις από πίσω

Εννοείτε ότι θα κλείσεις ότι torent clients μπορεί να τρέχουν και ας μην κατεβάζουν καθώς και το seeding επιβαρύνει τα δεδομένα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To googlara και βρηκα τα steps για να το ενεργοποιήσω! Σε ευχαριστώ πολύ!
Τωρα δυστυχώς εβαλα πρόγραμμα με απεριοριστα data για να κάνω την δουλεία μου αλλα απο βδομάδα θα το δω πως θα παει! 

Τσακάλια σας ευχαριστώ πολύ! 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tg29 είπε

Να ρωτησω κάτι ακόμα… ποσό Ίντερνετ τραβάει το hotspot? Είχα 500mb, μπήκα να παίξω μια παρτίδα σκακι και σε 3 λεπτά μου τα έφαγε.

Επειδή πριν λίγους μήνες είχαμε πρόβλημα με το ίντερνετ είχα κάνει hotspot το κινητό με 1500ΜΒ δεδομένα και μου κράτησαν αρκετά. Μπορείς να βάλεις και όριο στα δεδομένα όταν κάνει tethering.

Επίσης, αν ανοίγεις browsers να βάλεις οπωσδήποτε και adblocker (ublock origin ftw) για να μην σου τραβάνε τζάμπα δεδομένα οι διαφημίσεις. Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν οι blockers σταματάνε τις διαφημίσεις πριν κατέβουν ή απλά δεν τις εμφανίζουν αν και κατεβαίνουν κανονικά.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, micos000 said:

Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν οι blockers σταματάνε τις διαφημίσεις πριν κατέβουν ή απλά δεν τις εμφανίζουν αν και κατεβαίνουν κανονικά

Το uBlock Origin τουλάχιστον τις κόβει εντελώς, δεν αφήνει καν να γίνει το network request.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...